Jump to content

Mașini electrice - merita sau nu?


Retzius
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Despre tehnologie in cel mai recent număr din Autocar UK

Screenshot_20220113-205048_Xodo Docs.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Asta dupa ce altii au facut alte studii mai recente care arata ca aspectele din studiul Volvo sunt depasite deja deoarece emisiile CO2 aferente productiei de energie sunt in continua scadere.

 

Si in afara de Volvo, exista alti producatori auto (ex. Volkswagen) care fac eforturi suplimentare pentru ca EV-urile livrate sa aiba amprenta de carbon cat mai redusa. Folosesc energie regenerabila in fabrici, cer furnizorilor de baterii sa foloseasca energie regenerabila la asamblarea celulelor, investesc in proiecte de compensare a emisiilor ce nu pot fi reduse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 1/12/2022 at 8:26 AM, cj.Paul said:

Daca vrei gratis, costa. Timp. Stai linistit ca si daca s-ar da benzina gratis ar fi oameni care sa astepte cateva zeci de minute pentru un plin.

^ ce ziceam mai sus e astazi mai adevarat ca niciodata. S-au format cozi de km intregi  la statiile de alimentare si orasele au fost blocate (inca sunt) pentru ca de maine e posibil sa se mareasca pretul carburantului. Oamenii asteapta ore intregi ca sa alimenteze mai ieftin cu cativa lei. Aceiasi oameni care nu demult radeau si faceau misto de cei ce asteptau sa incarce gratis o masina electrica. Nu vreau sa starnesc polemici prin postarea asta, vin vremuri grele pentru toti. Sa ramanem sanatosi cu totii indiferent de ce conducem si sa trecem cu bine de vremurile astea de c***t.

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii foarte bine ca nu e asa. Acum a fost un fake news, speculativ si lunea a intrat in panica, deci este o exceptie.

Ca stai 30-40 de minute la incarcat o electrica, e normalitate, deci sa nu comparam exceptiile cu lucrurile constante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luciosu vorbesti prostii iar lumea tinde sa creada pe cine urla mai tare. Eu n.am stat la incarcat cu electrica 30-40 de minute decat de doua ori in 25'000km - si in timpul ala am mancat. In rest n.am avut de asteptat, ca acasa sau la birou il bagi oricand in priza, iar in 2-3 ore esti inapoi la 70-80%.

 

Nu e o normalitate pentru toata lumea asa cum zici tu, poate fi confirmat de destui colegi.

 

P.S. Am iesit zilele trecute cu Diesel.ul si m.a usturat tare cand am vazut ce pret are combustibilul. Daca refac calculele ajung cu consumul de vara echivalent Diesel la 1.3L/100km, iar pe iarna sub 2L/100km. Parca merita... Oricum, se impute treaba peste tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N ai inteles nimic si mai si sari de fund in sus.

Ca incarci 20-40 de minute la fast charge, in oras sau 2-3 ore acasa sau la

munca, tot dup incarcare stai.

N a spus nimeni ca stai langa masina sau in masina si joci Candy Crush.

Asta e timpul de a-ti "umple rezervorul" in functie de statia de incarcare.

La benzinarie, dureaza 3-5 minute, in mod normal si ce s a intamplat azi, a fost o exceptie.

Referitor la pret, problema si calculul tau, n are legatura cu subiectul de mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Aveti impresia ca daca aveti voi acasa acces la priza, toata lumea are :) Cred ca nici 10% din populatia bucurestiului nu are acces la priza casnica (adica acasa, in fata locuintei) pt a incarca masina.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au majorat preturile astazi, chiar in timpul zilei, de fapt cred ca ati vazut imaginile de la stiri, au crescut la unele benzinarii cu 1Leu cand oamenii stateau la coada.

 

Pe de alta parte, cei cu electrice inca nu sunt afectati direct de aceste scumpiri pentru ca sunt oarecum subventionati, insa scumpirea carburantilor afecteaza pe absolut toata lumea, orice activitate economica din tara asta.

