Jump to content

Coduri piese OEM


cwr
 Share

Postare recomandată

etka e mai veche dar doar codul asta imi da mie ptr motorul 2.0 bkd

bieletaantiruliu.png

Modificat de marian_is
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinand cont ca etka voastra este mai noua ca a mea... este foarte posibil ca sa se fi schimbay codul intre timp si sa aveti dreptate :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate codurile 1K0411315K sau 1K0411315J sau 1K0411315D sunt echivalente.Este vorba de aceeasi piesa.

Cititi si voi in V-Pages de la Etka cum e structurat un cod si o sa va dati seama singuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca ai dreptate tooth... de exemplu la carcasa de la electroventilatoare difera acea ultima litera si poate sa fie cu 2 sau cu unul

Modificat de marian_is
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca ai citit acolo la V-Pages.

Daca nu , uite ce scrie:

The genuine part no. is made up of a 9 digit number block.

Si ceea ce ne intereseaza:

Changes to geniune parts are indicated by one or two letters in the 10th and 11th position of the geniune part number.

Sper ca nu esti mai in ceata dupa acest post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa luam exemplu o grila de golf

grila are codul 1K0853666 9B9 (fara gaura de proiector)

si tu comanzi 1K0853666B 9B9 (cu gaura de proiector)

far stg golf 4 cu proiector 1J1941017K

far stg golf 4 fara proiector 1J1941017B

crfed ca exista ceva diferente intre piese... eu personal am avut un capacel din bara spate de la un a4 si mi s-a comandat acelasi cod dar cu alta litera in coada si nu l-am putut pune ptr ca avea alta forma ... era de Sline

A venit switch-ul, era cu 4 picioruse dar nu era cel bun. Avea codul cu A la sfarsit, iar cand s-a dat jos cel de pe masina, acela era cu E la sfarsit. Arata diferit, cei de la magazinul de piese au zis ca potriveste si ala cand i-am sunat dupa aceea... electricianul plecase, dar el a zis ca nu merge ca nu are aceeasi dimensiune nici partea pana la acea tija... dar totusi au zis ca-mi aduc pe maine din ala cum am avut pe masina. Se implineste saptamana aproape fara masina... foarte greu se gasesc switch-urile astea :eek:

Atentie ce cumparati, (cel mai bine e daca aveti posibilitatea sa demontati switch-ul vechi inainte) se mai schimba, dar trebuie asteptat in plus !

un post din golfIV switch frana.... o problema cu o litera...

daca nici acum nu crezi ca au importanta acele litere..atunci da..sunt in mare ceata... sper ca nu am ajuns off topic...

Modificat de marian_is
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_is - are dreptate. am avut ocazia sa "observ" astfel de diferente si am comandat gresit elemente. acum nu stiu sa iti dau exemple clare, dar de multe ori pana si o litera face diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Etka 7 cu update 803 da un alt cod.

post-1788-1273429535_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ati cautat bieleta antiruliu in Etka vi s-au dau cumva mai multe variante?

Ati fost in grupa 4 subgrupa 07.La pozitia 17 unde era bieleta nu era decat un cod si asta era.

sa luam exemplu o grila de golf

grila are codul 1K0853666 9B9 (fara gaura de proiector)

si tu comanzi 1K0853666B 9B9 (cu gaura de proiector)

Evident si grila cu gaura de proiector si cea fara merge pusa pe masina.Cand te duci la grupa 8 subgrupa 07 ti se dau cel putin doua grile si este considerata "Changes to geniune parts are indicated by one or two letters " si ti se cere o informatie in plus.Cu informatia in plus care o ai alegi piesa.La fel si la faruri.

Problema cea mare e la informatia aia in plus care se cere de catre etka si care trebuie interpretata corect.

Etka 7 cu update 803 da un alt cod.

In postul meu erau trei coduri.Si codul tau era inclus in cele 3

1K0411315K sau 1K0411315J sau 1K0411315D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recunosc ca acum sunt in ceata si cu postul lui al bundy...

deci tooth zici ca in cazul bieletei.. indiferent de ultima litera... este aceaiasi bieleta... si atunci de ce au mai pus literela la sfarsit si nu au lasat-o simpla 1K0411315?

ps: nu ma contrazic... sunt in etapa de invatare :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

K este cea care se mai fabrica, J nu se mai face din 01.01.2009

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate voi fi "off-topic" Fabrica imbunatateste in continuu piesele fabricate, in concluzie codurile se schimba si ele. Daca mergi la reprezentanta (si nu numai) sa comanzi piesa, poti merge cu oricare cod (fie cel nou sau cel vechi) iti vor comanda piesa potrivita deoarece in majoritatea cazurilor ei pot comanda doar piesa cu codul mai nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii dau dreptate lui al bundy am aprofundat putin... si in momentul de fata este cu k la sfarsit si costa 200 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate un cod pentru priza centura pentru Golf 5, seria WVWZZZ1KZ7P014086? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k4 857 755 dar referitor la ultima litera ma abtin pentru ca s-ar putea sa o dau in bara... trebuie updatata etka :icon_confused:

m-am gandit ca cea de la sofer

Modificat de marian_is
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate un cod pentru priza centura pentru Golf 5, seria WVWZZZ1KZ7P014086? Multumesc!

Pentru stg 1K4857755M QVZ

si pentru dreapta 1K4857756L QVZ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi da urmatoarele coduri:

Stg.: 1K4857755K QVZ

Dr.: 1K4857756F QVZ

Modificat de Tomi N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iarasi o luam de la inceput... :icon_confused: il asteptam pe al bundy cu terminatia sigura ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca am update-uri vechi la ETKA.. Va trebui sa fac ceva in privinta asta :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile tale sunt bune.Numai ca sunt vechi.S-au mai schimbat intre timp.Si sa cauti in etka schimbarile de cod se poate dar la varianta urmatoare.Tu ai 7.2 daca tin bine minte.Numai bine si spor la cautat.Ti-am raspuns si pe pm la intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Haideti sa depasim momentul

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi da urmatoarele coduri:

Stg.: 1K4857755K QVZ

Dr.: 1K4857756F QVZ

Corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare: exista OEM proiector ceata cu lupa? si daca da care este codul lui(stanga/dreapta)

Modificat de 81UAC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi ptr golf 5...este.. chiar ieri m-am lovit peste unul... si ma vazut si aici pe forum de vanzare.. iti dau pm cu linkul daca te intereseaza

Modificat de marian_is
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Coduri piese OEM
  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!