Jump to content

Masini electrice - solutia schimbarilor climatice sau marketing?!


Rave
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, cxr2test said:

Ai mentionat: Masinile electrice NU sunt "solutia schimbarilor climatice" dar sustii ca 16%  - crezi ca acest 16% va face un impact care se va simti in lume?

Evident ca daca schimbam toate masinile cu EV-uri si in afara de asta nu mai facem nimic altceva, nu se va rezolva problema schimbarilor climatice. La fel de evident este si ca pentru a limita incalzirea globala si schimbarile climatice este nevoie de schimbari in toate domeniile, inclusiv alea responsabile de doar 16% din emsiile globale de CO2. Intamplator, noi suntem pe un forum unde discutam despre masini. Stiu ca si vapoarele polueaza, dar despre alea discutam pe alt forum. Aici suntem pe forum cu profil auto.

 

Intrebarea din titlul topicului este pusa tendentios pentru ca iti pune in fata o alegere dintre 2 variante de raspuns:

  • Varianta 1: "masinile electrice sunt SOLUTIA"
  • Varianta 2: masinile electrice sunt doar o chestie de marketing

Evident ca Varianta 1 este o prostie, o exagerare, evident ca nimeni n-ar alege varianta 1.....si atunci mai ramane Varianta 2, nu-i asa....?

 

 

Acuma daca tot s-a divagat de la problema schimbarilor climatice, va spun parerea mea.

Daca tot e musai sa-mi treaca prin fata portii sute de masini zilnic, foarte tare as prefera ca acestea sa fie EV-uri in loc de ICE-uri.

Si cred ca si voi la fel...nu-i asa...?

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, kolfleading said:

 

  • Varianta 1: "masinile electrice sunt SOLUTIA"
  • Varianta 2: masinile electrice sunt doar o chestie de marketing

 

Daca tot e musai sa-mi treaca prin fata portii sute de masini zilnic, foarte tare as prefera ca acestea sa fie EV-uri in loc de ICE-uri.

Varianta 1 : Nu sunt solutia, dar fac parte dintr-o solutie oferita pe piata in acest moment fara indoiala.

Varianta 2: vine la pachet cu partea din solutia de la Varianta 1, e un fel de package deal.

Varianta 3: mai renuntam si noi la dependenta de masina pe viitor? (indiferent de propulsie)

 

Vorbeati de poluarea fonica si am mentionat ca e discutabila, spre exemplu daca in Cluj sunt 230.000+ masini si le inlocuim cu electrice dar tu stai langa aeroport, daca se claxoneaza la fiecare sicanare, daca la semafor din 20 masini se gaseste unul-doi cu manele la maxim pt ca el e cineva.

 

Cati dintre voi ai reactionat si evitat o coliziune pe motiv ca ati auzit ca a accelerat un nebun in curba fara vizibilitate pe dubla continua,etc. cati pietoni s-au oprit din a traversa ilegal pe motiv ca au auzit ca vine masina .etc

Da, avem muzicute pe ele pt avertizare (unele) dar le auzi doar la 3m distanta.

 

Argumente PRO EV din motive personale gen: in fata la poarta mea daca is electrice am liniste, sub geam la mine nu mai intra noxe in casa - DA, e un lucru bun, garantat dar doar ca pt ca unii vor beneficia de asta, altii care vor sa achizitioneze un EV nu ii vor interesa ca aveti voi liniste sau nu, mergand pe regula "nu iti place, nu mananci", nu e "nimeni" vinovat de situatia rurala in care se afla fiecare individ, galagia care a venit odata cu cartierul/ orasul/satul in care locuiesti.

Nu locuitorii trebuie sa face lege si ordine, acolo de ani de zile speram in zeii ce controleaza acest pamant numit Romania, dar mergem pe premisa fiecare pt el, mie sa imi fie bine. Aici deja nu mai vb de salvat mediu ci vorbim de a scapa de un calvar, motiv personal de a achizitiona X si Y, poluarea fonica dauneaza omului, nu este "solutia schimbarilor climatice" cum implica titlul.

 

O strategie buna de marketing (care nu va exista niciodata) ar implica costuri de acoperire mai mari de la stat prin care ar beneficia cumparatorul (reduceri, tichete)

Statul nu obliga momentan trecerea pe EV, pot da doar legi prin care indirect te obliga (taxe si impozite, restrictii de circulatie) pe X motive pt ca sa fim seriosi au de unde.

