Jump to content

Alegere anvelope vară 2022


ct_act
 Share

Postare recomandată

Ca idee, acelasi model de anvelopa poate avea clasificari diferite in functie de dimensiuni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR
13 hours ago, Costyinter said:

Am inteles ca si daca as face un accident si nu e dimensiunea din carte as avea probleme.

 

A patit cineva ceva sau sunt doar mituri cu bau bau sa sperie lumea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mituri sau nu, nu aici e locul pentru discutia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Semperit Speed Life 3, le recomand cu caldura. Din punct de vedere raport pret/calitate mi se par cele mai bune. Sunt produse de grupul Continental.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

Gata si cu sezonul estival. Azi am trecut la anvelopele de iarna.

 

Review scurt pentru Fulda SportControl 2 - 215/55/17 98W XL. Facute in Slovacia, la inceput de an 2020.

Rulaj in 2 sezoane - 37.500km.

Au fost aprox 500lei bucata ( spre exemplificare o anvelopa Michelin PS4 sau Primacy 4 la vremea aia erau aprox 800 lei bucata )

Au fost niste anvelope corecte, n-au excelat cu nimic in mod special, dar nici nu mi-au dat emotii in vreun fel.

Au vazut si stil foarte alert cu viteze de croaziera foarte mari pe autostrazi, in ritm sustinut, au vazut si ploi torentiale, s-au comportat ok de fiecare data. Le-am bagat si pe drumuri forestiere, cat mi-a permis garda la sol :) 

Acum pe final de viata, poate, daca ploua foarte tare, un pic de atentie mai sporita cred ca e mai indicata ( asta cred ca e un must cam la orice anvelopa care se apropie de sf vietii ), dar pe uscat, isi fac inca treaba ok.

Cel putin 40k km sigur duc, poate trase spre limita extrema ( nerecomandat ) un 45k km.

Overall le-as da un 8/10 pentru ca nu mi-au facut nicio pb, pana, galme, etc ( bine nici nu mi-am batut joc de ele ) iar raportul calitate/pret a fost unul foarte bun. Pentru o utilizare normala, cu o mica tenta mai sportiva, si-au facut treaba bine. Daca ai sute de cai care ii impingi zilnic la limita poate se impune o anvelopa UHP.

 

Avand in vedere ca am trecut si la jante pe 18, vara viitoare 99% voi incerca niste GoodYear Eagle Assymetric 6 - 235/45/18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare...acum ca s-a cam dus vremea lor au inceput tot felul de oferte...

Am gasit un set de Continental EcoContact 6 la un pret care te pune pe ganduri din 2 motive...oare ce au de le vinde asa ieftine sau cum sa ratez asa oferta? :))

Ati folosit modelul acesta?Eventual pe dimensiunea 215/65/17 la un crossover? :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice anvelopa din categoria ECO exceleaza in durata de viata (uzura redusa) si pentru ca sunt rigide si in consumul redus, in celelate categorii mult mai importante, ca franare ud/uscat si manevrabilitate sunt foarte slabe.

 

Eu as zice fara ECO daca va place sa conduceti si vreti sa va bucurati de timpul petrecut la volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele din discutie au clasa A la manevrabilitate pe ud. Desigur, pe un M3 nu o sa puna nimeni asa ceva, dar pe o masina obisnuita, la mers normal, nu vad de ce nu ar fi potrivite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clasele acelea nu au relevanta mare in realitate.

 

Sa comparam, de ex., Michelin Pilot Sport 4, Clasa B pe ud, cu ECO Contact care este clasa A pe ud.

In realitate aceste 2 tipuri de anvelope nici nu se pot compara, PS4 este stelar fata Continental ECO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Laurentiu_LWR said:

Salutare...acum ca s-a cam dus vremea lor au inceput tot felul de oferte...

Am gasit un set de Continental EcoContact 6 la un pret care te pune pe ganduri din 2 motive...oare ce au de le vinde asa ieftine sau cum sa ratez asa oferta? :))

Ati folosit modelul acesta?Eventual pe dimensiunea 215/65/17 la un crossover? :)

 

Daca Eco 5 cu care a venit incaltata masina s-au comportat bine in toate situatiile, inclusiv asfalt foarte rece si umed, Eco 6  fiind  o evolutie, nu vad de ce ar fi altfel.

 

Dar, din cate tin minte,  EcoContact  6 erau la pret aproximativ egal cu PremiunContact 6, concluzia e clara.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de un AWD de 170cai...

Nu este o masina sportiva dar nici lenta...

In primavara urma sa o incalt cu General Graber GT+ dar a aparut aceasta oferta si mi-a dat planurile peste cap.

Deci oricum nu aveam in plan ceva super performant/sportiv.

Intrebarea ar fi daca astept pana in primavara sau iau Continentalurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si PS4 au tot A pe umed. Ele exceleaza pe uscat si cand temperatura e mai ridicata.

O anvelopa de exceptie precum PS Cup 2, care e infinit mai scumpa si destinata masinilor puternice, e practic inutilizabila la temperaturi mai mici de 15 grade si e net inferioara in astfel de conditii oricarei variante Eco. Exact asta face o anvelopa generalista, ofera performante bune in orice conditii, fara a pune accent pe a scoate maximum posibil, in conditii ideale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS4 este clasa B sau A pe umed in functie de dimensiune.

 

Nu trebuie comparata o anvelopa de prima echipare cu una cumparata ulterior de pe piata, aceeasi marca si acelasi model.

Poate ati citit forumurile despre impresia buna facuta de Hankook de prima echipare si cum acelasi model de anvelopa cumparata ulterior de pe piata era mult sub calitatea initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!