 

Referitor la masinile electrice, cu noul embargou impus Rusiei, care este si reciproc probabil (trebuie sa defineasca guvernul rus ce produse vor fi in embargou, insa sigur intra si metalele rare), EV-urile se indeparteaza cu viteza sunetului de un pret civilizat, iar pentru unii producatori inseamna insasi sistarea productiei pentru perioada urmatoare.

 

Embargoul impus Rusiei si vice-versa o sa aiba un impact major pe toata industria auto, si evident nu numai.

Dupa unele organizatii 60% din productia de aluminiu este produsa de Rusia si Ukraina (pentru ca energie ieftina de regula), deci cred ca ne luam adio de la masini noi, cel putin o vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luciosu ce voiam sa punctez in postarea anterioara e ca lucrul acesta s-a intamplat la auzirea vestii ca se va scumpi carburantul cu 1 leu, 2 lei, nicidecum la vreo reducere, ci din contra, la o scumpire. (pt o economie de 50-100 lei la un plin pentru majoritatea oamenilor, s-a stat si 2-3 ore la coada).

Iti dai seama ce s-ar intampla daca (prin absurd) carburantul ar fi gratis? Asta ca sa fac o comparatie cu cei cu electrice, care de multe ori asteapta ca sa incarce gratis. La ei ma refeream in postarea anterioara, cei ce asteapta dupa altii ca sa incarce gratis, statia de incarcare fiind ocupata, nu la timpul efectiv de incarcare de 30-40 minute. ci la timpul de asteptat ''la coada'', in loc sa mearga la o statie cu plata unde cel mai probabil era liber.

 

 

 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Luciosu said:

N ai inteles nimic si mai si sari de fund in sus.

Ca incarci 20-40 de minute la fast charge, in oras sau 2-3 ore acasa sau la

munca, tot dup incarcare stai.

...

La benzinarie, dureaza 3-5 minute

Nici vorba de 3-5 minute. Nu toata lumea are benzinarie pe traseul obisnuit, cum crezi tu.

Pe vremea cand conduceam fosila, imi lua cel putin 30 de minute sa deviez de la traseul obisnuit, sa intru la benzinarie, sa fac plinul, sa stau la coada sa platesc, sa ies apoi iar in trafic.

 

De cand am electrica AM CASTIGAT timp in utilizarea zilnica. Ajung acasa, ma uit la range, daca e sub 200 Km bag mufa si gata. Totul dureaza 10 (zece) SECUNDE.

 

In excursii, am incarcat in pauza de mancare sau peste noapte la hotel. ZERO timp pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tineti cont ca pretul energiei a explodat, dar e subventionat, ca atare comparatia este gresita. Energia s-a scumpit mult mai mult decat titeiul, dar pe cand la benzina doar proprietarul plateste, pentru curentul electric consumat de masinile electrice platim cu totii.

In perioada urmatoare va fi o inflatie puternica pe tot, dar mai ales pe ce necesita productie, chip-uri, minereuri si energie. Adaugati eliminarea subventiilor la achizitii de masini noi (nu cred ca cineva mai poate sustine aceasta aberatie in situatia in care ne paste o recesiune ca la carte), o prabusire a vanzarilor de masini noi si o crestere masiva de pret. Efectul? Va creste proportia de masini vechi in parcul auto. Echilibrul va aparea doar atunci cand cererea de masini noi va fi atat de mica incat va pune presiune pe pret.

Lumea a innebunit, nu mai exista nicio prognoza pe termen foarte scurt, este haos generalizat.

PS Pretul titeiului a scazut masiv in ultimele 24 de ore, singura veste buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu generalizam, pentru ca nu toata lumea poate incarca acasa sau la birou, mai toata lumea merge la cumparaturi sau intr-un mall si poate incarca masina atunci. Eu nici nu-mi mai aduc aminte cand a fost ultima data cand am stat in masina sa se incarce si nu am unde sa incarc masina acasa. In acelasi timp, insa, ce se intampla zilele astea la benzinarii este un caz izolat si nu trebuie luat in seama prea serios. O sa treaca in cateva zile si o sa revenim la normal.

