Jump to content

Zgomot spate dreapta


bitzayo
 Share

Postare recomandată

Salutare dragi colegi,

 

Sunt noul posesor al unui b8 ,2.0 tdi 150cp  berlina si nu pot sa ii dau de cap unui lucru : am un zgomot pe spate dreapta, in genul cum ai avea ceva in portbagaj , dar nu am nimic! Nu face la denivelari, decat uneori.Aveti idee ce as putea verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te si la arc.. sa fie intreg. Eu cu ceva similar m-am confruntat si am scos o bucata sanatoasa din el..era rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific..ideea e ca nu face mereu... si nu stiu ce as mai putea verifica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la mine se aude un tacanit dreapta spate, ca si cum sa lovi un cablu ceva de tabla in portbagaj. Ai descoperit de unde se aude?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa mi dau seama..am verificat incepand de la bucse..etc..pana la plastice.La mine pare ca se aude in zona stalpului din dreapta spate( un zgomot gen “zdranganit” )...m am uitat la bancheta, pare ok..nu stiu ce sa mai verific. Tot ceva din portbagaj cred ca e..dar nu stiu ce. Daca afli de la ce era zgomotul da mi si mie un mesaj te rog

Modificat de bitzayo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bitzayo cand incepe zdranganeala calca usor frana (in felul asta se verifica culisantii de la etrier daca au joc sau placutele de frana cu tablite ghidaj defecte) asta dupa ce ai verificat ansambul suspensie pe groapa/canal sau elevator cu cale (nu mai explic iar de ce ca imi i-au pumni in gura de la ''meseriasi'')

varianta cea mai penibila pentru zgomotul existent si care eu cred sigur ca este de la bucsele de ghidaj capota spate care necesita reglaj cf. manual service la fiecare 2-3 ani.

capota.PNG.26c65b55f0bad20853371c77cbb9d59b.PNG piesa nr 34 regleaza capota, mentionez sa verifici si cuiul de la incuietoare sa nu fie oblic/stramb asezat

centura.thumb.PNG.b5138adbedef192593ea334c0c20739e.PNG  cine stie daca au strans bine in fabrica suportul de centura, merita verificat1580438285_elementdeformare.thumb.PNG.5b5f58cc1652166e0bb5ef74da67673d.PNG in stalp se afla prins un element de deformare, repet posibil suruburi care sau slabit in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiZi multumesc pentru informatiile detaliate, primul sfat dat de tine l-am verificat prima oara ( cand am schimbat distributia, mecanicul a zis aceeasi treaba ca tine, sa nu fie din franare,etc etc) doar ca zgomotul se aude cumva din partea din interior cumva ( portbagaj,stalp..nici eu nu mai stiu  , ca nu face mereu si nu face la toate denivelarile). o sa verific si restul sfaturilor date de tine, sper sa fie unul din ele( sunt genul de sofer caruia nu-i place sa auda zgomote de genul in masina....sa nu se auda nici macar musca ? ).  Multumesc inca odata pt raspunsurile prompte si in detaliu. O sa revin cu un mesaj daca am descoperit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

 

Incerc sa iti comunic si eu o posibila solutie. Cind am achizitionat masina de la fostul proprietar, mai in gluma mai in serios mi-a zis sa nu ma mire ca in portbagaj se afla o guma de sters impartita in doua. Fiecare jumatate blocheaza cablul si actionarea deblocarii banchetelor din spate (1/3 si 2/3) din portbagaj (stinga si dreapta). Deci, in timpul utilizarii a sesizat agomote din portbagaj si ele veneau din zona "manetelor" care realizeaza deblocarea fractiunilor de banchete din spate, din portbagaj. Verifica si daca nu esti lamurit o sa pun niste poze.

 

Sanatae si noroc! alturi de sanatate si imunitate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, mersi de ajutor, am verificat ieri la sfatul unui coleg de pe grup chestia asta, am pus ceva sa fixez manetele respective, dar nu reusesc sa imi dau seama ce ar mai putea fi..!! Zgomotul e de genul cum ar atinge ceva de tabla din cand in cand, nu stiu cum sa ma exprim! Astazi am avut un drum mai lung, la denivari nu se aude nimic.. doar din cand in cand ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Nu esti singur...si la mine face la fel si n-am reusit inca sa gasesc cauza.

O sa verific si eu manetele de rabatare ale banchetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu manetele in sine sunt problema ci, cablul care pleaca de la ele spre spatarele banchetei rabatabile.

