Jump to content

Skoda Octavia 3 NonFL- DSG-1.4 TSI 150CP


eldyablos

Postare recomandată

Update:

Momentan nu au mai fost probleme de infiltratii si sper ca reparatia sa tina.
Ma pregatesc de revizia de primavara, chiar daca nu am multi KM facuti o sa schimb uleiul si filtrele.
Intre timp o sa caut si anvelope de vara, aveti vreo recomandare de model/brand?

Skoda - 2.jpeg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Update:

 

Intre timp am ramas pieton 60 de zile(pentru prima data in 23 de ani de condus), dupa ce am dat examen de reducere pedeapsa de la 90 de zile.
Am parcat masina la loc de cinste la loc cu verdeata :) si asteptam sfarsitul lunii Iunie.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Update:

Gata, a trecut pedeapsa iar de maine avem liber pe strazile/soselele patriei.
Deoarece in ultimele 60 de zile masina nu a fost curatata am programat un full detailing next week.
Revin cu poze before and after 

Link către comentariu

Update:

Sambata intre 08:00 si 18:00 am lucrat un pic la masina, poze mai jos in link:

 

 

final-1.jpeg

final-2.jpeg

final-5.jpeg

final-6.jpeg

 

Lucrari efectuate - spalat, decontaminare manuala, polish, ceara.

 

Modificat de eldyablos
Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Update:

1 - Am comandat anvelope de iarna si am mers pe Michelin Alpin 6. Ieri au venit iar acum asteptam sa vina vreme rece ca sa revin cu feedback.
2 - Vroiam sa mai astept pentru revizia de sezon rece la ulei si filtre dar cred ca saptamana viitoare o fac.

Michelin Alpin6 - 2.jpeg

Michelin Alpin6 - 1.jpeg

Link către comentariu

Si eu tot Alpin 6 am luat, ce i drept in alta dimensiune, dar au fost peste asteptari. Buna alegere.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Update:

- Revizie Ulei Castrol + filtre MAN (8.500 KM intre schimburi)
- Am curatat de frunze in spatele protectiilor de plastic la rotile din fata.

- Totul neasteptat de bine pe articulatii dupa 1 an de zile in Bucuresti si fara nici un pic de "transpiratii" de lichide pe la motor si cutie viteze.

Poze mai jos.

WhatsApp Image 2022-09-15 at 10.46.11.jpeg

WhatsApp Image 2022-09-15 at 10.46.12.jpeg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Update:

Intre timp am pregatit masina de toamna si am aplicat un strat de ceara Meguiars - Carnauba Plus impreuna cu un tratament hidrofob la toate geamurile masinii.
Din pacate am uitat sa fac poze inainte si dupa operatiuni :(

PS. Astept temperaturi mai joase ca sa montez si sa probez anvelopele de iarna.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Update:

Pentru ca au mai scazut temperaturile un pic si ca sa evit aglomeratiile din Noiembrie (chiar si asa am stat aproape 2h sa intru la rampa) am fost azi si am montat anvelopele de Iarna.
Operatiuni efectuate:
- Inlocuire anvelope vechi cu cele de Iarna noi.
- indreptat 4 jante - era ceva minor dar piticii mei nu m-au lasat in pace
- curatat butucii rotilor si aplicat spray de cupru
- geometrie roti
- Cost Total - 635 RON la service-ul Autosoft de pe Dudesti

Geometrie 21.20.2022.jpeg

Schimb Anvelope Iarna 21.10.2022 - 1.jpeg

Link către comentariu

Update:

- Am comandat de pe Aliexpres telescoape pentru capota motor.
Toate piesele au "cazut" la locul lor iar montajul pentru ambele telescoape nu a durat mai mult de 20 min.
- Intre timp am trecut si de pragul de 200.000KM

200029KM.jpeg

Montaj brat telescopic capota motor - 1.jpeg

Montaj brat telescopic capota motor - 2.jpeg

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Update:

- Am prins cele doua zile cu 20 de grade si am aplicat o ceara lichida de la Koch Chemie SO.01

   Sunt curios cum se comparta versus ceara de la Meguiar's Gold Class Carnauba Plus.

- Efectuat ITP asa cum trebuie unde am iesit f. bine la noxe, articulatii si sistem franare.

 

Intre timp vanez niste jante pe 17" SH pentru anvelopele de vara. Aveti vreo recomandare pentru modelul Combi?

Imi plac foarte mult modelul STRATOS care vin pe Skoda Superb 3 - https://www.emag.ro/set-4-jante-noi-originale-skoda-superb-3-stratos-17-inch-3v0601025c/pd/D4VDK7MBM/

 

Multumesc

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Update:

- Am renuntat la ideea de a merge pe jante de 17 si am sacrificat frumusetea pe confortul de zi cu zi
- Am cumparat 4 anvelope de vara Continental PremiumContact 7 - 1,721 RON
- Ceara lichida aplicata la sfarsit de Ianuarie se comporta si protejeaza f f bine.
- Din cand in cand se aude un zgomot ciudat cand merge sistemul de climatizare iar la unele denivelari, cand am roata virata dar nu mereu, aud un zgomot f f usor. Cand voi face schimbul de ulei si filtre in Mai o sa rog mecanicul sa investigheze serios ambele zgomote.

