Jump to content

Alegere anvelope vară 2022


ct_act
 Share

Postare recomandată

Pana vine acel video (pe la sfarsitul lunii cica), iata ca tocmai au scos ceva nou :) :

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru Tiguanul cu doua turbine :), am rămas indecis intre doua tipuri de anvelope: Conti Sport Contact 5 cu Contiseal (cu marcaj SUV) pe care le-am purtat 4 sezoane si Sport Contact 6 (modelul nou) care nu are SUV marcat pe el si nu gasesc informatii ca ar fi ContiSeal.

Doua intrebari:

1. Ce adaugă in plus marcajul SUV pe anvelopa? E marketing sau contează la ceva? Nu ies în offroad decât pentru strictul necesar

2. Sport Contact 6 vine cu ContiSeal? Lipsa etanșării la perforare m-ar face sa-l scot din schemă imediat.

Specificațiile de fabrică pentru mașină sunt 255/45R19 100V.

O alta chestie ciudată este ca anvelopele Conti cu care a venit masina nu au pe ele marcajul "+" specific anvelopelor OE pentru VW.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.03.2022 at 15:29, CristiALF a scris:

Pana vine acel video (pe la sfarsitul lunii cica), iata ca tocmai au scos ceva nou :) :

 

 

Interesant cum strecoara la final ca asymmetric 6 este mai slab putin la acvaplanare si are rezistenta mai mare la inaintare vs 5. Nesemnificative diferente, dar ca idee

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

17 inchi… 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok ca sa iti faci o idee si pe 17".

Oricum pentru dimenisuni mai mari, PS 4S si Conti SportContact 7 raman #1. (PS5 inlocuieste doar PS4 "normal".)
In ziua de azi cu orice anvelope premium nu prea mai dai gres.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal am luat din nou PS4 pe o masina, iar pentru cealalta am luat Primacy 4+.

Deocamdata au venit primele, tot 7,3 - 7,5mm adancime profil, ca si la celelalte din 2019, deci ei insista sa le schimbam dupa 3 ani, neaparat!

Pana la urma este oarecum corect, n-au facut rabat la calitate, dar au luat 0,5mm din profil...sa nu ne lungim prea mult pe ele.

Marker-ul de minim este la 1,5mm.

 

 

Partea buna la eventuala achizitie si instalare a anvelopelor Michelin la puncte fizice, este programul Michelin Guarantee Plus prin care in termen de 12 luni de la achitie, daca aveti o dauna care cuprinde maxim 2 anvelope, acestea sunt inlocuite gratuit de catre Michelin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe GY Eagle Asymmetric 6 (225 45 17) si nu pot sa zic decat ca sunt f multumit de ele. Nu am apucat sa le testez prea bine la capitolul aderenta/franare/ud (unde sunt convins ca stau bine) dar ce imi place cel mai mult e ca sunt confortabile (am suspensie dura de FR si am simtit imediat plusul de confort) si super silentioase (parca 68db era in specificatii). Compar cu P Cinturato pe care le-am inlocuit si care au fost ok (m-au tinut 6 veri totusi). Dar Asymm 6 par mult peste la toate capitolele.

Modificat de scuba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mai scriu, au venit si Michelin Primacy 4+, aceeasi adancime a profilului, 7,5-7,57mm, deci si la modelul acesta de Touring au luat 0,5mm din profil.

 

De la service am inteles ca adancime de profil de 8mm mai au doar marcile chinezesti si cele ieftine, cei premium s-au aliniat toti si au "furat" 0,5mm.

N-am masurat alte anvelope, doar redau consideratiile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/19/2022 at 10:55 AM, ct_act said:

Pentru Tiguanul cu doua turbine :), am rămas indecis intre doua tipuri de anvelope: Conti Sport Contact 5 cu Contiseal (cu marcaj SUV) pe care le-am purtat 4 sezoane si Sport Contact 6 (modelul nou) care nu are SUV marcat pe el si nu gasesc informatii ca ar fi ContiSeal.

Doua intrebari:

1. Ce adaugă in plus marcajul SUV pe anvelopa? E marketing sau contează la ceva? Nu ies în offroad decât pentru strictul necesar

2. Sport Contact 6 vine cu ContiSeal? Lipsa etanșării la perforare m-ar face sa-l scot din schemă imediat.

Specificațiile de fabrică pentru mașină sunt 255/45R19 100V.

O alta chestie ciudată este ca anvelopele Conti cu care a venit masina nu au pe ele marcajul "+" specific anvelopelor OE pentru VW.

 

Ca variante dpmdv le ai pe urmatorele, dar nu stiu daca toate se incadreaza si in dimensiunea ta:

- Continental Contiseal

- Pirelli Cinturato P7 Seal Inside

- Michelin Primacy A/S Selfseal

 

Continental Sport Contact 6 sigur nu are Contiseal.

 

Si eu am renuntat la Contiseal pentru anvelope normale, dar am pus roata de rezerva ( am avut noroc ca masina mea nu are Dynaudio, si a incaput in portbagaj o rezerva normala de 17 :) )

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las un review pt Pirelli P Zero PZ4 AO 225/40 R18 XL dupa un rulaj de vreo 5k km in absolut toate conditiile.