 

Pretul / 100Km, la statiile publice, inca este in favoarea electricelor si asta este cam singurul lucru pe care-l putem lua din ce se intampla acum in lume. Asta si faptul ca e posibil sa fie mai afectati combustibilii fosili de evenimente extreme decat curentul electric si ca o masina, chiar daca are range mai mic, poti sa o incarci acasa in timp ce una termica, exceptand cazul in care te duci cu cisterna la benzinarie (cum chiar au facut unii oameni ieri), nu prea.

 

Culmea, varianta ideala este sa ai doua, cate una din fiecare fel si sa le poti alterna dupa caz. Cred ca zilele astea e mai ieftin de mers cu Spark decat sa stai in bara la bara cu 10-12 lei/l de benzina :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, kolfleading said:

Nici vorba de 3-5 minute. Nu toata lumea are benzinarie pe traseul obisnuit, cum crezi tu.

Pe vremea cand conduceam fosila, imi lua cel putin 30 de minute sa deviez de la traseul obisnuit, sa intru la benzinarie, sa fac plinul, sa stau la coada sa platesc, sa ies apoi iar in trafic.

 

De cand am electrica AM CASTIGAT timp in utilizarea zilnica. Ajung acasa, ma uit la range, daca e sub 200 Km bag mufa si gata. Totul dureaza 10 (zece) SECUNDE.

 

In excursii, am incarcat in pauza de mancare sau peste noapte la hotel. ZERO timp pierdut.

Nu are niciun sens ceea ce afirmi anterior. Este imposibil ca pe parcursul unei autonomii reale de 600-800km (desi parca vad ca ai condus si vreun Diesel) sa nu fii trecut de multe zeci de ori pe langa o benzinarie si sa poti alimenta in cateva minute. Nu exista loc in tara asta unde sa fii nevoit sa mergi 30 de minute pana la o benzinarie. Sunt niste exagerari cat casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minutes ago, dercos said:

Nu exista loc in tara asta unde sa fii nevoit sa mergi 30 de minute pana la o benzinarie. Sunt niste exagerari cat casa.

Eu n-am zis ca dureaza 30 de minute sa mergi pana la o benzinarie ci ca dureaza 30 de minute toata "distractia".

 

In rutina zilnica, imi ia 10 - 15 minute (3 semafoare de care nu treci din prima) sa deviez de la traseul obisnuit casa - scoala - serviciu si retur.

Apoi in benzinarie am stat SIGUR mai mult de 5 minute.

Apoi la intoarcere, pana ies in trafic, pana ajung iar la ruta mea spre casa, iar mai trec 10 - 15 minute.

 

Pana la urma, sa fac un plin ajungea o deviere de 30 de minute de la traseul obisnuit.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il poti face din mers la o masina termica, este imposibil sa nu treci pe langa foarte multe benzinarii. Eu am o benzinarie in localitate, unde insa nu alimentez niciodata pentru ca e una locala si prefer sa iau de la cele mari. Niciodata nu m-am abatut de la traseu sa pun benzina, de fiecare data am luat din mers. La o masina pe benzina cu autonomie mare este o non problema alimentarea ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu e buna nici benzina. Diesel e viata. :)
 

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unfollowing, devine plictisitor topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, preturile au crescut si la carburanti, si la kwh.

Cu toate astea, inca e plin de masini pe strazi. Astept sa vad care e punctul de la care o sa  se poata circula lejer.

La statiile de incarcare  Kaufland se asteapta eliberearea unui loc, e full tot timpul, plus 2-3 masini in asteptare.

E greu sa nu ai posibilitatea sa alimentezi acasa, chiar in conditiile unui kw mai scump

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Nu toti romanii aveau panouri solare pe casa??? Parca asa umbla vorba… ca incarci fara sa astepti, esti liber ca pasarea cerului!

 

Cat mananci caviar la restaurant, incarci si masina, nu era asa?

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai greu e sa alimentezi gratis. Daca ar fi benzina gratis, ar fi cozi si la benzinarie.

