Jump to content

Sofer sanctionat in giratoriu


tavitara
 Share

Postare recomandată

Stie cineva din Oradea daca la intrarea in acest giratoriu sunt marcaje care sa reglementeze incadrarea pe benzi ?

Daca nu sunt , eu nu vad ce ce politistul cu Audi care putea sa se incadreze lejer pe banda 2 , se incadreaza pe banda 1 ca sa iasa apoi din giratoriu la dreapta si sa il amendeze pe soferul cu Seat

Pai ce facea daca era un tir lung care nu putea lua curba decat pe banda 1 ?

Ala e discriminat ? Nu are voie sa mearga mai departe pe banda 1 pana la iesirea lui ? Trebuie sa dea prioritate in giratoriu la oricine vine de pe banda 2 si vrea sa iasa imediat din giratoriu ?

Dar sunt curios ce spun Oradenii care stiu zona , daca sunt marcaje clare de incadrare in acel sens giratoriu

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe streetview si daca au mai vopsit intre timp , e indicatorul ala straveziu din poza care nu te lasa sa o iei la stanga daca esti pe banda 1 - doar inainte sau sa iesi la prima la dreapta

Caz in care politistul are dreptate

gir.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca au intrat in acelasi punct in intersectie, dar pe benzi diferite, cred ca politistul s-a incadrat pe banda gresita din start, avand intentia lui de a parasi intersectia la prima iesire. Chiar si asa, daca si-a adus aminte ca trebuie sa iasa prima la dreapa, nu o faci schimband banda calare peste celalalt, ci acorzi prioritate.

 

Numai ca eu nu vad niciun semn ca ar fi un sens giratoriu.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politistul a gresit. Sper sa fie sanctionat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, halamadrid said:

Numai ca eu nu vad niciun semn ca ar fi un sens giratoriu.

 

Este dar ... ca la noi ... ascuns acolo in spatele tufei cu cedeaza trecerea .... te doare mintea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Art. 54 

alin. (1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

 

Tavitara, indicatorul ala de pe banda 1 iti arata ca de pe banca aia poti merge in continuare in sensul giratoriu sau il poti poti parasi la prima iesire. Stanga nu exista in sensul giratoriu.

Marcajul de pe banda 2, pe care s-a incadrat politistul, permite doar continuarea deplasarii in sensul giratoriu, nu permite parasirea giratoriului la prima iesire. Caz in care politistul a incalcat de 2 ori prevederile codului rutier, o data nu s-a asigurat inainte de a executa manevra de iesire din giratoriu si a incercat sa parasesca sensul giratoriu la prima iesire, desi nu avea voie de pe banda 2.

5 hours ago, tavitara said:

Am cautat pe streetview si daca au mai vopsit intre timp , e indicatorul ala straveziu din poza care nu te lasa sa o iei la stanga daca esti pe banda 1 - doar inainte sau sa iesi la prima la dreapta

Caz in care politistul are dreptate

gir.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, acolo inca nu sunt marcaje clare. In alte sensuri giratorii din oras, sunt marcate clar benzile si directiile, in ideea in care cel de pe B1 poate face si stanga si sa mearga si inainte, iar cel de pe B2 poate doar sa iasa din giratoriu, nu poate face si stanga ( cum a facut cel cu masina alba ).

Tocmai pt a evita situatii de genul, s au marcat corespunzator.

Dar aici nefiind marcaje si nici indicatoare corespunzatoare, si eu sunt de parere ca politistul e de vina, sau in cel mai rau caz ambii sunt vinovati pentru ca nu s au incadrat corespunzator.