 

Ca si ma rezum sa se inteleaga:

 

- este foarte clar ca unii vor beneficia mai mult decat altii inlocuirea termicelor cu EV.

- diminuarea poluarii fonice va veni cu cateva beneficii (self driving-ul va elimina claxoanele si sicanarile, cel putin asa sper)

- cine nu a condus o electrica isi va da doar cu parerea, nu va fi din proprie experienta.

- cine nu isi permite EV (adica majoritatea) nu vor sari imediat cu gandul la achizitionare, indiferent de marketingul aplicat, isi vor apara masinile personale fie ele in stare buna spre impecabila, fie cazan dat cu plastidip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://m.digi24.ro/stiri/economie/digi-economic/presedintele-consiliului-concurentei-vom-avea-preturi-mari-la-electricitate-cel-putin-4-5-ani-cat-timp-vom-folosi-carbune-1677985?source=biziday

 

„Este politica UE de a face energia poluatoare să fie scumpă, neatractivă economic. Deci cât timp România şi alte ţări din UE vom avea nevoie de energia asta scumpă din cărbune, preţurile vor rămâne mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"European Energy intră pe piața locală într-un moment în care România intenționează să adauge o capacitate nouă de 6,9 GW de energie din surse regenerabile până în 2030."

 

https://www.economica.net/compania-daneza-de-energie-regenerabila-european-energy-intra-pe-piata-din-romania_533208.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citat:

 

Presedintele Consiliului Concurentei este in functie din 2019, 12 ani, iar in Iunie 2021 a mai primit un mandat de 5 ani, deci o sa faca 17 in functie.

...Intelegeti?

 

Scumpirea energiei se datoreaza unor factori multipli dar si artificial din cauza certificatelor verzi scumpe (se cumpara pe bursa), am mai scris despre asta.

Pe de alta parte se doreste si la nivel EU sa se promoveze cu orice pret Agenda Verde in pofida deranjului creat de pret.

Ce putem face, luam un ONG care executa tot ce avem nevoie, organizeaza o dezbatere la care invita anumite persoane care au rolul sa transmita niste mesaje apoi o televiziune de casa se ocupa sa fie prezenta si sa preia mesajul sa-l propage.

 

Dupa ce ati citit stirea cred ca v-ati simtit si vinovati ca se consuma carbune, si meritati sa fiti pedepsiti cu preturi mai mari...

Daca da, si-au atins scopul macar intr-un anume procent si sunt de apreciat ca INCA mai functioneaza metodele astea clasice.

 

Oricum, este o lupta si intre interesele locale, pentru ca acum Presedintele Consiliul Fiscal cere taxarea profiturilor majorate obtinute de firmele de energie, care se pare ca facusera o intelegere la nivel inalt sa nu se plafoneze/reglementeze preturile, conditie pentru a lasa si pe altii sa participe cu un procent la castig.

 

 

In alta ordine de idei in presa internationala, se foloseste sintagma "Cataclismul energiei verzi" sub diverse exprimari.

In UK deja se observa lipsa anumitor produse de la raioanele de mancare, gazul s-a scumpit cu pana la 250%, banuiesc ca ati vazut pe fluxurile de stiri ce ingrijorati sunt producatorii locali de la produse industriale pana la agricultura.

Centralele lor pe carbune au fost in mare parte inchise, acum depind de livrarile de gaz si pentru ca sunt parte a acordului de la Paris platesc si pretul certificatelor verzi.

 

Pe topic-ul initial de la care a plecat aceasta discutie un coleg spunea ca prefera o clima mai calda.

Iata ca acum exista si un studiu publicat in prestigioasa The Lancet,

Global, regional, and national burden of mortality associated with non-optimal ambient temperatures from 2000 to 2019: a three-stage modelling study

 

Concluziile pe scurt

Citat:

Cold deaths vastly outweigh heat deaths.

Each year, almost 600,000 people die globally from heat but 4.5 million from cold.

Moreover, when including increasing temperatures of 0.26°C/decade (0.47°F/decade), the deaths increase, but cold deaths decrease more than twice as much.

The total impact of 116,000 more death from heat each year and almost 283,000 fewer cold deaths year it means that for temperature-related mortality we are seeing 166,000 fewer deaths each year.

