Jump to content

Alegere anvelope vară 2022


ct_act
 Share

Postare recomandată

Dacă nu e începută dezbaterea prin alta parte, sa ii dam bice pentru noul sezon estival!

 

Caut recomandări pentru Tiguan, pe dimensiunea de 19 inch... 255/45, am avut până acum Continental Sport Contact 5, au tinut 4 ani, cam galagioase pe final de viata, sunt cele cu mastic Contiseal pe interior... ce iau mai departe? Sport Contact 5 din nou?

Sport contact 7 nu are dimensiunea disponibilă pe site. 

Michelin nu are tehnica cu sigilant pe interior, m-am obișnuit cu avantajele soluției, mai ales că masina nu are roată de rezervă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta continental premium contact 6, nu stiu daca sport contactul e bun pentru Tiguan.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A venit momentul sa echipez Ateca cu anvelope de vara noi. 

Alegerea e destul de complicata, pentru ca nu exploatez masina doar pe sosea, din cand in cand parcurge si drumuri forestiere, cu pietre sau noroi. 

Am exclus optiunea de a cumpara anvelope care sa ma ajute mai mult in afara soselei, asa ca ma voi baza in continuare pe sistemul de tractiune si mai putin pe aderenta pe suprafete mai dificile.

In baza testelor gasite pe internet (https://www.autozeitung.de/sommerreifen-test-2021-199794.html), am de ales intre Goodyear Eagle F1 Assymeytic 5 si Continental Premium Contact 6, in dimensiunea 225 50 r18 9W, care vor fi montate pe jantele cu care a venit masina.

Prima alegere ar fi bineinteles Continental, insa pare ca si Goodyear puncteaza mai bine decat Continental in anumite conditii: franare pe ud, handling pe ud, rezistenta la inaintare, zgomot de rulare la 80kmh. La franare si handling pe uscat Continental puncteaza mai bine decat Goodyear, dar oricum, diferentele intre cele doua sunt marginale.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu extrapola rezultatele pt 225/40 la 225/50, pot sa fie diferente importante in clasament. Mai ales ca 225/40 sunt dimensiuni pt compacte, hothatch, iar 225/50 de SUV deci cu alte caracteristici.

 

Mai bine vezi pe tyrereviews exact pt 225/50 si experientele celor care au folosit anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de cele 2, ar mai fi in aceeasi gama de performante si  Michelin Pilot Sport 4.

Oricum, intre Conti Premium si GY F1 alegerea e pur subiectiva, greu sa le diferentiezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e nevoie sincer de PS4 pe 1.4 TSI.

Avand in vedere dinamica masinii, cred ca oricare din cele doua o sa fie OK, chiar si ceva mai ieftin.

Eu am niste anvelope Roadstone pe 17 (Nexen cu alt nume) si n-am treaba cu ele.

De pe la 250-300cp, da, te uiti la anvelope sport.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut baieti,

 

In discutia de mai sus, cu gamele premium de la Continental dar si cele sport de la Michelin, ma bag si eu cu variante mai low-cost.. :)) 

 

Anul trecut tot faceau reclama baietii de la profm la anvelopele Davanti, ba chiar au avut si concursuri cu ele si m-au convins sa cumpar Davanti pentru un Megane 2008 1.6, 195/65/R15.

 

In urma achizitiei unui Passat B7 din 2013, motor 2.0 TDI 170cp, recomandati anvelope precum Davanti? Din ce vad pe mai multe site-uri de comercianti, un pret mediu ar fi 1500 lei pentru toate 4 anvelopele de vara.

 

Mai erau si cele de la Debica, ce-i drept nu le-am folosit si nu pot lasa un feedback, dar cele de la Davanti m-au lasat placut surprins pe Megane.

 

Passat-ul are acum sosete groase Continental 205/55 R16 si ma gandeam sa fac un test cu anvelope low-cost, sa vad diferenta dintre scump si ieftin :D.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

51 minute în urmă, yeeeeman a scris:

Nu cred ca e nevoie sincer de PS4 pe 1.4 TSI.

Avand in vedere dinamica masinii, cred ca oricare din cele doua o sa fie OK, chiar si ceva mai ieftin.

Eu am niste anvelope Roadstone pe 17 (Nexen cu alt nume) si n-am treaba cu ele.

De pe la 250-300cp, da, te uiti la anvelope sport.

Acvaplanarea apare si daca ai 400cp si la 150cp, ambele motoare ating viteze de 80-100kmh. Curbele se iau cu aceeasi viteza indiferent de motor.

 

Puterea motorului nu ar trebui sa fie un criteriu. Un impact mai mare in dinamica masinii il au anvelopele, suspensia fata de caii putere.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Curbele se iau cu viteza responsabila indiferent de motor, insa un motor mai puternic te va tenta sa conduci mai tare decat ai face-o cu 1.4.