1

Screenshot_20210307-160447_Maps.jpg

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de asta? Si eu credeam ca vinovat ar fi masina portocalie, si vinovat e verdele. Asta e lege facuta sa castige vinovatii....? E nasol cand sunt masini pe ambele benzi si esti verde incadrat la exterior, inseamna ca verdele poate sa mearga doar prima la dreapta si inainte? Vrei sa-ti schimbi aripa gratis dreapta,  intri in verde (e buna asta de ciocneala). Sens giratoriu cu 2 benzi de intrare, e nasoala logica. Ce sa-i faci, doar e limba romana (limba plina de intrerpretari si se mai tot introduc termeni, apar cuvinte noi pe zi ce trece) si legi pline de confuzii. Vorbesc acum de  intersectie, nu sens giratoriu, la noi cum se semnalizeaza directia de mers in 50m(numai 50m nu sunt pana in intersectie, cred ca sunt 20m si imediat e in capul ei e linie continua, sageata stearsa e pusa in mod invizibil pe sosea, o vezi cand treci de ea in oglinda) cand este sageata inainte pe sosea si apoi urmeaza sageata la stanga pe sosea (dreapta ta linie continua), mai circula cu masina inainte? Asta este lege facuta pentru doua masini care circula in sens giratoriu, pentru circulatia mai multor masini, legea va urma in alt episod. Deci daca urmez sageata rosie trebuie sa trec pe banda 2 cu semnal , ma asigur ca in stanga pot intra,adica e posibil sa opresc in giratoriu  cu bisericutele de vigoare(si incurcarea traficului), il las pe portocaliu sa treaca si astfel ajung si eu sa parasesc sensul giratoriu la 270grade.  De ce sa faca faca ei benzi de iesire, trantesc un sens giratoriu pe autostrada ca e mai ieftin (vezi soseaua de centura bucuresti) si gata au rezolvat problema.

   

 

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt semne clare marcate inainte de intrarea in giratoriu atunci politistul e vinovat , daca sunt marcate cum se vede pe streetview , nu e vinovat

Eu de asta am intrebat pe cei care stau in Oradea , nu stiu cum este marcat acolo in acest moment , inainte de a intra in acel giratoriu prin acel loc

 

@Cristian , eu din cate vad pe marcajele alea sterse 90% din streetview , daca ele ar fi refacute identic , e asa :

- sageata inainte inseamna ca poti merge inainte ( inainte nu e la stanga daca asimilezi giratoriul cu o intersectie , deci nu obliga circulatia in giratoriu doar pe banda 2 cum spui tu ), adica intri in Oradea cum a facut politistul - evident nimeni nu iti poate interzice sa continui pe banda 2 si sa iesi pe centura in sens opus Clujului sau sa te intorci de unde ai venit , daca te-ai razgandit din orice motiv - continuarea deplasarii pe banda 2 intr-un giratoriu cu 2 benzi ( deci banda cea mai apropiata de rondul cu iarba ca sa fim bine intelesi ) nu este marcata cu sageata , este implicita daca doresti sa urmezi acest traseu , este un drept al celui care se afla deja pe acea banda , poate sa faca 100 de ture rotindu-se pe banda 2 , in mod legal

- sageata inainte si la dreapta pe banda 1 inseamna ca poti sa o iei la dreapta pe prima iesire spre Cluj sau poti merge inainte sa intri in Oradea , dar nu sa te intorci pe centura sau de unde ai venit , mergand pe banda 1 - nu iti da voie sa ocolesti giratoriul tot pe banda 1

- daca nu exista marcaje la intrare , atunci schimbarea directiei de mers se supune regulilor de acordare a prioritatii , deci oferi proiritate celui care vine din dreapta pe banda 1 si pe acolo vrea el sa mearga , in continuare in giratoriu ... e dreptul lui

 

@ovidiu_vr , e vorba de cazul in care EXISTA indicatoare de obligare inainte de giratoriu , vezi minutul 11:50

- verde o vinovat DACA EXISTA indicatoare ( inainte de a intra in giratoriu , pe drumul pe care intra el ) care il obliga inainte sau la drepta

- verde e nevinovat DACA NU EXISTA niciun indicator de obligare

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, halamadrid said:

Avand in vedere ca au intrat in acelasi punct in intersectie, dar pe benzi diferite, cred ca politistul s-a incadrat pe banda gresita din start, avand intentia lui de a parasi intersectia la prima iesire. Chiar si asa, daca si-a adus aminte ca trebuie sa iasa prima la dreapa, nu o faci schimband banda calare peste celalalt, ci acorzi prioritate.

 

Numai ca eu nu vad niciun semn ca ar fi un sens giratoriu.

 

Politistul nu a iesit prima la dreapta ( aia e spre Cluj ) , el a mers inainte , iesirea pe care s-a incadrat el inseamna inainte nu la dreapta

Daca politistul vira brusc la dreapta spre Cluj era vinovat ca s-a incadrat prost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iesirea spre Cluj nici nu o mai pusesem la socoteala

Da, totul tine de existenta/inexistenta  marcajelor de obligare.

