Jump to content

Senzor rezervor lichid spalare parbriz


zorg
 Share

Postare recomandată

Am reusit sa montez si sa functioneze senzorul nivel lichid spalator parbriz (improvizatie).

Timp efectiv: 3-4 ore.

Unelete folosite : surubelnite , pensete , pistol de lipit , bara de silicon , antena telescopica de la aparate radio vechi , ceva mufe pentru casetofoane de masina , un distantier facut din plastic .

Am legat un fir la pinul 6 din mufa verde iar celalalt la pinul 7 din mufa albastra. Am folosit primii doi segmeti de la antena , in acest mod se poate regla si cantitatea de lichid la care sa se aprinda becul din bord , iar aceste antene se oxideaza mai greu .

La final am activat cu vagcom senzorul.

Totul functioneaza perfect , atasez cateva poze cu rezultatul final.

Cost total : 10 ron mufele , restu le-am gasit prin vechiturile din atelier :vaidecapulmeu: .

post-27958-1235585041_thumb.jpg

post-27958-1235585051_thumb.jpg

post-27958-1235585057_thumb.jpg

post-27958-1235585072_thumb.jpg

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am aceeasi problema, am activat cu vag-com martor apa parbriz, si imi ramane mereu aprins, cum am citit toate comentariile, ca si concluzie nu am senzorul montat pe bidon. Am bidon de 3L. Ce mi se pare ciudat este ca in vas se vede ceva metal, tije de metal, undeva aproape spre fund, bidonul este plin, in poza nu se vede, eventual o sa astept pana se termina toata solutia de curatat ca sa se vada clar ce este.

post-37596-1236877081_thumb.jpg

post-37596-1236877095_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se vede in poza este pompa. Daca ai senzor montat la o inspectie vizuala trebuie sa-l vezi . Daca este acolo si martorul ramane aprins inseamna ca undeva este intrerupt circuitul . Daca nu il ai trebuie montat unul , cu datele ce le gasesti in acest topic il poti face sa functioneze in cateva ore .

Spor la lucru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, conform datelor, in caz ca nu am senzor, este oki, stiu cam ce trebuie cumparat si facut. Doar ca atata tot, pe mine ma duce in eroare ca se vede ceva in bidon, gen electrozi, amplasati jos aprox.in parte drepatra, o sa revin cu o poza indata ce mi se termina toata solutia de parbriz din bidon. In caz ca o sa constat ca nu am senzor, eu unul as opta pentru original, nu aftermake, parerea mea, investitia din cate am vazut nu este mare /de speriat...si cu ocazia aceasta o sa schimb si bidonul cu unul de 5L

Am uitat sa precizez: cand mi-a activat martorul pentru apa parbriz, dupa ce am vazut ca nu se mai stinge, tipul sa uitat si mi-a zis ca trebuie sa desfac si sa curat bidonul /senzorul...aaa, sa desfac bidonul dupa ce o sa se termine solutia sa il curat?...oricum o sa revin, cred ca intr-o saptamana maxim cu o poza, fara apa in bidon, asa se va stii clar daca da sau nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In privinta cumpararii unui senzor original sau nu eu am ales varianta a doua , de ce? nu am schimbat bidonul , iar 60 de ron pentru un senzor mi se pare exagerat . Daca vrei sa schimbi bidonul cu unul de 5 l merita cumparat unul cu senzor , scapi de o parte a lucrului . Daca ai bafta sa ai trase firele pana la bidon si sa fie doar senzorul de bai te-ai scos :flower: , scapi de mesteritul la computer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vazut ca nu am senzor de lichid parbriz; am golit rezervorul de lichid si am vazut ca nu am nimic in el. Astazi am dat comanda de senzor de vas si aceea garnitura. Am vazut ca rezervorul este prevazut cu gaura. Acesta are capacitate de 3L. Ceea ce este 'greu', nu am firele trase de la vas la IC, si probabil sper sa nu imi dea batai de cap, sau sa fac vreo prostie...cam care ar fi riscurile?!... :) .

Procedura de a trage fire de la vas la IC este doar

- "...Am legat un fir la pinul 6 din mufa verde iar celalalt la pinul 7 din mufa albastra...."

- " Senzorul (pinul 2) se conecteaza direct la Instrument Cluster pinul 6 cupla verde de 32 pini iar pinul 1 al senzorului se conecteaza la masa. Nu este nici o alta instalatie "complicata". Se prea poate sa ai senzorul dar cu contactele desfacute. Poti foarte usor sa examinezi vizual regiunea si chiar poti sa demontezi usor rezervorul (2 suruburi) cu totul (numai sa-l golesti inainte ca sa nu se imprastie tot lichidul)"

?!?....

Am gasit aici http://vwfanatic.dk/Tips/Vandvogter.html modul de montare a senzorului si firele ce vin trase de la vas la IC...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca urmezi pasii care sunt descrisi nu exista riscuri , in mufe exista deja clipsurile la care trebuie sa legi firele . Sa ai sculele potrivite si totul va fi OK .

