Jump to content

Contrasens la o intersectie de doua strazi cu sen unic


tavitara
 Share

Postare recomandată

@tavitara Pune-te in pielea legiuitorului si vezi exact ce situatii a avut acesta in vedere cand a instituit interdictia de a circula pe contrasens.

Daca manevra ta nu se incadreaza in acele situatii atunci poti fi linistit.

Din punctul meu de vedere, asa cum ai descris tu, nu te incadrezi in situatia incriminata de text.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , pe sens unic ai dreptul sa mergi 50 m cu spatele , asa e legea

Nu , in intersectie nu ai voie sa mergi cu spatele

Nu , nu am primit nicio amenda , am scris ca l-am lasat sa strige si am plecat ptr ca se uitau vecinii

Nu am reusit sa ma lamuresc citind legile cum e delimitata intersectia in acea zona

Cineva a pus o asemenea intrebare pe forumul de politie rutiera si nu a primit niciodata raspuns

Da , azi am parcat iar ca linia albastra ptr ca am avut cumparaturi in portbagaj

Nu de smecher nu parchez pe cealalta parte , nu gasesc loc , e plin de dube si dubite care si-au cumparat abonament si le tin nemiscate cu saptamanile acolo pana au nevoie de ele

 

Asa am considerat si eu de la inceput @Makron , asta i-am si spus politistului la acel moment

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedere de pe prima banda Titulescu , exact la intersectia cu Hacman

Se vede cat de mare e zona de la locurile de parcare pana la prima banda Titulescu

In stanga cum e imaginea , acolo unde e cabina masinii e un loc de parcare si mai e unul langa , in dreptul nisipului

Imaginea e de asta vara cand se lucra in zona la canalizari

Eu consider ca locurile de parcare nu sunt in intersectie pentru ca nu ar fi logic

E o zona de parcare comuna ambelor strazi , unde fiecare parcheaza cum vrea cat timp da prioritate celor care trebuie - masini care ies din parcare , etc

a1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tavi,strada Nicolae Titulescu e compusa din artera circulabila sens unic cu doua benzi si parcare paralela cu aceasta.

artera circulabila e delimitata clar fata de parcare prin linia discontinua.

daca prin manevra ta la dreapta ai incalcat linia discontinua -ai gresit

daca nu ai incalcat-o -ai procedat corect si nu ai facut decat sa intri in parcare.

lipseste marcajul pe hacman cu traiectoria de intrare in intersectie care in cazul de fata e una curba

  conform indicatorului(sau cel mult perpendiculara pe Titulescu).

in cazul asta(fara dubii),spatiul delimitat de marcajele celor doua strazi este exclusiv pt intrare-iesire din parcare.

1a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intre timp am prins masini de politie acolo si am intrebat pe toti

Raspunsul a fost acelasi - e parcare , poti parca oriunde dar e mai bine sa nu risit sa dai peste un politist incapatanat asa ca mai bine mergi spre stanga sau dai cu spatele si parchezi la dreapta

 

Si acum o intrebare , ca tot am vazut stirea cu 60 zile suspendat permisul pentru mers pe contrasens

Intrarea pe o strada cu sens unic , deci pe interzis , se considera mers pe contrasens si se ia carnetul ?

Sau sunt cele 2-3 puncte amenda pentru intrare pe interzis si nu se ia carnetul ?

Concret subiectul acestui topic

 

Si pe aceeasi tema , ca sa nu uit cum se plateste o amenda , niste politisiti locali si-au batut joc de mine acum inainte de Paste langa Cluj la mall-ul Vivo din Floresti

De obicei parchez spre Decathon in cealalta parte dar acum am spalat masina ca e spalatorie automata in zona asta a parcarii si apoi am inceput sa caut loc unde sa parchez

Am intrat pe aleea 1 care e cu dublu sens ( nu stiu de cand au facut varza parcarea asta cu sensuri unice si interzis peste tot  )

Pe 2 nu pot intra ca e sens unic

Pe 3 nu gasesc niciun loc si nu pot iesi ca e un magazin care o inchide , dau usor cu spatele si pe 4 nu pot intra ca e sens unic

Pe 5 pot intra dar e inchisa si nu se parcheaza

Dau iar cu spatele si intru pe 4 sa pot iesi din haos , singura alee cu iesire de aici

Cu sotia si socrii in masina

Duster de politie locala pe 4 aprinde girofarurile si incepe sa bage sirena ca la infractori

Se pune in fata masinii mele cu girofarurile lasate sa mearga

Ok , le spun la ai mei sa iasa si sa se duca ca urmeaza sa ma cert rau de tot

Un copil de 20 si ceva de ani se cracaneaza la mine incruntat sa ii dau actele

- Ati mers pe contrasens

- Pai unde sa ma duc , totul e blocat , pe unde sa ies ?

- Nu trebuia sa intrati in acea zona de la inceput zice

- No omule , nu sunt de aici , nu vezi ? De unde sa stiu ca e totul blocat ? Am incurcat pe cineva ? Asa rau te-a deranjat ?

- Amenda , 2 puncte penalizare

- E clar , pai de aia stati aici la panda , sa prindeti pe cei care nu stiu si sunt prisi in capcana

Pe aia parcati acolo pe sens unic de ce nu ii amendezi ? ( X-urile rosii din imagine )

- Pai degeaba ca ne dau in judecata si castiga , zice asta nonsalant - m-am uitat si toti erau clujeni

- Dar nu iti e rusine mai baiatule sa imi bagi girofarurile si sirena ca la infractori cand sunt cu parintii in masina ?

Sta si nu zice nimic , plicitisit probabil de cate ori a fost facut cocalar de toti

- Ok , da-mi amenda sa terminam cu circul

- Nu ca o primiti acasa prin posta

- Acum da-mi amenda ca eu nu sunt acasa sa o primesc

Nu a vrut sa imi dea amenda , a trebuit sa vorbesc la posta sa puna data de ridicare ultima zi posibila ca sa prind cele 2 saptamani de reducere , ca am lipsit o luna

Incredibil ce cocalarie , nu m-am asteptat sa patesc asa ceva la Cluj , dar se pare ca deja zona devine treptat ca Bucurestiu , o adunatura din toata zona

Efectiv astia pandeau pe toti care nu stiau parcarea , deci cei din alte judete , sa ii friga sa faca bani la bugetul local Floresti

 

Deci aici am primit amenda si 2 puncte ptr mers pe contrasens care se considera cred intrat pe interzis in legislatie

Cum e corect ?

Mersul pe contrasens ptr care se ia carnetul e considerat pe strazi cu dublusens , cand intri pe cealalta banda si mergi efectiv pe ea?

 

 

 

a1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de drum public sau parcare, ca nu inteleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Parcarile supermarketurilor / mall-urilor , etc sunt drumuri publice si se aplica aceleasi reguli

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!