Jump to content

Passat B8 R-line - micul gigant


mik15

Postare recomandată

Mai jos este imaginea din ETKA.

Unsoarea respectiva se foloseste cu reperul 2, bucsa.

 

Ce scrie pe tub deja ati vazut.

Nu scrie de silicon sau altceva.

Va sfatuiesc sa respectati indicatiile producatorului.

 

image.thumb.png.bdb4f25ca221962f8e1ef01ed64b2ded.png

Link către comentariu

Același producător care spune că uleiul din cutiile de viteze nu se schimbă? Sau care recomandă schimbarea uleiul din motor la 30tkm sau 2 ani? :P 

Link către comentariu
On 11/25/2022 at 10:24 PM, Dolfin said:

Eu zic sa folositi google...

 

Wurth se promoveaza prin faptul ca produce spray-uri pentru intretinere cauciuc fara silicon, ceea ce, de ex., pentru chedere este vital.

Eu intrebam deoarece ai mentionat faptul ca siliconul afecteaza chederele. Poti raspunde la subiect sau merg mai departe ?

Link către comentariu
On 25.11.2022 at 21:09, Dolfin a scris:

...silicon-ul are anumite efecte negative deranjante asupra unor compozitii de cauciuc, isi maresc volumul si se inmoaie...

 

Info aditional, spray pentru intretinere chedere la grupul VAG este 000096310E.

Nu contine silicon conform Safety Data Sheet.

 

image.thumb.png.2fb050e72716300487dbdda864093168.png

 

000096310E - Gummipleje.pdf

Link către comentariu

Si faptul ca in MSDS-ul asta apare ca ar contine doar alcool si o faramana de biocid, nu iti ridica nici un semn de intrebare ? 

Link către comentariu

Compusii care contin silicon sunt in mod obisnuit cu un anumit grad de toxicitate si sunt precizati in MSDS.

In MSDS sunt prezentati doar compusii toxici, uneori, mai ales la uleiuri, sunt amintite toate componentele (si cele care nu au fost studiate ca impact asupra fiintelor vii) dar ca niste amestecuri generice.

"Blending"-ul este secret.

 

Nici BMW, in cazul produsului original de intretinere chedere nu foloseste silicon, are MSDS identic cu cel de la VAG.

 

Daca nu aveti incredere in Wuerth, despre care am mentionat mai sus in discutie ca face un spray pentru chedere fara silicon...poate aveti incredere in Liqui Moly Rubber Care, produs la care este evidentiat in mod explicit ca nu contine silicon, pentru a recruta clienti de la produsele originale.

 

Consider inchisa discutia referitoare la problema siliconului in spray-urile de intretinere a cauciucului la VAG.

Este suficienta informatie in acest topic, fiecare este liber sa cerceteze in continuare subiectul si sa-si ia deciziile in consecinta.

Link către comentariu
  • 2 months later...

4 luni de la achizitie si ma apropii de 10k km facuti, nu am folosit-o chiar zilnic, mai scot si S5 cand mi se face dor tare de el :) si de curand am mai luat un proiect, un A6 C5 1.8T Quattro care imi e tare drag.

 

Masina merge struna, a avut o sincopa cauzata de bujia nr 3, cea cu senzor, pana acum a fost singura problema, masina mergea si cu eroarea pe bujia respectiva dar nu tocmai bine. I-am luat anvelope de vara in anticiparea sezonului cald, Conti EcoContact si urmeaza o noua revizie cat de curand, in jurul a 12k km efectuati o sa i schimb uleiul si filtrul. In rest, apa, paie si bataie :).

Modificat de mik15
Link către comentariu
  • 1 month later...

Masina are undeva la 213k km si cam pe aici ramane, i-am luat deja alt inlocuitor asa ca iese la vanzare, daca e cineva interesat ma poate contacta. I-am schimbat uleiul si filtrul d eulei chiar inainte de-a pleca in concediu de Paste, adica in urma cu vreo 2200km si iainte de acesta i-am facut o revizie completa la 192k km, chiar cand am luat-o.

 

Overall modelul acesta de Passat e cred cel mai reusit dupa B5.5, toate celelalte nu mi s-au parut la fel de bune, mai ales B6 care mai pe toate azi le vezi deja ruginite grav si cu probleme destul de multe. 

 

Desi multi ar zice probabil ca motorul de 1.6tdi e poate cam mic pentru Passat, nu e deloc asa, se descurca cu brio chiar si cu masina incarcata maxim.

Am facut de Paste un miniconcediu cu ea prin cateva tari mai la V de noi si pe autostrada e super ok cu un consum mediu de 6.2% si am mers 90% din drum cu min. 140. 

 

Modificat de mik15
Link către comentariu
  • 2 months later...

Masina nu-mi mai apartine, a cumparat-o un amic care indrageste si el marca aceasta si poate va continua povestea masinii mai departe. Se poate inchide, multumesc pentru gazduire. :)

Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!