Jump to content

Contrasens la o intersectie de doua strazi cu sen unic


tavitara
 Share

Postare recomandată

No , hai sa vad ce parere aveti voi despre urmatoarea situatie

Hacman , strada cu sens unic , se intersecteaza cu Titulescu strada tot cu sens unic

In intersectie pe Hacman sunt pe ambele parti cateva locuri de parcare cu plata , am si eu acolo , marcat cu galben

Cobor aseara pe Hacman si la intersectie si pe un loc din asta de parcare , era o masina de politie fara niciun semnal aprins

Parchez langa el si cobor linistit - eu sageata albastra

Sare politistul la mine si incepe sa urle de au iesit toti vecinii pe geam sa vada ce am facut

- Ce faci ma ??? de fata cu politia ??? cum mergi pe contrasens ?

- Ha ? Eu ? Unde ?

- Pai daca de fata cu politia faci asta ce faci cand nu suntem aici ?

Ma enervez deja

- Oricum nu sunteti niciodata , asta in primul rand

- In al doilea rand nu strigati la mine

- Vrei sa iti dau amenda ??? Mergi pe contrasens ? Nu vezi ca ai obligatoriu la stanga ?

- Am obligatoriu pe Titulescu , dar eu sunt pe Hacman , nu am intrat pe Titulescu , uitati linia care delimiteaza strada Titulescu

Nu s-a lasat deloc , ca merg pe contrasens ca am intors masina spre directia de contrasens a strazii Titulescu

- Yoy , parchez , nu merg , pot parca cu spatele , cu fata , oricum e posibil , nu e nimic ilegal

- Adica mergi cu spatele pe Hacman , strada cu sens unic ?

- Oau , parchez , nu merg , e altceva , parcarile laterale se fac toate cu spatele ca nu e loc sa parchezi cu fata , aia se numeste parcat nu mers

Apropo , toata strada Hacman are parcari fara plata pe partea dreapta , ocupate majoritatea , doar cu spatele se parcheaza

Sincer l-am lasat sa tipe , i-am zis seara buna si am plecat

 

 

dfgtr.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

     Fara a crea o polemica, ci doar a da o parere ( cum s-a cerut  :P )

 

acum o oră, tavitara a scris:

Adica mergi cu spatele pe Hacman , strada cu sens unic ?

     

     Se poate merge cu spatele maxim 50 m (cel putin asa retin).  Probabil cel mai indicat este a se parca in zona galbena este din Titulescu. 

 

     In orice caz, cred ca politistul a exagerat inutil avand in vedere intentia clara de a parca si atat ( suntem totusi oameni si anumite reguli nu pot fi respectate 100 %, cum ar fi depasirea unei masini oprite pe banda 1 in dreptul linii continue, asigurarea dupa semnul STOP din lipsa de vizibilitate, etc etc etc). 

Modificat de Adria_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e cum sa fiu pe contrasens cat timp nu am intrat pe Titulescu ?

Pe Titulescu sunt locuri marcate oblic invers , inainte de trecerea de pietoni

Nu vad de ce nu am voie sa vin de pe Hacman sa parchez pe cele galbene

Ce sa caute masina de pe Titulescu sa intre pe Hacman sa parcheze pe locurile galbene , nu e pe contrasens si aia dupa logica politistului ?

 

dfgtr.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

       In trafic, eu vad lucrurile mai in "alb si negru" ( ca asa le trateaza si politistii ).

 

       Ai semn de obligatoriu la stanga, faci stanga, ca asa nu lasi loc de interpretari. 

 

5 minute în urmă, tavitara a scris:

cum sa fiu pe contrasens cat timp nu am intrat pe Titulescu ?

 

        Pe logica asta, poti sa mergi pe titulescu si dupa trecerea de pietoni, unde e desenat cu rosu. Sau cat tine strada. 

 

        Nu pare in regula :)

 

        

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca daca parchez cu spatele , linia portocalie sunt in regula ?

