Jump to content

Masini electrice - solutia schimbarilor climatice sau marketing?!


Rave
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Ecologia merge pana ii doare pe ei la buzunar :)) cand e in sens invers si fraierii dau banii pe "noile tehnologii verzi care vor salva planeta", atunci totul e bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu "ii" doare, "ne" doare. Eu sunt mulțumit dacă fac ceva pentru cetanenii UE. Alternativa care ar fi? Sa lași oamenii sa moara de frig cand Putin inchide robinetul de tot?

Nu văd nicio ipocrizie. Exista o diferența între strategia pe termen lung și deciziile pe termen scurt.

Pe termen mediu și lung, se va continua promovarea soluțiilor ecologice de producție a energiei, care, ca efect secundar pozitiv, duc și la independența energetica.

 

 

Ce ne facem însă cu creșterea prețului pretrolului? Trecem tot pe cărbune? Mașinile electrice se pot alimenta din cărbune, gaz, eolian, hidro, solar. Sunt mai flexibile din punct de vedere al posibilităților de alimentare. Mai mult, pentru ca multi nu folosesc mașină ziua și o pot încarcă fix când e soare, preluând excesul din rețea sau din propriul sistem fotovoltaic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in cazul titeiului deciziile sunt, de cele mai multe ori, pur speculative, fara legatura cu piata. Vrem, nu vrem titeiul este un produs indispensabil. Nici masinile electrice nu se pot produce fara petrol. Vom vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu electricitate se pot produce și combustibili sintetici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca majoritatea pro-ecologistilor nu vad in spatele lozincilor.

Si eu sunt pro natura, pro ecologie, pro cadru natural, ma dispera dieselurile din trafic, samd.

Insa strategia pe termen lung ascunde de fapt in spate (si asta e parerea mea), interese principal financiare.

Adica, peste 50 de ani de "strans de gat" cu eco, bio si ce mai vrei tu, vom fi cam in acelasi stadiu, adica tot vom polua la greu, numai ca in alte moduri, ca schimbam tehnologiile.

Asta la nivel inalt. Sunt de acord ca exista o multime de proiecte de ecologie pe bune, care chiar aduc beneficii naturii pe termen lung, insa problema este ca marii poluatori inca sunt lasati in pace sa polueze unde vor ei si cat vor ei. In timp ce clientii sunt stransi cu cureaua ca trebuie sa plateasca extra pentru produse eco, taxa verde (s-a facut ceva din ea la noi, intreb retoric???). 

Un exemplu cat se poate de banal. Apple si Samsung nu iti mai dau aproape nimic in cutie (incarcator), ca in felul asta e mai ecologic. Pretul? Acelasi. 

 

Ca sa rezum, parerea mea este ca de fapt politicile au fost mereu perverse si au avut mereu grija de interesele oamenilor influenti si cu bani. Ce s-a schimbat acum ca sa credeti ca intradevar aceste politici au niste scopuri nobile?

 

Poate sunt eu prea pesimist sau poate rezonabil de realist.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru inclinarea balantei emisiilor de carbon nu este suficientă trecerea de la propulsia pe combustibili fosili la cea electrică verde (important sa specificam -verde- sa ne delimitam de cea electrica poluantă). Ar fi bine dar tot suntem departe de ne redresa.

Un mare poluator si mare consumator de resure este consumul voluptoriu, de lux, de trend.

Productia in sine, de bunuri si servicii nu polueaza doar aerul ci si apa, solul, oceanul planetar etc. Aceste agresiuni au efecte asupra a tot ceea ce tine echilibrul in ce priveste temperatuea, concentratia de oxigen, azot, etc. A se vedea diatomeele si cianobacteriile

Problema e mult mai grava decat lasa ecologistii sa se inteleaga. E mult de discutat.

