Jump to content

e-Golf - Retrofit


herur
 Share

Postare recomandată

Stie cineva, ecranul de bord clasic poate fi schimbat cu cel digital? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate, dar e mai complicat/costisitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti descrie macar succint  ca si complicatie/bani? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt tine ca utilizator/client, cea mai complicata parte este cea financiara...ceasuri, fibra optica, adaptare, immo, codari...posibil si unitatea MIB, in functie de.masina/model, se verifica...1000.....1500 euro probabil, in functie si de pretul componentelor. Daca acesta nu este o problema, restul se rezolva.

Am facut mai multe Golf 7, Passat B8, Audi A4 B9, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

despre activarea voicecontrol? stie cine va ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voice Control merge doar daca meniul masinii este in engleza, si chiar si atunci este mai mult sau mai putin inutil. Comenzile sunt foarte putine si limitate la o lista predefinita. Nu mi-as bate capul cu asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Exista si posibilitatea unui upgrade la baterie, la 55kwh, baterie racita cu lichid!

Proiectul se afla aici: https://www.kreiselelectric.com/en/projects/electric-golf/

Ei spun ca bateria are aceeasi greutate ca bateria originala, 330kg.

Kreisel-Electric-E-Golf-Laden.jpg

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si un pret la asemenea schimbare? Cred ca iesi mai ieftin sa iei o alta masina care le are integrate....cred, dar cine stie, poate ma insel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as imbunatatii aerodinamica pentru cresterea autonomiei.

Carenaj sub puntea fata, deflectoarele de brate spate si inchiderea spatelui. Primele doua se iau de pe alte modele, Tiguan si Golf 8.

aero.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu cat estimezi ca va creste autonomia?

cum se careneaza puntile alea care au brate mobile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si doua poze cu ID.3 in care se vede ca au rezolvat problema asta. Carenaje montate pe bratele transversale, carenaj peste puntea spate si inchiderea spatelui.

32.thumb.jpg.827252154863cc4e866904793fb78ac7.jpg

31.thumb.jpg.b0a9bc116fcdf83b67644dcc3f5da845.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24 minute în urmă, detinator a scris:

cum se careneaza puntile alea care au brate mobile?

Alea-s cel mai simplu de 'imbracat' pentru ca sunt plug & play. Se iau de la Golf 8.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un cod de piesa? In poza cu id3 nu vad decat o banda de plastic pe brat, care e mobil

Daca aia creste autonomia, am mari indoieli

Inchiderea spatelui la id3 e relativa, tot deschis e pana la urma. Dar as fi curios sa vad ceva facut la egolf in sensul asta.

1km autonomie in plus, cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ID.3 sunt alte solutii tehnice folosite la legatura cu solul. La eGolf pui deflectoarele de pe bratele de Golf 8.

 

Contributia ti-o calculezi singur.

aer.thumb.jpg.998461d13e2508e56309ed92fabcfeb6.jpg

Intre Golf 7 si Golf 8, tot ce am intuit si montat pe G7 sunt forma de prototip s-a adeverit cand a iesit Golf 8. Codurile sunt pe topicul de aerodinamica.

----

Producatorii de masini se chinuie pentru fiecare km in plus, ajungand sa reduca 10 litrii din capacitatea rezervorului pana la artificii in aerodinamica, dar 'noi' comentam orice si pe urma mergem cu 90km/h pe autostrada. Chiar si cu motoare termice.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde nu se consuma aia 30%, in jantele alea urate.

fw.thumb.jpg.2f54a3e45b703f77344fc976a9da6a7c.jpgrw.thumb.jpg.266d18d06602f569a457be51a87aebe6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@IRONICK poti face, daca vrei, o lista punctuala cu reperele pe care le-ai montat, sau recomanzi sa fie montate, pe masina (cu tot cu coduri si eventualele modificari/adaptari necesare) ca sa o pot marca si sa ramana pentru toti colegii care sunt interesati de aceste repere. Aici sau intr-un thread nou.

Cred ca sunt destui care ti-ar fi recunoscatori pentru ajutorul dat, mai ales ca tu ai facut mai toate modificarile acestea, si ar aduce un plus evident pe o masina la care aerodinamica, si implicit consumul, conteaza chiar mai mult decat la una termica...

Ce zici?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt eu prea priceput in tutoriale, dar fac tot posibilul sa fiu cat mai explicit. In cazul eGolf desi mare parte din suprafata este acoperita, au mai ramas cateva zone de imbunatatit.

1. Bratelele inferioare suspensie spate:

5Q0 501 733  - splash shild left 1buc 54lei

5Q0 501 734  - splash shild right 1buc 54lei

N911 335 01 - surubM6 cu piulita 4buc 24lei

N909 203 01 - nit filetat 4buc 24lei

8E0 825 267 - clipsuri plastic 4buc 6lei

Pozele sunt de la @catalinmiti, pe el l-am ajutat sa le monteze deja.

