Jump to content

Ce va place si ce nu... la Passat-ul B5/B5.5


sasa
 Share

Postare recomandată

Sa-mi dau si eu cu parerea:

Puncte pozitive:

- puterea motorului

- pozitia la condus (scaunele bine conturate)

- caroseria bine galvanizata

- spatiul interior

Puncte negative:

- suspensie fata dezastruoasa

- motor destul de zgomotos

- consum mare in oras

- greierasi in bord

- iluminarea displaiurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ca si punct negativ pot sa spun acest lucru: pretul la revanzare, este un dezastru in zilele noastre sa dai un passat la 5000-6000 euro maxim. Din cate vad Audi A4 din aceasi generatie si-a mai pastrat din pret. Chiar nu ma gandeam ca in 2 ani de zile pot sa scada asa mult preturile la Passat. In Germania daca vrei sa iti iei un passat pe la vreo 15.000km, 1,9TDI 131CP dai vreo 8000-9000 euro, ba chiar sunt modele si la 11.000 euro. La noi daca ceri 10.000 pe un passat B5.5 zice lumea ca faci misto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar mai e cineva sa aprecieze ceva bun in tara asta care nu poate fi numita tara ?! Singurul punct negativ e ca nu are centrala electrica...in rest cine zice ca nu are destule sa migreze spre alte marci. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e faina mi-am dorit de mult passat dar cred ca mi-am facut sperante prea mari de la ea. greieri in bord cat cuprinde imi scartaiau si fetele de usa, in general ma deranjeaza plasticaraia din ea. de suspensie nu ma pot plange ca nu e vina e ca amortizoarele o transforma in barca, dar chiar si asa se tine pe viraje mult mai bine ca alte marci, personal imi place mai decat bmw e46 in viraje pt ca are un comportament supravirator mai mare(suna ciudat dar pana acum nu am patit sa dau de volan si sa e duca drept, ci dimpotriva iese spatele). al minus e slaba insonorizare (mai zgomotoasa ca un bmw mai silentioasa decat un hyundai tucson). al minus ar fi consumul, adica la 80 in viteza a-5 cu cruise control nu a vrut sa scada sub 4.9 si la un mers pe autostrada e undeva la 8+. altceva ce numi convine la masina e greutatea un pic cam mare(cred) care o face sa fie cam lenesa la viteze 130 si mai mari. scaunele dupa un timp devin obositoare si nu pot sa gasesc o pozitie potrivita a lor asta probabil se explica prin faptu ca masina varianta de baza si din cate am observat scaunele un un pic mai plate ca al alte passaturi. am mers acum 2 ani cu un passat highline cu scaune de piele si erau mult mai faine. masina e faina dar nu pentru un mofturos ca mine. din cauza asta vreau sa trec la audi in speranta ca voi fi mai multumit. nu zic ca toate passaturile sunt la fel dar asta e parea mea subiectiva asa ca nu ma injurati. ( in golf 4 parca nu era bordu asa scartaitor ).

acum sa zic si de plusurile masini. foarte puternica si in varianta stock de 131 de cai pe care o am, comportament bun pe viraje(poate fi din cauza ca a fost lovita, si acum se supravireza mai ceva ca un bmw ?) daca ai varinatu nu mai trebuie sa te uiti dupa hotel, in portbagaj cu o saltea de camping se doarme regeste:)) si s-ar m-ai gasi si alte plusuri ale masini doar ca numi vin in minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers acum 2 ani cu un passat highline cu scaune de piele si erau mult mai faine

Scaune din piele faine? Iarna ingheti de frig pana se incalzesc scaunele iar vara, chiar si acum pe temperatura asta, transpiri ca o purcea. Si de asemenea disconfortul care apare la drum mai mare de 10 minute.

Inafara de estetica, scaunele din piele au mai multe minusuri decat cele normale, dar asta e parerea mea.

