Jump to content

Indicatorul de service (polo 9N)


jicu
 Share

Postare recomandată

Sunt fericitul posesor al unui POLO 9N (din 2004) 1.4TDI 75CP.

Problema mea este faptul ca intervalul de service este prea scurt 1700Km.

Dupa resetare intervalului de service, dupa parcurgerea a aprox 800Km, imi apare in bord service in 900Km, care scade odata cu parcurgerea kilometrilor (normal). Resetarea ar trebui sa se faca pt 15000Km nu pt 1700 asa cum se intampla la mine.

A mai intalnit cineva aceasta problema (solutii?)?

De mentionat ar fi faptul ca masina nu are computer de bord; iar locatia este Timisoara.

Va multumesc.

Ionut :D

Modificat de jicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!!!

In primul rand sa iti stapanesti sanatos masina si sa ai parte numai de satisfactii...

Resetarea intervalului de service se face exact ca la Golf IV,iar daca ai fi cautat cu functia "search" ai fi gasit ceea ce te interesa.Urmareste te rog topicul asta: http://vwforum.ro/index.php?showto...esetare+service si daca mai ai nelamuriri incercam sa le rezolvam aici.

Si eu am tot un Polo tdi de 1.4 l si 75 cp ,tot din 2004 si fara computer de bord si la fel mi-am resetat intervalul de service.De altfel chestia asta scrie si in cartea masinii (daca o ai)...

Fa-ti remapare si masina se va schimba complet,dupa cum am aflat si eu.(reclama mascata ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao !!!

Mersi de primire si de sfaturi.

De resetat stiu cum se reseteaza, am citit intr-adevar in cartea masinii (care este in germana am adus masinta acum 6-7 luni din D) , dar nu asta este problema, problema mea este de ce nu se face resetarea astfel incat sa imi indice urmatorul interval de service peste 15 000 Km, ci mult mai repede (adica 1700Km), deci tot la aprox 800Km trebuie sa fac resetarea :unsure: sau la 1700Km atunci cand ajunge pe zero.

Poate cu o remapare s-ar rezolva problema, dar masinuta chiar merge :blink: :D...

Chiar am mai citit pareri de pe forum (despre remapare), nu stiu insa unde as putea merge in Timisoara pt a face acasta operatie, sau daca se poate face acest lucru "acasa" de ce mai am nevoi pentru a face acest lucru in afara de Computerul Personal, si de unde as putea "face rost " de cablu (cu ce interfata?) si setarile pentru masinuta...

Apropo, se mai poate reveni la vechile setari (care chiar sunt OK cu exceptia resetarilor intervalului de service foarte foarte des) ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci iti poti reseta sau fixa intervalul de service la ce nr de km vrei prin intermediul unui ap de diagnosticare sau un VAG-Com...

Cat priveste remaparea,citeste pe topicurile legate de acest lucru...nu este ceva de facut acasa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi

Tocmai la service nu voiam sa ajung, dar daca nu este alta solutie...

ma duc bucuros la service... :)

... sau nu ma duc si il resetez mai des :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

... Daca a mai avut cineva o problema asemanatoare as dori sa stiu cum s-a rezolvat...

Danke!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aceeasi problema de la ultimul schimb de ulei.La fiecare aproximativ 600km apare indicatia 900km pina la urmatorul schimb. Resetez si dupa alti 600km apare din nou.Asa o tin de 9000 de km.Luna viitoare schimb

ulei+etc.. si am sa le spun de problema.Cred ca la resetare in service au "uitat" ceva...voi vedea.va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine cred ca au uitat "ceva" si culmea in Germania la Autohaus ... si se apropie si la mine o noua revizie. Cine afla primul care-i problema spune si celorlalti...

Acum nu mai sunt singurul ...

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veniti fratilor la intalniri sau cautati pe cineva cu un vag com sa va reseteze sau sa va stabileasca alt interval de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi!

Voi incerca sa ajung miercuri pe la intalnirea din Timisoara... :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@dpolo : Ai rezolvat problema ? Eu merg tot asa ca am schimbat uleiul acasa ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am rezolvat-o!!!S-a incercat in felul urmator:Cu scula legata la masina s-a resetat astfel(mi-am notat):

In adresa 17:

Kanal 02 pus pe 00000 indicatorul resetat inspectii fixe,

Kanal 43==>00015 pt.schimb la 15000km,

Kanal 44==>00360 nr. zile pana la urmatorul schimb de ulei,

Kanal 45==>00001 care inseamna ca uleiul nu este Longlife,

DAR surpriza:dupa 600km indicatorul spune ca in 900 km trebuie schimbat uleiul(deci 1500 km!),nr.de zile pana la urmatorul schim este O.K.resetez manual si se intampla mereu acelasi lucru.Am intrebat intr-un forum german si cineva mi-a raspuns ca la Vw-ul lui(dar era Sharan)in Kanal 43 seteaza 00150,pt. ca este un indice de multiplicare *100 si nu *1000.Nu stiu ce sa m-ai cred.Voi intreba la viitorul schimb de ulei.Are cineva o idee,un sfat?Multumesc!Si cred c-ar trebui sa-mi fac rost de propriul meu Vag-Com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa aiba dreptate cu numarul de Km 1500 in loc de 15000 ...

Daca rezolvi problema sa-mi dai si mie solutia.

Danke!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@jicu:Am fost la diagnoza.Exact asa aparea in softul masinii "Anpassung"(~adaptarea) in 100km.A setat in canal 43- 00150.Sper sa fie O.K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@jicu:asta era solutia:functioneaza!

Modificat de dpolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dpolo: Danke, sper sa ajung si eu sa-l resetez, acum stiu ca functioneaza. :)

Modificat de jicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!