 

 

Nu stiu daca studiul este corect sub toate aspectele, dar cel putin exista pe piata si alte cercetari care nu sunt promovate doar de o anumita parte interesata.

 

Vreti un studiu privind importanta discutiilor noastre in politica globala si dezvoltarea masinilor electrice?...se face, bani sa aveti de cheltuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pana si politicienii isi asuma masuri nepopulare gen scumpiri si actioneaza impotriva "sponsorilor" lor traditionali (industria combsutibililor fosili, industria auto), inseamna ca e groasa...

 

Din pacate efectele schimbarilor climatice sunt mult mai grave decat ... o usoara incalzire a vremii.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu ce "efecte grave" au avut schimbarile climatice asupra Romaniei. Cu exemple concrete. Nu cu platitudini de genul vara e mai cald si folosim mai mult AC. Sa imi spuneti ce specii de plante sau animale au disparut, de pilda.

Nu ma intereseaza povestile cu "ce se va intampla", alea-s precum declaratiile politicienilor cu "vom face, vom planifica, vom schimba samd."

Concret, ce au insemnat "schimbarile climatice" pana acum, in Romania.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin mai cald cred ca e o subestimare a valului de caldura de anul asta, dar sa zicem ca nu au murit foarte multi oameni.

 

Am citit undeva care e diferenta intre inteligent si intelept: inteligent e sa inveti din propriile greseli, intelept e sa inveti din greselile altora.

 

Uniunea Europeana are un plan uniform pentru adresarea schimbarilor climatice, care se aplica si in Romania. In Europa sunt tragedii din cauza caniculei, incendiilor, inundatiilor, uraganelor, secetelor. Daca te uiti la stiri, multe sunt cu "cel/cea mai grav(a) din ultimul secol".

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Canicule, incendii, inundatii au fost dintotdeauna. Concret, ce "efecte grave" au avut schimbarile climatice in Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nimic de castigat daca te conving si nici nu am cum, din cate vad :).

Argumentul meu era ca sunt evenimente extreme, maxime ale ultimului secol, dar ai trecut peste el. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep la schimbari climatice si nici prea pasionat nu am fost, astfel incat sa ma informez. Dar, de exemplu, desertificarile exista de milioane de ani, fara implicare umana. A nu se intelege ca oamenii si industrializarea n-au nicio vina. 

 

https://www.worldatlas.com/articles/what-was-the-sahara-before-it-was-a-desert.html

 

Iarasi anunturile bombastice, "cea mai calda vara din istorie",  "cea mai cea nu stiu ce din istorie", sunt doar titluri de presa, deoarece daca nu ma insel, masuratorile in Romania, cred ca au inceput acu 50-60 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret desertificare la noi in tara https://www.dw.com/en/the-expanding-desert-climate-change-in-romania/av-56634407

 

Sau un document mult mai detaliat https://unfccc.int/sites/default/files/6th_nccc_and_1st_br_of_romania[1].pdf  paginile 46-50 spre exemplu de evolutie in Ro.

Daca stam si asteptam sa vedem  "efectele grave" - imi e neclar si ce se considera a fi grav, asta spune multe despre mentalitatea noastra care nu e orientata spre vreo preventie in niciun domeniu, ci doar spre negare sau o continua asteptare.

Poate noi si bulgarii stim mai bine decat tot restul uniunii europene.

 

Ceva legat de auto, sursa fiind drpciv:

Total vehicule înmatriculate în anul 2010   6.113.581

Total vehicule înmatriculate în anul 2020   9.246.710

 

Total deținători permise în anul 2010  6.246.099

Total deținători permise în anul 2020  8.065.868

 

Cred ca e graitor ritmul de crestere a parcului auto, 50% in 10 ani si parcul auto in Romania are o vechime. Daca in 2010 erau mai putine masini decat detinatori de permise, acum sunt cu 1.2milioane mai multe masini decat detinatori de permise.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate statisticile pot fi puse sub semnul intrebarii, cam asta e problema, mai ales ca acum exista interese financiare ascunse.

NASA, spre exemplu masoara temperatura la nivel global din ~1880 si pana prin 1980 temperatura nu a fluctuat foarte mult, chit ca au fost razboaie si tot felul de evenimente generatoare de poluare. 