Cel cu Seat-ul alb are si el numere de Bihor, probabil cunostea zona, chiar daca asta nu inseamna musai ca stia si regulile.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosc zona, dar prima la dreapta(prima iesire) nu e cea marcata cu verde? Seatul alb ar fi trebuit sa iasa deodata cu audi-ul negru, nu pe a 3-a sau a 4-a iesire.
Si in clipul pus de ovidiu_tr zice ca preselectezi banda inainte de intersectie si banda 1 e pentru dreapta sau inainte.


Nu stiu cand o sa avem noi drumuri semnalizate asa pentru a nu lasa loc de interpretari.

 

intersectie.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. In sensul giratoriu si orice alta intersectie sunt marcaje de ghidare nu de delimitare;

2. Art 107-110 din OUG 195/2002 ar cam trebui citite si intelese de multi !

3. Este un clip pe youtube , clip facut de Tavi Pertea, clip facut in calitate de reprezentant al Politiei Romane, in care explica cum trebuie sa circulati in sensul giratoriu si in care va explica niste diferente legate de marcaje; totul cu referiri la articole din codul rutier; clipul este postat si pe acest topic din ce vad.

4. Mai sunt si hotarari din instantele de judecata , din diferite judete ,hotarari definitive, in care codul rutier este aplicat exact ca in clipurile video de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt marcaje de ghidare, dispare notiunea de banda de mers.

Tot politistul e singurul vinovat, deoarece a schimbat directia de mers fara sa se asigure.

Fara un marcaj de obligare privind incadrarea inainte de se intra in giratoriu, toti se incadreaza cum le vine la indemana si ii duce capul, fara a incalca regulamentul de circulatie, care reglementeaza doar prioritatea la intrarea in sensul giratoriu.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel cu Seat-ul a schimbat direcţia de mers fără să se asigure, nu poliţistul. Sau şi voi faceţi stânga de pe banda 1, în intersecţii cu două benzi pe sens?

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, politistul are dreptate, din cate mai tin minte de la scoala de soferi. 

In sensul giratoriu, ca sa mergi inainte, folosesti banda 1/2. Insa Seatul a vrut sa faca stanga venind pe banda 1, ceea ce nu este conform indicatiilor. Da, politistul isi paraseste "banda", dar marcajele alea din sens, conform clipului de mai sus, nu reprezinta axul unei benzi, ci doar marcaje de ghidaj.

Singura situatie in care politistul nu ar avea dreptate, ar fi cand ambii ar vrea sa se duca pe drumul pe care vrea politistul, iar drumul respectiv ar fi legat de banda 1 al sensului giratoriu. In cazul asta, cred ca politistul ar trebui sa il lase pe cel cu Seat sa intre primul pe drumul secundar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista vreo prevedere legala care sa te impiedice sa stai pe zona exterioara a giratoriului, indiferent la a cat-a iesire ai de gand sa parasesti sensul giratoriu.

 

Fara vreun marcaj initial suplimentar, Seat-ul alb se afla acolo  perfect regulamentar. Poate nu si moral, dar legea nu pedepseste asta.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai baieti mi se increteste mintea cand citesc ca soferii dau dreptate seat`ului alb...mai bine inchideti topicul asta in baza articolului legii ca e o discutie total inutila...singura " greseala a politistului " ar putea fi aceea ca l`a sanctionat pe conducatorul seat`ului alb ( atributii serviciu, purtarea mastii, etc ), dar nu cunosc detalii iar concluzia asta o vor trage organele competente. Pt cei din Bucuresti, care cunosc zona Pta rondul alba iulia, ganditi`va ca v`ati putea repara masina o data la 5 minute datorita bizonilor care habar n`au reguli elementare de circulatie...ati mai facut pe aici o discutie inutila si despre semafoarele INTERMITENTE din intersectii...nu am pretentii de la gastele de pe facebook care dezbat asa ceva sa stie cu ce se mananca soferia basic, dar de la un pasionat / forumist......

 

 

p.s : @halamadrid o tii pe una si buna...pacat ca nu se pot da amenzi online pt sustinatori..dupa mintea ta, daca eu as fi fost in locul politistului, ma invarteam in cerc in sensul giratoriului pana mi se termina motorina.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bgd_b92

ai un articol de lege care sa sustina ce zici?

