Jump to content

Ce va place si ce nu... la Passat-ul B5/B5.5


sasa
 Share

Postare recomandată

Unul dintre cele mai frumoase breck-uri.[mna eu am variant]

Este o masina de cursa lunga, foarte comfortabila si destul de fiabila in comparatie cu alte marci din segmentul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alt aspect> acum 2 ani am tamponat un ford fiesta in spate, la o viteza destul de mare, masina respectiva rasucindu se si oprindu se intr un sant de pe celalalt sens de mers, passatul meu oprindu se pe directia de inaintare.

la impact, pustoaica(6 ani pe atunci) s a ridicat de pe bancheta, unde se juca si m a intrebat, > "De ce am oprit, am ajuns la bunica?"

de atunci imi iubesc masina mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus de-a lungul vremii multe masini, si cred ca multi dintre voi a facut la fel . Sincer imi place foarte mult aceasta masina datorita confortului ridicat, finisarii materialelor, pozitiei de condus.

Nu cred ca am mai vazut la o alta masina din clasa ei ( parerea mea) o atata atentie la executarea interiorului .Este ergonomic, fiabil toate comenzile la indemana.

De dormit am dormit pe scaunul soferului de 4 ori ( am fost de 2 ori pana in Belgia si retur) nu am simtit oboseala sau ceva de genul. Sotia mea care era in dreapta a dormit ca un pui. Dupa 22 de ore de condus continuu, cand m-am dat jos nu ma simteam aproape deloc obosit.

Este o masina cinstita/reusita. Ma gandesc acum serios sa o schimb cu noul Passat (tot Variant ) dar mai astept un pic pana se vor remedia micile dar suparatoarele lui problemute. :Driver: SAfe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prmul rand apreciez confortul pe care il ofera Passatul B5.5 (ceea ce cuprinde generosul spatiu interior, mai ales la locurile din spate, suspensia, zogomotul, etc.), designul si mai ales consumul :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au enumerat multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar trebui sa afirm si eu.

Restul sunt pareri destil de obiective, deoarece nu pot compara ce am eu in masina cu un B6 cu scaune de piele si mai stiu eu ce.

In afara de asta. masina e fiabila, confortabila si lasa loc destul de mult pt Tuning.

Nu stiu de ce, dar vreau sa o tunez la fel de mult cum vreau sa imi tunez un golf...1, 2, 3, 4 sau 5. Asta poate si pt faptul ca nu vezi prea multe tunate.

In fine, revenind la calitati...pozitia de drum si fiabilitatea.

Placut impresionat si total indragostit.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt la al treilea exemplar din gama asta, 2 B5.5-uri si un B6. Culmea, dupa primul B5.5 diesel am trecut la B6 pe care le-am dat si am cumparat tot un B.5.5 benzina. Fac saptamanal approximativ 500 km si de fiecare data cand urc la volanul acestei masini ma simt ca acasa :P.

1. Imi place teribil insonorizarea (in special la modelul pe benzina)

2. Imi place modul si sunetul usilor cand se inchid

3. Imi place suspensia si felul in care trece peste gropi masina cu o usurinta aparte si cu zgomote minine

4. Imi plac materialele folosite si modul ergonomic de pozitionare a comenzilor usor accesibile

5. Imi place ca nu e o masina costisitoare dpdv al intretinerii

6. Imi place sitemul audio care este foarte ok, in standard chiar.

7. Imi place spatiul oferit, eu am 196 si 100 kg si totusi imi gasesc o pozitie f buna de condus

8. Imi place pozitia de condus si imi plac scaunele in care stai regeste

9. Imi plac optionalele pe care le ofera masina

Concluzie : Este tot ce mi-am dorit eu de la o masina de zi cu zi.

Sanatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Masina foarte spatioasa (in special in spate unde stai foarte lejer)

2.Pozitia de condus este ideala,am impresia ca sunt protejat de masina.

3.Climatizarea este excelenta, vara face racoare si nu curent.

4.Iluminatul bordului deosebit.

