Jump to content

ID.3 - sfaturi achizitie


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Este, m-am jucat eu mai devreme si exista asta:

 

Pachet Style:      4.988,48 €

 

Pedale din otel inoxidabil cu simboluri "Play" si "Pause"

2 interfete USB-C in consola centrala fata si spate

Welocome Light

Volan din piele multifunctional, incalzit cu touch control

Consola centrala cu capac glisant si spatiu de depozitare iluminat

Scaune fata incalzite

Duze spalare parbriz incalzite

Oglinda retrovizoare interioara automata antiorbire

Oglinzi rabatabile electric

Sistem infotainment "Discover Pro"

Interfata telefonie mobila "Comfort" cu incarcare prin inductie

Plafon panoramic

Bancheta spate rabatabila asimetric si cotiera centrala spate ( 2 suporturi pahar ) rabatabile pentru transportul obiectelor lungi

Privacy glass

Asistent faza lunga

Faruri Led Matrix

Blocuri optice spate cu semnalizare dinamica

Iluminare ambientala in 30 de culori

 

sau

 

Pachet Business:       5.327,63 €

 

Pedale din otel inoxidabil cu simboluri "Play" si "Pause"

2 interfete USB-C in consola centrala fata si spate

Welocome Light

Volan din piele multifunctional, incalzit cu touch control

Consola centrala cu capac glisant si spatiu de depozitare iluminat

Scaune fata incalzite

Duze spalare parbriz incalzite

Oglinda retrovizoare interioara automata antiorbire

Oglinzi rabatabile electric

Sistem infotainment "Discover Pro"

Interfata telefonie mobila "Comfort" cu incarcare prin inductie

Bancheta spate rabatabila asimetric si cotiera centrala spate ( 2 suporturi pahar ) rabatabile pentru transportul obiectelor lungi

Privacy glass

Keyless Acces cu funtie Safelock

Alarma antifurt

Asistent faza lunga

Faruri Led Matrix

Blocuri optice spate cu semnalizare dinamica

Camera spate "Rear View"

Iluminare ambientala in 30 de culori

 

Un ID.3 Base + culoare + jante + pachetul Style iese la 41.614,30 € fata de 43.901,48 € ID.3 1st Plus. Dar banuiesc ca o sa stai ceva dupa comanda asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Rave said:

@Al Bundy joaca-te putin pe configurator ca vad ca au aparut pachetele extra si ceva similar Plus poti sa iei cu vreo 2.000 de euro mai putin...

 

 

Termen de livrare pentru ce este acolo 3-4 luni, si se poate configura tot pe bateria de 58 kwh acum. 

Riscul este sa nu mai aiba aceasi valoare  tichet-ul remat anul viitor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa a fost la o livrare :)

 

 

 


 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Id3 ul de serie vine cu încărcare 50kw în DC și 7kw în AC. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca a aparut si pompa de caldura optionala la pretul de 1.237,60 €. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Woah, au aparut modelele non 1st in configurator! https://configurator.volkswagen.ro/cc-ro/ro_RO_VW/V/drive/101?GrossNetSwitch=GROSS

Preturi:
 

38 470 EUR, ID3 Life makena turquois metallic + "East Derry" 7.5J x 18" + gri
41 953 EUR, ID3 Business makena turquois metallic + "East Derry" 7.5J x 18" + gri dar volan negru
42 968 EUR, ID3 Family makena turquois metallic + "East Derry" 7.5J x 18" + gri dar volan negru

 

44 647 EUR, ID3 Tech makena turquois metallic + "East Derry" 7.5J x 18" + gri dar volan negru
45 881 EUR, ID3 Tech makena turquois metallic + "East Derry" 7.5J x 18" + gri dar volan negru + Pompa de incalzire (1237 EUR)

 

46 876 EUR, ID3 Max makena turquois metallic + "East Derry" 7.5J x 18" + gri dar volan negru
48 114 EUR, ID3 Max makena turquois metallic + "East Derry" 7.5J x 18" + gri dar volan negru + Pompa de incalzire (1237 EUR)


38 188 EUR, ID3 1st
43 901 EUR, ID3 1st Plus
49 617 EUR, ID3 1st Max

 

Masina in echipare Tech, cum vreau eu (cod configuratie WBGF4S), e la 44.647,61 €.

