Jump to content

Zgomot spate dreapta


bitzayo
 Share

Postare recomandată

Salutare..nici eu nu am reusit sa ii dau de cap...de 2 luni de cand am masina tot incerc sa gasesc o solutie..ai reusit sa faci teste ceva? Ce au zis cei de la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mihaizabarcencu

Bine'nțeles că la ei a dispărut zgomotul,după ce am plecat a reapărut,ei au zis că ar putea fi de la trapa panoramică,nici nu știu ce să cred,mă enervează la maxim acel zgomot care nu este mereu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu inca ma lupt in continuare sa imi dau seama ce e...eu am berlina si tot se aude ceva..daca reusesti sa ii gasesti o rezolvare, lasa mi si mie un mesaj te rog mult! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm o problema similara la un B8 Variant 11.2019. Sper ca saptamana aceasta sa prind o programare in service pt un alt bâzâit in bord pe la 3-3100rpm. Ambele zgomote le-am sesizat de cand am masina (6500km; acum are dublu).

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema zgomotului din spate s-a rezolvat. Am inteles ca ar fi fost ceva de la suspensie, daca am retinut bine. In orice caz nu de la hayon sau alte cauze discutate aici.

Modificat de Manuel N.
Era util daca ai fi zis ceva concret!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti detalia ce parti sau parte din suspensie sa inlocuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles ca s-ar fi schimbat ceva, ci mai degraba ca au strans/reglat, iar masina am luat-o in aceeasi zi, dupa-amiaza. O sa intreb mai explicit la urmatoarea vizita pentru un bâzâit pe acceleratii intre 3000 si 3100 rpm, pe care n-au reusit sa-l rezolve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog daca poti intreba....nici eu nu am reusit inca sa aflu sursa zgomotului...desii am schimbat amortizoarele, zgomotul tot persista..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci: s-a schimbat "the stabilizer" (unul dintre cele doua). n-a fost mai specific. ma gandesc la un tampon de cauciuc care apare in rezultate mai jos sau poate chiar o bieleta, dar ma indoiesc.

https://www.google.com/search?q=vw+passat+b8+rear+stabilizer

 

zgomotul era asemanator cu al unei sticle pline care se rostogoleste prin portbagaj si era sesizabil in special la viteze mici pe suprafete usor denivelate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
mihaizabarcencu
On 11/17/2020 at 11:34 PM, bitzayo said:

Te rog daca poti intreba....nici eu nu am reusit inca sa aflu sursa zgomotului...desii am schimbat amortizoarele, zgomotul tot persista..

 

Salut,ai rezolvat problema zgomotului??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 Sun posesor a unui b8 berlina... Chiar nu se gaseste raspunsul la zgomotul din spate ma inerveaza si pe mine???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, si eu am aceiasi problema doar la gropi, tot dreapta spate, se aude ca un zdranganit de gratar (de frigider, de pus carnea pe el la picnic). Ca si cum am un gratar pus pe o placa metalica si cand se misca zdrangane (ca si cum ar vibra si ar atinge ceva cu care face rezonanta), rudimentara explicatie dar fix asa suna. Am verificat tot ce am putut si ce au mai recomandat colegii mai sus, tot il aud. Si nu se intampla tot timpul. Ocazional, doar la gropi luate pe partea dreapta. Am fost la Porsche cu problema, am ramas cu datul din umeri.

 

Din ce imi dau seama sunetul parca vine din portiera dreapta spate, si repet, nu se aude tot timpul, ocazional, nu am reusit sa il reproduc 100%. De asemenea nu se aude la viteze mici, doar intre 40-60/h, si gropile nu-s mari, in gropi de genul stratul superior de asfalt lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am avut un zgomot asemanator cu descrierea de mai sus, se datora unui "shield" termic ale carui suruburi de prindere se slabisera.  Nefiind vorba de o masina din gama VW nu as putea sa fac vreo recomandare concreta, este doar o simpla parere. Sper sa ajute macar la excluderea unor posibile cauze, succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mihaizabarcencu...scuze ca nu am mai intrat pe forum, insa nu am reusit sa rezolv problema.Ma lupt in continuare cu zgomotul.