5.Finisaje excelente (imi plac in mod deosebit partea cu levierul cutiei automate si partea nichelata de la inceputul portbagajului)

6.Tinuta de drum foarte buna.Desi este stabila este si foarte "soft" la rulare.

5.Frane solide

6.Linii foarte frumoase ale caroseriei (are un coeficient aerodinamic demn de masina sport)

Desi mi-am luat de curand o alta masina de talia Passatului ajung la concluzia ca am subestimat Passatul.Il apreciez de fiecare data cand merg cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai avut masini din gama VW (audi, vw). La toate a fost OK dar penultima, VWPolo 1.4 FSI m-a cam suparat, caci, de doua ori i-a "cazut"ECU", s-a stricat macaraua geam, s-a ars computer pompa benzina, probleme si cu servo etc. Am spus atunci ca in viata mea nu imi voi mai cumpara VW. Ma bucur ca mi-am calcat promisiunea si mi-am luat VW Passat Variant 1.9 tdi. Subscriu la toate cele bune spuse de catre cei ce au postat inainte. Apropo de rezistenta la impact a marcii VW, cu 10 ani in urma Audi meu (200 CC) lovit oblic-laterat de o dacie a fost un pic scuturat( ca la o groapa mai adanca), geamurile electrice functionau dupa impact iar dacia.... nu am loc aici pe forum sa scriu cat suferise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o masina ce impune respect in trafic... atat prin prezenta ( frumoasa) cat si prin calitatile ei (puternica si ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la majoritatea lucrurilor bune care s-au spus mai sus si mai adaug si eu unul: faptul ca iti poti configura o pozitie la volan (coborarea scaunului, reglarea volanului si a cotierei) care sa fie deopotriva sportiva si comfortabila. Ceea ce imi place in mod desosebit la B5 comparativ cu B5.5 este cotiera. La B5 s-a folosit un sistem de reglare mult mai flexibil, prin care puteai ridica cotiera ca sa nu te incomodeze in cazul unor manevre mai "extreme", cum ar fi derapajele pe zapada :D . Spre deosebire de VW, Audi a ramas consecvent acestui model de cotiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Toate asezate la indemana,incat sa nu le cauti sau sa nu ajungi la ele,relaxanta la condus,un consum foarte bun la cata namila e,spatiu pentru pasageri deopotriva si pentru bagaje,cat incape frate! :D Confera un sentiment de siguranta in trafic. Imi place. :wub:

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place spetiul interior si cel de bagaje (variant),

imi place ca la volan stau foarte relaxat,

imi place stabilitatea si siguranta de a intra intr-o depasire (131HP, fiind tiptronic la accelerare puternica, isi da singura o treapta inferioara si se tureaza cum trebuie pentru a te scoate mereu dintr-o situatie ce poate deveni neplacuta)

Ce nu-mi place este faptul ca la urcari nu schimba viteza, nici pe automata, nici chiar in tiptonic si se tureaza inutil pana pe la peste 4000 rot/min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Calitatea, confortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E incredibila! Aspectul exterior, interior, dimensiunile, confortul si spatiul duc spre o masina la care iti trebuie sofer propriu, DAR... nu poti lasa pe altcineva sa-ti conduca frumusetea :) dimensiunile porbagajului (la berlina) sunt uimitoare, au lasat uimit si un proprietar de Audi Avant(au intrat in el mai mult de 2 caruciuare de cumparaturi.

Am facut cu el cam 3000 KM in 26h aproape fara oprire si cand am ajuns acasa imi parea rau, mai vruiam sa merg. Iar consumul e incredibil, daca mergi pe autostrtazi, faci plinul si nu te opresti, incredibil mi-a afisat pe bord ca mai am de facut 1020 KM pana la urmatoarea realimentare :D ;) Motorul? e umpic cam zgomotos dar e perfect, nici prea mare nici prea mic(131 CP).