La acvaplanare, toate anvelopele din top 10-15 stau bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yeeeeman rosia mea a venit cu Nexen din fabrica... le-am daruit in iarna urmatoare. Never again.

 

Am trecut pe PS4 225 40 ZR18.  Acum dupa 2 veri (20 de luni aprox) mai am cam 2mm pe fata si cam 3 pe spate. Deci, clar, in toamna (cu putin noroc pe la 20 noiembrie sau mai tarziu) urmeaza sa le inlocuiesc definitiv.

 

Astept review-ul la Pilot Sport 5.... inca 1-2 saptamani ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Espacer.png

Elementul critic in acvaplanare il are uzura anvelopei, altfel evacueaza 2-3mm fata de 5-6mm.

Cred ca se discuta prea putin de acest aspect si incercam sa ducem anvelopele fix la markerul de uzura cand nu ar trebui.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne anvelopele de iarna bune sunt cu totul alta discutie. Dpmdv, este mult mai greu sa nimeresti un mix echilibrat de calitati, avand in vedere multitudinea de conditii din timpul iernii. Ale mele "Nexen" de vara sunt din 2016, au peste 30000km si inca mai au 6-7mm. Nu generalizez, poate Nexen are si anvelope proaste si poate Nexen este o exceptie in categoria mainstream - buget, dar am avut pana acum doar Michelin, Continental si pe fosta si pe actuala (iarna Michelin) si din experienta mea cu ele, Nexen nu sunt cu nimic mai prejos (uzura, feeling, confort, zgomot, aderenta). Ba chiar Continentalurile CPC5 de pe fosta masina s-au barbierit in nici 20000km.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yeeeeman am luat masina in martie 2019. Cu anvelope de vara. 3000 de km mai tarziu, am reusit sa pun masina de-a latu pe un drum cunoscut mergand sub limita de viteza si am decis sa pun vechile CP5FR (swap de roti cu masina nefestei... in vara aia a facut sub 2000 de km). Cand am trecut la anvelopele de iarna, le-am lasat baiatului de acolo, ca le-a vrut. Si acum ma injura ;)) Pana si sotia se plangea ca ii fuge masina lateral si... e un 1.6 TDI.

Poate ca suntem noi obisnuiti cu anvelope moi... pana acum am trecut prin 3-4 seturi de CP5 cam unu la 2-3 veri (30-40k de km) si singurul motiv pentru care am sarit in barca Michellin e ca sunt o leaca mai moi decat CS.

 

Acum astept... astept. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti alege cu ochii inchisi intre Continental si GoodYear, desi eu as alege Conti. Eu ma uit la rezistenta la inaintare (cat mai mica) si aderenta pe uscat si ud. Acum am niste Hankook cu care a venit masina si sunt surprinzator de bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian dintre Continental si GY, as merge pe GY.

 

Eu am facut "greseala" de a lua o anvelopa din gama medie, si nu ca nu as fi multumit, ca nu mi-a oferit surprize ( pana acum ) dar, Fulda SportControl 2, dupa aproape o vara si 15.000km, am mari emotii daca ma mai tin si vara asta, si cum se vor comporta spre sfarsitul verii, uzura fiind neasteptat de mare la ele...

Prima si ultima experienta pe care o mai fac cu gama medie.

Daca s-ar face GY Assym 5 sau viitorul 6 in dimensiunea mea ( 215/55/17 ) asta as lua, daca nu raman la Michelin, sau oricum ceva premium clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca fiecare alege ce considera ok pentru el, eu raman la una din cele doua anvelope. Indiferent de motorizarea masinii pe care o conduc, prefer sa stiu ca am o rezerva de aderenta. Anvelopele mi se par cele mai importante, avand in vedere ca sunt unicul punct de contact cu asfaltul, astfel incat orice alte variante mai ieftine le-am eliminat din alegere. Masina a venit echipata cu Bridgestone Turanza, de care am fost foarte multumit, nu m-au dezamagit niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit Pilot Sport 5, insa cred ca nu are rost, sunt mai scumpe si pentru un Suv sunt prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este prea devreme pentru orice achizitie de anvelope de vara, de abia dupa 15 Martie sau din Aprilie se deschide sezonul pentru acestea.

Cand spun asta ma refer la importatori si dealeri ca primesc cantitatile contractate si incep si ofertele la 4 anvelope cumparate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@acidone77 “Same size tyres not featured in the test” #1 Michelin Pilot Sport 4 ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanneUrmeaza luna aceasta un nou video cu variantele mai "normale" (HP), asa ca stay tuned :)

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF CS7 vs PS5 vs GYF1A6… Asteptam… afara ninge si eu am PS4… noroc ca am TS860 pe masina sotiei ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne deobicei uhp urile de super performanta vin de la 18 in sus, poate chiar 19...

Sper ca GY cu A6 sa coboare bara si la 17 :lol: daca nu, PS4(sau5) it is.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!