Daca e sa vorbim de alb - negru - cine imi interzice sa dau cu spatele sa parchez ? botul masinii e spre sensul corect

Deci albastru e contraventie si portocaliu e ok , dar faci acelasi lucru ?

dfgtr.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

              N-as sti sa spun :). Avand in vedere echivocul, din Titulescu pare ca mergi la sigur, pe partea stanga sunt locuri de parcare si dupa str Hacman, deci orice intentie de a parca in zona nu pare neregulamentara (gen a intra pe interzis).

 

              In situatia data, adica parcare in apropiere de intersectie ( si in multe alte situatii in cazul meu ) semnalizez "cu semnal" ca vreau sa parchez si mergand mai usor, iar cand gasesc loc pun avariile ( in felul asta evit si soferii care merg lipiti de mine crezand ca fac stanga/dreapta pe strada respectiva ).  

              Daca ma vede si un politist, poate lasa orgoliul deoparte :) 

 

Modificat de Adria_n
compl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vede de copaci , dar mai sunt vreo 2 locuri galbene spre Hacman fata de ce am desenat eu , in oglinda fata de partea cealalta a strazii , practic noi de cand lumea consideram zona aia ca fiind Hacman si parcam acolo normal

E prima data cand patesc asa ceva si am mai intalnit de-a lungul timpului masini de politie stationate acolo cu politisiti in ele , e un loc unde multi opresc pentru ca e foarte larg si nu blochezi pe nimeni oriunde stationezi - si aici ma refer nu doar masini de politie , opresc dube , dubite , curieri , etc etc

Dar nimeni nu a zis vreodata nimic

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, tavitara said:

Asta inseamna ca daca parchez cu spatele , linia portocalie sunt in regula ?

Daca e sa vorbim de alb - negru - cine imi interzice sa dau cu spatele sa parchez ? botul masinii e spre sensul corect

Deci albastru e contraventie si portocaliu e ok , dar faci acelasi lucru ?

dfgtr.jpg

CAm da, asa vad si eu lucrurile, daca mergi pe portocaliu e ok, daca esti pe albastru nu e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la intersectia strazilor, pe google se vede semn obligatoriu la stanga, cum e si normal in situatia data.

daca ai facut dreapta ca sa parchezi (cum ai desenat cu albastru)

On 1/12/2023 at 3:41 PM, tavitara said:

Deci albastru e contraventie si portocaliu e ok , dar faci acelasi lucru ?

 

cam asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi prin legislatie si ca nu ai voie sa mergi cu spatele in intersectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci, cum poti ajunge sa parchezi pe acel loc? Si daca vii de pe Titulescu si virezi stanga sa parchezi, nu e ca si cum ai intra pe contrasens? si cand iesi cu spatele nu intri in intersectie? Sau trebuie sa vii doar pe Titulescu si sa parchezi cu spatele dar asta insemna sa mergi cu spatele in intersectie ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu raman la parerea mea initiala

1. Nu stiu care sunt regulile in codul rutier pentru parcarea masinii intr-o intersectie

2. Fiind o aberatie ce am scris mai sus , locurile de parcare NU sunt in intersectie deci apartin unei strazi

3. Daca pe Hacman era o linie contiuna in partea dreapta pana la intersectia cu Titulescu , era clar , nu ai voie sa o calci , mergi in fata pana intersectezi Titulescu si acolo faci la stanga - implicit toti care vin pe Titulescu pot parca pe acele locuri pentru ca sunt delimitate de Hacman prin acea linie continua

4. Nu exista linia deci locurile apartin strazii Hacman , strada Titulescu incepe de la linia de demarcatie perpendiculara pe Hacman si semnul obligatoriu la stanga obliga sa faci asta cand intresectezi Titulescu , nu mai devreme

5. Poti da cu spatele sa parchezi acolo ptr ca nu te afli in intersectie , te afli intr-un loc unde parchezi - eu mai nou asa parchez

Cand voi gasi un politist cu care se poate discuta prin zona , o sa il pun sa transmita asta la sediu sa vada ce spun juristii de acolo si cei care iau decizii cum marcheaza strazile

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strada Hacman dpmdv se termina la indicatoare/trecerea de pietoni.

