Jump to content

Software Update 2.4


Sparkyson
 Share

Postare recomandată

Si a mea este de Luni la update si intampina niste probleme, se blocheaza la efectuarea update-ului de soft.

Dealer-ul urmeaza sa contacteze VW pentru informatii despre cum sa deblocheze situatia.

 

Daca ati mai intampinat problema sau aveti sugestii, sunt binevenite. 

WhatsApp Image 2022-08-10 at 8.58.31 AM.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, acestea le-am gasit si eu pe net si le-am transmis, sa vedem daca ii ajuta cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Realizat ieri update-ul la 2.4, am lasat masina la ora 9 m-au anuntat la 15.30 ca pot sa merg dupa ea. 

Mici erori pe care le-am rezolvat eu, unele setari personalizate s-au resetat la valorile de fabrica:

*iluminatul intern 

*inchiderea/geamurilor din telecomanda

*rabatarea oglinzii pentru mersul inapoi

 

Un sunet ciudat in momentul cind se trece in revers, si-a revenit de la sine mai spre seara. 
 

In rest nici o alta observatie, asteptam urmatorul nivel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina inapoi dupa o saptamana tot cu 2.3, pentru ca am nevoie de masina.

Nu gasesc alt slot de update si vor sa ma programeze in noiembrie.

Dupa 2 ani de la lansare inca nu reusesc sa faca update in service, daramite OTA...

 

Sunt multumit ca macar inca merge masina dupa ce au mesterit profesionistii la ea.

Am fost la Porsche Bucuresti Vest 1, dar sunt interesat de alternative.

 

Putin off-topic: motivul principal pentru care am facut programarea a fost pentru inlocuirea parbrizului pe Casco, care era crapat de la o pietricica.

Au inlocuit parbrizul si au montat din nou camera de trafic, dar intr-un loc gresit, așa ca trebuie sa o dezlipesc eu si sa curat banda dublu-adeziva de pe parbrizul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca ID3 ar fi o masina perfecta de noua si nu ar avea probleme, dar daca incep sa isi mai bage si "mesterii" mana prin ea dai peste probleme de genul aia nu e pusa bine, aia lipseste ... si e frustrant chiar daca te duci inapoi si ti-o pun bine (asta daca mai ai incredere/timp sa te duci inapoi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva cu 1st MAX update-ul? Au fost probleme?

Eu sunt programat pe 16 la Avia Pantelimon iar pe 21 plec in concediu si incep sa am emotii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a finalizat si la mine astazi update-ul (Luni am lasat masina).

 

Totul pare OK, dar am observat si eu ca s-a resetat indicatorul de service (arata 729 de zile).

Inteleg ca a patit mai multa lume chestia asta si i-am intrebat pe cei de la service, pareau surprinsi.

 

Acum intrebarea e: tinem cont de indicatorul din bord? Sau mergem la service la intervalul care ar fi fost corect in mod normal?

Ei zic sa ma iau dupa ce zice in bord :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Isi revine in scurt timp, stai linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-si revine. Trebuie mers inapoi sa seteze corect intevalul de service. Este unul din pasii cs trdbuie facuti dupa update. 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu care ma plangeam ca masina a stat 2 zile la Avia Pantelimon... se pare ca se poate si mai rau.

 

Totusi, e posibil sa nu fie vina lor, ei poate respecta pasii, dar pur si simplu unele masini au unele mici probleme. Am vazut ca si pt 3.0 incep cu Germania si cu diverse masini, cu diferite versiuni de soft si MCU/ECU ca sa vada cum merge... nu e ceva 100% garantat deci, se asteapta sa apara posibile probleme :)

 

Ramane sa ne rugam... tehnologia e clar ca ne bate pe toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am verificat si le-am zis de problema cand am ridicat masina.

Sincer nu m-as mai duce inapoi pentru asta daca nu e obligatoriu, cred ca au multe masini in lucru si probabil nici au mai intalnit situatia si trebuie sa isi dea seama cum sa rezolve.