După cum ne miscam, in cateva zeci de ani, asa cum prevedea cineva, se va vorbi despre noi ca despre dinozauri. Diferenta este ca dinozaurii au avut o scuza, noi nu avem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu voi: se face prea putin. Hai sa susținem inițiativele care sunt implementate, criticând ca nu se face destul, când nu se face destul, cerând măsuri noi unde nu sunt deloc sau prea puțin.

Și eu consider ca trebuie sa facem mult mai mult și ca multe măsuri sunt doar de PR, ca sa arata câte o companie bine pe hârtie, forma fără substanță.

 

O gresala pe care o vad facuta de multi este sa spuna: "dar de ce nu facem astalalta in loc de asta?", pentru ca asta nu le convine. In felul asta nu ne-am mai apuca niciodata de nimic, pentru ca mereu putem gasi ceva ce trebuie facut inainte.

 

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un video bine documentat si in concordanta cu realitatea as zice. Real Engineering nu dezamageste niciodata. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie numai sa facem ceva.

In paralel, avem si alternativa ”sa nu facem”.

Sa nu mai schimbam hainele doar pentru ca nu mai sunt din sezonul la moda, sa nu schimbam telefonul pentru un altul care are un procesor mai performant si duce candy crush, sa nu ne incurajam copii in maniera consumerista, sa nu cumparam produse aduse cu avionul de prin Surinam sau de la antipozi si lista poate continua.

Enumerarea este exemplificativa. 

Nu cere nimeni sa traim cu o saloppeta, o bicicleta si un bulgare de orez. Exista si cale de mijloc. Te poti bucura de viata si fara sa abuzezi. 

Stiu, nu face obiectul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba ca nu se face destul, este vorba ca se face cu scopul profitului. Si nu vreau sa imi irosesc viata, energia, sanatatea sa platesc zeci de ani bani ca sa finantez eu costul de cercetare si de productie al noilor tehnologii in timp ce mai marii lumii isi umfla conturile din ce in ce mai mult in ultimii ani.

 

Asta nu e ecologie, este ipocrizie, dpmdv.

Daca tu te simti bine ca ai cumparat o masina electrica, ca ti-o permiti, ca nu mai poluezi atat de mult si ai adus un castig mediului, foarte bine!

Te apreciez si apreciez pe oricine care face asta cu gandul ca a facut un lucru bun pentru mediu. Din anumite puncte de vedere, atat cat stim noi, chiar este!

 

Insa pentru majoritatea populatiei treaba asta deocamdata nu este fezabila financiar deoarece bogatasii nu doar ca vor sa platim noi costurile de cercetare ale noilor tehnologii verzi, insa, asa cum am zis, pe baza acestei lozinci au gasit si o modalitate de a-si umfla si mai mult conturile, ca fraierii muncesc, platesc si se vor gandi la mediu.

Cam asta ma deranjeaza pe mine si cred ca este subiectul care ii impiedica pe multi, justificat, sa creada in agenda asta "verde" in care suntem cu totii mai buni, ne luam de manute si salvam planeta. 

 

Repet, poate sunt eu prea pesimist sau poate doar realist.

 

Putem consuma si mai putin, insa cine vrea sa dea inapoi dupa ce s-a invatat intr-un fel? :) Asta e mai greu...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Promit ca asta e ultimul offtopic.

Ar fi interesant de facut un calcul, așa, de dragul comparatiei:

Cat carbon emite un cetatean care foloseste un euro 4, iar în viața de zi cu zi, este cumpătat la ceea ce cumpără, ce consumă, ce aruncă pentru că îi prisosește, de câte ori stinge lumina când nu mai este necesară, setează centrala termică pe night când pleacă de acasă și alte lucruri din astea aparent mărunte. Cu o floare nu se face primăvară dar când umpli câmpul cu flori parcă arată altfel.🙂

 

@yeeeeman E greu, dar mai bine de voie decât de nevoie.

 

Trebuie educatie. Multă, multă, multă educatie. Comunicare, să vorbim, să ne facem înțeleși. Să explicăm și celor care pricep mai greu lucrul acesta. 

