Jump to content

Ce va place si ce nu... la Passat-ul B5/B5.5


sasa
 Share

Postare recomandată

Puncte pozitive si negative la Passat-ul B5.5 TDI.

Ce parere aveti despre el?

Cei care aveti sunteti mutumit de el?

Impresii si comentarii la adresa Passat-ului B5.5 TDI

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

bun venit pe forum sasa. Basat B5.5 ai doar tu si Andi.

Eu din exterior nu am decat pretul sa-l reprosez la Passat. Daca ar fi sa-mi cumpar passat am in gand doar 1.9TDI 130CP sau 1.8T 150CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot sa-i "reprosez" Passatului sunt mici scapari de proiectare executie.

Capacele de plastic (aparatori - ornamente) de la motor si de la rezervorul de lichid servo la anumite turatii ale motorului intra in rezonanta = disconfort.

Priza de aer (imbinarea intre tubulatura de admisie si filtrul de aer) nu are garnitura de cauciuc (sau cel putin a mea nu are) si pana sa-i montez o garnitura "artizanala" avea scapari care rezonau la 1700 rpm.

Rezervorul de spalare parbriz - faruri are nivelul de averizare mult prea sus, (pe un drum de timisoara, cu ploaie cam jumatate din drum, a trebuit sa-l reumplu de 2 ori)

Anumite asamblari insuficient fixate (ex: farul stanga vibreaza datorita trepidatiilor motorului, cateva asamblari interioare "ciripesc" pe piatra cubica, arcurile de la scaunul soferului in curbe foarte stranse "pocnesc", proiectoarele de ceata sunt numai "de design" fara o iluminare efectiva in caz de ceata.

Pentu a nu fi gresit inteles, masina este super, ca dovada ca as mai cumpara oricand una la fel, dar exista si aceste mici "bilutze negre" care cateodata umbresc placerea de a conduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sa mai enumerez si eu o buba: butonul de reglat oglinzile din interior - se rupe usor - e valabila la toate VW cu reglare electrica dar cum a zis si andi asta nu ma face sa zic ca nu e o masina excelenta. Din pacate se gasesc (si e bine sa ni le enumeram) mici imperfectiuni. - la passat limuzina capota portbagazului mi se pare cam greoaie (exista in interior manere sa o tragi dar parca totusi e greoaie manevrarea capotei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu capota portbagajului e culmea, mai Dragos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

de ce mai andrei, eu apreciez faptul ca la mine se inchide portbagajul daca-l trag de sus si il las sa cada singur si se inchide.La pasat B5 ai nevoie sa-l impingi tu pana la cativa cm de incuietoare. Dle andrei de ce esti asa carcotas ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti am o nedumerire: nu stiti la 4 Motion cat la suta din cuplu e repartizat pe fata si cat e pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, dar nu sunt sigur:

100% fatza 0% spate

la nevoie, cuplul variaza pana la 50% 50%

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemului cu tractiune integrala 4 MOTION, este realizat cu ajutorul cuplajul Haldex care realizeaza legatura intre arborele cardanic si diferentialul puntii spate. Este actionat hidraulic de o pompa de ulei integrata, cu comanda electronica care preseaza lamelele cuplajului mai mult sau mai putin, realizand astfel transmiterea de cuplu variabil spre axa spate.(exact cum a spus Bogdan mai sus)

Cuplajul Haldex pastreaza un comportament neutru in regim de frana de motor, impiedica aparitia de tensiuni la mersul inapoi, face posibila utilizarea de roti cu perimetre (diametre) diferite (roata de rezerva) si permite tractarea autovehiculului cu puntea ridicata.

In cadrul aceleiasi punti, cuplul este distribuit prin aplicarea unei forte de franare rotii care are aderenta scazuta (Electronic Differetial Lock - EDL)

In afara de sistemul de tractiune integrala intre Passatul FWD si AWD exista si diferenta de conceptie a puntii spate (la 4 Motion puntea spate are suspensie independenta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sasa,

Tu ce "probleme" ai avut sau ce te nemultzumeste la masina ta ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in general sunt foarte multumit, doar ca e putin cam zgomotos (sau poate mi se pare mie) iar vizibilitatea spate prin luneta e cam redusa...parerea mea. Altceva nu stiu ce ar mai putea fi, e o masina OK, mie imi place mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca incepe vremea sa se mai incalzeasca, poate incepem si noi sa ne intalnim cu masinile prin week-enduri.