Modificat de Firah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punct negativ

sistemul de directie- te stoarce de bani cand incepi sa schimbi bratele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privinta scaunelor de piele, Firah are dreptate..dar arata superbine, masina cu tapiterie de piele - din cauza asta mi-am schimbat si eu tot interiorul.

Legat de pielea rece, iarna - ieri seara am terminat (aproape) montarea incalzirii in scaune - e belea acum, altfel, cam inghetam iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate conteaza si tipul pieli, adica eu cu ce am mers (piele de hyundai care imi vine sa zic ca e mai slaba dpdv calitativ) nu as putea sa zic ca am transpirat mult mai mult decat pe tapiteria normala, iar iarna daca ai incalzire in scaune foarte fain. in schimb aluneca cam tare ca m-am urcat ieri la volan si nu stiam cum sa fac sa nu cad de pe scaun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate, dar pielea in timp devine ridiga, acum nu stiu despre tine dar cel putin eu nu-mi pot permite financiar sa-i fac tratament o data la luna.

Cum am mai zis, daca ai scaune iarna e ok, daca nu...well... ar cam trebuie sa-ti iei izmene. In legatura cu alunecatul, poate ca erai imbracat in ceva de fas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tratament... nui fac decat cu o crema ceva de curatat si intretinut si nu e prea scumpa si o fac eu in 2 ore o fac ca noua. alunecatu...eram in blugi si cei drept nu am mai curatat de ceva timp scaunele cam lucesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pct meu de vedere, ar fi cam asa:

punctele pozitive:

- foarte comoda pt segmentul de piata la care se adreseaza

- destul de spatioasa incat sa nu te plangi ca nu ai avea minimul de confort (intre A4 si A6)

- siguranta relativ mare

- motorul vivace chiar si dupa multi multi km (ma refer la 1.9 tdi-ul de 131 de cai pe care cred ca 90% de aici il avem; pe care apropo, chiar am sa-l ridic la 155 cp)

- suspensii bune, mai bune chiar decat la B6

- design placut (chiar si dupa 9 ani de la iesirea b5.5-ului)

- optiuni destule chiar si pt standardele de acum

punctele negative:

- dupa un anumit numar de km, incep sa se duca toate. dar efectiv toate! eu am schimbat in ultimul an asa: turbina, planetare, distributie, transmisie, yala portbagaj, injector, electro-valva, etrier fata, becuri peste becuri, sistem incalzire scaun fata-stanga, motoras climatronic, electroventilator climatronic, etc

- foarte greu de modificat, in sensul ca, vreau sa fac o trecere de la 1DIN la 2DIN...si trebuie sa scot, sa tai, sa rup, sa stau mult, etc etc etc....si asta doar pt simpla montare a unei navigatii MFD (exemplul meu)

- "greieri" peste "greieri". la portiera, la torpedou, la bord, sub bord.

cam atat momentan :D

Modificat de dumitruvlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati km ai frate cu ea?

planetare n am auzit sa pice "de nebune"...

turbinele se curata si se duc si in fct de stilu de mers...

distruibutia e consumabil....

le-ai bagat la o gramada de nu se intelege nimic,si daca citeste aici un neavizat se duce si isi ia logan,ca "e dacie frate"!

dificultatea de a face modificari nu o poti trece la minusuri...

transmisie tot stau si ma intreb ce inseamna...ai schimbat cutia de viteze??

ma rog...no comment!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omule, stiu ca e consumabila, la fel ca si uleiul, filtrele, placutele si discurile de frana, numai ca mie mi s-au dus toate la rand, de parca ar fi fost gandite.

am luat-o vara trecuta si totul era perfect. in toamna mi-a picat turbina, in iarna planetarele si tot asa.

nu le-am bagat pe toate gramada, doar le-am enumerat. nu vezi ca scrie mai sus "din pct meu de vedere"? asta se traduce la modul ce am patit eu. nu tu, sau altcineva.

