Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

NU le vede.Acel 1 este de la faptul ca e activat in ECU.Vede numai pedale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca nu ii vede set si res ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ultimii 4 biti da,dar nu trebuia sa se modifice si in primii 8? campul din stinga...la pedale se modifica si acolo.La set si res nu.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ai vazut.... eu cred ca nu a pus bine un fir pe acolo... daca maneta e ok.

 

sa-l lasam sa verifice si sa vedem ce gaseste.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In campul 2 se vede doar activarea si pedalele, in campul 4 se vad butoanele, pt ON ulti 2 biti trebuie sa fie 1.

post-75511-0-56338600-1430225497_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact...  :icon_thumleft:. Acolo este singura problema - ori 4 si 7 nu sunt impreuna, ori maneta are probleme... verifica el si posteaza

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana una alta m-am apucat de desfacut si nu stiu cum de am reusit dar la remontarea volanului nu l-am aliniat cum trebuie. Semnul de pe volan si cel de ax nu erau paralele. Mai are rost sa continui sau e posibil ca de aici sa fie problema? E vreo problema in cazul in care conectez bateria fara airbag-ul din volan???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E periculos sa stergi erorile la modulul airbag cu interfete clone, sunt unele module cu cantec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am rezolvat. Problema......ciudata rau. Firul alb de la T10e in ECU intrerupt. Deci aviz in caz de.....verificati continuitatea firelor inainte de a va apuca de montaj. Am reusit pana la urma sa fac eu un cablu dar nu imi place cum arata. Cu prima ocazie cand imi face figuri am sa dau jos toate cblurile si am sa prelungesc firul din maneta pana in ECU direct.

Multumesc pt rabdare si sfaturi caci cu ocazia asta am aflat cum sa verific cu vag-com switch-urile

Citisem pe undeva ca s-ar putea rescrie "harta" in ECU ca becul din bord pt CC sa se aprinda doar atat timp cat e activat. Adica doar dupa ce apas SET si ramane aprins pana la decuplare. Am inteles bine sau era vb despre altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... eu cred ca nu a pus bine un fir pe acolo... .

 

deci pana la urma a fost un singur fir, asa cum am spus toata ziua de ieri..... :winter:

 

ma bucur ca ai rezolvat-o usor.

 

Stai linistit, pe masura ce montezi, te crucesti cate lucruri gasesti... si la masini, si la piese - chiar si noi, etc. 

 

Legat de modificarea hartii - la diesel cu EDC 15 - da, am pus ECU EDC15p si a mers - nu am cautat adresa in harti, nu am avut timp si nu am considerat ca e mare plus, aprinderea martorului la ON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RazvanBlade

care este diferenta intre maneta de tempomat cu codul 1J0 953 513 si 18G 953 513 A ?

as avea nevoie si de codul pt cablaj oem, pt benzinar 1.8T.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima e OEM europa cealalta este oem china, functional, nu e nici-o diferenta intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

as avea nevoie si de codul pt cablaj oem, pt benzinar 1.8T.

Multumesc.

 

Cablul de la maneta la mufa intermediara - 1J0971425A 
 
si mai departe 1J0971425C - pana la ECU, pt pini mici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Trebuie sa recunosc ca a fost tare asta cu oem china  :coffee_lol:

 

Au pana si stanta VW pe ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt OEm china, ce e asa greu de crezut. In china nu se face Vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

in china se face orice, depinde la ce calitate.

in orice caz, credeam ca faci o farsa :).

Deci sa-nteleg ca-s piese OEM, cu alt cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, alta calitate - alt pret...., alt cod, vine din asocierea chinezilor cu VAG

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi a sosit mult asteptatul tempomat.
Pe langa maneta 1JO 953 531 01C, mai am 3 cabluri :
 1) 1JO 971 425A -  am inteles care este treaba cu el (face legatura intre maneta-mufa de sub parbriz-cutie de sigurante)
 2) 1JO 971 425B - NU STIU UNDE TREBUIE CONECTAT

 3) 1JO 971 425C -NU STIU UNDE TREBUIE CONECTAT

 Am un golf 4, variant, 1.6, 16v, 77 kw, 2002 cod motor AZD.

Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?

Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre conectorul de sub parbriz si conectorul ECU care este tot acolo dar ceva mai spre locul pasagerului.Nu ai instructiuni de montaj?Ai pinii din ecu unde trebuie sa te legi: T121/75 blue gray/T121/57 red yellow,T121/38 black white,T121/76 white.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instructiunile, dar nu-mi dau seama cum vin. Nu stiu unde sunt amplasate si intre cine fac legatura cele 2 cablaje :1JO 971 425B - 1JO 971 425C ???

Ok. Dar in ECU trebuie ambele cabluri montate ? Intr-o parte se monetaza in ECU iar capatul celalat unde se vine?

Modificat de petrus_0707
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se foloseste 1 singur cablu din cele 2 in functie de pinii de la capatul cablurilor.Capatul celalalt vine in mufa de sub stergatoare si va face legatura prin intermediul mufei cu cablul din interiorul masinii/cel cu A.Ai inteles?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 El (tempomatul) are in kit pentru benzina doua cabluri fiind necesar doar unul singur ( in functie de codul motorului si pinii de la mufa).

Eu unul am inteles ca primul cablu (care face legatura de la tempomat-cutie sigurante) acei 4 pini ramasi intra in mufa de sub stergatoare. De asta spun ca nu prea inteleg. Scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai 3 cabluri si folosesti doar 2 in functie de ce pini ai in mufa de la ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 ECU este sub stergatoare? Intreb pt ca nu cunosc locatia lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!