Skoda 220.jpeg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Update:

 

- Revizie ulei + filtre la 205.000KM (6.500KM si 7 luni parcursi intre revizii)
- Inlocuit ventilator clima - zgomote si blocaje in timpul functiunii
- Inlocuit placute frana spate
- Ca sa fiu impacat ca am umblat si aici am desfacut si curatat la admisie, injectoare si clapeta acceleratie
- Mai jos cateva poze

 

https://ibb.co/8K9fFMV
https://ibb.co/ZdLkqgN
https://ibb.co/KyZ2m44
https://ibb.co/bzhQtZj
https://ibb.co/wrHdQBB
https://ibb.co/P53kXz9
https://ibb.co/b2j0tX8

Link către comentariu

Si daca tot am facut o mentenanta la partea mecanica am zis sa facem una si la exterior :)

WhatsApp Image 2023-04-28 at 19.32.58.jpg

Link către comentariu
  • 3 months later...

Update:

Saptamana trecuta am facut un refresh la caroserie iar cand am folosit peria de jante sa spal pe interiorul jantei am observat ca la atingere tabla de protectie a discului se misca. Am mers a doua zi la mecanic si am constatat ca in jurul a 2 din cele 3 prinderi tabla cedat/crapat in jurul surubului. Nu-mi gasesc o explicatie cum a ajuns in halul asta ca suruburile erau stranse si nici nu aveam urme de lovitura sau ceva de genul.

Las mai jos poze cu ce am gasit:

Reparatie 2.jpg

Reparatie 1.jpg

IMG-20230730-WA0012.jpg

Link către comentariu

Fix așa am pățit și eu pe stânga fata. La mine a cedat de tot pe autostrada la viteza mare și nu-mi explicam sunetul, atingea tabla în janta. 

Am zis ca am fost eu ghinionist dar văzând ca ai pățit același lucru, cred ca problema e protecția în sine. Eu le voi schimba pe ambele părți. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salutare!poate mi a scăpat mie,dar distribuția motor ai schimbat-o?

Detin aceeași motorizare (2014,85000km)si nuștiu cum sa procedez.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@valyta71Am schimbat distributia imediat ce am cumparat masina la ~185000km.

Daca pana acum nu ai schimbat deloc distributia eu recomand sa o schimbi. 

Personal eu o sa schimb la max max 5 ani sau 60.000km care ajunge prima.

Modificat de eldyablos
Link către comentariu
  • 3 months later...

Update:

De la ultima postare am trecut la anvelopele de iarna unde am scapat mai ieftin un pic deoarece doar 2 jante au avut nevoie de "indreptare/roluire".
Iar ieri am facut schimbul de ulei + filtre + aditiv ulei Metabond la 213.000 KM (8.000 KM intre revizii)

Intre timp fac research pentru schimb becuri Xenon deoarece am impresia ca cele originale nu mai "lumineaza" cum trebuie. Am vazut ca f multa lumea recomanda Osram Night Breaker Laser dar si ca multi care au trecut pe LED au zis ca nu vor sa mai revina la Xenon. Pentru LED am vazut ca multi recomanda pe cei de la Led It Up.

Aveti ceva recomandari sau experiente pe partea asta de becuri Xenon vs LED?

Multumesc

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Update:

Am schimbat becurile cu Osram Original si a fost diferenta majora vs cele de pe masina care cred ca sunt cele originale.
Am avut sansa sa fac test de Craciun pe drum Bucuresti- Viena - Bucuresti si ma declar f multumit.
Las mai jos 2 poze cu becurile noi + consumul pe drumul de intoarcere.

Osram Original D3S.jpg

Viena Bucuresti.jpg

Link către comentariu
On 17.12.2023 at 11:25, eldyablos a scris:

Intre timp fac research pentru schimb becuri Xenon deoarece am impresia ca cele originale nu mai "lumineaza" cum trebuie.

 

           Pasul asta vreau sa il fac si eu. Sunt "relativ" hotarat sa iau Night Breaker. 

 

           Tu de ce ai ales "doar" originalul? :)  (NIght Breaker / Led sunt peste ce pune fabrica, din ce spun alti utilizatori)

Link către comentariu

@Adria_n Pe Night Breaker am vrut sa merg dar am vazut un video pe youtube de la un baiat Sergiu Gabor care a facut teste cu gama Osram.

In teste, intre Original si NIght Breaker era o diferenta de aprox 200 lumeni dar la pret sunt aproape duble cele din urma.

Tot in test a aratat ca cele originale Philips folosite cativa ani, asa cum erau ale mele, aveau doar 800 lumeni.

Tinand cont de cele de mai sus am zis sa iau Osram Original si daca am dublu lumina vs ce aveam deja o sa fiu multumit.

Si am fost :) foarte multumit.

Link către comentariu

Pana sa trec la Ultinon Pro3022 imi schimbam becurile in fiecare toamna cu ceva OE replacement. Pana in primavara deja deveneau semi-chioare. 

NightBreakere n-am folosit darr... au folosit altii. La drumurile din .ro schimbau cate 3-4 pe an. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!