De prin anii `80 zic ei temperatura a luat-o in sus si tot creste, deci ori e oculta mondiala care vrea sa ne faca sa credem asta ori chiar se intampla.

https://climate.nasa.gov/vital-signs/global-temperature/

 

PS: Masuratorile din ultimii ani se fac din sateliti, asa ca nu se poate discuta despre subiectivism al localnicilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Dolfin said:

"Cataclismul energiei verzi" ... In UK deja se observa lipsa anumitor produse de la raioanele de mancare,

 

"The Prime Minister conceded that supermarket shelves could be empty for months due to a huge lack of HGV drivers and soaring global gas demands."

"Gas" = combustibil pentru masinile de transport marfa in acest context.

 

The PM blamed the coronavirus pandemic for issues with food supply felt across the UK.
...
He continued: "It is fundamentally caused by the global economy coming to life again.
...
there are problems as you know with shipping, with containers, with staff – there are all sorts of problems.

 

Colegul Dolfin a incercat sa asocieze situatia din UK cu "cataclismul energiei verzi" si sa dea impresia ca va fi o problema continua, permanentizata ("deja se observa"), evident, datorita "cataclismului energiei verzi".

Dar dupa cum vedeti stirea reala n-are nici o referire la "cataclismul energiei verzi" si problema este una temporara. Este criza de soferi de TIR din cauza BREXIT.

 

Colegul Dolfin a prezentat situatia intr-un mod vadit distorsionat, tendentios si malitios. Cu parere de rau, dar nu prezinta deloc incredere.

 

https://www.glasgowtimes.co.uk/news/19595204.boris-johnson-issues-uk-food-shortage-warning-ahead-christmas/

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, yeeeeman said:

De prin anii `80 zic ei temperatura a luat-o in sus si tot creste, deci ori e oculta mondiala care vrea sa ne faca sa credem asta

"Oculta mondiala" vrea sa respiram un aer mai curat.

"Oculta mondiala" vrea sa scapam de efectele ecologice ale exploatarii combustibililor fosili.

"Oculta mondiala" vrea sa mai taie din obiectul muncii pentru multe razboaie si conflicte internationale.

 

Hmm...

 

Pe de alta parte,

https://www.g4media.ro/exxon-mobil-si-chevron-ascund-plati-efectuate-catre-unele-guverne-potrivit-unei-autoritati-de-supraveghere.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercam sa fiu obiectiv...am zis, ori una ori alta.

Esti constient de faptul ca 99.9% din informatiile de pe net sunt platite ori preluate din surse platite cu anumite interese.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele persoane reactioneaza in sistem binar, alb sau negru, cand realitatea are o multime de nuante.

 

Cat despre ce zice Boris, credeti voi ca el poate spune cu franchete orice?

Nu este destul ca a renuntat la pasaportul verde?... alta aroganta nu-i mai este permisa.

Totodata recomand si alt motor de cautare, Google deja a ajuns "comunist", cenzura este la nivele mult mai elevate fata de Coreea de Nord.

 

Ce se intampla daca pierde CDU in Germania?

Green Deal o sa aiba acelasi suflu?

 

Euronews trage tare, impreuna cu alte ziare, pe ultima suta de metrii in legatura cu schimbarile de mediu, sperand sa convinga alegatorii germani sa voteze "corect".

https://www.euronews.com/2021/09/24/how-germany-s-deadly-floods-made-climate-change-a-key-election-issue

Vor reusi?

Vedem, conteaza si cine numara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pentru ca e promovat de un politician nu inseamna automat ca e fals. Poate la noi :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, nu exista niciun "efect grav" legat de "schimbarile climatice" in Romania. Sau nu e nimeni capabil sa dea un exemplu. Dar suntem foarte ingrijorati de ce se poate intampla. Pe de alta parte, nu exista o certitudine, pentru ca climatologia nu poate vedea in viitor, dupa cum nu putem avea o prognoza veridica nici macar pentru luna urmatoare.

