Jump to content

VERSUS: id3 GTX vs Tesla 3 Performance


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Tu vorbesti despre lucruri slabe la M3 la modul absolut (ca are directie slaba, ca nush ce), insa discutia aici este despre M3 vs ID3, iar M3 este superior tehnic ID3-ului. E mai slab tehnic decat un BMW seria 3, dar peste un ID3, dovada este si faptul ca M3 face parte din clasa berlinelor precum Audi A4, BMW seria 3, samd. Deci cu ele concureaza si acolo tinteste. Ca nu le ajunge, e alta poveste. Acum sper ca am fost suficient de clar.

Continuam discutia dupa ce il conduci, ca poate ma insel... :) 

 

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tesla tocmai a scumpit toată gama cu 2000 euro... 

Fără nicio explicație, desi bănuiesc ca din cauza prețului chipurilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca asa s.a scumpit si modelul Skoda Enyaq de cateva saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tesla a anulat toate test drive pe 2021 datorita covid.

Nu m au sunat pt detalii, nu răspund la telefon,  email...nimic. nu pot sa ma duc eu in promenada pt ei...

Mi se pare penibil...

Dar nu pot da avans fără sa vad mașină.. am prea multe dubii și e prea scumpa pt asa ceva. 

 

 

Știu ca sunt procent mic din vânzări dar când dau 56k euro banii mei pe o mașină nu accept asa ceva..

https://insideevs.com/news/488511/tesla-model-3-window-falls-freeway/

E plin netul de probleme de calitate grave cu model 3 2021...

 

Asa ca ma gândesc serios sa urc la taycan rwd... deși e mult mai scump cu performante inferioare. Mai puțin șasiu unde sta extrem de bine.  

 

Screenshot_20211028-190033_WhatsApp.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De i4 ce zici? Din pacate din ce am vorbit cu dealerul de unde am luat BMW-ul, inteleg ca termenele nu sunt foarte incurajatoare dar reviews par super mai ales pt M50. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea scump pt ce oferă.  

Se apropie de taycan la preț. Sa fim serioși. 

Nici design nu ma încântă. Nu e nici platforma dedicata, din câte știu. 

Plus ca as vrea sa evit marca. 

Prefer taycan. 

Sau se anunță cayman și boxter electrice...Dar nu se știe când 

 

La porsche sunt extrem de scumpe opțiunile. 

RWD începe de la 80k. Scazi 10k de la stat, dar de la 70 la 100 ajungi instant cu niște opțiuni mici, decente. Gen baterie mare si câteva chestii minim necesare. 

Caut ceva sportiv.  

E f mare gap gol de la id3 gtx la tesla M3P și taycan...

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol moment. Taycan joaca in alta loga de pret, cu optionale. Eu zic sa ti faci bine calculele, sunt f multi bani pe un fier cu baterii 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, acidone77 said:

sunt f multi bani pe un fier cu baterii 😁

Poftim?

On 10/18/2021 at 11:47 AM, Bogdan_wrc said:

as vrea idei de la cei care stiu despre ce vorbim, nu ICE SH, nu motive de ce atatia cai, sau de ce...alte intrebari offtopic. 

Ce am rugat eu aici, in primul post?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Titlul topicului e GTX vs M3. Bugete de 50k. Brusc sarim la 100k pt Taycan... pe banii tai iei ce vrei, bineinteles.

Nu era nicio intrebare in postul meu, era doar o sugestie de calcule privind dublarea bugetului.

Nu inteleg "supararea"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regimul acela de pret, nu e better buy e-tron GT? In conditiile in care tot pe la 100k s-ar situa dupa rabla si reducere (si optionale ceva mai multe comparativ cu porsche), dar cu integrala si putere de 350KW.

 

Partea proasta cu masinile foarte scumpe este ca fara optionale si ele la fel de scumpe (ACC la Porsche e 1.8k ca exemplu) arata rau, incepand de la jante etc.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/29/2021 at 9:18 AM, The_Ego said:

, nu e better buy e-tron GT?

e tron nu are varianta doar RWD, deci este mult peste buget.

in timp de taycan RWD incepe de la 88 (l-au scumpit, ca incepea de la 80), etron GT (care este comparativ cu taycan 4s) incepe de la 105. optionalele la ambele sunt f scumpe. 

f multi lauda varianta rwd la taycan fiind best buy , plus range mare fata de restul 

On 10/29/2021 at 8:58 AM, acidone77 said:

sugestie de calcule privind dublarea bugetului.

Nu inteleg "supararea"...

e pacat sa o intorci acum.

fix asta am si zis in primul post. mai citeste ce am  scris eu, ce ai scris tu, si poate vei intelege. 

hai sa evitam sfaturile financiare pe un forum auto, intr-o arie de versus, cand am rugat fix asta,mai ales... din spatele unui monitor, catre un..necunoscut. 

daca voiam sfat financiar, ma duceam in alta parte. 

vreau fix sfat de masina electrica intre cele 2, sau orice alta optiune este/apare in tiparul la ce caut.

uite..

On 10/18/2021 at 11:47 AM, Bogdan_wrc said:

si acum am ajuns la astea 2.

alte idei nu am. nu vreau SUV. nu imi place kia EV6 si nici Ioniq5. 

si tu...ai spus fix asta, ca fiind "sfat financiar"

in fine, sunt OT si nu are sens.

  

On 10/28/2021 at 10:11 PM, acidone77 said:

sunt f multi bani pe un fier cu baterii 😁

 

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan_wrc, omul nu a venit nici cu alternative (EV / ICE de orice fel), nici nu ti'a dat sfaturi financiare. @acidone77 doar a constatat, pe buna dreptate, ca de la un versus intre 2 masini la un buget apropiat, de aprox 50k, ati sarit la variante de 80-90k.

In rest, fiecare e stapan pe banii lui si nu trebuie sa isi justifice in niciun fel alegerile, in fata celorlalti participanti de pe forum. Spor la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/28/2021 at 10:11 PM, acidone77 said:

Eu zic sa ti faci bine calculele, sunt f multi bani pe un fier cu baterii 😁

@tudy_cnu nu are sens sa continuam acest offtopic, daca avem pareri diferite despre propozita asta.

pt mine este f simplu. nu a adus nimic util acestui versus comentariul asta, ci este un sfat financiar. 

am si explicat de ce am ajuns la suma asta de la 50k la 90k..

dar cred ca e mai bine sa inchidem topicul, daca e mai important sa sustinem comentariile paralele decat dorinta/ele initiatorului. daca nu s-a putut respecta o simpla cerinta, am ajuns sa facem OT si din treaba asta.

eu am incheiat si...decizia o voi lua separat.

 

multumesc  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!