Jump to content

Senzor rezervor lichid spalare parbriz


zorg
 Share

Postare recomandată

Perfect, este exact răspunsul la care speram. Gaura nefolosită nu cred că voi avea probleme s-o astup, eventual reversibil,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
A trebuit sa refac legaturile si am pus si vaselina sa protejeze cat de cat impotriva coroziunii.

Patind-o din nou cu senzorul de temperatura m-am hotarat sa schimb si la vas mufa. Am luat una din schrott cu cablaje si am schimbat-o... sper sa nu mai am probleme. Interesant e ca mufa de la senzorul de la vas e identica cu cea de la senzorul de lichid de racire din vasul de expansiune. Negasind in schrott masini cu spalator de faruri m-am uitat la mufa mea si am comparat cu alte mufe si am luat una de la senzorul din vasul de expansiune. se potriveste perfect.

Va dau un sfat... daca upgradati cu senzor de nivel lichid de parbriz acasa luati mufe de la schrott, nu le fabricati ca mine ca se corodeaza firele si tot refaceti pe legaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut

probabil multi o sa ma injure ca nu am citit topicul

dar l-am citit si sunt mai in ceata

treaba sta asa:

am montat IC cu comp de bord mini si maneta aferenta cu ceva timp in urma(fara a face legaturile electrice)

dupa aceea senzor nivel lichid spalator si senzor temperatura exterioara(de asemeni fara a face legaturile electrice)

azi am inceput operatinea de legare a firelor

am facut conexiunile conform celor aratate pentru maneta aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=60232&hl=

acum intreb:

1.masa de la maneta unde se leaga?pe masa masinii?masa senzorilor?(bord)pe pin 33?, dar in ce MUFA?

2.senzorul temp ext am inteles ca se leaga pe pinul 26 din mufa verde(un fir), asa e?iar celalalt fir pe pinul 33?

3.senzorul nivel spalator parbriz, un fir pe pinul 34 iar masa pe 33?

si iar intreb

unde sunt pinii astia 33 si 34?, in care mufa?verde sau albastra?

la fiecare mufa numerotarea incepe 1-16 si 17-32

P.S. masina e in garaj dezmembrata pe parte de IC

asa ca multumesc anticipat celor care imi vor raspunde cat mai concis sa pot rezolva maine treaba

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am testat pe caroserie si functioneaza

vreau sa fiu sigur unde trebuie sa leg masa

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fii tu linistit atunci uite aici schema completa a pinilor de la bord explicata de Albundy. Unde e indicat cu rosu care e manunchiul de fire de masa, acolo se leaga masa. Acolo ai si exact pinii de la bordul de Golf 4 cu legaturile de la maneta.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pinu 7 din mufa?

scuze dar sunt mai greu de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu :) pe pinul 6 se leaga plusul de la senzorul de lichid de parbriz, de acolo pleaca linia rosie care trece pe la senzor si se opreste intr-un manunchi de fire maro cu alb. Unde se imbina alea e masa. Din ce-mi aduc aminte e un papuc legat de bara aia ce se vede sub ceasuri... dar nu sunt sigur ca asa e. Cauta manunchiul de fire alb cu maro si leaga-l acolo daca te uiti de la manunchiul ala in desen vezi ca in continuare e legata masa de la maneta. La mine e legat la o masa gasita in ceva mufa de sub volan. Nu are nici o treaba :vaidecapulmeu: merge si azi si am montat maneta de 2 ani.

Vezi desenul :icon_cry:

LE: La ce te uitai tu e masa bordului nu e pin liber, de acolo merge firul tot la manunchiul ala. Urmareste liniile si o sa-ti dai seama. De ex pinii 23, 24, 25 se duc la maneta si pinul 26 pleaca spre senzorul de temperatura si din senzor pleaca firul de masa ce duce la manunchi. La fel vezi din manunchi si firul ce duce la masa manetei.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,mi-am montat senzorul in vas si am tras firele in bord....eu nu am decat 2 mufe ; o mufa albastra adik T32 cu pini 1- 16 si o mufa verde T32A cu pini 17- 32 . In schema arata ca trebuie sa ma leg la pinul 6 din mufa T32A ???nu am asa ceva.Un fir il leg la manunchiul cu fire alb-maro, il gasesc eu, dar celalat fir unde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o poza la mufe sa vedem si noi cum arata

eu am legat senzoru de nivel spalare parbriz in mufa verde pe pinu 6 un fir

si unu am gasit in spatele bordului un surub care se infileta in caroserie cred fiindca functioneaza(deci are masa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa T32a e mufa verde a bordului si are 32 de pini: pe o parte pinii 1-16 si pe cealalta pinii 17-32. In pinul 6 al acestei se leaga un fir al senzorului de lichid de parbriz(nu exista fir in pinul 6).