Un prim pas ar fi să începem prin a ne examina pe noi înșine să vedem unde greșim.

Eu știu sigur că greșesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, DiLivio said:

Cu electricitate se pot produce și combustibili sintetici.

E greu si costa.

Germania a incercat in ww2 sa producă combustibil din carbune a fost un fiasco total pt ca era un proces scump si anevoios.

In schimb Brazilia sta bine pe productia de ethanol si din ce in ce mai multe masini circula in Brazilia cu ethanol.

E posibil ca energia electrica sa devina foarte scumpa daca se renunta la sursa "atomo-electrica".

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Hehe, se discuta mult si bazat pe nimic :) Nu vom sti niciodata de fapt ce a dus la electrificarea asta casnica (masini personale) fortata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Makron ajungem la ce spuneam eu adineauri si anume industria consumerista. Daca oamenii nu vor mai consuma, cum crezi ca se vor mai imbogati baietii? Insasi economia actuala se bazeaza pe conceptul asta. In fiecare an, castigi mai mult, ai profituri mai mari, vinzi mai mult. Ecologia e un deziderat de multe ori simulat de marii producatori care isi fac si ei un sediu verde in America unde stau CEO-ii (cum a facut Apple) si telefoanele lor sunt facute pe 3 lulele in China, cu angajati platiti cat sa nu zica nimeni ca sunt sclavi si cu procese industriale poluatoare. Procese industriale care mai apoi sunt aratate cu degetul de promotorii ecologiei, ca vezi domnle, ce mult polueaza chinezii astia, ce nesimtiti sunt. Cand de fapt chinezii polueaza ca sa-si isi umfle conturile marile companii din vest si ca noi sa iesim cu zece mii de sacose saptamanal de la shopping. 

 

Din pacate suntem intr-un cerc atat de vicios incat nici daca iti doresti sa iesi din el, iti vei da seama ca nu prea ai cum, decat sa iti transformi complet viata si sa faci niste compromisuri mari.

 

Nu zic ca nu se poate ajunge intr-un punct in care sa avem niste tehnologii sustenabile si in acelasi timp sa ne pastram stilul asta de viata "risipitor", insa e cale foarte lunga pana acolo, fiindca e in natura noastra umana sa vrem mai mult si mai mult si asta nu prea este compatibil cu ecologia, cu natura, care prin felul ei este bazata pe un consum sustenabil si pe un lant trofic, care asigura o moderare a cererii/ofertei in natura. In societatea noastra de consum, aceasta moderare nu exista. Exista pe vremuri cand totul se obtinea foarte greu, prin munca indelungata si se pierdea foarte usor, asa ca ajungeai sa pretuiesti si sa folosesti un lucru toata viata si in general oamenii aveau un stil de viata sustenabil, in armonie cu principiile naturale. Ma indoiesc ca ne vom putea intoarce vreodata acolo, asa ca va trebui cumva sa adaptam stilul asta "nesatul" al societatii moderne la necesitatile de mediu. Dar va dura...

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 miliarde de oameni nu pot avea fiecare case moderne, masina, frigider, aer conditionat, masina de spalat, televizor, telefon, o portie de Wagyu samd. E o iluzie. Trebuie sa fii naiv, asta ca sa folosesc un eufemism.

Singura solutie e sa ii tii pe unii in saracie, cu consum minim de resurse, pentru ca o mica parte sa isi faca, in continuare, de cap. Tot ce se produce inseamna exploatarea unor resurse finite, fie ca vorbim de metale extrase prin distrugerea ireversibila a mediului si poluare imensa pentru baterii, titei pentru plastic, cu poluare mare din nou, sau terenuri impadurite defrisate pentru a produce etanol.

1 miliard de oameni poluau nesemnificativ in 1800, chiar daca ardeau tot carbunele si lemnul pe care il gaseau. 8 miliarde de oameni cu consumul de astazi sunt o calamitate pentru planeta, orice ar face. Cu totii poluam mai mult decat acum 30 de ani, indiferent ce masini conducem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu trebuie sa facem nimic, pentru ca oricum nu avem ce face.

