Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

corect - T10 este  mufa de culoare neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare 

De curând am achiziționat și eu o maneta CC OEM și am inceput sa o montez

Acuma am ajuns la partea cu firele care le-am legat la mufa T10 dar se pare ca nu funcționează nimic acum vreau sa încerc sa duc firele la ECU dar aici încă nu am reușit sa identific corect firele la pozițiile de la mufa ECU

ECU  -  CC  

38 - 4+7  galben/negru       

57 - 3      roșu/galben     

75 - 2      albastru  

76 - 5      alb 

Celălalt fir merge la +Sig 5

Confirmați va rog dacă este corect așa sau sunt alte combinați

Mașina este un golf 4 1.4 16V axp

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca nu merge, deoarece nu ai firele trase de la ECU la T10 - doar cele cu motorizare Diesel, le au trase.

Ti-am scos conexiunile corecte, pentru masina ta - 2001, AXR.

 

ECU - maneta

 

24 - 4+7  galben/negru       

25 - 3      roșu/galben     

39 - 2      albastru  

50 - 5      alb 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok :) cum ziceam mai sus am achizitionat o maneta CC 

am reusit sa o instalez aproape tot ( ma refer la fire trase la ECU ) 

acuma am dat de problema urmatoare

16952 - Cruise Control Switch (E45): Implausible Signal  
        P0568 - 35-00 -  - 
azi merg la un prieten de aici cu ceva golfuri la dezmembrat sa iau de acolo o mufa care se introduce in ECU

mufa o iau doar pentru acele mici contacte care imi trebuie mie, 4 la numar mai exact

cat despre eroare banuiesc ca este din cauza acelor contacte imperfecte

daca aveti alte soluti sunt deschis la a incerca orice altceva :) , pana atunci

va multumesc pentru ajutorul acordat ;)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai facut conexiunile corect...cum ti-a zis Florin mai sus...trebuie sa mearga...altfel-ai o maneta cu probleme/contacte oxidate in ea.Sa ghicesc...e SH?Si nu ai nevoie de pinii ptr mufa intermediara...te duci cu firele din maneta dirct in ECU...nu are rost sa te innadesti cu ele prin T10...

 

 

 

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, DannyLP said:

ok :) cum ziceam mai sus am achizitionat o maneta CC 

am reusit sa o instalez aproape tot ( ma refer la fire trase la ECU ) 

acuma am dat de problema urmatoare

16952 - Cruise Control Switch (E45): Implausible Signal  
        P0568 - 35-00 -  - 
azi merg la un prieten de aici cu ceva golfuri la dezmembrat sa iau de acolo o mufa care se introduce in ECU

mufa o iau doar pentru acele mici contacte care imi trebuie mie, 4 la numar mai exact

cat despre eroare banuiesc ca este din cauza acelor contacte imperfecte

daca aveti alte soluti sunt deschis la a incerca orice altceva :) , pana atunci

va multumesc pentru ajutorul acordat ;)

 

 

cum adica ai instalat aproape tot.... dar nu ai facut conexiunile in ECU ? ... adica ai montat maneta si ai tras firele pana la ECU banuiesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maneta este OM cumparata noua de pe un site, a venit cu cablul cu cele 6 fire doar ca acele fire au aceasi pini cum se afla cei care ies din ECU 

eu am incercat o modificare cu alti pini asemanatori cu cei care se afla in mufa de la ECU dar se pare ca acei pini nu sunt buni nu fac contact cu ECU, acuma am facut rost de o mufa de ECU de la un parc de dezmembrari de la care o sa iau 4 pini sa ii folosesc acolo unde imi trebuie mie ( adica sa ii lipesc pe firele care vin de la CC si intra in mufa de la ECU al masini )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinii ii gaseai si in Mufa ECU de pe masina, trebuiau doar scosi si sertizati - lipiti pe fire. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu erau , erau doar niste doape pe care le-am scos de acolo ca sa pot baga celelalte fire ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat, la toate benzinarele am gasit pinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci asa bine mi-ar fi prins sa am acei pini acolo

precizez ca eu am g4 1.4 16V AXP si in mufa ECU la locatiile 24, 25, 39, 50 nu erau pini doar niste doape :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, andrei_221 said:

ciudat, la toate benzinarele am gasit pinii. 

Andreiu, niciun 1.4 nu are pinii in mufa - de la 1.6 in sus - alt ECU, alte mufe, alti pini.

Dany - ai cumparat kit-ul cu maneta OEM China - si de accea nu ai avut cablurile necesare - kit-ul are doar un singur cablu - pentru benzinar mai trebuie un cablu - cele OEM ... vin cu 3 cabluri in set - unul asemanator cu ce ai tu si alte doua - pt 1.4 si 1.6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, e posibil, doar la 1.6 am observat pinii, ma gandeam ca si la 1.4. Gandirea nemtilor. Drept e ca pe 1.4 nu puteai sa pui tempomat din fabrica....deci pe undeva e logic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama lor, mai repede are legatura cu confectionarea cablajelor de fabrica - vin cu tempomat de fabrica si 1.4 - ca doar avem diagramele in Elsa.

Exact cum mai sunt tot la G4, mufele diferite la clustere - pini diferiti - unele au pinii, altele nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai diagrame .. dsr ma indoiesc ca ai intalnit montat tempomat de fabrica pe 1.4.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am finalizat montajul 

CC - funcționează ireproșabil 

Mulțumesc pentru ajutorul acordat

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee, se poate modifica incrementul la butoanele +/- sa fie mai mare  sau mai mic dupa preferinte(constat ca e undeva la 2km/h)? Daca stiti va rog sa dati la share :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se poate modifica. NU e suficient 2-3km/h?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura se poate pune tempomat? In principiu, din ce am citit pe aici, fiind pe platforma de golf 4 si cu motor diesel (alh) ar merge, insa poate exista diferente specifice modelului.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am cumparat o maneta noua, china replica, am firele si mufa, nu stiu unde sa conectez la AZD, am montat numai la TDI pana acum si doar manete originale si fire trase de mine si am folosit doar mufa.

Ma poate ajuta cineva cu o schema, nu stiu la ce pini trebuie sa ma conectez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

direct la pini din calculator, prelungesti firele. La maneta chinezeasca firul negru/alb e de fapt negru/verde(sunt 2 unite)

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/4/2003 at 8:19 PM, chid said:

MERGEEEEEEEEEEEE !! si kiar super!!! nu stiu in Bucu cine iti pune, dar eu mi-am pus in Bv, si merge super usor!! in max 1,5 ore ai cruise-ul pe masina!!!

salut , vreau si eu sa imi pun cruise pe vw golf 4 din 2000 , daca poti sa ma pui si pe mine in legatura cu persoana care la montat la tine pls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.03.2016 at 18:56, sorynick a scris:

direct la pini din calculator, prelungesti firele. La maneta chinezeasca firul negru/alb e de fapt negru/verde(sunt 2 unite)

Capture.JPG

Am urmat instructiunile si functioneaza acum, de precizat: la unele masini e posibil sa nu functioneze din prima, eu am avut o problema cu un switch, cel de la pedala de frana, am mai intanlit asta si la o alta masina, am inlocuit switch-ul si functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!