La pretul de incarcare rapida de 2.5 lei/kWh si un consum mediu de 15-20 kWh/100 km, iese 38-50 lei/100 km, echivalentul a 5-6 l/100 km benzina.

 

Adevarat, acasa e cel mai comod de incarcat, clar, daca poti. Nu trebuie sa astepti deloc.

Pentru mine, incarcarea masinii electrice contribuie la amortizarea investitiei in sistemul fotovoltaic cu vreo 1000 de lei pe luna, 2500 de euro pe an — pretul benzinei.

 

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiSergiu1991 Cat de usor/greu e sa incarci depinde de foarte multi factori. Daca ai/n-ai posibilitatea sa incarci acasa. Daca ai baterie cu capacitate mica si trebuie sa incarci des. Dar mai depinde inclusiv de orasul in care locuiesti. Una e cand ai 1-2 statii in tot orasul unde se inghesuie lumea, iar alta e cand ai reteaua de statii in dezvoltare si se promoveaza mobilitatea electrica. In Cluj-N sunt 60 de statii (18 din ele CCS) si multe din ele sunt gratuite. Cele gestionate de primarie sunt gratuite cu conditia sa achiti parcarea.

 

E mult sa achiti 12 lei/ora ca sa parchezi in centru, nu? Dar sa achiti 12 lei/ora parcarea timp in care faci plinul la masina electrica incarcand gratuit la CCS? Sau sa lasi masina pe type2 3-4 ore in zona semi-centrala platind 3 lei/ora parcarea. Pe care oricum o plateai. Bonus, daca e duminica, nu mai platesti parcarea. Stiu, urmeaza sa ma intrebi cati pot face asta? Cate orase ofera facilitatile astea? Cati pot incarca acasa? Daca pt tine/unii nu se aplica lucrul asta, nu inseamna ca nu se aplica pentru nimeni. Asta e valabil si pentru panouri solare, acces la anumite servicii, facilitati, etc. Doar pentru ca contextul unuia e diferit de al celuilalt, nu inseamna ca nu se aplica nimanui. Nu inseamna ca e ori alba ori neagra. Ori toti, ori niciunul.

 

DCEDA231-5B1A-4C6A-B0F6-A69F530D1EC6.jpeg

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, halamadrid said:

La statiile de incarcare  Kaufland se asteapta eliberearea unui loc, e full tot timpul, plus 2-3 masini in asteptare.

E greu sa nu ai posibilitatea sa alimentezi acasa, chiar in conditiile unui kw mai scump

La Kaufland este inghesuiala la incarcari GRATIS.


La statiile cu plata nu este aglomeratie.

 

Chiar Sambata am facut un drum Timisoara - Bucuresti - Timisoara (1200 Km in total) cu masina electrica ID3, fara nici o problema.

 

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca inainte, la aceste statii gratis gaseai locuri libere. Acum  aglomeratia e din cauza ca s-au inmultit masinile electrice, plus scumpirea kw-lui care aduce noi amatori de incarcat gratis. Ultimii probabil preferau sa nu se lipseasca de confort si sa astepte pe la Kaufland sau alte statii cu incarcare gratis si rupeau o suma din buget pentru a  incarca acasa /la o statie cu plata.

SUnt curios cat timp Kaufland si cei care ofera incarcare gratis va mai suporta costurile, castigul de pe urma unor cumparaturi de 500 lei/lunar nu e chiar asa mare pentru magazin, aproape 100 de lei e numai TVA-u.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aglomerat la Kaufland si alte statii "gratuite" e de peste un an deja si tot de atunci eu n-am mai trecut pe acolo. Nu merita sa pierd timpul pentru cateva zeci de lei in conditiile in care, chiar si cu pretul crescut unde este acum, masina tot ma costa mai putin decat o termica echivalenta. Asta daca nu incarc la birou, logic, caz in care datele problemei se schimba radical...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   4 membri

    • andrei_221
    • tavitara
    • EEXCALADE
    • Dementor
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!