Jump to content

Discutii generale

andrei0241
 Share

Recommended Posts

halamadrid

Nu exista jante de vara/iarna.

cosmin2002

si eu astept un formentor si ma uit dupa un set de jante si cauciucuri de iarna.

am gasit asta

image.thumb.png.592e46bd0344fdc1777339cc4bf7bea8.png

ce parere aveti? jante de iarna, tratate pentru cresterea rezistentei la sare.

9 minutes ago, halamadrid said:

Nu exista jante de vara/iarna.

si eu stiam la fel, dar uite ca exista. sunt tratate impotriva solutiei sarate.

halamadrid

N-ai decat sa crezi...

cosmin2002

nu e dupa cum cred eu, ci dupa o referinta data de dealer. nu conteaza.

vreau sa va intreb pe voi, care sper ca stiti mai multe decat mine, ce marime de jante recomandati la un formentor pentru anvelopele de iarna? pe 17 sau pe 18? puteti sa-mi spuneti si de ce?

pana acum am avut aceeasi marime de jante si anvelope, dar pe O3.

Multumesc!

Exista jante de iarna, inclusiv in ETKA cele de aluminiu originale care sunt construite pentru conditii grele de iarna sunt marcate in sensul asta. 

Flatbone
1 hour ago, cosmin2002 said:

... ce marime de jante recomandati la un formentor pentru anvelopele de iarna? pe 17 sau pe 18? puteti sa-mi spuneti si de ce?

pana acum am avut aceeasi marime de jante si anvelope, dar pe O3.

Multumesc!

Eu am ales pe 17" pentru dimensiunile anvelopei, adica:

- acel 55 pe intaltime (versus 45 la 18") rezultand un plus de confort si o protectie mai buna la eventualele denivelari, sleauri, zapada

- latimea mai mica a anvelopei, care teoretic e mai indicata iarna, pentru rezistenta scazuta la inaintare prin zapada, apa, etc.

Dimensiunile jantelor date ca exemplu de tine mai sus sunt fix la fel ca pe cele alese de mine. Am inteles ca un ET40 nu ar fi mers si acel ET mai mic determina ca jantele, cel putin pe modelul ales de mine, sa fie putin mai convexe decat mi-as fi dorit, dar nu este neaparat deranjant.

Eu sunt multumit de alegere. Tot pe 17" as merge si a doua oara :)

cosmin2002

Multumesc pentru informatii.

Intre timp am gasit oferta de mai jos, doar sa-i scot capacelele cu Seat si caut cu Cupra, cu nimic sau las asa.Screenshot_20220811-184805_Chrome.thumb.jpg.c8ba988aa11108b386f7d85d2ec3badf.jpg

Cristian

Nu sunt bune jantele, trebuie urmatoarele specificatii, 7,5Jx17 ET40, iar anvelopele trebuie sa fie 225/55R17 97V.

Screenshot_20220811-215359_Chrome.thumb.jpg.1ff669f9fb433c947527a485d19f65da.jpg

cosmin2002
8 hours ago, cosmin2002 said:

image.thumb.png.592e46bd0344fdc1777339cc4bf7bea8.png

3 hours ago, cosmin2002 said:

Screenshot_20220811-184805_Chrome.thumb.jpg.c8ba988aa11108b386f7d85d2ec3badf.jpg

Inteleg ca niciuna din jantele de mai sus nu este buna si este janta de care spui. Care este argumentul pentru care te-as crede pe tine in detrimentul celorlalte doua? Cum ma convingi?

15 minutes ago, Cristian said:

Nu sunt bune jantele, trebuie urmatoarele specificatii, 7,5Jx17 ET40, iar anvelopele trebuie sa fie 225/55R17 97V.

Screenshot_20220811-215359_Chrome.thumb.jpg.1ff669f9fb433c947527a485d19f65da.jpg

Cristian

Jantele nu sunt ok, sunt cu ET35 in loc de 40, iar anvelopele sunt cu indice de viteza mai mare si ranforsate suplimentar, vor fi mai dure. 

Incearca sa gasesti un set de jante OEM sau de la un producator bun, eu nu am auzit de brandul asta. Dezent sunt ok, e producator de jante OEM pentru grupul Vag.

cosmin2002
On 8/12/2022 at 9:14 AM, Cristian said:

Jantele nu sunt ok, sunt cu ET35 in loc de 40, iar anvelopele sunt cu indice de viteza mai mare si ranforsate suplimentar, vor fi mai dure. 

Incearca sa gasesti un set de jante OEM sau de la un producator bun, eu nu am auzit de brandul asta. Dezent sunt ok, e producator de jante OEM pentru grupul Vag.

Multumesc pentru sfaturi!

Uite ce am gasit. Daca nu gasesc altceva mai avantajos la dealer cand vine masina, setul asta va ramane, pret cu transport si echilibrat, plus 52 lei cu montaj in service. Anvelopele au certificat european cu fabricare incepand din saptamana 47/2021.

Screenshot 2022-08-17 at 09-11-26 Magazin online de jante anvelope si roti complete - Janta.ro.png

Edited by cosmin2002
L.E. jantele sunt tratate impotriva substantelor corozive care se dau iarna pe drumuri

halamadrid

Gumele alea au deja 10 luni de cand sunt fabricate. Ai timp pana se lasa rece, la final de octombrie, sa prinzi niste oferte la cauciucuri cu DOT de 2022.

Daca stii ca le termini in 3 sezoane de iarna, nu conteaza aspectul, dar multi arunca gumele de iarna pe motive de imbatranire a cauciucului si  implicit de scadere a aderentei, nu din cauza uzurii.

cosmin2002
1 minute ago, halamadrid said:

Gumele alea au deja 10 luni de cand sunt fabricate. Ai timp pana se lasa rece, la final de octombrie, sa prinzi niste oferte la cauciucuri cu DOT de 2022.

Daca stii ca le termini in 3 sezoane de iarna, nu conteaza aspectul, dar multi arunca gumele de iarna pe motive de imbatranire a cauciucului si  implicit de scadere a aderentei, nu din cauza uzurii.

🙂 Mersi pentru sfat!

Anvelopele vor fi fabricate in 2022, dar cate anvelope, mai ales de iarna, nu se vand fabricate de cel putin 1 an in urma? Eu am primit raspuns de la cativa dealeri ca anvelopele fabricate in ultimile 36 luni sunt considerate noi si livrarea va fi cu anvelope fabricate in aceasta perioada.

Anvelopele le tin, de regula, cat tine perioada lor de uzura morala, adica vreo 5-6 ani si apoi le schimb, dar am avut doar anvelope fabricate in anul curent de inceput a iernii. Cam asa am facut pana acum, la un rulaj mediu anual de cca 15.000 km, din care cca 5.000 km pe timp de iarna.

halamadrid

Cred ca am citit eu pe diagonala, saptamana 47 din 2021 nu e data fabricatiei, ci data de cand se fabrica gumele.😀