Jump to content

Intretinerea si costurile de service


Florin56
 Share

Postare recomandată

Asa stiam si eu, dar:

- revizii facute doar la ei, inclusiv una dupa expirare garantie

- reclamat inca din garantie bataie de injectoare  la skoda rapid 1.6 tdi

-testat injectoarele, valori aiurea, facut la ei microcalibrare injectoare pe garantie, bataia a disparut

- zgomotul de injectoare a revenit  mai tarziu (plus consum imens)  cand masina nu mai era in garantie(anul 5, km in jur de 100.000), testat din nou, de data asta recomandat inlocuire injectoare

- solicitat kulanta, refuzat pe motiv ca skoda romania nu a aprobat

- schimbat 4 injectoare pe banii mei, zgmot si consum revenite la normal

Asa ca personal, pentru a doua masina nu ma bazez prea mult pe politica post garantie

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, dionescux said:

-testat injectoarele, valori aiurea, facut la ei microcalibrare injectoare pe garantie, bataia a disparut

Asta a fost gresala ta! Valori aiurea injectoare = scandal la ei sa mai verifice si sa le schimbe pe garantie! 

A fost ca si cand ai ecranul de la telefon crapat si ii pui o folie ca sa nu iti intre cioburi in urechi 🙂 A rezolvat problema pentru moment, dar nu cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cazuri si cazuri

la injectoare e oarecum subiectiva treaba, sunt piese de uzura, sunt afectate de calitatea motorinei, etc

 

Si ce s-a intamplat la tine, nu inseamna ca se intampla la toata lumea.

 

e doar un sfat, fiecare face ce vrea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de Skoda Octavia 4 aici sau suntem offtopic? Exista alte arii pt discutii diverse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea nevoie de o lamurire daca poate ajuta cineva. 

Verificand VIN , am observat ca am PR 1ZE la frane fata care inseamna disc de 288mm si 1KE spate, disc de 272mm.

Placutele de frana se potrivesc intre 312mm si 288mm ? Dar discurile? S-ar putea monta 312mm plug&play ?

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut astazi revizia/inspectia la 50.000 km .

Placutele fata mai au 10 mm,cele spate 8 mm.

 

revizie 50k.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate îmi amintesc 10mm fata și 9mm spate sunt valorile minime pt plăcute ce impun înlocuirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valorile sunt preluate din fisa de inspectie.Singurele recomandari scrise/verbale sunt cele din factura. 😀

Dar cu siguranta placutele mai tin cel putin 10k  km la cum o utilizez eu.

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, akon said:

Din cate îmi amintesc 10mm fata și 9mm spate sunt valorile minime pt plăcute ce impun înlocuirea.

2mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil se foloseste o altfel de masuratoare, ce nu include suportul placutei.

frontpadsOctaviamk4.JPG

RearpadsOctaviamk4.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un martor in bord. Cand se aprinde verificati/inlocuiti placutele. Vad ca Akon "isi aduce aminte" bine doar valorile dar din ce vad mai sus, 10/9 mm include si suportul. 

O intrebare pentru Icet: placutele fata mai au 10 mm, cele spate 8mm. Nu stiu daca initial au aceeasi grosime, dar daca da rezulta ca cele spate s-au uzat mai mult?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi_V am scris pentru O3 dar sistemele de franare sunt aceleasi (ca PR)

On 4/8/2022 at 3:59 PM, zidanne said:

Pe fata placutele se schimba cand mai au 2mm (noi, fara suport, au 14mm, suportul inca 5-6mm pentru un total de ~20mm) Discurile se schimba 21 de mm (cele de 276) respectiv 22mm cele de 288/312mm

 

Pe spate placutele au 11mm de material si se schimba tot la 2mm. Discurile la 8mm (cele de 253) respectiv 10mm (cele de 272). 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca sunt de schimbat? 🤔

Poza 1 fata, poza 2 spate.

20231221_150525.jpg

20231221_150340.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele sunt facute fix cu o luna inainte si 800 km mai putin(cand am trecut la pneurile de iarna).

Cristi_V ochiometric nu stiu ce sa zic, dar posibil ca cele spate sa fie mai subtiri.

Alexandru_28 cati km ai cu masina? 

 

20231125_151415.jpg

20231125_153226.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clarificase Zidanne, sunt mai subtiri pe spate, 11 mm fata de 14 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea mecanicilor de la repr sunt invatati sa dea la inlocuit placutele daca ei considera ca nu mai rezista pana la urmatoarea revizie/inspectie (2 ani/ 30.000 km).

 

De multe ori am auzit comentariu de gen "au vrut sa imi bage pe gat placutele", dar ulterior au dat dreptate mecanicului... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei_221 nu stiu la voi cum e, dar la mine inspectia era anuala ;))

 

Eu fac doua-trei schimburi de ulei pe an. Asa ca la mine inspectia e cel putin trimestriala (inainte de orice drum lung in afara tarii o duc la o verificare).
Plus ca, acasa, incerc macar lunar (cand o curat: aka “crema” pe piesele din piele, curat bordul si piesele din plastic, verific lichidele, presiunea in roti… d’’astea) sa uit si la grosimea plăcuțelor. 

Reminescente de pe vremea cand la cafea verificam si gresam utilajul de 60t.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la MY2021, Skoda a trecut la intervale de revizie/ inspectie unificate, 2 ani / 30.000  km

nu mai are inspctia la 1 an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/31/2023 at 3:48 PM, andrei_221 said:

de la MY2021, Skoda a trecut la intervale de revizie/ inspectie unificate, 2 ani / 30.000  km

nu mai are inspctia la 1 an

Si MY 2020 (a mea) are tot la 2 ani/30000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

@icet 28000km si peste o saptamana am prima inspectie, cea de 2 ani. Pe urma am inteles ca se face din an in an.

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe urma tot la 2 ani sau 30k.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

Credeam ca dupa prima inspectie, cea de la 2 ani, urmatoarele sunt din an in an dar e bine daca tot 2 ani sau alti 30.000km se fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!