Jump to content

Retrofit MFSW pe Jetta MK6 facelift 2015+ PQ35


andualex97
 Share

Postare recomandată

Salut !

Am nevoie de ajutorul vostru daca ati mai trecut prin asta:

As dori sa fac retrofit la volanul cu 18 butoane (fara ACC,deci 17 functionale, comenzi 6C0, pilot pe volan) sau chiar si la cel cu 12 butoane si cu pilot pe maneta, nu as avea preferinte.

Masina in cauza este o Jetta mk6 facelift din 2016, 2.0 tdi 150cp, cod CUUB, DSG, fara comenzi/pilot din fabrica.

Pe masina am spira cu codul 5K0953569BB, ce nu suporta MFSW.

Intrebarea mea ar fi, daca a mai trecut cineva prin asta, ce combinatie de volan-manete-spira a folosit ? Partea dificila este faptul ca eu am G85 in spira, iar toate mk6 facelift din dezmembrari pe care le-am vazut cu MFSW au G85 pe caseta, deci nu pot folosi spira lor.

 

Multumesc anticipat !

WhatsApp Image 2023-12-30 at 10.39.23.jpeg

Modificat de R_a_z_v_a_n
Update
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai vazut tu G85 pe spira la tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu ai.

Lista contine si greseli...din pacate.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca pot folosi fara grija spre exemplu 5K0-953-569-B ? Am gasit la cineva din dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr volan fara CC,da. Ptr cel cu CC-nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva o lista actualizata cu codurile spirei pt volan cu CC , respectiv fara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. La tine merg B,E,L,H,AL ptr volan fara CC. Cel cu CC- 569BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-l1600.thumb.jpg.d7aef0ea511728a6e3745b185664b2c0.jpgs-l16002.thumb.jpeg.cad722899eb64d6cb10f2b509a62b26e.jpegMerci mult ! Am gasit si o spira BC la cineva, si as dori sa il imperechez cu acest volan. Sper ca ar fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

PHOTO-2024-01-19-15-43-44.thumb.jpg.b25914e2bb4c4068b03a194882e76837.jpg

 

UPDATE:

Am montat pe masina spira cu terminatia BC, volan 18 butoane (fara ACC) impreuna cu cablaj 6C0, am facut codarea, si totul merge in regula, cu exceptia:

- cruise control nu poate fi codat inca, voi merge luni la cineva care ma va ajuta cu acea modificare la cablaj catre ECU

- nu imi mai functioneaza claxonul

Multumesc mult @spido, intr-adevar este o greseala in tabelul de pe RossTech aparent legat de spira mea veche cu terminatia BB, se pare ca nu este cu G85.

Ai idee de ce nu functioneaza claxonul ? Am pus asezat conectorii pe airbag exact cum erau si inainte cu vechiul cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, andualex97 said:

cruise control nu poate fi codat inca

Trebuie sa suporte codarea, dar sa nu funcționeze si sa ai eroare, intrucat nu ai cablaj tras intre calc coloana si ecu  motor.

Daca e codat corect, trebuie sa functioneze si claxonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pe volan nu are CCS, ce sa functioneze ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fi gresit eu ceva in pasii de codare vizavi de cruise control, voi ruga persoana care se ocupa luni de firul catre ECU sa verifice codarile. Multumesc mult pt raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, Al Bundy said:

pai pe volan nu are CCS, ce sa functioneze ?

 

Mai verifica volanul.....e cu CCS...tempomat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat. Are limitator. Nu are ccs. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele cu CNL jos si O/I sus au Ccs. Cele cu Mode jos si O/I susau Ccs si Speed limiter.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care sunt cele doar cu limitator ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit in Etka PR doar ptr speed limiter.

Cel putin la Jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este CCS pe volanul de mai sus, nu limitator viteza

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca cele cu CNL au ndoar limitator, asa ca am mai invatat ceva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti invatam...permanent. Ca altfel ramanem cu nota mica... :)

La Passat parca am vazut...doar cu buton cu Lim in partea de sus..dar n-am stat sa sap in Etka.

Problema lui va fi daca Ecu va sti de Ccs pe volan sau doar pe maneta. Facut retrofit acum ceva timp tot o Jetta...Ecu nu stia decat 8T1. Mergea Ccs pe maneta, nu vroia insa pe volan.Asta se rezolva cu alt sw pe Ecu.

Si mai e ceva...interesant, la care nu am gasit raspuns nici acum. 2 5k0xxx569BC, cu acelasi Sw si Hw dar cu placile baza diferite Hw. Am si acum poze cu ele...dar etichetele identice. Difera doar anul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido In cazul in care pentru a rezolva CC-ul pe volan am nevoie de un alt sw pe ECU, cine poate face asta si cam ce cost presupune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, andualex97 said:

@spido In cazul in care pentru a rezolva CC-ul pe volan am nevoie de un alt sw pe ECU, cine poate face asta si cam ce cost presupune ?

Se poate face update...dar trageti intai cablaj pana la ecu, activati..si daca nu merge, vb atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,e rezolvabil. Trage cablajul,codeaza corect si vedem ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

350155768_IMG_9259Medium.jpeg.40fc60ad628354f31b5d1036a5e78216.jpeg

 

Am reusit sa codez corect pe motor si pe ceasuri, acum am eroarea asta. Urmeaza sa ma ajute cineva in Galati cu cablaj catre ECU zilele astea.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n changed the title to Retrofit MFSW pe Jetta MK6 facelift 2015+ PQ35

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!