si neavizatul isi ia oricum logan, nu trebuie sa citeasca ce-am scris eu aici :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva, sa nu fiu inteles gresit. b5.5-ul este o masina foarte buna si rezistenta. chiar printre cele mai reusite masini care au iesit de pe poarta volkswagen, mai reusit chiar decat b6-le. dar fiecare cu problemele si pct-ele sale negative. de exemplu la motorizarile de 2.5 tdi se duc tachetii intr-o veselie, eu unul nu am avut asa probleme pana acum. noroc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Baieti am o nedumerire: nu stiti la 4 Motion cat la suta din cuplu e repartizat pe fata si cat e pe spate?

Salut, stiu sigur, e 70% 30%. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ azi am facut revizia de 135.000km le-am zis la mecanici sa verifice bucsele si bratele... si nimic, nu bate nimic totul merge ca uns, este totul original pe dedesupt nu a fost schimbat nimic niciodata. Incredibil cat de bine s-a pastrat passatul din 2002 dupa 135.000km. Altii la km astia schimba la 2-lea set de bucse si brate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca am avut ghinionul si am luat-o cu piesele care "stateau" sa cada.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ azi am facut revizia de 135.000km le-am zis la mecanici sa verifice bucsele si bratele... si nimic, nu bate nimic totul merge ca uns, este totul original pe dedesupt nu a fost schimbat nimic niciodata. Incredibil cat de bine s-a pastrat passatul din 2002 dupa 135.000km. Altii la km astia schimba la 2-lea set de bucse si brate.

A mea este tot din 2002 si are 178.000 si este la fel ca a ta nu bate nimic este perfecta si totul original. Nu am schimbat nimic la partea de articulatie. Si pe langa asta nu are niciun cod de eroare la testari( pot confirma AL BUNDY, TURBOCIP )

Bafta la multi km fara probleme

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai adaug si eu un minus la masinile astea...

scaunele sunt f moi (la masina mea am scaune obisnuite) si pur si simplu parca ma scufund in ele...

si ca sa mai adaug si un punct pozitiv : la 265 de mi de km motorul parca e la prima tinerete, are forta in el de numa...

nici a mea nu bate absolut nimic pe ea si e betonata as putea sa spun la km pe care ii are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie bordul mi se pare un pic cam fragil pt drumurile noastre, au aparut tot felul de greierasi dar ce vrei acuma... nu se poate sa fie totul perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca bordul ar fi fragil, dar pur si simplu tre sa scartaie ceva, la un moment dat, din cauza de drumuri ale patriei. si eu am greierasi in portiera stanga-fata si in bord pe langa parbriz :D

Modificat de dumitruvlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici a mea nu are nici o bataie la suspensie, masina are 209.000 km

La suspensie, de cand o am, am schimbat doar capete de bara si bucsele de la puntea spate

Cu greierasii am si eu probleme, problema e ca odata cu racirea de afara, incep sa tiuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema cu greierasii, fiind vara au fost plecati si ei in vacanta dar acum cu venirea frigului au reinceput sa revina pe interval.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, colegul Cipos a avut un Passat care la 340.000 era beton-armat pe articulatii.Nu batea nimic la ea.Masina intrata in tara cu 80.000 de km pe bord!Acum depinde mult si de sofer dar si de drumurile pe care masina le strabate.

Cred eu ca punctele pozitive sunt mult mai numeroase decat cele negative in privinta acestei masini.E adevarat ca pica uneori piese in mod inexplicabil, desi masina a fost exploatata corespunzator.Dar cred ca totul isi gaseste explicatia in modul in care este exploatata de catre soferul ei.Am vazut in viata mea hingheri de masini, nu soferi, carora eu,personal, nu le-as fi dat nici roabe pe mana!Sunt soferi-terminatori pe sosele!Pai, astora nici tancurile cu senile nu le-ar rezista!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dupa 45 mii km in tara am schmibat aproape toate bratele...intr-adevar am mers mai mult pe..macadam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!