Jump to content

Senzor rezervor lichid spalare parbriz


zorg
 Share

Postare recomandată

:) nu iti ramine decit sa verifici/cureti mufa senzorului si eventual sa cureti senzorul (dupa demontare). Enjoy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca mufa nu mai face contact ar trebui sa-i stea aprins tot timpul, deoarece, senzorul e format din 2 tije, care stau in apa, cand tijele nu mai sunt in apa nu se mai inchide circuitul si se aprinde martorul. Stiu sigur asta deoarece la mine nu a avut senzor, am activat martorul, am tras 2 fire din IC si am montat "senzorul", 2 tije paralele care coboara in vas pina la 1/4 de la fundul vasului, tijele au fost lipite pe in soclu de bec H1 care a fost lipit de vasul de spalat parbrizul in lateral spre motor unde a fost practicata o gaura pe unde intra tijele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceteva detalii daca se poate . Eventual poze. Ce fel de tije (ce material), si unde ai legat firele(ce grosime), adica pe ce pini de la Intrument Cluster(banuiesc ca unul ar fi masa).

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand pui contactul se aprinde acel martor, cu 2 jeturi, daca nu, inseamna ca a fost dezactivat sau e defect.

Senzorul exista doar daca ai vas de 5litri, adica faruri cu xenon si spalator faruri, la cel de 3 litri nu ai senzor.

eu am vas de 3 litri si am senzor de avertizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorul e la vedere ?? poate am si eu (vas 3l) si nu lucreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca masina nu este prevazuta cu asa ceva, se poate monta????

Daca da, poate ne ajuta si pe noi cineva care stie schema electrica si eventul codu acelei sonde de nivel din vas.

Modificat de Spawn b93rlf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceteva detalii daca se poate . Eventual poze. Ce fel de tije (ce material), si unde ai legat firele(ce grosime), adica pe ce pini de la Intrument Cluster(banuiesc ca unul ar fi masa).

Nu am facut poza ca ma grabeam, o sa fac sa se vada lucrarea finala. Tijele sunt 2 sarma de cupru de 2,5mm patrati, casitorite pe toata suprafata sa nu oxideze, paralele intre ele la 1cm, si fizate la capatul din vas cu material izolator sa nu se atinga. Firele sunt ca cele de la senzorul de la vasul de axpansiune si au fost trease de la IC astfel: unul de la pinul 6 din mufa T32A si unul de la pinul 7 din mufa T32, mai bine zis din punctul comun care se afla sub un capison izolator la 7cm de mufa IC in manunchiul de cablu (sending earth) care e diferit de (earth) masa masinii.

Pages_from_g4_scheme_electrice_2000.pdf

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

sa inteleg ca indiferent daca ai sau nu senzor,lampa din bord este, si are firete trase pana in mufa aceea?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa din bord este si trebuie activata, la mine la octavia asa a fost, uite aici :

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=37677

Firele nu sunt trase, trebuie trase din IC pana la vasul de lichid de spalat de parbriz pe care se monteaza mufa cu cele 2 tije in ea.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am promis revin cu poze:

Piesa albastra este o mufa Valoe de bec H1, si cea cu galbem e mufa mama care se cupleaza la mufa Valeo. Tijele sunt lipite in locul becului una la plus (centru mufei) si una la minus (lateral). In bidon a fost data o gaura cu diametrul egal cu al mufei Valeo. Mufa a fost lipita de bidon cu SuperAtack Gel.

post-1788-1197982828_thumb.jpg

post-1788-1197982848_thumb.jpg

post-1788-1197982858_thumb.jpg

post-1788-1197982877_thumb.jpg

post-1788-1197982891_thumb.jpg

post-1788-1197982898_thumb.jpg

post-1788-1197982907_thumb.jpg

post-1788-1197982913_thumb.jpg

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva daca se poate monta senzor de nivel la un vas care nu e prevazut din fabrica cu asa ceva?

Modificat de Jarhead
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate monta senzor de nivel la un vas care nu e prevazut din fabrica cu asa ceva?

Pai cel din imagini nu a fost prevazut cu asa ceva din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta chiar senzorul original care costa 40ron, nu mai stiu codul, era pe undeva pe forum. dar trebuie trase firele pana in IC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si tu nu tot asa ai facut ai tras firele alea doua d la IC?

Pentru 40 ron merita sa iei senzorul original :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta chiar senzorul original care costa 40ron, nu mai stiu codul, era pe undeva pe forum. dar trebuie trase firele pana in IC.

Denumire : WATHER LEVEL SWITCH

Cod = 7M0 919 376

Merge si cu bidon de 3l si cu cel de 5l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si exista si cineva care se pricepe sa faca montaje d-astea? Se baga cineva? :D

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca am facut la mine ma bag si la altcineva. Inainte trebuie sa vad un vas cu senzorul original, la mine a fost montat unul artizanal.

Poate sa puna cineva o poza cu vasul cu senzor original? Cum se face etansarea intre vas si senzor, ca la mine l-am lipit dar original nu cred ca e asa.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So... e cineva binevoitor sa posteze o poza cu senzorul original?

PS: Eu nu am spalator de faruri deci probabil am de 3 L, nu? De 5 doar la cei cu spalator si pt faruri din cate am inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am tot vas de 3l si am senzor

Vad ca senzorul exista si pe 3l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitate aici

Da o cautare dupa codul de mai sus si o sa vezi si senzorul. Bidoanele sunt pentru pasat.

Modificat de zafycom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, inseamna ca trebuie si garnitura de cauciuc, cod 7M0 919 382.

M-am uitat pe bidonul meu de 3 litri si in locul in care tb sa fie senzorul e un cerculet in relief din plastic, acolo trebuie decupat.

senzor_nivel.pdf

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, acum stau eu si ma intreb, nu pot sa cumpar direct un rezervor pentru lichid care sa aiba senzor?

Al Bundy, ce zici, ma poti ajuta? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai nevoie iei din postul de mai sus codul bidonului , acum depinde ce ai tu pe masina daca e de 3l sau de 5l, daca ai scris mai sus scuze dar nu mai stiu.

Ieci codul biddonului cel al senzorului si al garniturii si mergi cu ele la reprezentanta sau la in magazin de piese si le achizitionezi. Asa poti zice ca ai totul original.

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament !

Foloseste "add reply" sau "fast reply" .

Multumesc !

Modificat de aryes13
aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!