Mufa T32 e mufa albastra a bordului la fel are 32 de pini ca si cea verde. In pinul 7 al acesteia exista deja pus un fir alb/maro(sending earth), am dezizolat putin firul dupa mufa si am legat celalat fir al senzorului la acest fir alb/maro al mufei albastre.

Aruncati o privire si aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze...m-am uitat numai pe o parte a mufei :rolleyes: .Am rezolvat deja... :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am legat senzoru de nivel spalare parbriz in mufa verde pe pinu 6 un fir

si unu am gasit in spatele bordului un surub care se infileta in caroserie cred fiindca functioneaza(deci are masa)

Merge si legat la masa masinii dar dupa cum scrie si mai sus trebuie legat la firul alb/maro . Aceea este alta masa decat cea a masinii . Asa este la masinile cu senzor lichid parbriz din fabrica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,cel mai bine legati un fir la pinul 6 mufa verde il scoateti afara la motor si masa gasiti pe sub vasul de expansiune un fir si merge cu minusul masini;) cumparati o mufa originala la magazin de piese este 40 de lei loati 2 papucei si dupacea turnati plastic in mufa :blah: cel mai simpl si frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat bara jos si am vazut ca am acel senzor, dar nu am cablajul. Din ce am vazut mi-ar trebui mufa senzorului 1J0 973 202,papucii mufei 000 979 133 si papucii pentru mufa de la instrumentele de bord 000 979 018. Pe langa asta am nevoie si de codarea din calculator.

Cine a mai facut si ma poate ajuta cu montajul, contracost desigur :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus Garnituri pentru fire - 2buc 357972741 . Vii in Bucuresti pentru montaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor ajutati-ma...am o Skoda Fabia si aseara din neglijenta(sau vaporii alcoolului au fost de vina) am pus in loc de solutie de spalat parbrizul, antigel.Cum pot sa-l golesc din rezervorul de lichid pt. spalare parbriz?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori dai bara jos, ceea ce e cam greu, ori scoti de undeva de sub capota furtunul care vine de la pompa la duzele de stropit parbrzul sa nu arunce lichidul pe parbriz , ridici bratele stergatoarelor si tii de maneta tras pana iese tot lichidul din rezervor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Intrebare

La toate masinile din grupul VAG se leaga firele la fel pentru senzorul montat pe vasul de lichid pentru parbriz ? -un pin al senzorului la pinul 6 al mufei de culoare verde de la instrumente iar celalalt la pinul 7 de la mufa albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Depinde de masina.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza unde trebuie sa montez firele la instrumente de bord pentru un golf 4 tdi si de unde stiu care este pinul 1 si pinul 2 de la senzorul de nivel lichid parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si as mai vrea sa stiu care sunt setarile pentru activarea senzorului

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Material de studiu pentru inceput

http://vwforum.ro/topic/55792-montare-senzor-nivel-lichid-parbriz-after/?hl=%2Bsenzor+%2Blichid

Toate cele bune

PS

Nu stiu de ce nu ma lasa sa pun linku ca lumea

atasez un print screen

 

post-9400-0-11237300-1360864562_thumb.jp

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Eu la o skoda octavia incerc sa inteleg de ce nu mai functioneaza, azi am desfacut senzorul l-am curatat si tot nu merge. Posibil cumva sa fie ars sau dezactivat? (eu inclin pe a doua varianta)

Stie careva cum se face adaptare din VCDS in cazul in care "brusc" s-a dezactivat? Functiona acum cateva luni dupa care nu a mai mers, nu stiu daca are legatura cu o cheie pe care am facut-o si adaptat-o la cineva. Cert este ca in Instruments la coding am: 0003101. Am incercat sa fac ceva modificari cu VCDS-ul dar nu ma lasa (ori pt ca interfata e clona, ori pentru ca nu reusesc sa ma loghez in security). Stie careva care ar fi codul nou cu senzorul activat (sau daca aveti o schema de codare)?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!