Jump to content

Zgomot spate dreapta


bitzayo
 Share

Postare recomandată

Vezi la prinderea spatarului banchetei spate... are o clema metalica in spate parca... incerca sa pui ceva banda izolatoare pe clema aia din spate.

 

image.thumb.png.86c86434f73c528b42100088d055fdb9.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta am avut-o pe Golf 6 .. sa fie inca valabila si la passat b8? 🤔 O sa testez si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zic si eu, era o idee. Parca si pe topicul cu Octavia 4 se mai plangeau unii de zgomote spate, si de ala asta a fost.

Merita incercat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU clapeta face zgomot, ci mecanismul gen carlig care agata in clema de metal, care tine bancheta.

Incerca prin poza sa explic:

image.thumb.png.f4241e7317e7b5ce5146f175f578c038.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rezolva cu putina banda izolatoare textila (de interior) pe "inelul" metalic in care se agata clema.

E un fix necesar pe orice vag, de la Citigo la A8 ;)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai aveam o problema de genul din cauza la plasticul de la Dynaudio din zona luminilor ambientale, spate. Am rezolvat-o cu niste banda izolatoare textila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar trebui ca in momentul in care am greutate pe locurile din spate (pasageri) sa dispara si sunetul in caz ca acesta era din inelul de prindere a banchetei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu banda textila pe carligul metalic. Am dat o singura tura de banda dar abia se inchide scaunul.

Eu nu cred ca e de acolo, ar trebui sa fie joc mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lukitza fix de acolo e in 99% din cazuri si da, nu exagera cu banda ca nu se mai inchide nimic dupa. Ti-o zice Stan Patitul ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e sa pui doar un pic, cat sa nu mai frece fier pe fier. Ideea e ca aceasta "rezolvare" e una simpla, ca prim pas, daca nu e de la asta, mai trebuie investigat clar :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 12/14/2022 at 12:13 PM, BTeo said:

Am mai deschis problema si pe grup pe facebook si pe un forum extern. Trebuie verificat si manerul pentru dat spatarul jos in spate. Am inteles ca cedeaza cablul si face zgomot in zona respectiva.

 

Nu am apucat sa dau inca plasticele jos.

 

Oricum clar nu e de afara ca ar trebui pe vreme umeda sa nu-l mai aud.. 

 

Acesta este sunetul.. se aude clar incepand cu secunda 11 pana la 30.

Ce poate fi?

https://youtu.be/DHtodxdMmH0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, BTeo a scris:

 

Acesta este sunetul.. se aude clar incepand cu secunda 11 pana la 30.

Ce poate fi?

https://youtu.be/DHtodxdMmH0

Cam asa se aude și la mine . Am schimbat bielete antiruliu  și amortizoare, degeaba  ,din păcate nu am schimbat și flanșele din partea de sus a amortizoarelor spate (posibil sa fie de acolo zgomotul ) și din ce am cautat pe net ,unii au rezolvat prin schimbarea culiselor de la etrierele spate (sunt altfel decât  la modele b6 și b7).

Urmăresc cu interes subiectul este foarte enervant zgomotul , parca e căruță nu passat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am schimbat și eu bielete antiruliu și amortizoare cu tot cu flanșe și tot se aude. O sa verific și ce ai zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din pacate nu reusesc sa localizez sunetul. Se aude pe stanga spate la denivelari mici in sosea sau pe drum de piatra cu gropi mici si dese.

Culisele de la etriere - ar trebui sa se opreasca zgomotul daca pun frana, nu?

Am dat jos amortizoarele si flansele, am taiat o parte mica din buretele de la amortizor ca am inteles ca putea fi o problema dar face la fel..

Arcurile arata bine. Dimensiuni egale intre caroserie si roata pe exterior.

Am modificat putin cauciucul care tine departat portbagajul de caroserie - tot se aude. Am pus niste plastic pe zona de prindere a telescopului portbagajului - tot se aude.

Placutele de frana au fost schimbate recent cu Textar dar nu imi dau seama daca ar putea fi ceva de acolo. Daca pun frana in timp ce se aude zgomotul, tot se aude.

 

🙃

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

S-a rezolvat.. era flansa noua

La inversarea telescoapelor cu tot cu flanse, zgomotul s-a mutat pe partea opusa. Am schimbat din nou flansa superioara si e ok.

 

Cand pleci cu premiza ca o piesa noua e buna, e greu de identificat sursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Abia acum s-a rezolvat. Minunea cu flansa noua a tinut fix 2 zile.

Pana la urma am pus alte flanse si alte telescoape noi OEM si am scapat definitiv. Am lasat sa treaca ceva timp sa fiu sigur :) e liniste.. ca la o masina noua.

 

Cred ca sunt eu ghinionist ca am nimerit niste telescoape noi cu zgomote. Altfel nu-mi explic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte ce piese (marca) ai pus ( telescoape/flanse? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aproape 2 ani telescoape+flanse OEM VW. Au inceput sa curga si le-am schimbat (pe garantie) si am cerut altele noi Sachs - am zis sa schimb ca poate ma vor tine mai mult (si era si pretul mai mic).

Dupa ce am montat telescoape+flanse noi Sachs am inceput sa am zgomote pe spate.

Am cumparat iar altele noi OEM VW. Acum e liniste.

 

In prezent incerc sa vad daca pot recupera bani de pe telescoapele+flansele Sachs.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, sunt si eu posesor al unui scârțâit scurt, gen "crâc" la un Passat B8 alltrack, cand intra in balans la denivelari, franare la viteza mica in curbe scurte, schimbat bieletele fata spate fara succes, am obs. ca la rezervorul de benzina pe partea stanga in mijloc daca apas scârțàie urat de tot, si nu este de la prinderile rezervorului, ca si când are perete dublu sau pompa atinge in peretele rezervorului. Încerc sa pun un filmuleț. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu sunt bucsele bascula fata? Alea au scartait la mine cand luam denivelari in viteza sau cum zici tu la franare. Dupa ce am schimbat bucsele alea s-a facut liniste.

 

Am luat acuma si un golf si face la fel fix in aceleasi conditii ca passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,am un passat b6 break și se aude ceva parca pe spate dreapta când franez ușor și sunt aproape sa opresc dar nu se aude chiar mereu..Aveți idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Multe mașini Volkswagen au acest tip de problemă minoră.Lavida mea a făcut, de asemenea, puțin zgomot când am început să-l conduc.Acum că vremea este rece, trebuie să conduc la cald pentru un timp înainte să fie zgomot.Poate că rulmenții au nevoie să fie lubrifiat mai întâi sau ceva de genul ăsta. , mi-au înlocuit o mică piesă de rulment în timpul întreținerii. Mai târziu, am aflat și despre unele probleme ale rulmenților Lavida pe acest site https://en.tradebearings.com

Modificat de jannickz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!