Restul locurilor de parcare apartin de Str Titulescu din cate pot sa-mi dau seama.

Dar aici trebuie facuta lamurirea, locurile din stanga/dreapta de dupa trecerea de pietoni, acele locuri care sunt in curba pe ambele parti pana la bulevardul principal de care strada apartin? Daca sunt aferente Str Titulescu, atunci teoretic ai putea parca linistit doar in partea stanga, cum iesi de pe Str Hacman. Dreapta nu ai voie sa faci, nici pentru parcarea, pentru ai indicator inainte de trecerea de pietoni din capat de la Hacman cu obligatoriu stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai putea sai ai acel indicator decat inainte de trecereea de pietoni , nu il poti pune in alta parte ca nu se mai vede , trotuarul o ia la stanga

Daca e cum spui tu , masinile sunt parcate in intersectie

Compara cele doua imagini - intersectia e tot patratul comun , sau eventual un dreptunghi , nu e si trapezul cum am desenat in ultima imagine

 

a11.jpg

a12.jpg

a12.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea personala e ca daca vrei sa parchezi pe partea dreapta cum vii pe Hacman, conform indicatorului dinainte de trecerea de pietoni, care te obliga sa faci stanga, nu ai voie, pentru ca tu, pentru a efectua aceasta manevra faci drepta, chiar daca vrei sa parchezi cu spatele.

Poti parca acolo doar daca vii de pe Titulescu.

Eu asa vad lucrurile.

Oricum interesanta speta, daca aflii detalii de la cineva din politie, te rog sa postezi si versiunea "oficial legala" :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuiau sa traga o line si se incheia orice discutie

a12.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.

Modificat de Makron
eroare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4. nu trebuie linie si nu conteaza de ce strada apartine locul, exista semnul care te obliga la viraj stanga si tu ai facut dreapta sa parchezi.

dupa parerea mea, ca sa ajungi acolo sa parchezi trebuie sa ajungi de pe cealalta strada sau sa faci stanga de pe asta si apoi sa mergi 15m cu spatele, daca permite traficul; dar sa nu fie alt politist care sa te certe ca mergi cu spatele in intersectie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No bine , sa nu fie alt politist care sa vada ca iar gresesc , asa parchez ca in prima postare si gata daca tot comit ceva

Nu e nevoie sa mergi 15 m cu spatele , pur si simplu te asiguri ca nu vine nimeni din dreapta , opresti masina cum ai intrat pe Titulescu la stanga si dai direct cu spatele sa parchezi , asta daca vrei sa intri pe Titulescu

Ptr ca nu e nevoie sa intri pe Titulescu pentru asta , manevrele se pot face direct din zona aia pe care eu o numesc Hacman , asa fac toti , linia portocalie

Eu parcam conform liniei albastre sa nu bag portbagajul in copaci cand aduceam cumparaturile

De pe cealalta strada e exclus , trebuie sa ocolesti tot cartierul

Oricum e foarte putin circulata Titulescu partea din dreapta pana la intersectia cu Hacman si mai ales seara , rar vezi masini

Majoritatea traficului este de la Hacman in stanga pe Titulescu unde imedat e un giratoriu si un pasaj care fac jonciunea intre trei cartiere

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cunosc bine zona si ca ea mai sunt multe.

pe hacman e o banda de mers si partea dr marcata pt parcari.

titulescu 2 benzi plus zona delimitata pt parcari.

in zona de parcare sunt permise manevrele specifice parcarii,fara a incalca regulile sensului unic.

politistul a fost pe de o parte nervos ca l-ai facut sa sara din masina crezand ca vei contiua pe interzis,

doi...el incearca ...daca e o lacuna in legislatie(sau nu o cunosti suficient) o fructifica.

el se alege cu treaba facuta chit ca pierde in instanta,asta daca vrei sa continui.

daca nu,bani la buget pe necunoastere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipsa unui marcaj "conform" al intersectiei e cuiul lui pepelea in discutie.

daca trasa conform indicatorului de pe hacman ar fi marcata corect...spatiul ramas apartine parcarii.