Daca nu-si revine ma gandesc pur si simplu sa tin eu minte si sa ma asigur ca fac revizia inainte de implimirea termenului de 2 ani de la cumparare.

Vedeti vreo problema cu abordarea asta din punct de vedere al garantiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, Johnny Bravo said:

A facut cineva cu 1st MAX update-ul? Au fost probleme?

Eu sunt programat pe 16 la Avia Pantelimon iar pe 21 plec in concediu si incep sa am emotii.

DA, am facut eu dar am un plus, in acelasi timp tehnicianul a facut update si la un Max si totul a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia Pantelimon, am scris de mai multe ori.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificați înainte de update cate zile aveți rămase până la inspecție și după update sa reverificați sa fie setat corespunzător. In timpul update-ului se face reset la valoarea de fabrică (730 zile), iar după update se face modificarea în service. Nu își revine singur după un timp.

 

E importantă informația asta pentru că dacă nu o să respectați intervalul pentru inspecție posibil să aveți refuz la unele lucrări in garanție. 

 

Știu că s-a mai menționat, dar de reținut:

Pentru ID inspecția de face la 2 ani, nu e dependentă de km.(informație valabilă pentru țările europene).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/13/2022 at 7:00 PM, Dementor said:

Verificați înainte de update cate zile aveți rămase până la inspecție și după update sa reverificați sa fie setat corespunzător. In timpul update-ului se face reset la valoarea de fabrică (730 zile), iar după update se face modificarea în service. Nu își revine singur după un timp.

 

E importantă informația asta pentru că dacă nu o să respectați intervalul pentru inspecție posibil să aveți refuz la unele lucrări in garanție. 

 

Știu că s-a mai menționat, dar de reținut:

Pentru ID inspecția de face la 2 ani, nu e dependentă de km.(informație valabilă pentru țările europene).

Oricum, la update-ul la ME 2.1 nu a tinut nimeni cont de intervalul de service si a fost resetat si atunci, si nu a fost setat cum trebuie, asa ca nu trebuie tinut cont de ce arata in bord, ci trebuie setat acum sa fie la 730 zile de la preluarea masinii adica de la data vanzarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. S-a facut si la mine updateul de soft, s-a schimbat bateria de 12 volti si s-a izolat suplimentar un conector la bateria mare. 
Ramane de vazut cu ce efect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că ți-au explicat eronat, conectorul izolat e de la JX1 (denumită popular "electronică de putere", ce alimentează motorul electric).

Efecte suplimentare nu ar mai trebui sa vezi, rolul izolării fiind de a împiedica pătrunderea apei pe lângă conectorul de joasă tensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la efectele updateului. 
Prima chestie remarcata a fost chiar la plecarea de la service. 
La iesirea din curte am virat stanga, sa  revin spre oras. Fiind trafic aglomerat, a trebuit sa-i dau talpa cand am prins loc. Am simtit o lipsa grava de putere. Apoi, in primii 15-20 de metri a luat viteza greu. Parea ca mai degraba franeaza, dupa care si-a revenit si a accelerat brusc. 
Foarte neplacuta senzatia!

 

Altfel, cu mici exceptii, setarile s-au pastrat. 
S-a schimbat culoarea luminilor ambientale si intervalul de service. 
Mai vad zilele urmatoare daca mai sunt si alte schimbari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Așa face toate" dupa ce le conecteaza la computer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut update.ul la 2.4, iar service interval e corect, la fix doi ani dupa ce am ridicat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, Johnny Bravo said:


Prima chestie remarcata a fost chiar la plecarea de la service. 
La iesirea din curte am virat stanga, sa  revin spre oras. Fiind trafic aglomerat, a trebuit sa-i dau talpa cand am prins loc. Am simtit o lipsa grava de putere. Apoi, in primii 15-20 de metri a luat viteza greu. Parea ca mai degraba franeaza, dupa care si-a revenit si a accelerat brusc. 
Foarte neplacuta senzatia!

 

Asa face dupa fiecare stergere de erori, pana se recalibreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!