Eu n-am spus ca procedez ca cel cu Seat-ul alb, ci ca soferul Seat-ului alb nu putea fi sanctionat decat daca un marcaj de obligare dinaintea sensului giratoriu il obliga sa procedeze in sensul dorit de politist.

 

 

Quote

o tii pe una si buna...pacat ca nu se pot da amenzi online pt sustinatori..dupa mintea ta, daca eu as fi fost in locul politistului, ma invarteam in cerc in sensul giratoriului pana mi se termina motorina.

Era de ajuns sa te asiguri si sa iesi, ceea ce politistul nu a facut.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid colegul Adi_vw a pus o poza in care marcajele sunt existente pe carosabil ; explicatiile au fost destul de clar date si de catre alti membri ; daca politistul ar fi parasit sensul giratoriu la prima iesire si l`ar fi calarit pe cel cu seat, atunci era politistul vinovat ; in conditiile date, conform marcajului, seatul avea optiunea de a vira dreapta la prima iesire sau a merge inainte la a 2a ( cea in care intentiona sa faca stanga ) ; nu stiu ce articol de lege vrei pt amenda corect aplicata de catre politist privind incadrarea benzilor, dar daca te duci intr`o intersectie de genul si procedezi la fel, tare imi este ca iti dai RCA`ul. Eu nu am nimic de adaugat, simteam nevoia sa ma afirm ca mi se pare tragica indisciplina din trafic si lipsa cunostintelor basic ale conducatorilor..lasand la o parte acest nimic din postare, personal am renuntat si sa ma mai cert / explic altora care mi`o dau la *#*$ in trafic cand tot ei gresesc, caci ori mor cu dreptatea in mana ori ajung la puscarie...acum 2 zile mi`a sosit si mie o camera de bord xioami 70MAI, era oferta la altex ( 150 lei ), vi`o recomand tuturor, pt ca pana si politistii pot interpreta gresit si sa va scoata culpa comuna in functie de declaratiile bizonului care v`a lovit, si fara o dovada...nu prea ai cum sa contesti spusele lui ; sper sa n`am niciodata nevoia de ea, dar ca idee...cam pe aici am ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu ma intalnesc in trafic cu cel care mi-a dat downvote , mai clar decat am explicat nu cred ca se poate

Am deschis topicul doar ca sa intreb colegii din Oradea daca sunt marcaje in acest moment pe carosabil , pe acea strada , inainte de acel giratoriu ca sa inteleg daca s-a procedat corect

In functie de acest raspuns se stabilieste si comportamentul corect , asa cum am explicat

In fata mea la un giratoriu mare de aici , un XC60 de pe banda 2 a virat sa iasa pe o iesire si a pocnit un golf care inconjura giratoriul pe banda 1

Nefiind niciun marcaj inainte de giratorii , in afara ca XC60 a sarit ca o broasca la impact iar golful a stat cuminte pe drum , tot XC60 a fost vinovat desi soferul a sarit si el ca o broasca la cel din golf

Sofatul e in giratoriu este foarte usor de inteles pentru cei care gandesc si aproape imposibil de inteles pentru majoritatea soferilor

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai inteleg nimic, Tavitara, tu ai spus ca politistul are dreptate, acum spui ca de fapt cel cu Volvo, care a facut acelasi lucru ca politistul, nu are dreptate. Deci, cum e?

Referitor la marcaje, nu sunt mai importante decat semnele de circulatie, daca e un sens giratoriu precum cel din Oradea, unde exista indicator de sens giratoriu si cel de cedeaza trecerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi aduc aminte ca la examen, chiar era o intrebare legata de circulatia in sensul giratoriu, fara a fi specificat vreun marcaj, doar ca era cu 3 benzi. Un exemplu mai sus.

https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie/codul-rutier/intersectia-cu-sens-giratoriu

 

Cu sau fara marcaje, eu asa am invatat: banda 1, inainte si la dreapta, banda doi, inainte si la stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marcajele de pe carosabil sunt pentru bolovanii care nu stiu sa se incadreze corect si din timp intr o intersectie/sens giratoriu, restul e cancan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • tudy_cnu changed the title to Sofer sanctionat in giratoriu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!