Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Da. Am facut asta de doua ori, l-am dezactivat si l-am activat din nou. Banuiesc ca nu aparea langa codul motor G-ul.

Am dat o scanare automata si mi-a dat o singura eroare legata de senzorul de temperatura care functioneaza intermitent. Nu prea as crede ca are vreo legatura cu tempomatul.

Si inca ceva, switch-ul de frana reactioneaza imediat cum ating pedala, in schimb cel de la ambreiaj atinge undeva pe la un sfert sau o treime din cursa. Poate sa fie asta cauza?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cazul...nu are legatura.

Ia verifica...la frina...penultimii 2 biti trebuie sa fie 1 cu pedala apasata..daca e doar unul-schimba switch frina.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de frana se aprind amandoi, nu se aprinde penultimul, care e ccs on and memory inactive. in schimb ultimu se aprinde, ccs on

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Checking_Cruise_Control_using_Measuring_Values

Ghideaza-te aici..

Daca nu merge..trebuie verificate conexiunile in intermediara.O sa-ti dau mai tarziu legaturile pin la pin...nu pe culori.Uneori mai dau rateuri culorile.Eu montez dupa nr pin...nu la culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica continuitate pina in conector ecu asa:

Pin 4/7 maneta-pin 3 intermediar-pin 14 conector Ecu(T121)

Pin 5 man-pin 9 int-pin 46 ecu

Pin 2 man-pin 1 intermediar -pin45 ecu

Pin 3 man-pin 2 inter-pin 44 ecu

Pe pin 6 maneta ai alimentare sig 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi fain spido, se pare ca am pus cablu alb in mufa 6 intermediara, la lumina telefonului nu am mai vazut ca-s una langa alta.

l-am scos la o plimbare si merge perfect. multumesc inca o data pentru instructiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum banuiam...conexiuni gresite.Sa-l butonezi cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La masina din semnatura am urmatoarea problema:

Am montat tempomat pe masina din semnatura ce a functionat  vreme de cateva luni, acum nu se mai activeaza, pe grupurile de valori arata ca switch-urile de la pedale sunt functionale, am crezut ca e de la maneta si am incercat cu alta si  acelasi rezultat, siguranta este ok.

Ce as mai putea verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza eroarea asa cum este..probabil probleme cu switchurile din maneta..

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci trebuie verificate legaturile/alimentarea.Codarea nu se pierde singura..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi,

 

Detin un Golf 4 GTI din 2000 motor 1.8 arz si doresc sa imi pun pilot automat.Puteti sa imi spuneti si mie daca se poate monta pe masina mea?Electricianul imi spune ca nu sunt toate cablurile trase .

maneta este cumparata noua oe + fire 

ss: WVWZZZ1JZ1W217517

 

Cod maneta 18G 953 513 A

Cod cablaj 1J1 970 011 F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Spido,

Ma poti ajuta cu o schema ca sa trag firele necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La arz am impresia ca nu ai switch la ambreiaj si trebuie o alta clapeta de acceleratie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy --am verificat si am switch.Problema e ca nu am firele trase din ECU + ca am incercat activarea pilotului cu VAG COM,am introdus codul ,am intrat la motor pe grupa 066 si cand apasam frana sau ambreajul nu se modifica nimic in casutele respective.

Exista cineva in Bucuresti care m-ar putea ajuta contr-cost bineinteles sa imi fac pilotul functional?In momentul de fata masina este toata demontata si trebuie numai firele legate(sper)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,am un golf 4 diesel cod motor ATD,si as vrea sa montez un tempomat.imi puteti spune ce cod trebuie sa aiba maneta si cam care sunt din mare pasii ce trebuie urmati?Multumesc anticipat

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18G 953 513A si cablaj1J1 970 011F .Montezi maneta,tragi cablajele,codezi si gata.Ptr mai multe detalii..citeste in urma.S-a postat de N ori....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru rapiditatea raspunsului,eu am o maneta cu on/of montata pe masina,dar nu stiu la ce foloseste pentru ca in capul manetei nu are butoanele set/reset.sa fie tempomat oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are buton deloc in capatul ei? Daca nu,este o maneta care se monteaza in combinatie cu volan multifunctional..cu comenzi.Daca nu ai asa ceva..nu prea ai ce face cu ea..trebuie inlocuita..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, AdrianMarius82 said:

Multumesc pentru rapiditatea raspunsului,eu am o maneta cu on/of montata pe masina,dar nu stiu la ce foloseste pentru ca in capul manetei nu are butoanele set/reset.sa fie tempomat oare?

1. schimbi maneta cu una compatibila 

2. verifici daca are cablajul tras - complet - daca masina a avut volan cu comenzi, atunci nu ai decat 3 fire in maneta - pin 5 de alimentare si 4+7. Trebuie sa tragi si pinii 2, 3 si 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau iti iei volan cu comenzi si-l montezi, in functie de ce ai pe masina, modifici daca e cazul cablajul existent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

refaci cablajul - pret considerabil mai mare (necesita volan, airbag, modul, refacere cablaj, manopera).... comparativ cu inlocuire maneta tempomat si tras cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!