Jump to content

Tv in masina


passat 1001
 Share

Postare recomandată

passat 1001

De curand s-a introdus televiziunea digitala DVB-t si in Bucuresti;este vorba de canalul 54 cu 6 programe (TVR 1,TVR2,ANTENA 1,PROTV,PRIMA(test),REALITATEA.Semnalul este foarte puternic,se receptioneaza impecabil-fara a tine cont de viteza-pana aproape de Snagov.Nu se compara cu semnalul analogic (am avut si aceasta varianta) care era enervant chiar si in stationar.Personal folosesc MFD de pe Passat cu receptor Philips digital si o antena de 20 cm dipol la interior.In lipsa MFD-ului se poate folosi orice monitor atasat la receptorul digital;satisfactia este pe masura pentru cei interesati de programe TV. Atasez si ceva imagini pentru exemplificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat costa un receiver d'asta. Sunt mai multe variante pe piata noastra? Eu am cautat un receiver pt Radio digital acum cateva luni si m-am lasat pagubas. Afara 30-200€. la noi doar la Sony Amplituner digital vreo 4000 ron :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat 1001
Cam cat costa un receiver d'asta. Sunt mai multe variante pe piata noastra? Eu am cautat un receiver pt Radio digital acum cateva luni si m-am lasat pagubas. Afara 30-200€. la noi doar la Sony Amplituner digital vreo 4000 ron :Driver:

Eu l-am luat din Vitan cu 100 euro sigilat , dar sunt si la centrele de montaj alarme care se respecta (incearca pe Drumul Sarii,Ghencea,magazinele Tornado).Poti folosi tv de tip parasolar cu tuner digital ;ai avantajul ca nu modifici nimic la interior,ai ambele tipuri de semnal (analog,digital),nu se observa din exterior si pot urmari emisiunile si pasagerii din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorumarcatoru

Eu mi-am montat un TFT in plafon cu tuner incorporat , cu antena TV separata ( analogica banuiesc) , insa nu reusesc sa prind nimic :huh: Any ideas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai in bucuresti se receptioneaza?sau si in alte zone de ex craiova?:huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat 1001
Numai in bucuresti se receptioneaza?sau si in alte zone de ex craiova?:banghead:

Asa cum am spus, am avut si tv analogic;consider asta un pariu pierdut!Receptionam doar posturi puternice in Bucuresti si asta doar in stationar;in mobil imaginea fluctua enervant.Ca antena iti recomand totusi un amplificator profesional UIF, marca ALCAD cu gain variabil de cel putin 30db si o antena dipol acordata cu microstrip (un fel de bobina facuta direct pe cablaj).Asta o sa-ti imbunatateasca substantial semnalul;daca vrei poti pune chiar o antena cu talpa magnetica exterioara sau un circuit adaptat pentru antena auto.Oricum viitorul este al televiziunii digitale;exista un protocol al CNA care specifica ca pana in 2012 o sa dispara complet tv analogic.Ca program-pilot, alaturi de Bucuresti (can.54) si in curand can.31, sunt si orasele Galati si Sibiu.O varianta ieftina si buna de receptor digital este Philips DTR 430 care poate fi folosit impreuna cu monitorul pe care il ai (intrare AV).Efortul financiar merita pe deplin, garantez;la un moment dat ti se acreste de aceleasi stiri,aceeasi muzica, aceleasi reclame si simti nevoia de imagine.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei ce au in masina calculator cu USB exista o oferta larga de receptoare digitale la preturi acceptabile, si se pot folosi oriunde nefiind blocate in masina.

Eu am un TabletPC si cred ca am sa merg pe solutia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat 1001
Pentru cei ce au in masina calculator cu USB exista o oferta larga de receptoare digitale la preturi acceptabile, si se pot folosi oriunde nefiind blocate in masina.

Eu am un TabletPC si cred ca am sa merg pe solutia asta.

Daca nu te superi, as dori sa ne detaliezi cum se poate pune in masina calculator cu USB care sa poata fi montat/demontat usor;exista deja la accesorii sau e vorba de tarat de un laptop? Ma gandesc ca un TV LCD tip parasolar rabatabil, greu de observat de catre intrusi si un receptor digital de mici dimensiuni (acum chiar ca sunt oferte sub 100 euro!) montat sub bord,imposibil de subtilizat, ar rezolva problema elegant.Nu uita ca mai trebuie montata si o antena care oricum este fixa :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara probleme!

Cum sa ma supar?

Doar asta este rostul acestui forum: sa ne impartasim ``de bunavoie`` experientele legate de ``iubitele noastre`` fie ele VW sau nu.

Deci: -acesta este computerul

http://www.tronic.com.sg/~tronicftp/pmg_overview.php

-acesta este receptorul

http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/uk/P...tick+%28320e%29

In ce priveste partea cu antena evident ca va fii fixa, ramanand doar cablul de infipt in recever.

Cat despre locul unde vine montat nu cred ca sunt probleme pentru ca exista prelungitoare de USB si acest stik poate fii pus oricat de ascuns si discret doriti, si in plus de asta acel port USB poate fii folosit pentru orice alt device gen Stik de memorie, HHD extern, interfata OBD, si orice altceva mai poate interactiona cu un calculator.