Hai sa punem masinile noastre una langa cealalta si sa vedem de ce sunt mai zgomotoase.

Eu am senzatia ca a devenit mai zgomotoasa pe parcurs (daca intr-adevar motorina este aditivata contra geluirii, acesta este un motiv pentru care masina poate devenii mai zgomotoasa).

Daca vrei sa-ti faci ceva setari ale masinii, nu uita ca AVEM CU CE !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui au deja si ii sunt ieftini.

Poti sa gasesti poze cu ei la Matchbox cars :geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Pui au deja si ii sunt ieftini.

Poti sa gasesti poze cu ei la Matchbox cars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce mai andrei, eu apreciez faptul ca la mine se inchide portbagajul daca-l trag de sus si il las sa cada singur si se inchide.La pasat B5 ai nevoie sa-l impingi tu pana la cativa cm de incuietoare. Dle andrei de ce esti asa carcotas ?

La mine e intre. Adica doar un pic accelerat cu mana

Nu mai mult. Nu ma deranjeaza. Dar ca sa bagi asta la defecte ale Passat-ului.... mda. Oi fi eu carcotash dar.... eu nu vad nici un defect la masina asta. Eu cred ca e cea mai frumoasa masina din lume. Ca dovada ca am un bunic de-al ei. Singurul real dezavantaj e ca casco-ul e scump. Atat. Nimic in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

unul dintre obiectivele functionarii acestei comunitati este si mentionarea problemelor cu care ne confruntam in exploatarea masinii noastre, astfel incat prin interventia unor persoane care au simtul mecanicii in degete, ele sa isi gaseasca rezolvarea cat mai repede si cu costuri minime.

sincer, nu am vazut pareri bune legate de masinile noastre, decat la aria masina mea sau poate pe la anunturi, unde ii explicam unui proaspat coleg forumist ce avantaje ar avea daca isi achizitioneaza un Passat (asta dupa ce trecem si pe la topicul " probleme specifice Passat" si mentionam acolo ce ne doare).

avem noi simtul critic excesiv de dezvoltat sau aplicam vorba din popor, conform careia tinem minte mai degraba lucrurile rele decat pe cele bune!?

haideti sa incercam sa expunem in acest topic ceea ce ne place la masina noastra, lucrurile bune, experientele placute traite alaturi de ea, fara sa amintim de cele care ne fac sa scoatem bani din buzunar si sa pierdem timp.

sincer, e cam greu, neavand multe optionale pe ea, dar o sa incep lista cu lucrurile pozitive descoperite la passatul meu>

1. e foarte incapatoare ;

2. e perfecta pentru drumuri lungi; :rolleyes:

3. vizibilitatea e buna pentru toate locurile;

4. are cea mai frumoasa caroserie de la VW(se poate citi si : e mai frumoasa decat B 6);

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Spatiu foarte mare, in special pentru cei din spate (eu-s mic de inaltime asa ca cine sta in spatele meu este tratat regeste)

2. Liniste in habitaclu (n-am avut privilegiul sa conduc prea multi/multe "veri" sau "verisoare" mai luxosi/luxoase da' sunt sigur ca nu e foarte departe de ele)

3. Spre deosebire de o masina mica (care, instant, ma agita si ma face sa conduc un pic cam agresiv), la bordul Passat-lui ma calmez automat si nu simt nevoia de liniutze, forje, cox & stuff. Poate o fi si de la motor - era bun ceva mai mare da' se descurca onorabil si 1.6

4. Foarte buna la drumuri lungi dar aproape un chin intr-un oras unde "aglomerat" e subapreciere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. E foarte incapatoare si confortabila, stai in ea ca in avion.