In concluzie raportul calitate/confort/lux/pret de achizitie/costuri de intretinere= PERFECT, nu stiu daca mai poti gasi ceva cu raportul asta :P Va salut si...DRive Safe!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La Passat se pot enumera multa calitati de accea o sa incerc sa enumerez cele mai importante din punctul meu de vedere:

- spatiul interior mare, generos

- manevrabilitate excelenta

- consum foarte bun comparativ cu greutatea

- calitaea ireprosabila a finisajelor si multitudinea lor

- pozitionarea ergonomica si excelenta a comenzilor rar am intalnit la o masina asa de bine aranjate comenzile. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca mai pot adauga ceva plusuri ca le-au enumerat colegii. mie imi place tot la masina mea. de cand am schimbat gumele cu eagle f1 225\/45/17 arat ca un tank. imi place la nebunie sa o privesc. un sungur lucru ar fi negativ:imbatraneste si v-a trebui sa o schimb :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. spatiu interior

2.intretinere -o masina de cursa lunga cu un iz de sportivitate, consum mic si incapatoare- un bun compromis pentru un familist

3.posibilitatea sa mai umbli prin soft sa-i mai faci cate ceva si singur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitia de condus foarte relaxanta,spatios...si de aia suntem cei mai buni parteneri de drum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o masina foarte buna.Am avut placerea sa o conduc.vara asta insa mi-am achizitionat mondeo-E aroape la fel cu passatul si inca o chestie,daca cei de la ford au reusit prin ford mondeo mk4 sa fac un progres cei e la VAG parca erau beti cand un proiectat B6 ;) .Am un respect imens pentru B5(b5.5) si G4,si asta o spune un fordist.

PS-nu-mi sariti in cap sa ziceti cat de bun e b5.5 si cat de slab e mondeo,per ansamblu zic ca cam la fel ,spatiu, confort fiabilitate,calitatea materialelor,tinuta de drum..iar apropo de defecte fiecare are defecte(b5.5 -turbine, ford mondeo-ambreaje)..apropo partea buna e ca eu am TddI...aceeasi tehnologie ca la VA-TDI-e mult mai fiabila cei drept decat Tdci(vara asta a trecut si VAG la tdci)

Modificat de b3nd3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am (dez)avantajul ca sunt mai lung, 1,90. Pozitia mea la volan este lejera. La multe masini nu ma pot "intinde" cat sa-mi cada bine, sau pasagerul din spatele meu trebuie sa-si tina picioarele in buzunar.

La Passat aceasta problema s-a rezolvat, asa ca avem loc si eu si pasagerul din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spatiu, ergonomie, fiabilitate, putere, consum rezonabil, costuri reduse de intretinere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai sunt posesor de passat, dar daca maine as avea banii, mi-as cumpara unul; am avut passat 2 ani si pot spune urmatoarele: fff fiabil, o masina care iti da incredere in ea, in perioada cat am avut-o mi-a scos fff putini bani din buzunar, demna de respect. Aproape in fiecare weekend faceam un drum destul de lung <500km> dar niciodata nu m-a dezamagit...si m-am simtit bine la volanul ei...oricum eu am numai cuvinte frumoase pt PASSAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut forumisti,

Apreciez spatiul interior generos, comenzile asezate la indemana (f f f ergonomice), tinuta de drum, franele sunt bestiale, motorul face fata cu brio la solicitari (turatii mici la turatii mari si invers). Ca un familist ce sunt va spun cu mana pe inima ca e o masina ideala pentru cei ca noi.

Am fost posesor de B5 (/1998/110CP/1.9TDI) cam 3 ani si am fost foarte multumit. Cam de un an sunt posesor de un B5.5 (2003/131CP/1.9TDI/4Motion/HL) si sunt uimit de calitatile acestui model si subscriu la parerile conform carora designul lui B5.5 e mai reusit decat cel de B6.

Ca si concluzie generala raportul calitate/siguranta/pret e unul foarte avantajos.

Respecte! :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Confortul interior;

2. Comenzile ergonomice;

3. Tinuta la drum;

4. Fiabilitatea - SPER - (am avut Renault Megane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!