 

Genul asta de gandire auto-compatimitoare este fatalista, si, cel mai rau, dezarmanta si auto-confortabila: le pare rau de tot ce se intampla, dar nu pot schimbe numic, pentru ca ei "ar vrea", dar "nu se vrea", "nu se poate", "nu pot eu sa influentez pe toata lumea". Nu e vina mea ca nu fac nimic.

 

Aceeasi oameni care zic lucrurile de mai sus se plang de fiecare schimbare in viata lor confortabila: faptul ca nu se mai gasesc tacamuri de plastic, masini diesel, pungi gratis la supermarket, trebuie sa separe gunoiul, trebuie sa renunte la incalzirea pe gaz, carbune si lemn, este greu sa incarci masina electrica, este greu sa mergi cu bicicleta in oras pentru ca frig, benzi, masini, poluare, etc.

 

Argumentul, mereu, este ca trebuie sa se faca ceva inainte de a se putea face ceva de catre ei. Ar trebui mai intai sa renunte China la poluare, apoi Europa, ar trebui mai intai sa rezolvam problema gunoiului, apoi sa interzicem Diesel, ar trebui sa se renunte la confort si consumerism, dar nu putem sa  renuntam la carbune ca se scumpeste curentul de care avem nevoie ca sa ne uitam la Netflix pe televizorul 4K.

 

Tot ei, altrusitii care s-ar sacrifica daca ar face-o altii inaintea lor, rad malitios de posesorii de masini electrice care si-au luat teapa pentru ca se scumpeste curentul. Uite-i si pe snobii astia care oricum nu faceam asta pentru ecologie!, pentru ca se stie ca masinile electrice sunt mai rele pentru planeta si impuse de "interesele" globale. 

 

Quote

Cu totii poluam mai mult decat acum 30 de ani

 

As zice ca unii de aici nu erau pe planeta acum 30 de ani, deci sa-i nu-i bagam pe toti in aceeasi galeata. Gen copiii nostri, pe care sunt sigur ca ii educam fix cum proclamam aici pe internet ca vrem societatea sa fie.

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am serioase indoieli ca se poate trai risipitor pastrand in acelasi timp echilibrul.

Omul nu se mai considera pe sine parte a naturii. Se crede atotputernic, are falsul sentiment ca nu i se poate intampla nimic. Sau pur si simplu este ignorant, nu vede iminenta consecintelor traiului sau. Ori, daca o vede, este egoist si nu se gandeste la succesori. Toate variantele se regăsesc în viața de zi cu zi. 

 Inteligenta, este o abilitate inselatoare. S-a dobândit cu greu in jumate de miliard de ani de evolutie dar se poate pierde intr-o clipă.

In momentul in care omul contemporan pune semnul egal intre inteligentă si ”dreptul” de a face orice, am intrat în antropocen. Matematic, ăsta e ultimul episod.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca toata lumea e de acord si ca toata lumea zice ca "ar trebui sa se faca ceva". Dar asta nu inseamna ca trebuie sa stam nepasatori si sa asteptam ca "cineva" sa faca ceva, putem sa facem noi ceva! De la a schimba furnizorul de energie cu unul care obtine energia din surse regenerabile, la cumpararea de produse cu ambalaje din materiale reciclate sau biodegradabile, si pana la a nu cumpara masina de oras cu motor termic, ci electric.

 

Are vreun folos acest lucru? Se vede vreo diferenta daca faceti asta? Conteaza?! Nu! Fiecare, luat in particular, are aport aproape zero! Dar daca facem toti lucrul asta... atunci se schimba datele problemei! Cumparand produse cu ambalaje biodegradabile sau din materiale reciclate transmiteti un semnal atat producatorilor cat si industriei, la modul general, ca asta vreti. Ca vreti mai putina risipa, ca vreti un viitor mai atent cu planeta si, nu in ultimul rand, cu noi! Si ei se vor adapta! Nu in 1-2-5 ani, dar tranzitia se va face!

