Jump to content

Sfaturi achizitie Leon 5f


cristi511
 Share

Postare recomandată

@alexs_ stiu masina bine , este a unui vecin ce sta vis-a-vis  , nu o recomand in general , pretul este exagerat , merge aiurea cu ea , pleca cu scart dimineata ( nu inteleg de ce ca in 50m e o curba unde un passat abia are loc sa treaca ) , ultima data cand am vazut-o de aproape avea niste urme de chei pe aripa spate pe partea soferului . Per total nu o recomand , avand dsg combinat cu un stil de condus prostesc nu va fi o afaracere buna pentru tine. recunosc ca nu am prea vorbit cu el ( eu tot caut un leon 5f ) , km mi se pare dubiosi de putini ( nu inteleg de ce o vinde , desi merge zilnic cu ea ) .  mai bine cauti una manuala si incearca pe la weltauto sau direct DE . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@duro_vtn mersi de info. eram doar curios. pretul este extrem de mic in comparatie cu ce ofera si cu piata. nu inteleg de ce zici ca este exagerat. categoric are ceva.. masina este de demult la vanzare. minim 2luni. aviz pentru cei interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mic pana vezi in DE si ES cat e . Km are cu 70-100 k in plus si nu e ingrijita ( aici ma refer la regimurile de conducere ) si da e pe autovit de 3 luni cel putin .

Spor la cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@duro_vtn stiu preturile din DE. chiar si in comparatie cu alea parerea mea este ca e mic. doar daca luam ca atare anuntul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
catalindarius

Salut! Am gasit 2 anunturi cu Seat Leon 1.6 tdi an 2013-2014,dar am o nedumerire: un leon are 5 trepte,celalalt are 6 trepte! Amandoua au motor 1.6 tdi.Diferenta intre ele e de 500 euro.Merita cel cu 6 trepte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

@catalindarius Motorul 1.6 TDI pe Leon, Golf si Octavia este cuplat doar cu Manuala 5+1 sau cu DSG 7. Doar pe Passat am vazut acest motor cu M6.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

1.6 tdi cu 6 trepte pe golf/octavia/leon a fost pus pe variantele eco cu consum redus. La seat cred ca se numeste ecomotive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

@mihai.onu94  Chiar uitasem de variantele astea. Intr-adevar, la Seat a fost varianta Ecomotive, iar la Octavia III si Superbia 2 se numea Greenline.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Mutumesc de raspuns baieti,totusi cum se comporta cel cu 5 trepte?Nu stiu ce sa aleg intre Leon si golf,ambele 2014.Leonul ar avea faruri led,dar golful ar fi per total mai ok.Ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa intelegi ca asta nu e un topic de versus. De aici poti culege cat mai multe informatii despre Leon, pe urma te poti muta cu lectura pe topicul de Golf 7 urmand ca la final sa iei o decizie informata si educata.

Nimeni nu iti poate spune care e mai bun pentru ca habar nu avem ce vrei tu cu adevarat de la o masina. Ambele au plusuri si minusuri, "gura lumii" spune ca golful e aproape fara greseala insa leonul pluseaza la anumite capitole apreciate de o parte dintre cumparatori.

Multumesc!

Ps: masinile nu se cumpara pe forumuri, se cumpara din spatele volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Inteleg asta,incercam sa aflu daca posesorii golf 1.6 tdi cu 5 trepte sunt multumiti. Nu am nevoie de golf vs leon,sunt constient de diferente. Ideea era ca leonul are varianta de 6 trepte,iar golful nu. Nu compar masinile,doar vroiam sa stiu daca merita. Stau cu banii in mana si nu stiu ce sa aleg. Multumesc inca odata pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posesorii de Golf nu iti vor raspunde aici pentru ca nu e topic de versus, aici discutam strict de Leon 5f. Daca vrei sa afli parerea lor trebuie sa deschizi un topic nou in aria de versus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Evita "strainezele" de orice fel, mai ales la 200.000+ km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur ca ma va contrazice cineva, dar la pretul ala eu nu cred ca masina aia e ok. Pretul e mult prea mic pentru km si dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte scump mai ales ca nu este FR, acum incep problemele... echipare slabuta, roata de rezerva ioc (chiar in weekendul trecut am observat totusi cat de bine este sa ai totusi roata de rezerva, fie ea si din aia ingusta) . consider ca Leonul doar in echiparile FR sau Experience merita de luat (altfel se simte ca este o masina din gama de jos al concernului VAG) . Sa nu mai vorbesc de faptul ca in 2015 am vandut un Octavia 2 Fl superb cu 102 000 km reali in stare perfecta cu 8200 euro...

Scaunele non FR sunt destul de slabe la confort, chiar le-am testat si mi s-au parut foarte slabe chiar si pe langa cele de la fosta fosta O2 FL, care erau tot scaune stock. Despre parbriz incalzit nu stiu sa fi vandut vreodata pe leon. Eu am pachetul de iarna dar nu intra asa ceva. Doar la Octavia 3 se putea comanda. 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca glumiti. Cel mai ieftin Leon 5F de pe mobile.de costa 8.990 euro, tot 1.6 tdi. Cum poate costa atat de putin o masina din 2014, diesel, in echiparea Style, cu faruri si stopuri cu Led?

Eu sunt sceptic referitor la nr de km, integritatea masinii si in general se vede ca e vanduta de un samsar. 

Sunt banii vostri, cumparati ce vreti si ce va place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genul.

Nu sunt apreciate masinile din Romania, cu km relativ putini si verificabili, toata Romania cumpara masini din Germania, cu multi km, tipla, care miros a nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalindarius ai de gand sa platesti pretul corect? Vand eu masina din semnatura insa nu cred ca vei fI dispus sa stam de vorba :)

Revenind, chiar daca e vorba de SEAT, nu cred preturile prea mici sunt justificate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca dimpotriva, preturile pentru modelele Seat sh nu mai sunt chiar atat de mici fata de cele Vw sau Skoda. Oricum ar fi, verificarea pe care am facut-o eu o poate face oricine, trebuie doar sa vrea sa gandeasca putin. E de ajuns sa stai cateva ore la granita pentru a vedea sute de masini aduse de afara, marea majoritate lovite, care apoi vor ajunge la vanzare pe autovit sau in targurile auto, tipla, fara avarii, cu km dupa sufletul cumparatorilor.

Cristi, nu te mai stresa, nu vei putea sa concurezi niciodata cu un samsar, el asta face ca meserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Leonul meu FR, 2016, 34.000 km, 2.0 TDI, 184 CP, Full-led, Full-link, scaune incalzite, clima "bizonica" etc. am platit 16.000 euro acum doua saptamani. Masina a fost de noua 27.000 euro, acum un an jumatate. Ca si-a pierdut jumatate din valoare in 18 luni sunt de acord, ca orice masina pierde 25% dupa ce ai achitat-o, dar de aici si pana la a considera masina din Franta cu "numai" 170.000 km, la "numai" 9.000 euro nu mai inteleg. 

Cred, sincer, ca Darius a intrat intr-o asa numita "frica" de a nu gasi masina, pentru ca la un moment dat acum vreo luna asa ma simteam si eu si as fi acceptat niste lucruri care erau evident de suspicioase si pe care in alte circumstante le-as fi refuzat din start, doar pentru ca aveam impresia ca nu voi gasi nimic destul de bun.. (ca exemplu total stupid, eu nu accept masina fara scaune incalzite, insa la un moment dat, nu prea mai conta optiunea asta desi e mandatorie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!