Spor la lucru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am optat sa cumpar senzorul; nu mai trebuie o 'bucata' din el?...este format din 2 parti?a 2-a parte este unde vin legaturie, ca el asa pare, are 2 clipsuri in lateral

post-37596-1239092160_thumb.jpg

legaturile le fac dupa ce il montez in bidon? se poate trage legaturile dupa ce este montat si bidonul, sau trebuie si legaturile facute si apoi montat bidonul?

post-37596-1239092303_thumb.jpg

post-37596-1239092316_thumb.jpg

post-37596-1239092332_thumb.jpg

unde pot gasi si a 2parte care 'intra' in el?!...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A 2-a parte fiind mufa ce vine bagata in el?

Eu stiu ca aduc la reprezentanta pe comanda. Dar iti recomand sa mergi la dezmembrari si o sctoi de la baieti pe bani de nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mufa care intra in el si are legaturile;

am dat comanda de senzor si garnitura, nu am stiut ca vine doar o parte din el...deci, trebuie sa fie si partea a 2-a...vreau sa fac comanda si de partea a 2, cum o 'cer', ce cod are?....

ms

Modificat de JackD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu senzorul ala are loc pentru 3 pini, din care sant folositi doar cei 2 din capete. Am dreptate? Daca e asa, codul pentru mufa aia este 1J0 973 723. Aceeasi mufa vine la senzorul de nivel al vasului de expansiune.

Daca e mufa mai scurta, doar cu 2 pini, din carea amandoi folositi, codul mufei este 1J0 973 722.

Eventual fa o poza partii unde intra mmufa, sa ne lamurim ca e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, mufa e cu 2pini...

doar poza asta o am...toate pozele ce le am cu senzorul sunt afisate sus!

post-37596-1239108998_thumb.jpg

deci, codul pentru a 2parte care intra in mufa de la senzorul cu 2 pini este 1J0 973 722 ?!...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca asa e. Incearca totusi, pentru siguranta ta, sa vezi daca intra pe mufa ce merge la vasul de expansiune. Aia e 1J0 973 723. Daca nu e aia, e sigur cea cu 722. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, doar ca nu am de unde sa verific, numai eventual sa ma duc sa fac comanda pentru una din cele 2 mufe dupa coduri si sa vad care s-ar potrivi...daca cu cele 2 coduri caut mufa, dupa catalog, trebuie sa imi dau seama, trebuie sa iasa la vedere care se potriveste, nu?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0 973 722 e si mufa motorasului de la spalator. Ia vezi, intra pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, sa testez sa vad daca mufa de la motorasul vasului intra in senzor?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Apoi imi spui rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la naiba, nu am reusit sa desfac mufa de la motoras... :salut:

am masurat 'ochiometric' dar nu cred ca se potriveste....

deci, daca dau comanda de mufa care intra in senzor, cand ma duc la service, ii zic sa se uite la ambele coduri pentru mufa, si ma gandesc ca se va devea care se potriveste....off, ciuda imi e, dar chiar nu am reusit sa desfac mufa, nush de ce...dar...damn...

pai, o sa ma duc de ma interesez de cele 2coduri, care mufa se potriveste si inca ceva, ce cablu de legatura de la mufa la bord trebuie sa folosesc, exista unul 'special' ?! sau oricare 2 fire; cum arata aici, in primele 2 poze?!... http://vwfanatic.dk/Tips/Vandvogter.html

Modificat de JackD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai respecta cat de cat diametrul celorlalte fire. Nu e putere acolo. E doar un semnal. Deci merg oricat de subtiri.

Cum n-ai reusit sa scoti mufa? Are lateral un loc unde bagi surubelnita si se aude un click, apoi poti sa tragi de ea. Incearca la senzorul vasului de expansiune. Poate reusesti acolo. Macar elimini un cod, daca nu se potriveste.

Din pacate, eu chiar n-am acces la senzor sa vad de care e mufa, ca la Passat trebuie scos pasajul de la roata pentru a ajunge la el. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am montat spalatoare de faruri la masina din semnatura si implicit si senzor de nivel...din cate imi amintesc cu o siguranta de 90% mufa este la fel ca cea de la senzorul vasului de expasiune. dar mai cu sigur va poate spune maniacul v6 pt ca el a facut toata treaba....:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna 1J0 973 723. :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e 1J0 973 202 e ca si mufa de la senzorul placutelor de frana. Cum e JackD? Ai mai descoperit ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am revenit; am mai incercat odata la vasul de lichid parbriz, si tot nu am reusit, sincer imi e cam teama sa nu rup /stric mufa sau ceva de genu, am incercat la vasul de expansiune si am reusit sa o scot, am verificat si intra exact in mufa de la vasul cu antigel...asta ce inseamna?! :), ce cod am eliminat?!...

dar apropo, nu sunt valabile codurile de la link-ul http://vwfanatic.dk/Tips/Vandvogter.html ?! in mod normal ar trebui, sau...depinde de tara, stiu eu...?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca senzorul ti-a intrat in mufa de la vasul de expansiune, e clar ca acel cod din link-ul tau nu e bun.

Dupa cum l-am vazut eu la ochi de prima data si dupa cum am scris si mai sus,

... codul pentru mufa aia este 1J0 973 723. Aceeasi mufa vine la senzorul de nivel al vasului de expansiune.

Deci ai aflat secretul. :Driver:

Ala e codul. Il poti comanda linistit.

PS: mufa de la stropitor se deblocheaza in acelasi mod ca si mufa de la vasul de expansiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!