00.thumb.jpeg.559829c7af96d119ec06b7facc1ff868.jpeg

01.thumb.jpeg.2ac587343a2fefae6af3ebdaf23e2fc7.jpeg

Gaurile sunt deja facute pe bratele inferioare. Doar montarea niturilor filetate necesita putina atentie, deoarece nu-s hexagonale la exterior si au doar zimti.

Niturile se introduc pe brate in partea inferioara si se strang cu suruburile. Se desfac si apoi se monteaza carenajele. Clipsurile se monteaza in partea superioara a carenajelor.

piulite-nit-ingropate-cap-tesit-90-otel-m10-x-22.png.86753127f45e00369133829f146558fc.png

2. Carenaj punte fata

3Q0199110B - carenaj - 1 buc

N90324203 - piulite-nit semihexagonale cu cap tesit M8 - 2 buc

WHT000729A - suruburi M8 - 2 buc

WHT008023 - clipsuri cu garnitura de cauciuc - 3 buc

02.thumb.jpg.66e9127c7ac1828ac774a53d44a75abe.jpg

Gaurile din fata pentru nituri sunt deja facute, mai sunt necesare gaurile pentru clipsuri.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru inchiderea spatelui nu exista un carenaj specific, trebuie cautat unul care sa fie adaptat sau construit unul nou.

Asta inseamna ca cineva trebuie sa ia cateva masuratori, sa gasesca puncte noi de prindere (fara modificari invazive) si construit suporti. Nu-i ceva foarte greu de facut si nici nu necesita investitie mare.

Nici eu nu stau extraordinar cu timpul, 'bricolam' mai mult si pentru mine daca aveam timp. Dar daca este cineva cu adevarat interesat, as putea sa-l ajut sa masoare si construiasca.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca esti din Buc, si eu la fel, daca si colegul e din Buc, as fi f interesat sa schimbam niste impresii.

Inchiderea spatelui face sens si pt mine, in rest nu stiu, dar poate compenseaza suficient pt pierderea d autonomie la schimbarea jantelor alea Aero (care mi se par urate si f grele comparat cu unele cu spite de ex de la un producator serios) sau cu montajul anvelopelor de iarna etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei s-au straduit oricum la nivel aerodinamic cica, are pe spate acele elemente eleroane haion care sint optionale sau vin la GTI parca.

Aerodynamics 

Volkswagen took very specific measures to lower the e-Golf model’s coefficient of drag (Cd) to 0.28. Among these were: reducing the volume of cooling air via a radiator shutter and partially enclosed radiator grille; new underbody paneling; a rear spoiler and C-pillar air vanes to better manage airflow at the tail of the car; and cleaning up the airflow around the wheels, largely by ensuring they are flush with the wheelarches.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca nu au facut nimic deosebit, sunt solutii existente. Daca se straduiau, veneau si cu ceva suplimentar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum stopurile alea smechere pe spate sint printre cele mai atragatoare retrofituri, m-am gandit sa discutam si de ele un pic

De ex, am gasit asta, e si un filmulet cu ele, arata excelent dupa mine:

https://www.aliexpress.com/item/32888239143.html

https://www.aliexpress.com/item/4000090066667.html

https://www.aliexpress.com/item/4000090120548.html

stop1.JPG

far1.JPG

stop3.JPG

stop4.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

edit: multe informatii despre tipul asta de modificare si aici: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am facut si eu un retrofit la capacul de la protbagaj. Am montat o plasa auto (https://www.emag.ro/plasa-automax-pentru-portbagaj-70x40cm-am6385/pd/D8929SBBM/), ar merge si de 90x50 cm daca gasiti. Totul a fost prins in 4 colturi, ochiometric, cu niste carlige de prosop (astea le-am avut la indemana) si suruburi M4 de 12 mm + piulita M4 cu cap inchis. Plasa avand un elastic perimetral, se aseaza singura destul de usor pe carlige.  Nu am avut saibe si pun la capul surubului, dar se rezolva pe viitor + colorat cu marker negru, ca sa fie asa ninja. Plasa zic ca e destul de utila in a tine intr-un singur loc pungile pentru cumparaturi. Cost total:~65 lei

IMG_20201224_225550.jpg

IMG_20201224_225750.jpg

q.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Toata lumea vorbeste de roti si cauciucuri usoare, insa componentele de la suspensie sunt toate din otel.

ma bate gandul sa trec la amortizoare de 55mm care au nevoie de suport de aluminiu, insa nu stiu daca rulmentul merge schimbat de pe cel original. Asta doar ca trebuie oricum sa schimb amortizoarele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!