Exista o crestere globala a temperaturii aerului in ultimul secol, cu o accentuare a acesteia dupa 1998. Putem discuta despre mai multa energie in sistem, de cresterea umiditatii relative. Dar asta nu stim daca va mai fi valabila peste 10 ani. Sau peste 5 ani. Vedeti anul acesta cu deja 4 luni sub medie, poate fi o schimbare? Sau ramanem cu panica?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta 1: Toata lumea (in afara de o persoana) spune ca criza de alimente si combustibil din UK este din cauza ca nu se gasesc soferi pentru TIR-urile care transporta alimente si pentru autocisternele care transporta benzina si motorina. Nu se mai gasesc soferi din cauza Brexit. Si mai sunt si alte domenii grav afectate de lipsa de forta de munca dupa Brexit.

 

Varianta 2: Dolfin spune ca criza de alimente si combustibil din UK este urmare a "cataclismului energiei verzi"

 

Sa judece fiecare care varianta este mai probabila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu insist, ce "efecte grave" au avut schimbarile climatice din Romania? Dunele de nisip din Oltenia erau si in postbelic, si s-a incercat fixarea lor cu o specie alohtona, invaziva, respectiv salcamul.

Ce diferenta este intre "schimbarile climatice" si variabilitatea normala a climei?

Oare nu e normal ca clima sa se schimbe, iar niste baieti destepti sa faca o drama planetara din asta, evident dezinteresati? Iar milioane de creduli sa ajunga sa creada orice baliverne? Neavand decat vagi idei despre ce inseamna clima, sinoptica sau meteorologia? Dar batand cu pumnul in masa, pentru ca sunt siguri ca au dreptate?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imagini din Romania, zona Dobrogea, anii 1920-30, inainte de "schimbarea climei".

 

Nu sunt negationist, este clar ca emisiile de CO2 (care cresc de la an la an) nu duc la nimic bun si clima este influentata de industrializare, care la randul este este trasa in sus de sistemul economic. Aici este buba, punand anatema pe motoarele ICE, nu faceti decat sa cadeti in capcana si sa ignorati elefantul din camera.

 

Iar despre clima, hai sa fim realisti, stiinta in acest domeniu este cam la acelasi nivel ca si psihiatria, pare ca stie multe dar in realitate este o gluma proasta. Si Pamantul are schimbari de clima naturale, in general ciclice. Spre exemplu, Sahara si Groenlanda au fost paradisuri acoperite de paduri pana nu demult.

 

PS. Pasul spre electrificarea masinilor este normal. Mai trebuie rezolvate doar 3 chestii minore:

 

1. baterii din materiale sustenabile pe termen lung.

2. surse de energie cu adevarat sustenabile pe termen lung fara a aduce dezechilibre majore in SEN-uri nationale.

3. facut ceva si cu economia in general, daca creste cu 5-10% in fiecare an, poluarea nu se va reduce niciodata.

 

Si daca sunteti putini si realisti (asta nu exclude sa fiti idealisti) veti vedea ca la punctele 1,2 suntem la nivelul beta.

Iar la punctul 3 ...

 

camile-dobrogea-4.jpg

camile-dobrogea-3.jpg

camile-dobrogea-2.jpg

camile-dobrogea.jpg

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dercos, @Dolfin, nu pare deloc productiv sa va tot aducem argumente. 

As vrea sa veniti si voi cu fapte documentate, cu surse, cu nu pareri, altfel nu vad sensul sa continuam discutia. Este asimetric. Eu pun link-uri, articole, studii, iar voi ziceti ca toti mint. 

Sunt complet deschis la a-mi schimba opinia daca datele arata altceva decat datele pe care mi-am bazat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Sparkyson said:

toti mint.

Doar 97% mint. Vor sa ne faca sa respiram un aer mai curat, fir-ar a naibii...

 

Una dintre cele mai frecvente metode de propaganda anti-schimbari climatice este sa se amestece date si afirmatii despre CLIMA cu date si afirmatii despre VREME (Meteorologie). Si se argumenteaza ca daca nu putem prezice prea bine vremea, inseamna ca n-avem cum sa stim despre evolutia climei. Avem exemple de postari care au folosit acest argument si aici pe forum.

 

In realitate, informatiile si modelele pe care le avem despre clima sunt mult mai precise, se imbunatatesc continuu si ... din pacate ... chiar si dupa ce adunam informatii suplimentare prin care imbunatatim precizia modelelor, converg la aceeasi concluzie: schimbarile climatice sunt in mare parte datorate gazelor cu efect de sera. Modelele devin tot mai precise si nu duc la alta concluzie.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/25/2021 at 10:17 PM, Sparkyson said:

@dercos, @Dolfin, nu pare deloc productiv sa va tot aducem argumente. 

