Jump to content

Plafon crapat langa trapa


The IOP
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Sunt fericitul posesor al unui B8 facelift...si incantarea mea maxima s-a cam terminat astazi dupa ce mi-a aparut si mie crapatura din plafon...inteleg ca se poate rezolva pe garantie?

 

Multumesc!

WhatsApp Image 2021-04-06 at 15.19.33.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cine o are in garantie, se rezolva pe garantie, restul....platesc. Mie mi s-a intamplat la o luna dupa ce a iesit din gatantie si nu au foat de acord sa o repare pe garantie, cu toate ca atunci am observat eu, poate apăruse cu ceva timp in urma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am o Octavia VRS sedan cu acelasi plafon si ornament. A crapat la fel ca in pozele de la voi, acolo pe margine.

Acum iarna crapatura s-a extins.

Am fost la Brady Service, costa ~2500 lei, procedura este specializata.

Crapatura nu cauzeaza scurgeri pentru ca nu are legatura cu trapa - asa au zis de la reprezentanta.

 

Casco Alianz Tiriac - mi-au respins dosarul - defect de fabricatie. Masina tocmai ce iesise din garantie, clasic :))

 

Personal as da in judecata pe Skoda sau VW, cine face part numberul acela.

Cred ca trebuie sa fie mai multi pentru a fi un "collective litigation" sau "class action lawsuit".

 

Ca idee, Skoda nu mai pune plafon de genul asta pe Skoda Octavia Mk4 pe modelele sedan, doar pe cele variant.

 

 

image.thumb.png.d227f9a1459009655573b5b956c88d37.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

 

Recent am achizitionat un golf 7.5 R fabricatie 2020 - 25.000 km

Dupa o saptamana, astazi am gasit crapaturile respective pe masina.

 

Am fost la Midocar Vitan si costurile totale sunt undeva pana in 5.009 Ron.

4.000 Ron piese si in jur de 8-900 Ron manopera.

Cei de acolo ma stiu ca sunt putin obsedat si m-au sfatuit sa o las asa ca nu afecteaza cu nimic, nu are nici o legatura cu infiltratiile de apa, este strict estetic (exact ce manderanjeaza cel mai tare).

De asemenea au mentionat ca si dupa inlocuire, in urmatorii ani (1-2) se poate crapa din nou.


Am cerut o explicatie a procedurii pt ca nu vreau sa-mi fie demontat parbrizul (cum am gasit pe unele forumuri) sau sa fie demontata trapa.


Sunt hotarat sa inlocuiesc rama respectiva in cazul in care nu vor demonta parbrizul si trapa.

Mi-au spus ca au mai schimbat nu este prima data.

 

Programarea este facuta pt dupa sarbatorile de Paste.

 

O sa revin cu update…

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Acum cateva saptamani (pe la sfarsitul lui Februarie), cam la un an dupa inlocuirea ramei, s-a crapat din nou. De aceasta data pe partea cealalta fata de locul initial.

Din pacate nu am mai reusit sa postez, si am si uitat...

 

Acum se vede doar crapatura, fara vreo ciobitura de la un "obiect extern".

Nu voi mai face inlocuirea, nici daca e platita de altcineva (garantie, service, importator...). Lucrarea e destul de complexa si se risca afectarea altor ansamble (gen trapa).

Defectiunea este doar estetica.

 

Raman la parerea ca este defect de proiectare (nu de fabricatie)... Plasticul acesta casant nu are ce cauta intr-o pozitie care sufera torsionari. Daca puneau tabla normala nu era nicio problema.  M-am impacat cu ideea asta si pe viitor voi fi atent si la acest aspect.

 

 

@Andy B, sper sa iti fie utila informatia de mai sus. Eu as folosi banutii la altceva.

Daca totusi esti horat, sper ca la anul sa nu ajungi la aceeasi concluzie ca mine 🙂

 

IMG_20220228_183834.thumb.png.03e2ee45832c6a387e3dbd91ca92ad17.png

 

 

 

IMG_20220228_183843.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este incredibil ceea ce povestiti voi aici.

Bine ca nu m-am apucat si eu sa-mi schimb acest element.

Eu sunt convins ca este defect de proiectare/fabricatie, mai rau este ca cei de la VW nu sunt de aceeasi parere si ne mai cheama sa mai schimbam si pe banii nostrii acesta rama care, iata ca se crapa iarasi chiar si dupa ce este inlocuita. Nu mai spun ca este si 1000 euro aceasta operatiune.

Este rusinos pt VW ca se intampla asa ceva.

Pe viitor o sa fiu mai atent ce masina imi cumpar, pana acum fiind fan Passat, am avut si B7 si acum am B8 dar cu siguranta nu cred ca voi mai achizitiona viitorul B9.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se intampla si la Audi...A3 8V, etc. Aceeasi problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca e o problema doar la sedan-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. La A3 8V am gasit la Sportback

Screenshot_20220418-193251_WhatsAppBusiness.jpg

Screenshot_20220418-193323_WhatsAppBusiness.jpg

Screenshot_20220418-193530_WhatsAppBusiness.jpg

Screenshot_20220418-193543_WhatsAppBusiness.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Golf 7 exista Technical Buletin 60C7 UPDATE – Panoramic Sunroof Frame (NVLW) cu instructiuni de reparatie pentru plafon panoramic crapat ->  pe langa plasticul de ornament crapat , au si scos la vanzare KIT de reparatie pentru acesta 5GM898041A  la preturi simbolice de 2-3$

 

Procedura de reparatie oficiala atasata . Indica si locurile de stress pe unde incepe apa sa intre: 

image.png.8cd25c317261d9ffeaa7a45ca52de8a6.png

image.png.56e614de2908708bb9417934204bbe71.png

 

 

MC-G7 TB Sunroof .pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cineva a incercat sa repare aceste crapaturi ? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare.