 

Si asta este valabil si pentru masinile electrice. Ca ele au au avantaj major in orase, avand emisii zero, nu cred ca poate fi combatut de cineva... asta e clar! Si da, producerea lor polueaza mai mult decat producerea unei masini termice; cat polueaza fiecare pe intreaga durata de viata inca e discutabil, eu cred ca electricele sunt in avantaj aici dar nu asta este important. Important este mesajul transmis catre producatori care vor merge in directia dorita de cumparatori si vor scoate masini din ce in ce mai prietenoase cu mediul, folosind metode mai curate in procesul de fabricatie (deja se scot pe piata baterii fara cobalt si se testeaza baterii fara litiu).

Si nu, nu fac asta pentru ca sunt ei baieti buni si se gandesc la viitorul planetei si al nostru, nu! Fac asta pentru bani! Asta nu conteaza, banii oricum se dau! Cine nu cumpara electric tot da bani sa cumpere termic... noi dam banii oricum! Dar important este ca se face ceva si ca, incet-incet, o sa ajungem la un nivel de poluare mai mic in toate domeniile.

 

Poate nu o sa prindem noi momentul acela, nu, dar eu cred ca o sa-l prinda copiii nostri. Sper, cel putin... Dar asta, pentru mine, este suficient!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi visatori, putini realisti. Nu se va schimba absolut nimic, pentru ca omenirea va consuma peste 10 ani mult mai mult decat astazi. Ne putem da cu dosul de pamant intr-o angoasa permanenta, rezultatul va fi zero. Nu am mai zburat de 3 ani cu avionul, am poluat planeta mult mai putin decat un electrificat care a zburat de cateva ori doar anul trecut. Discutia despre poluare nu e atat de banala si raportata doar la masina electrica/benzina/Diesel.

Iar copii nostri de acum consuma infinit mai mult decat copiii de acum 30 de ani.

Discutia despre schimbarile climatice si poluare arata ipocrizia societatii moderne, care nu va fi niciodata dispusa sa renunte la confortul suprem in care se lafaie, cu haine produse la 10000km si schimbate de 20 de ori pe an, fructe din America de Sud, tehnica din Japonia, mers la restaurant, comandat mancare acasa, stat in cladiri cu AC permanent, 3 masini in familie samd. E o iluzie sa credem ca omenirea va renunta la mofturi, nu s-a intamplat niciodata asa ceva in istoria ei, nu se va intampla nici in viitor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, dercos said:

Nu am mai zburat de 3 ani cu avionul

 

De ce? Ai mers cumva cu masina aceeasi distanta? Cat CO2 produce masina pe km?

 

Quote

https://www.carbonindependent.org/22.html

 

CO2 emissions from aviation fuel are 3.15 grams per gram of fuel, which gives CO2 emissions from a Boeing 737-400 of 115 g per passenger km.

 

 

13 minutes ago, dercos said:

Discutia despre poluare nu e atat de banala si raportata doar la masina electrica/benzina/Diesel.

 

Nu e, dar, de curiozitate, cu ce te deplasezi in mod normal prin oras?

 

17 minutes ago, dercos said:

Iar copii nostri de acum consuma infinit mai mult decat copiii de acum 30 de ani.

 

Adica noi care nu aveam de mancare acum 30 de ani? Adica toti copiii nostri, indiferent de educatia si valorile pe care li le insuflam? Infinit mai mult? Generalizare si hiperbolizare mult?

 

14 minutes ago, dercos said:

E o iluzie sa credem ca omenirea va renunta la mofturi, nu s-a intamplat niciodata asa ceva in istoria ei, nu se va intampla nici in viitor.

 

Cum noi facem parte din omenire, urmeaza logic ca nici noi nu vom renunta la mofturi. Orice incercare este sortita esecului datorita axiomei de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!