As vrea sa veniti si voi cu fapte documentate, cu surse, cu nu pareri, altfel nu vad sensul sa continuam discutia. Este asimetric. Eu pun link-uri, articole, studii, iar voi ziceti ca toti mint. 

Sunt complet deschis la a-mi schimba opinia daca datele arata altceva decat datele pe care mi-am bazat-o.

Nu ai adus niciun argument legat de efectele schimbarilor climatice din Romania. Nimeni, de altfel, nu a adus un astfel de argument. Doar link-uri si articole de aiurea. Insistenta mea a fost un test prin care mi-am dat seama ca nu intelegeti acest domeniu si, dincolo de Google, care e nul pe domeniul ''schimbarilor climatice'' din Romania, nu aveti argumente.

 

Uite, iti dau eu cateva efecte ale acestor ''schimbari climatice'' din ultimele decenii. Exista o evidenta crestere a temperaturilor in ultimele decenii. Majoritatea masuratorilor meteorologice se fac incepand din 1960, abia atunci reteaua meteorologica a fost extinsa la nivel national. Exista si statii mai vechi, cu inregistrari din secolul 19, dar acolo pot fi puse la indoiala o parte a masuratorilor.

 

Exista o cresterea abrupta a valorilor termice din 1998, astfel mediile multianuale au crescut cu cca 1 grad Celsius, uneori si mai mult, fata de intervalul de referinta 1961-1980. Aceste abateri au loc la nivelul intregii tari, inclusiv in cazul statiilor de munte. Nu pare mult, dar este. Efectele se vad foarte clar in parametrii termici, nu in vant sau precipitatii, unde e imposibil de gasit un efect. Astfel, exista o crestere clara a numarului de zile de vara (>25grade), tropicale (>30 grade) si caniculare (>35grade). In acelasi timp, scad zilele cu inghet (<0grade), nopti geroase (<-10grade), zile de iarna (Tmax <0grade), zile geroase (Tmax <-10grade). De asemenea, cresc valorile termice maxime, ultimele ierni au fost niste glume, au scazut enorm numarul de zile de viscol din extracarpatic samd

Tot ce am scris mai sus sunt efecte ale ''schimbarilor climatice'' foarte usor de demonstrat, daca veti analiza siruri de date de la ce statii meteo vreti voi din Romania.

In timp aceste cresteri de temperatura pot limita sau extinde habitate sau biotopuri, cu efecte grave asupra anumitor specii aflate la limita sudica a arealului (relicte glaciare din turbarii, de pilda) sau ce depind de anumite specii de plante ce au nevoie de conditii climatice ce nu vor mai putea fi indeplinite.

 

Acum revenind cu picioarele pe pamant, trebuie spus ca meteorologia, climatologia, sinoptica samd au o mare problema. Pot spune cu destula precizie ce s-a intamplat acum cateva mii, zeci de mii de ani, cu foarte mare precizie ceea ce s-a intamplat recent, insa nu pot prognoza nimic notabil in viitor. Si cand spun viitor ma refer la cateva luni sau ani, nu la intervale lungi. De ce? Pentru ca mecanismele atmosferei sunt atat de complexe, incat nici cel mai bun computer din lume nu va reusi sa le inteleaga. Acum prognozele se fac tinand cont de situatii sinoptice similare din trecut si de modul de evolutie ulterior. In realitate e un fel de ghicit in stele.

Concluzia: nu stim nimic concret legat de tendinta climei in urmatorii zeci de ani, nu stim daca aceasta crestere termica ce coincide industrializarii nu e decat o coincidenta sau nu. Scoarta continentala pluteste pe o manta uriasa plina de magma si gaze toxice fierbinti. E doar una din vulnerabilitati.

 

Anul acesta septembrie la noi va fi a cincea luna sub medie, fapt fara precedent in ultimele decenii. Va fi inceputul unei noi schimbari? Nimeni nu stie. Un singur lucru e cert, va urma o noua glaciatiune, mai devreme, sau mai tarziu, indiferent de cat petrol sau gaze se vor arde. Sau mai rau, vazand cat de mult a crescut pretul gazelor, al lignitului.

Asa incat incercati sa poluati cat mai putin, atunci cand este posibil, dar sa nu credeti ca salvati planeta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!