Jump to content

Golf / Jetta 6 - Probleme frana


dax
 Share

Postare recomandată

In urma unui test-drive cu Jetta, am constatat ca franele sunt sesizabil mai putin eficiente decat in cazul Passat-ului B7 dand o senzatie usoara de nesiguranta.

Sunt curios daca a mai avut cineva aceeasi impresie vis-a-vis de eficienta franelor (precizez ca masina avea doar 10.000 km),.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate erau si anvelopele de vina... Poti sa detaliezi un pic in ce moment apare nesiguranta aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele masini aveau anvelope de iarna.

De exemplu o frana eficienta o simt atunci cand simt ca franeaza "toata" masina ca si cum te "trage" inapoi. La Jetta am simtit ca parca doar fata franeaza mai mult, de unde si senzatia ca nu toata masina franeaza si mai putina siguranta. E foarte greu de explicat, insa daca ai o referinta care franeaza impecabil e mai usor de evidentiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte probabil, pe spate avea cumva tambure? Ce motorizare avea Jetta in discutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 tsi - nu m-am uitat, dar nu cred ca are tambure pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ramas si eu putin surprins..Acum 5 zile am dat un set de discuri si placute de jetta 2008.Ciudat e faptul ca discurile erau de 280mm si placutele de frana erau vechile placute care se monteaza pe G4 de prin 1997

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie si sistemul de franare vinovat, dar daca schimbi placutele nu cred ca vor mai fi probleme asa cum zice Gabi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil si varianta in care masina a stat mai mult(daca are doar 10.000km)si discul sa fie putin incarcat cu rugina.Oricum ...o parere buna iti faci daca mergi cu o masina identica sau cu un G5 care practic are aceeasi platforma.Am mai mers si eu cu G5 si pot spune ca la vag unul din punctele forte e eficienta sistemului de franare, comparativ cu alte marci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ambele masini aveau anvelope de iarna.

Acelasi tip de anvelope? Aceeasi uzura a pneurilor? Aceeasi uzura a placutelor/discurilor?

Si lista intrabarilor poate continua.

Un astfel de versus il poti face, astfel incat sa fie pertinent, numai in conditiile in care ambele masini au aceleasi caracteristici, cel putin in privinta sistemelor testate.

Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai ales, Aceleasi frane? Passat-ul ce motorizare avea? Ca difera sistemele de franare de la o motorizare la alta...

LE: Am observat si eu, rar, ca uneori, la franare, exista o senzatie ciudata de parca ceva s-ar impotrivi franarii si-mi arunca piciorul inapoi masina franand mult mai putin decat de obicei. Apasa frana putin mai tare si totul trece insa...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am considerat franele foarte bune, chiar m-au scos din situatii grele.

Ince ceva, 1.2TSi vine cu frane mai mici, iar pe Jetta se simte clar, pe cand pe Passat franele sunt sesizabil mai mari, cu doua numere mai mari chiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am golf-ul 6 din vara si am 12k cu el. Inainte am avut un a3 cu motorul 1.6mpi l-am tinut 27k si nu am simtit nicio diferenta de franare intre ele. Iar franele sunt ok, evident au niste limite pe care daca le intreci ai cam belit-o ca sa zic asa. Pe langa astea am condus destul de mult un Tiguan cu motorul tsi de 170cp (echipat cu jante pe 17 si cauciucuri de 235) si un Ford Focus 2 1.6tivct 115cp si amandoua franeaza la fel de bine ca si golf-ul meu sau asta e perceptia mea. Pe ford l-am dus chiar peste limita (nu de franare, de aderenta) si am trait sperietura vietii mele, bine ca avea casco...

Singura data cand m-am speriat de franele de pe golf a fost cand am luat masina din reprezentanta PBV1, pe centura, la prima frana mi s-au inmuiat genunchii pt ca a trebui sa apas cu putere pedala ca sa reactioneze (a fost o frana mai brusca), dar explicatia e ca masina era noua avea 3km pe bord. De atunci franeaza ok, evident in limitele aderentei cauciucurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte probabil, pe spate avea cumva tambure? Ce motorizare avea Jetta in discutie?

Nu exista nici o varianta de Jetta(5 sau 6) cu tambure(i) pe spate, orice motorizare ar avea.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar Bora sau Golf IV nu sunt echipate cu tambure pe spate.Referitor la franare si mie mi se par ca ii cam slaba.Dupa parerea mea nu ii nici o diferenta la franare intre Golf IV 1.6 16V si Jetta 1.2 TSI.La prima pedala prinde bine frana cam de la mijloc,dar daca apesi de doua ori pedala atunci prinde de sus.

P.S. Am avut un Golf IV pecare l-am condus aprox.120 mii km si acuma am o Jetta 1.2 TSI care are 29 mii km

Modificat de ruslan23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frana "putin nesigura " am avut cand am scos masina de pe poarta reprezentantei, in 10 km deja frana super ferm jetta mea, e de inteles fiind placutele si discurile nefolosite, apropos de discuri pe spate modelul jetta europa are indiferent de motorizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se confirma cele spuse de mine;la Jetta 1.4 TSI 04.11 - 118hp 160cp 1390 CAVD,placutele de frana sunt accelasi sistem ca la G4 echiparea de baza,nu echiparea cu frane imprumutate de la Passat.Banuiesc ce diferenta de franare consta in greutatea masinii care banuiesc ca e diferita de la o masina la alta.Oricum daca imi lasa cineva o serie de Jetta noua...ma pot uita sa vedem ce sistem de franare are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golful 1.2 tsi de 105 cp si cel de 1.4 tsi 122 cp au aceeasi dimensiune la dicurile de frana(la ambele se potrivesc jante de 15) in schimb la 1.4 tsi de 160 cp dicurile de frana sunt mai mari si nu se potrivesc jantele de 15 (asta mi-a spus un mecanic de la reprezentanta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca discurile pe passat sunt mai mari decat pe jetta (la aceeasi motorizare)? poate asta explica senzatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o senzatie ca franele sunt mai putin eficiente asa ca, inainte de ITP am facut un test de franare.

68% eficienta pe axa fata

62% eficienta pe axa spate

Cei de la PBN au zis ca franeaza in limite normale si sa nu ma ingrijorez. Eu tot ma gandesc la asta, cum de in 2 ani, masina de la 100% sau aproximativ 100% a ajuns la 62% eficienta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bancul de testat frine are o baza de date cu masini si stie cit e 100% la masina ta sau fata de ce se calculeaza eficienta de frinare?

(cu cauciucurile cum stai? ca au multe de spus la o frina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e vorba de uzura placutelor, cati km ai facut si mai ales in ce maniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi. Fii un pic mai dur si vei vedea rezultatele.Nu o doare.Eficieta este in raport si cu greutatea. MY CAR 20.000.

Modificat de ymw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La momentul testarii aveam cauciucurile de iarna Goodyear UG 7+ rulate maxim 5000 km , iar masina avea 24685 km

Uzura placutelor nici nu se pune in calcul la nr asta de km, mai ales ca merg "batraneste" in mare parte.

O singura data in istoria masinii am avut nevoie de o franare in caz de forta majora si masina s-a descurcat de minune. Pe mine ma deranjeaza procentul ala de 62%, zic eu ca ar fi trebuit sa fie mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Golf / Jetta 6 - Probleme frana

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!