Pot sa balangane pe tabla de sub mocheta din spatele banchetelot.. leaga le cu soricei de plastic dupa care vezi daca e de acolo sau

mai trebuie investigat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..asa este..dar din pacate zgomotul vine din alta sursa..chiar nu stiu la ce sa ma mai uit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai poate sa vina zgomotul de la clipsarea spatarului in fierul ala de pe caroserie- sunt colegi pe aici care lle au bandajat cu banda textila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa vina zgomotul si de la amortizor. Am patit la Passat B6 variant ca n-am reusit nicicum sa identific zgomotul, desi am desfacut tot ce se putea si am clipsat, bandajat si am strans toate suruburile din zona respectiva. Totul s-a rezolvat dupa ce am schimbat telescoapele, care la test au iesit la 60%, deci nu era chiar urgenta schimbarea lor.

Nu zic ca asta e solutia, dar s-ar putea sa fie o cauza. La mine s-a rezolvat acel zgomot disparand total dupa inlocuirea amortizoarelor spate.

Acum mi-a aparut acelasi tip de zgomot la Passat B8 tot variant, dar acum stiu ca e din cauza amortizorului intrucat a inceput sa curga cand a fost ridicata pe elevator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalinpopa1982 daca era de vina amortizorul ma gandesc ca facea constant,la fiecare denivelare/groapa,etc.in schimb la mine zgomotul nu e ca o “bataie”...e mai mult un “zdranganit”..nu stiu cum sa zic! Mersi de info totusi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/22/2020 at 12:23 PM, cascadoru said:

Mai poate sa vina zgomotul de la clipsarea spatarului in fierul ala de pe caroserie- sunt colegi pe aici care lle au bandajat cu banda textila.

S-ar putea sa ai dreptate, WE-ul asta am fost la drum lung si am avut si pe cineva pe bancheta...nu s-a mai auzit zgomotul.

O sa bandajez "cuiul" in care se fixeaza spatarul banchetei.

 

Merci si zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are cineva problema asta? Inca nu am reusit sa indentific sursa zgomotului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am zgomot aleator, nu se aude neaparat la orice groapa, se aude ca un trosnit de arc..dar nu mereu. Nu am avut timp sa investighez, e posibil sa fie ceva prin portbagaj, sau evacuarea sa lovească..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat in reprezentanta si raspunsul a fost “ este un defect de fabricatie”....au zis ca au avut clienti cu 20.000 km la masina , au schimbat tot incepand de la bucse pana la amortizoare si zgomotul tot nu a disparut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

Si ce defect de fabricatie au invocat? Doar n-o fi toata masina defect de fabricatie?!

Din experienta mea cu reprezentanta, pot sa-ti spun ca pentru ei este defect de fabricatie orice defectiune pe care nu o pot identifica. Asta se intampla doar in Romania, in Germania daca ar veni cu astfel de teorii ar fi o noua varianta "dieselgate", intrucat acolo nu poti sa arunci asa cu diagnosticul fara sa stii exact ce si cum.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..asa este! Ideea este ca cica au venit multi cu problema asta, chiar si cu masini noi (inca in garantie) si nu au reusit sa identifice sursa zgomotului, chiar si dupa schimbarea pieselor de genul bucse, amortizoare..etc! Nu stiu ce sa mai incerc..ma enerveaza la maxim zgomotul ! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si amortizoarele...zgomotul nu a disparut(erau duse, dar nu era de acolo sunetul)....offf..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

Ai schimbat si flansele de la amortizoare?

E foarte greu sa identifici sursa zgomotului daca tu conduci. Incearca sa o testezi pe un drum unde stii tu ca apare zgomotul 100%, dar stand in spate, cu radio si clima oprite. Poate sa-ti vina zgomotul de la usa spate (de exemplu) si tu sa-l auzi din pozitia soferului ca fiind undeva mai in spate. 

Prin metoda asta l-am ajutat pe un prieten cu un Audi A6 si am descoperit ca zgomotul venea din zona de unde iesea centura in partea dreapta. A dat jos centura si am facut proba fara centura respectiva.... surpriza... zgomotul a disparut. Si-a cumparat alta centura din dezmembrari si nu a mai avut probleme. Nu zic ca asta ai si tu, ci doar ca metoda cu statul in spate poate sa te lamureasca.

Eu ti-am recomandat schimbatul amortizoarelor intrucat la mine asa s-a rezolvat zgomotul, dar am schimbat tot inclusiv flansele si protectiile de plastic.

 

Modificat de catalinpopa1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi treaba am facut o si eu..ma mai gandisem la centura de pe spate...dar nu stiu cum sa o desfac , sa pot sa umblu acolo...ca nu am vazut nimic! Am facut proba si cu cineva in spate, e greu de indentificat..zgomotul parea ca vine din zona stalpului, am verificat tot si mai ramasese amortizorul! Chiar nu mai am nici o idee...cineva din reprezentanta zicea ca e defect de fabrica..ca majoritatea fac asa..ma indoiesc! 

Modificat de bitzayo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mihaizabarcencu

Bună ziua,sunt posesorul unui Passat break 2017 și menționez că am aceiași problemă cu a ta,respectiv zgomot spate dreapta.Am fost la reprezentanță și nu o au dat de cap. 

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!