2. La ce putere are si cum se comporta nu costa mult (ea ca masina) si nici nu costa intretinerea mult.

3. Finisajele sunt cele mai bune (mult peste B6 sau G5).

4. Eu am parktronik din fabrica si o parchez extrem de usor peste tot :(

5. Si consumul e ok 7L / 100 km mediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Spatiu, confort si versatilitate ca la nici o alta masina

2. Calitate a materialelor si executie greu de egalat de alte modele din aceeasi clasa si care tind la niste pretentii

3. Costuri rezonabile de intretinere, tinand cont la drumurile si serviciile de la noi

4. Consum modest pentru o masina de calibrul ei

5. Problema in schimb cu locurile de parcare de pe la noi

In orice caz, fata de generatia Passat-ului B5/B5.5 si Golf 4, nu cred ca exista modele actuale care sa se ridice la rangul acestora, chiar si din grupul VAG. Bine ati zis ca nici macar B6-le sau Golf-ul MkV nu mai sunt ce au fost...ce sa faci...asa e cand nu se mai pune atata pret pe calitate si mai mult pe cantitate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cat este de mare i-au facut o directie pe masura: rotile se bracheaza foaret mult asa ca din cateva manevre o perchex cu 30cm in fata si 30 cm in spate parcomentrul ajuta si el :P

Suspensii superelastice si pot trece peste denivelari usoare fara sa le simt. In bmw-urile prietenilor ma tin mult mai bine pe curbe stranse si schimbari rapide de banda cu viteza mare dar simt in stomac fiecare gropitza, Cu asta merg pana in timisoara fara oprire si acolo nu pic direct in pat

Intre revizii nu prea ai de ce sa ridici capota (exceptie lichidu de parbriz care zici ca se evapora, la un drum buc-constantza se goleste vasu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta da topic nou.Excelenta idee a avut colegu.In ceea ce priveste calitatile acestei masini lista este lunga rau si nu cred ca are sens sa ocup spatiul cu ceva ce stiu toti posesorii de passat b5 sau b5.5....masina asta este ceva deosebit fata de toate celelalte din clasa ei.Te cucereste definitiv si nu mai poti scapa asa usor.Eu unul am mers cam cu tot ce se poate merge din acest segment si pot spune cu mana pe inima ca b5 si b5.5 este tot ce poate fi ma bun din toate punctele de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e greu sa fii obiectiv cand este vorba de propria masina.desi topicul este dedicat plusurilor,eu am sa incep cu singurul lucru care nu imi place"but i can live with that"si anume ca motorul este zgomotos.revenind la subiect-imi plac muuulte:

-spatiul extraordinar de mare

-confortul oferit la drum intins(inainte am avut dacia si cielo si de la un drum lung coboram foarte obosit)-uneori am senzatia ca ma odihneste condusul acestei masini

-calitatea finisajelor,asa cum s-a spus si mai sus,mult peste noua generatie de passat

-avantajul treptei a 6-a

-consumul redus pentru cat de"hardughie"este

-confortul oferit de suspensia masinii(daca este pusa la punct)

-comenzile asezate ergonomic

si nu in ultimul rand trebuie sa mentionez ca cel mai mult imi place la masina mea faptul ca este passat :P

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. da e destul de incapatoare ba mai mult am avut zilele astea niste drumuri mai lungi - pot sa va spun ca se doarme bine mai ales pe bancheta din spate :angry: :D

2. mai bine zis e mai mult pt drumuri lungi , f confortabila !

3. vizibilitate ?! destul de buna !

si ce mai era ?!

aaa ... 4. in viziunea mea are cea mai frumoasa caroserie din gama vw uitati-va la W8 :wub:

si da b5.5-ul e mai aratos atat in interior si mai ales exteriorul fata de b6 , parerea mea !

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5.5-ul m-a facut sa uit de masina mea preferata, Alfa Romeo. Si dupa ce am mers o vara cu seria 7, m-am urcat inapoi in B5.5 cu o placere aparte, o bucurie deosebita. Ramane preferata mea si ma ingrozeste gandul ca trece timpul si nu are inca un rival cu care sa o schimb cand o veni vremea...si se apropie...:D:(:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!