 

razvancc despre ce “shield” e vorba? Orice detaliu poate duce la rezolvarea problemei!!😝

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A mai gasit cineva rezolvare la aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Ciprian Tepes

La mine era zgomot în spate stânga (la denivelări/drum cu gropi) cauzat de arc rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 25.10.2020 at 0:20, bitzayo a scris:

Salutare..nici eu nu am reusit sa ii dau de cap...de 2 luni de cand am masina tot incerc sa gasesc o solutie..ai reusit sa faci teste ceva? Ce au zis cei de la reprezentanta?

https://youtu.be/5bvS3g2vXFI   ai aici un link cu o problema asemănătoare la golf 7 dacă citești în comentarii vei găsii și despre passat b8 un individ spune ca a vândut passatul după 3 luni din cauza acestei probleme ...zgomot la suspensie din fabrica sau defect de fabricație. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Bună seara.

Posesor Passat B8 2020,  1.5 TSI, 150 cp. Achiziționat de nou.

Masina are aprox. 63000km.

De câteva mii de km se aude un zgomot stânga -fata.

Pare de la suspensie.

Se aude în momentul în care se comprima suspensia la trecere peste denivelări(speed bumber, etc).

Observ ca se discuta despre zgomot spate. 

Dacă mai întâmpină cineva problema aceasta pe fata și dacă a rezolvat-o.

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut se ung bucsele fata exista tpi in acest sens la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.10.2022 at 14:50, danieldb a scris:

Salut se ung bucsele fata exista tpi in acest sens la reprezentanta

Salut.

Mulțumesc pentru răspuns.

Fiind în garanție, crezi ca suporta ei costurile?

Întreb, pt.ca am mai fost la ei cu o problema pe partea de "huruit" discuri frana spate(de la plecare pana după apăsarea frânei de câteva ori) pe la vreo 20000km și am plătit "constatarea" la care mi-au spus ca nu are nimic. Are, pt.ca asa face și acum.

Și am plătit degeaba.

Sincer, mi s-ar părea corect sa suporte ei ținând cont ca masina are doar 63000km.

Seara plăcută!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 22.04.2021 at 14:29, ursuake a scris:

Salutare, si eu am aceiasi problema doar la gropi, tot dreapta spate, se aude ca un zdranganit de gratar (de frigider, de pus carnea pe el la picnic). Ca si cum am un gratar pus pe o placa metalica si cand se misca zdrangane (ca si cum ar vibra si ar atinge ceva cu care face rezonanta), rudimentara explicatie dar fix asa suna. Am verificat tot ce am putut si ce au mai recomandat colegii mai sus, tot il aud. Si nu se intampla tot timpul. Ocazional, doar la gropi luate pe partea dreapta. Am fost la Porsche cu problema, am ramas cu datul din umeri.

 

Din ce imi dau seama sunetul parca vine din portiera dreapta spate, si repet, nu se aude tot timpul, ocazional, nu am reusit sa il reproduc 100%. De asemenea nu se aude la viteze mici, doar intre 40-60/h, si gropile nu-s mari, in gropi de genul stratul superior de asfalt lipsa.

ai trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A mai rezolvat cineva aceasta problema? A apărut și la mine. Vad ca și pe Facebook sunt aceleași discuții fără rezultate.

 

Am schimbat bielete spate, amortizoare + flanșe. Am și pe fata schimbate bieletele și amortizoarele dar parca zgomotul vine din spate la denivelări mici. 

 

Când trec calea ferata e liniște.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai deschis problema si pe grup pe facebook si pe un forum extern. Trebuie verificat si manerul pentru dat spatarul jos in spate. Am inteles ca cedeaza cablul si face zgomot in zona respectiva.

 

Nu am apucat sa dau inca plasticele jos.

 

Oricum clar nu e de afara ca ar trebui pe vreme umeda sa nu-l mai aud.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!