Le-am remarcat destul de zgomotoase, talonul anvelopei mai confortabil decat anvelopele Hankook de iarna. Fara probleme de acvaplanare in regimul de 80-100kmh (anvelope insa noi), comportament in curbe fara emotii ( nu am cautat inca limita lor).

Are o buza de protectie a jantei semnificativa care arata putin dubios, dar isi face treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77

Nu am loc de rezervă, in mijlocul portbagajului tronează bateria si peste ea se pliază scaunele 6 si 7, deci exclus sa încapă vreo rezervă.

Momentan nu am alta variantă valabilă decat Conti SC5 cu Contiseal, dar mai aștept 1 lună sa vad ce mai iese pe piață. 😐

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Stiti in ce tara/tari sunt fabricate Michelin Pilot Sport 4 pe dimensiuni mici (16") ? Si daca sunt mai multe optiuni, e vreuna mai buna ca celelalte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin PS4 205/55 R16 cumparate in Aprilie au data de productie sapt. 06/22, Made in Spania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Michelin Primacy 4, 2 anvelope sunt fabricate în Germania și 2 anvelope sunt în Polonia.Fiecare din cele 2 au fost comandate la aproape 1 an diferența. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin Primacy 4+ 205/55 R16 cumparate in Aprilie au data de productie sapt. 10/22, Made in Germany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor. Am si eu nevoie de un sfat, de o parere. Urmeaza sa schimb anvelopele. Masina in cauza este un passat b7 cu 177 cp. Jantele sunt pe 17” cu anvelope 235/45/17 pirelli cinturato p7. In cartea masinii am aceasta dimensiune 235/45/17. Voiam sa pun acum pe ea 225/45/17 dar nu stiu daca am voie sa pun si altceva decat ce scrie in carte. Am inteles ca si daca as face un accident si nu e dimensiunea din carte as avea probleme. Ma uitam la michelin primacy 4 S1. Avand clasele A& A si 68 db. Dar am vb si cu John de la tyrereviews si mi a recomandat michelin primacy 4+ chiar daca sunt clasa C& A 69 db. Ca sunt o generatie mai noua. Dar acum cand ma gandesc ca nu mai pot pune 225 si trebuie sa caut 235 as alege altceva. Ma gandesc la hankook ventus prime 4 sau goodyear eagle F1 asymmetric 6. Voi ce imi recomandati, pot pune linistit si 225 sau sa merg pe 235 daca asa scrie si in carte? Multumesc tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrei tu sa faci e exemplu clasic de "romanism"....dar cumva nu ma mira.

 

Din "arhiva" personala de experiente, primacy 4 sunt ft silențioase.

 

Tot asa, Nexen su1 sau su4. NU su2 

 

Banii tai, alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce ai pune alta dimensiune decat cea omologata pentru masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 da pentru ca sunt si silentioase si erau clasa A la ambele. 
iar pe 235 nu am gasit clasa A la ambele. Nu am gasit michelin primacy 4 s1 pe 235. Daca gaseam luam asa, dar nu sunt. 

@dercos pentru ca pe 235 nu le gasesc ceea ce cautam la inceput. Am scris mai sus. 
 

https://eprel.ec.europa.eu/screen/product/tyres/413173

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ne intelegem, nu caut romanisme si nici de buget. Dupa research meu optasem pentru acele s1 doar ca nu sunt. Nu am gasit nici pe site ul lor aceasta anvelopa pe 235.

https://www.michelin.ro/auto/tyres/michelin-primacy-4
 

Nu caut de buget sau ceva, le-am vrut strict pe acestea dar se pare ca nu le pot pune, asa ca am cautat o alta varianta si am ajuns la goodyear sau hankook ca sunt modele noi. 

@dercos nu as pune ceva ce nu sunt omologate. Dar repet, nu stiam ca nu sunt, poate puteam sa le pun dar nu au fost trecute in carte. De asta si postarea mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti Primacy 4 si 4+, PS4, Pirelli, GY, Conti, Bridgestone samd pe dimensiunea din talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te obosi sa cauti anvelope cu A la toate categoriile, ca alea sunt doar niste "benchmark-uri". O anvelopa de firma, de calitate, chiar si cu B va fi foarte buna si diferentele nu cred ca vor fi sesizabile fata de una cu A la toate. 

 

Si A-ul ala e relativ, fiindca unele sunt mai bune decat altele, chiar daca toate sunt A la o anumita categorie. O anvelopa este pana la urma un compromis. Ca sa obtii A la aderenta, trebuie sa pierzi la consum, de exemplu. Anvelopele de performanta au chiar si D, E la consum, ca sa iti ofere aderenta aia extraordinara. Asta nu inseamna ca o sa iti consume masina 10L in afara cu o anvelopa cu E la consum (de ex. Michelin Pilot Sport 4), comparativ cu 5L la una cu A. Nici vorba...

 

Pune ceva de firma, pe dimensiunea recomandata. 235 latime o sa te ajute in stabilitate, franare, deci merita.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!