Jump to content

Eroare Check Engine, VW Golf 7 (2015) 1.6TDI 110CP cod motor CXXB


Vali5575
 Share

Postare recomandată

Salut, am cuparat un golf 7 1.6TDI 110cp in septembrie 2023, totul bine si frumos pana cand a venit noiembrie cand masina a inceput sa si faca regenerari tot mai dese la 20-30 km. am fost la 4 service-uri diferite, la toate mi s a spus ca este de la senzorii de presiune DPF. masina avea senzori hjs, de cand am luat-o. mecanicul mi a recomandat senzori de la triscan. i am cumparat, i am montat, 3 zile mai tarziu aceeasi eroare in bord. Filtrul nu era incarcat (incarcare 6 g), teava de esapament nu avea depuneri (curata ca noua), m am gandit sa curat si egr si galeria de admisie, poate este de acolo. intre timp la punerea pe masina a mai multor testere, mi au dat erorile p245400 si p223800. mecanicul mi a spus dupa curatarea egr ca acesta era curat, la fel si galeria(merg destur de turat cu ea cand isi face regenerarile in peste 3mii ture). unul dintre service-uri mi a spus ca indiferent de ce senzori de presiune sunt, daca sunt aftermarket o sa dea eroare (trebuie sa cumpar originali). alt service mi a zis ca trebuie sa dau filtrul jos, curatat si daca persista schimbat. Ma gandesc sa schimb si sonda lambda inainte de a da filtrul jos. voi ce recomandati, ati mai intampinat problema asta? Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, senzorii de care vb sunt de slaba calitate. Recomand OE sau Bosch, dupa care trebuie  facuta o verificare corecta a sistemului, pt a constata daca mai ai si alte probleme pe linia DPF, evacuare gaze, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Problemă Rezolvată! Daca aveti problema cu filtrul de particule care isi face regenerare foarte des (odată la 30-40 km), aveti check-engine aprins mereu in bord, masina nu scoate fum, evacuarea curata si egr-ul la fel, senzorii trebuie schimbati. NU CUMPARATI SENZORI AFTERMARKET (cel putin pentru golf 7 1.6 TDI CXX). I am schimbat pe cei aftermarket (Bosch, Tristan si HJS) cu o pereche noua originala, iar masina nu mai are absolut nimic. Regenerarile se fac in parametrii normali, bye bye check engine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch ii produce pe cei originali. De departe nu se compara cu Tristan sau HJS.. . Deci originali sau Bosch, sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 2/12/2024 at 4:52 PM, Vali5575 said:

Problemă Rezolvată! Daca aveti problema cu filtrul de particule care isi face regenerare foarte des (odată la 30-40 km), aveti check-engine aprins mereu in bord, masina nu scoate fum, evacuarea curata si egr-ul la fel, senzorii trebuie schimbati. NU CUMPARATI SENZORI AFTERMARKET (cel putin pentru golf 7 1.6 TDI CXX). I am schimbat pe cei aftermarket (Bosch, Tristan si HJS) cu o pereche noua originala, iar masina nu mai are absolut nimic. Regenerarile se fac in parametrii normali, bye bye check engine. 

Salut, în parametri normali însemnând aprox. la ce interval de km? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In jur de 400

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Și eu am aceeași problema dar despre ce senzori este vorba că la mine sunt 4 senzori de temperatura și unul de presiune? 

IMG-20240412-WA0003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!