Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Aveti idee daca la cluster-ul din poza se poate face sa se aprinda martorul de tempomat?

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Depinde si de modul in care il folosesti. Daca folosesti des functia prin care masina revine la viteza setata anterior (atunci cand din diverse motive ai franat si doar apesi + iar masina accelereaza pana la viteza pe care o stabilisei anterior) e normal pt ca accelerarea se face intr-un mod mai "hotarat" de catre calculatorul masini decat ai fi facut-o tu clasic cu piciorul. Tot aceeasi situatie apare si in cazul in care folosesti des accelerarea masinii din butonul +, din motivele enumerate mai sus. De acolo si senzatia ca masina ar trage mai bine pe care o aveau si o relatau unii colegi pe la inceputul acestui topic.

Daca vei merge de exemplu pe autostrada cu tempomatul activat o distanta apreciabila fara sa fii nevoit sa-l dezactivezi, exista toate premisele ca consumul realizat sa fie mai mic decat in cazul in care ai fi circulat pe aceeasi distanta fara sa folosesti tempomatul.

salut mihai este numele meu

sunt din craiova

ma poti ajuta cu montarea uniui tempomat /?

am toate sculele si vcds

am si un garaj folosit ca hobby cu toate sculele necesare

tel 0747166777

multumesc si astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-i mesaj privat, o sa il vada mai repede....

 

Aveti idee daca la cluster-ul din poza se poate face sa se aprinda martorul de tempomat?

Untitled.jpg

 

adi, nu are legatura cu ceasurile, ci cu ECU - acesta trebuie modificat - harta - ca sa iti aprinda martorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci Florin... oricum nu mai conteaza, omul vrea sa mai faca upgrade-uri... iti trimit si PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut,

Am montat cruise control pe un G4 TDI motor ATD Tiptronic, dar comenzile SET si RES sunt inversate ( cand se apasa RES seteaza viteza, iar butonul SET accelerează sau readuce masina la viteza memorata anterior)

Unde credeți ca am greșit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai bagat pinii in T10?

Pin 7+pin 4 maneta la pin3 T10 sub bord

Pin 5 maneta la pin 9 s bord

Pin 2 maneta la pin 1 s bord

Pin 6 maneta alimentare

Pin 3 maneta la pin 2 s bord.Daca toate sunt asa atunci e o problema in maneta.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4+7 din maneta in 3 din T10

5 din maneta la 9 din T10

2 din maneta la 1 din T10

3 din maneta la 2 din T10

6 din maneta la + de la siguranță 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are maneta?

Inverseaza pin 2 cu 3 in mufa T10 sub stergatoare/sau in mufa manetei ca se umbla mai usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta are codul 8LO 953 513 J

Multumesc pentru recomandare.

Pe weekend demontez din nou.

Va țin la curentpost-117733-14264483029046_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa fie ca de fabrica... inverseaza/refa conexiunile facuta, sa fie ok.

 

daca nu, poti modifica in mufa manetei... dar o sa ii zapaceasca pe altii, cand o sa caute dupa tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul era sa modifice unde a gresit - asa cum sunt schemele postate de noi de multe ori - si nu sa modifice in mufa manetei - daca apar probleme ulterioare, cine o sa verifice si nu o sa stie ca sunt inversate....o sa ii dea greu de cap.

 

mai usor nu inseamna si mai ok.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,asa este.Daca-si baga nasul un ,,plapumar'' asa se va intimpla.Dar sunt sigur ca unul cu experienta ta va intelege imediat care-i treaba.Ciudat totusi ca se comporta asa...maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc sa fie din maneta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut băieți.

Pe mufa de la maneta am cabluri albe cu dunga neagră, gri, verde, roșie, mov si albastra.

Nu am găsit o schema pe culori si am căutat sa identific cum sunt pozitionati pinii in maneta. De funcționează anapoda mai mult ca sigur nu am numerotat pinii corect in maneta.

Voi desface din nou mufa T10 pentru a monta cablurile corect, mai cu seama ca vorba de masina personală.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identifica pinii din maneta si urmareste ce am scris mai sus.Trebuie sa mearga.Nu te ghida dupa culori....sunt niste culori atipice.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am găsit o schema pe culori si am căutat sa identific cum sunt pozitionati pinii in maneta. De funcționează anapoda mai mult ca sigur nu am numerotat pinii corect in maneta.

Voi desface din nou mufa T10 pentru a monta cablurile corect, mai cu seama ca vorba de masina personală.

 

pinii sunt numerotati si pe carcasa mufei si pe interior. Ai doua randuri - de la 1 la 5 si de la 6 la 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut conexiunile tempomatului la un seat toledo 1.9 tdi cod motor ahf mi le poate spune si mie cineva.....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut conexiunile tempomatului la un seat toledo 1.9 tdi cod motor ahf mi le poate spune si mie cineva.....multumesc

 

te-ai uitat pe pag anterioare ? ... este ca la Golf 4, Octavia 1....

 

uite in postul de aici, am atasat diagrama http://vwforum.ro/topic/14055-cruise-control-tempomat/?p=2504376

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am reusit sa.montez si eu tempomatul cu ajutorul informarilor de pe acest forum si in special lui spido(alex) pe care l am stresat cu vreo doua telefoane ,imi cer scuze cu ocazia asta.....

Cum fac acum sa mi afiseze in bord cind este activ cc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Nu-i problema cu deranjul..Martorul nu se va aprinde,au mai incercat si altii (ori lipseste pe bord,ori nu stie bordul sa-l aprinda)Nu te mai chinui.Daca functioneaza,lasa-l asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru clapeta cu cod 030 133 064f se poate pune tempomat? Clapeta are control electric cat si mecanic.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merge pe tipul ala de clapeta/acceleratia e pe cablu.Este o clapeta mixta cablu/senzori pozitie clapeta.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!