Oricum acestea sunt sugestiile mele, care au la baza evident nevoile si experientele mele. Evident ca in aceste recomandari eu am luat in calcul si varienta de buget optimizat asa incat investitia in aceste gadgeturi sa fie cat mai rentabila - deci ele sa fie mobile pentru a putea fii folosite oriunde nu numai in masina.

Cine este f. relaxat dpdv financiar probabil ca va opta pentru o instalare fixa.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat 1001

Sigur ca este o varianta deosebita dar sa nu iese cumva la un pret cam marisor fata de una clasica?O bila alba ar fi si posibilitatea de a pune un soft navi pe acest PC.

O alta solutie ar fi all in one (cred ca cea mai ieftina) cd,dvd,tuner radio,tuner tv,display,telecomanda,masca frontala detasabila;in orice situatie, pentru TV de calitate ramane optiunea de tuner digital.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca este o varianta deosebita dar sa nu iese cumva la un pret cam marisor fata de una clasica?O bila alba ar fi si posibilitatea de a pune un soft navi pe acest PC.

Scula asta s-a vandut in CORA acum 6 luni cu 3.000 RON, ceeace nu prea este mult avand in vedere ca este totusi un calculator. Are bleototh, wi-fi 802.11g, si infrared incorporate, 40G, 512RAM, 3 USB 2.0, PCMCIA, LAN, Modem, si un slot de miniVGA. Deci o configuratie full. Mai are si un Whindows Home Edition preinstalat.

Eu zic ca nu este mult pentru ca la banii astia e greu sa gasesti toate astea in cutia unui Laptop , cu atat mai putin intr-un Tablet.

Cu Navigatia problema se pare ca e rezolvabila destul de usor, dar sincer din lipsa de timp eu nu am instalat inca nici un soft.

Cea mai sigura varianta ar fi cu un receptor Garmin pe Bleototh care vine si cu soft si coduri de activare, sau evident acelas produs de la concurenta Igo. Restul variantelor cu emulatoare de Igo se pare ca nu functioneaza ff bine datorita procesorului destul de mic. Asta pt Romania. Afara merg mult mai multe variante.

Modificat de bebestef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tot sistemul sincer ii mai trebuia un amplificator ca nu cred ca are , si sincer nu vad cum as putea folosi acel mouse dar sunt altele mult mai faine si anume un ecran touchscreen ,dar s-a mai discutat si s-a mai vazut pe la noi pe forum si nu mai detaliez( http://www.mp3car.com/vbulletin/forumdisplay.php?f=25 niste proiecte aici )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat 1001
La tot sistemul sincer ii mai trebuia un amplificator ca nu cred ca are , si sincer nu vad cum as putea folosi acel mouse dar sunt altele mult mai faine si anume un ecran touchscreen ,dar s-a mai discutat si s-a mai vazut pe la noi pe forum si nu mai detaliez( http://www.mp3car.com/vbulletin/forumdisplay.php?f=25 niste proiecte aici )

Cum pentru navi MFD nu sunt cd-uri pentru RO, am ales varianta din imaginile de mai sus;pocket pc FS- N 520 LOOX cu soft Igo care merge impecabil.Cat despre tablet PC, la jumatate de pret este un navi MFD tip G pe ebay si parca e un pic mai "dedicat" masinii; se poate asigura si cum nu atrage atentia prea mult ,cred ca nu vor fi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Eu l-am luat din Vitan cu 100 euro sigilat , dar sunt si la centrele de montaj alarme care se respecta (incearca pe Drumul Sarii,Ghencea,magazinele Tornado).Poti folosi tv de tip parasolar cu tuner digital ;ai avantajul ca nu modifici nimic la interior,ai ambele tipuri de semnal (analog,digital),nu se observa din exterior si pot urmari emisiunile si pasagerii din spate.

ce marca e tunerul tau??? si de unde mai exact l-ai cumparat...

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce marca e tunerul tau??? si de unde mai exact l-ai cumparat...

merci

Tunerul ete Philips DTR 430 si l-am gasit la targul din Vitan cu aprox. 100 euro.Am luat si o varianta "de casa "la 220v si acelasi pret, dar no name!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat un no name... "de la distribuitor" nu dau nume ~ 500$ + TVA TEAPAAAAAA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Analogic sau digital?Oricum mi se pare cam scump!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul corect in Ro. pentru un TV-tuner digital auto cu tot cu antene depaseste putin 500 Euro cu TVA inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nebuni cu preturile astea!Pacat ca cele de casa nu functioneaza si la 12 v;ar fi fost o alternativa mult mai ieftina. Odata cu extinderea programelor o sa apara si receptoare la preturi de bun simt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intreb o data: Tuner audio digital(Dab) a vazut cineva pe aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am un Clarion in magazin la vinzare.

Oricum se pot aduce la comanda de la Pioneer de ex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am un Clarion in magazin la vinzare.

Oricum se pot aduce la comanda de la Pioneer de ex.

Doar tuner!?Vreau sa-l adaptez la RCD 300! La ce bani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ce trebuie, e vorba despre un HU Clarion deck.

Studiaza produsele Pioneer, si da-mi un cod de produs sa fac o cotatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!