Jump to content

123d vs B7 Alltrack vs B8 4motion vs Mondeo vs Talisman


KeGPR
 Share

Postare recomandată

1.4, 1.5tsi sunt considerabil mai sprintene ca 1.6tdi. 
Am mers cu 1.5tsi 150cp dsg pe Ateca 2x4 si se misca ok masina. Nu stiu cum e cu masina plina, dar cu doi oameni e la nivel de 2.0tdi 150cp.

https://zeperfs.com/en/duel5621-4334.htm

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-alltrack-ul nu trebuia sa aiba protectie inox in partea superioara a spoilerului spate?

-lipseste dynaudio,

-era buna o ventilatie in scaune(dar nu cred ca e posibil pe modelul asta de piele)

-nu are niciun matrix cum scrie in descriere,e cu totul alt sistem(mecanic)

-ciudate petele de pe capota si plafon in ideea ca e abea proaspat spalata

-daca nu iti trebuie 4x4,as alege un b7 normal cu si mai  multe dotari

-pretul e cam umflat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, ionut b said:

-alltrack-ul nu trebuia sa aiba protectie inox in partea superioara a spoilerului spate?

-lipseste dynaudio,

-era buna o ventilatie in scaune(dar nu cred ca e posibil pe modelul asta de piele)

-nu are niciun matrix cum scrie in descriere,e cu totul alt sistem(mecanic)

-ciudate petele de pe capota si plafon in ideea ca e abea proaspat spalata

-daca nu iti trebuie 4x4,as alege un b7 normal cu si mai  multe dotari

-pretul e cam umflat

 

De acord cu obsevatiile + lipseste ceva si mai important: trapa. 
Nu, nu imi trebuie 4x4, e inutil pentru mine, dar alltrack-urile sunt toate asa si de obicei, foarte dotate. Da, mai scumpe putin decat cele normale, dar m-am uitat in gama asta pentru ca pentru 1000 euro in plus au de obicei, culmea, mult mai multe dotari decat la cele sedan/ variant, cand tragi linie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E doctor cu cabinet privat , poate ai noroc , se face frumos in Ardeal , tragi o fuga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.12.2022 at 12:11, lukitza a scris:

Nu stiam ca se poate pune soft de 2.5 pe mib 2.

 

On 01.03.2023 at 7:26, KeGPR a scris:

Ok, înțeleg însă ca amortizoarele alea sunt extrem de scumpe, undeva la 1000+ euro bucata (originale). Nu am studiat partea tehnica la modelul acesta. 

1800 lei bucata,vin doar pe origine.

în urmă cu 22 ore, KeGPR a scris:

E prea mic în interior, în spatele meu se sta înghesuit. Am testat, asta e... Oricum, mai am o corolla ziceam, nu vreau ceva echivalent, ci una mai mare și pentru drumuri extraurbane, in principiu. 

Daca vrei ceva bun ,passat b8 alltrack,bitdi  anunta-ma poate il dau pe al meu. 2 masini si motocicleta deja este prea muly pentru mine . 😅

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, Edy87 said:

 

1800 lei bucata,vin doar pe origine.

Not great, not terrible :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, KeGPR said:

 

Frumoasa masina. BITDI este de vis, pot sa confirm ca posesor de utilaj similar.

Foarte bine dotata, sa fiu carcotas, ii lipseste webasto :)

Daca are istoric curat si reviziile la timp, trebuie urmarit volant ( sunt sensibile la BITDI, asta da ca nu a fost schimbat deja ), revizii la pompa haldex ( ulei+curatare sita ), reviziile la cutie sa fie facute la timp ( max 60k km , ca filtru de ulei ma indoiesc sa-l fi schimbat vreodata :) ).

Per total masini destul de robuste daca sunt intretinute corect. Ar trebui sa mearga 300k km fara probleme majore ( motor/cutie ). Maruntisurile oricum vin odata cu varsta/km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipseste si Dynaudio, dar cred ca si sistemul stoc e decent. Cu reviziile...loterie, din pacate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/1/2023 at 2:07 PM, Adi_vw said:

1.4, 1.5tsi sunt considerabil mai sprintene ca 1.6tdi. 
Am mers cu 1.5tsi 150cp dsg pe Ateca 2x4 si se misca ok masina. Nu stiu cum e cu masina plina, dar cu doi oameni e la nivel de 2.0tdi 150cp.

https://zeperfs.com/en/duel5621-4334.htm

Am o Ateca 1.4 manuala 4x2 si pot confirma ca inclusiv cu 4 persoane + cateva bagaje dinamica e buna (comparatie facand cu un 2.5t de 230CP, nu vreun diesel de 100CP).

Iar Ateca nu e nici ea usoara, deci si pe un Passat sigur ar fi decent (dar fara vreo legatura cu un 123d, ca tot e mentionat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor pentru pareri. Am gasit informatii foarte utile pe thread + forum, o sa anunt ce am luat dupa ce-i pun numerele rosii :) 

On 3/2/2023 at 11:21 AM, acidone77 said:

 

Frumoasa masina. BITDI este de vis, pot sa confirm ca posesor de utilaj similar.

Foarte bine dotata, sa fiu carcotas, ii lipseste webasto :)

Daca are istoric curat si reviziile la timp, trebuie urmarit volant ( sunt sensibile la BITDI, asta da ca nu a fost schimbat deja ), revizii la pompa haldex ( ulei+curatare sita ), reviziile la cutie sa fie facute la timp ( max 60k km , ca filtru de ulei ma indoiesc sa-l fi schimbat vreodata :) ).

Per total masini destul de robuste daca sunt intretinute corect. Ar trebui sa mearga 300k km fara probleme majore ( motor/cutie ). Maruntisurile oricum vin odata cu varsta/km.

Desi omu chiar e doctor, pai, stai, sa vezi, contractul de vz-cp "nu il gasesc" ..pai, stai, masina cica e luata de el personal, DAR dupa cum vedeti, are placute personalizate cu...o firma din Galati (?!) etc etc. 

 

Greu de gasit o masina cu adevarat ok. Foarte greu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania sansele sunt foarte mici, dar macar sunt ceva sanse 😁

Te asteptam cu prezentarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, am mers pe 2 criterii esentiale:
1/ masina nerulata in Romania (si rulata preferabil intr-o tara cu clima blanda, nu nordice)

2/ vanzatorul sa fie de acord sa vina in service agreat de mine sa o testez

 

In urma celor de mai sus, am mers pe un banal Variant B8 din 09.2015 pe care multi mi-au spus c-am platit (prea) mult :) .

 

Revin cu procesul achizitionarii si prezentarea masinii (desi am dubii ca va impresiona pe cineva) dupa ce termin cu toate actele. Ca sa pot face un review corect si asupra vanzatorului, voi detalia de ce. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!