Jump to content

e-Golf - Retrofit


herur
 Share

Postare recomandată

@kirkus Daca pe GTI-ul 7.5 se mai practica retrofit-ul bratelor sau intregului subframe de S/RS3, cum era la MkV / VI, atunci ar trebui sa mearga si la e-Golf ca doar e aceeasi platforma.

Dar rotile mai usoare si cauciucurile eco ajuta consumul, bratele mai usoare ajuta doar suspensia, nu si consumul (pentru ca cele cateva Kg diferenta nu se vor simti la consum pe o masina de 1.600 Kg), asa ca nu vad sa fie foarte utila investitia in asa ceva. Exceptand cazul in care chiar nu-ti place cum sta masina pe strada, caz in care... da, sa zicem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am probleme de cum sta, ma gandesc la longevitate in general. Trebuie sa schimb amortizoarele fata si ma gandeam ca 55mm ar fi mai robuste. Asa arata dupa 3 ani si aproape 100k km intr-o provincie nu atat de afectata de zapada ca si Quebec. 

 

CF375095-1C37-48A8-93C7-099B2756B67E.jpeg

8FA06462-7F97-417E-88EA-AC997A1A3BC4.jpeg

C27B8946-2036-4611-8241-1A4B165AE152.jpeg

Modificat de kirkus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Documenteaza-te de castigul de greutate mai intai. Din pacate nu gasesc acum ceva relevant, dar din cate imi amintesc: cadrul de motor din aluminiu este mai usor decat cel de otel al masinii tale, dar bratele de aluminiu sunt mai grele decat cele de otel. Asadar, in opinia mea, castigul de poate 2 kg nu va justifica pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nici nu cred ca piesele de otel vor rugini in asa hal incat sa fie nevoie sa fie inlocuite pe perioada in care masina o sa fie la tine asa ca investitia nu o sa fie recuperata vreodata. Si nici nu cred ca o sa mai fie nevoie sa schimbi iar amortizoarele, pe aceeasi perioada, asa ca nu cred ca o sa poti sa amortizezi investitia asa, daca te gandeai ca o sa schimbi iar amortizoarele de 50mm peste alti 4 ani si pe cele de 55mm nu.

 

LE: nici nu stiam ca se mai practica asta cu amortizoare de diferite diametre pe diferite motorizari... :)

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, catalinmiti said:

Documenteaza-te de castigul de greutate mai intai. Din pacate nu gasesc acum ceva relevant, dar din cate imi amintesc: cadrul de motor din aluminiu este mai usor decat cel de otel al masinii tale, dar bratele de aluminiu sunt mai grele decat cele de otel. Asadar, in opinia mea, castigul de poate 2 kg nu va justifica pretul.

Greseala mea, nu vorbesc de bratele de leaga ansamblul amortizor de cadru ci de knuckle. Ca si greutate pare sa fie 1.5kg mai usor pe fiecare parte, poze gasite pe net

 

 

8 hours ago, Rave said:

Si nici nu cred ca piesele de otel vor rugini in asa hal incat sa fie nevoie sa fie inlocuite pe perioada in care masina o sa fie la tine asa ca investitia nu o sa fie recuperata vreodata. Si nici nu cred ca o sa mai fie nevoie sa schimbi iar amortizoarele, pe aceeasi perioada, asa ca nu cred ca o sa poti sa amortizezi investitia asa, daca te gandeai ca o sa schimbi iar amortizoarele de 50mm peste alti 4 ani si pe cele de 55mm nu.

 

LE: nici nu stiam ca se mai practica asta cu amortizoare de diferite diametre pe diferite motorizari... :)

Se poarta, cele de baza sunt cu otel si 50mm. E putin ciudat, mai ales ca la echipare e-golf-ul e mai aproape de Golf R. Can despre rugina, cele 6 luni de iarna isi spun cuvantul serios.

C21FE781-D9F7-42EC-BD74-AC04C62B6081.jpeg

3615B31F-DF57-4BA9-9EDF-B3C0D53A0DD7.jpeg

Modificat de kirkus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am inteles, te refereai la fuzete. Vezi ca R are si pe fata si pe spate fuzete din aluminiu :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti fuzetele ieftin, si pentru ca oricum trebuie sa schimbi amortizoarele, go for it. Daca sunt mai scumpe de 2-300 de dolari(US)... nu cred ca merita investitia pentru ca nu cred ca o sa o simti si nici nu cred ca o sa o recuperezi. Dupa cum ziceam, nu ma astept sa rugineasca astea destul cat sa fie nevoie sa fie schimbate si nici amortizoarele de 55mm nu cred ca o sa aiba o durata de viata semnificativ mai mare decat cele de 50mm.

Dar daca o faci se ne zici si noua ce si cum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se va intampla 100%
Ma gandesc ce alte componente sa inlocuiesc daca tot desfac. Rulmentul e pe lista, insa sper sa iasa fara probleme de pe fuzeta veche. 

2555C307-97FD-46A1-BB99-7CB5F5AF8FD1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@detinator, esti sigur ca poti inchide capota cu el instalat? Vazusem undeva ca nu merge decat pe motorul de pe pre FL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu l-am luat, scuze daca s-a inteles asa. Am cautat doar codul.

kirkus, posibil sa ai dreptate. Trebuie sa mai verific in Etka, nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!