 

A mai intampinat cineva aceasta problema? Observ ca acest cheder, pe partea soferului, nu "intra" cum trebuie... se poate remedia? Sau se inlocuieste?

spacer.png

 

 

spacer.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi seria sasiu si iti verific marti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ3CZGE047040

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 6/12/2022 at 9:51 AM, F l o r i n said:

Da-mi seria sasiu si iti verific marti.

 

Probabil ai uitat.. daca ma poti ajuta maine cu un raspuns Florine.. as aprecia.

 

Cred ca imi intra apa in masina din cauza acelei garnituri.. si as dori sa stiu daca se schimba doar garnitura sau si sticla impreuna.. si un cod de produs eventual, sa caut niste preturi.

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi pe whatsapp te rog, ca sa imi aduci aminte. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 4/18/2022 at 8:36 PM, Doomy said:

Pentru Golf 7 exista Technical Buletin 60C7 UPDATE – Panoramic Sunroof Frame (NVLW) cu instructiuni de reparatie pentru plafon panoramic crapat ->  pe langa plasticul de ornament crapat , au si scos la vanzare KIT de reparatie pentru acesta 5GM898041A  la preturi simbolice de 2-3$

 

Procedura de reparatie oficiala atasata . Indica si locurile de stress pe unde incepe apa sa intre: 

image.png.8cd25c317261d9ffeaa7a45ca52de8a6.png

image.png.56e614de2908708bb9417934204bbe71.png

 

 

MC-G7 TB Sunroof .pdf 893.88 kB · 17 downloads

Oare a aparut vreun kit din asta si pentru Arteon? Masina ieșită din garanție de 1 luna... Am crapatura pe partea șoferului... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlexJFY nu gasesc nimic pentru arteon , probabil este prea noua masina ca model sa apara de acum :(    La tine trebuie reparatie  "old fashion way"  , dat jos trapa si refacute lipiturile la cadrul de plastic. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trapa banuiesc ca e aceeasi in toata gama vw ( golf, passat, arteon ), procedurile de raparatii nu ar trebui sa fie aceleasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are alt cod carenajul de trapa (componentele)  , nu poti spune cu siguranta ca merg rezolvarile de pe alte coduri , trebuie experimentat pe propia piele sau pe propiul agregat.   

Sunt total 8 modele de carenaje de trapa pana in acest moment , multe arata lafel dar au mici modificari interne, corectii de versiuni .....etc ... care nu sunt sesizabile de la exterior.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@qaz123, eu am luat in considerare si solutia asta. Insa m-au facut sa ma razgandesc cei la care am fost sa imi folieze. Deoarece cele doua parti ale crapaturii se vor misca constant la fiecare torsionare a sasiului, orice folie de plastic pusa nu va rezista.

Cel mai probabil se va alungi in zona respectiva,  dezlipi, iar vizual cred ca va fi mai rau. Eu nu am mai vrut sa imi bat capul.

 

Modificat de The IOP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna seara,

 Cu supărare am constatat ca și mie mi-au apărut crapaturi la plafonul din jurul trupei Passatului meu B8, an fabricatie 2017.

  Clar este un defect de fabricație.

  Și nu cred ca au conceput masina numai pentru autostrăzi. În cazul ăsta producatorul trebuia sa informeze cumpărătorii...."construita numai pentru asfalt lin".

   Ar trebui, teoretic, ca fabrica sa cheme toate mașinile de acest tip și sa remedieze gratis problema. 

  Dar visez eu prea mult.

 Din păcate va trebui sa ne obișnuim cu mașini construite din ce în ce mai superficial...si ma refer acum la toate mărcile. 

  La mine este prevazuta masina cu spațiu de încărcare telefon wireless.

  Numai ca acel spațiu a fost proiectat foarte mic...de nu incape niciun telefon normal...

  Asta spune multe de seriozitatea proiectării acestui model.

  Ideea este ca dacă as dori sa cumpăr alt model sau marcă,  mi-ar fi greu sa găsesc ceva cu adevărat rezistent.  Toate încep sa fie pline de beculete și plastic.

  Cat despre crăpăturile din plafon, le las până se fac urate, nu mai bag bani doar în design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG (si probabil nu numai) a dat "tepe" de genul cu fiecare generatie, nu e o practica recenta. Probabil esti tu mai nou in "domeniu" 😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ! A rezolvat cineva prin lipire ? Dacă da cu ce ? Mulțumesc !

Chiar acum, ute1972 a scris:

Salut ! A rezolvat cineva prin lipire ? Dacă da cu ce ? Mulțumesc !

 

16987660836472822171212091721271.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!