Modificat de ionut b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,fara animo sa jignesc pe nimeni,eu permisul mi l-am luat in 1991,si la cite se schimba in aceasta materie,posibil vorbesc prostii,deci,in teorie,ca sa intri cu masina de pe Hacman pe Titulescu,trebuie sa calci linia imaginara care delimiteaza cele doua strazi,aceasta linie imaginara,in opinia mea,este continuarea liniei bordurii,sau ce tip de delimitare are de pe strada Titulescu,lucru care inseamna ca mergi in sens contrar,plus ca te afli intro intersectie,si plus ca dai cu spatele pe o trecere de pietoni,si dupa cum imi amintesc eu,inainte cu 50 metri de o intersectie nu se poate nici macar schimba banda de mers.

Pe de alta parte,in spirit de gluma,nu stiu cum iti permiti sa raspunzi unui politist?In momentul in care politistul te-a fixat pe radar,poti sa faci ce vrei,dreptatea este de partea lui,indiferent ca citeaza din cartea de bucate,sau din legea rutiera actualizata,de 3 ori pe zi de politicieni.

Imi pare rau pentru tine daca ai primit amenda,stresul,nervii care iti sint provocate de incident,reactia ta la asa ceva,te va costa mai mult decit acea amenda.Bea o bere,zimbeste,uita,si la proxima sufla si in iaurt,e mai sanatos asa.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bune? si de ce pierd si politistii in instanta o groaza de procese????? mai conteaza si ce scrii si cum scrii in procesul ala de constatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu   Da,pe bune!Mai dar ce repede sariti la cearta.Poate cistiga in instanta,si e bine sa nu acceptam mereu mizeriile astora,dar stii ce,eu prefer sa pierd bani,nu sanatate.Poate ca sint eu mai batrin si neactualizat,accept consecintele,platesc destul de des amenzi pe radar,pentru ca am depasit cu 1 km/ora viteza legala,cu toate ca legea zice ca poti depasi cu maxim 10% din viteza legala,aici unde traiesc,dar stii ce,la cit timp si nervi ma costa....prefer sa beau o bere.

Si daca tot ai sarit asa ars,tie ti se pare normal ce a facut el?Eu sint sofer ca si el,nu sint militian ca ceilalti,si cu toate astea,am incercat sa fiu onest,cu el,bineinteles dupa putinele cunostinte care cred ca le am,si analizind o fotografie,si parerea mea este cea exprimata deja,cind in fata ta,la o intersectie,ai interzis la dreapta,fie ca mergi cu spatele,fie ca mergi cu fata,daca masina schimba de traiectorie,spre strada unde ai interzis,ai incalcat legea,nu conteaza daca cu 1 cm sau cu 1km,e ca la semnul STOP,daca roata nu se opreste,esti pasibil de amenda.

Acuma,dupa mintea nostra partinitoare,cum este si de inteles,as zice,hai domne,da-o incolo,ca vezi bine ca am facut manevra doar ca sa parchez,neavind alta optiune.

Pe sens unic,dupa legile actuale,ai voie sa mergi vreun metru cu spatele?NU stiu,intreb.

dfgtr.jpg.4eccaa347c596a9ebe2154e293f3ad36.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am sarit deloc ars si nu mai presupune aberatii ca te faci de ras!

doar ti-am atras atentia ca politia nu e infailibila. de aici pana la a deduce ca zic ca e normal sau nu sau si sa mizezi pe eroarea politiei e o cale imensa.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!