Iar pompa de caldura e 1.237,60 €, pentru un total de 45.885,21 €.

 

 

Edit: cele doua postari de mai sus le-am facut azi, dar nu se vedeau ca sunt postate. Se pot sterge.

Modificat de stama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit nici o informatie legata de acceleratie.

Ramane acceleratia in jurul valorii de 7 sec si pe versiunile 'normale'? Sau se mentine ideea cum ca doar 1st edition va avea 7 sec si versiunile normale in jur de 9 sec. Parca asa se vehicula, ca acceleratia va fi limitata si va putea fi aleasa ca si optional, dar nici vorba de asa ceva pe configurator.

 

21 hours ago, Rave said:

 

Un ID.3 Base + culoare + jante + pachetul Style iese la 41.614,30 € fata de 43.901,48 € ID.3 1st Plus. Dar banuiesc ca o sa stai ceva dupa comanda asta...

Bonus, ai plafon panoramic care era disponibil doar pe MAX la 49k Euro. Doar pentru mine are sens ID3 la 30k euro dupa discounturi? Tot ce e peste mi se pare prea scump..ori sunt eu prea sarac :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Deci la 38.188 nu iei base + ce are 1st... ? Gen culoare si pachete? Plus accelerație și încărcare?

 

Iar la plus dai 2k mai putin dar nu iei stația... înțeleg. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Abu tot indecis sunt. Fie versiunea asta de ID.3 cu livrare anul viitor, fie un ID.4 1st de aceiasi bani. Poate totusi apar preturi mai bune la 1st Max-urile pe care le au acum pe stoc, ca sunt prea scumpe cand ma uit la costul pentru Max-ul non-1st.

 

@cj.Paul, toate versiunile cu "Performance" in nume (cum sunt astea si cum sunt si 1st-urile) au aceeasi acceleratie de 7.ceva. Doar masinile fara "Performance" in nume nu au. Gasesti explicatia in postarile de pe pagina asta pe care le-am facut mai demult.

 

@Bogdan_wrc, masinile sunt configurate la fel ca cele de Germania, deci ce am scris in postul asta de demult despre cele din Germania ramane valabil. Versiunile pre-configurate au unele chestii in plus si unele in minus fata de 1st. Avantajul e ca poti alege ce combinatie de feature-uri te atrage mai mult pentru bani mai putini, de pilda pe Tech ai toate sistemele de asistenta de pe Max, plus HUD-ul care vine si cu parbrizul cu insulatie fonica speciala, si ai si plafon panoramic, la pret mai mic decat 1st Max. Despre incarcator, in configurator poti sa alegi incarcator + plan de abonament la serviciul WeCharge pentru cine doreste, dar eu nu stau la casa asa ca nu conteaza pt mine. 1st-ul base edition ramane singura versiune de 1st care nu are echivalent la aceeasi bani in modelele noi, a fost un best buy.

Modificat de stama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Base + culoare + jante + Pachetul Life e foarte aproape, la 38.323,95 €, de ce era 1st... 

Ba chiar are si capac la suportul de pahare :))

 

Pachet Life:        1.844,50 €

 

2 interfete USB-C in consola centrala fata si spate

Welocome Light

Volan din piele multifunctional, incalzit cu touch control

Consola centrala cu capac glisant si spatiu de depozitare iluminat

Scaune fata incalzite

Duze spalare parbriz incalzite

Oglinda retrovizoare interioara automata antiorbire

Oglinzi rabatabile electric

Sistem infotainment "Discover Pro"

Interfata telefonie mobila "Comfort" cu incarcare prin inductie

 

Ce mai avea 1st in plus? (exceptand statia, incarcarile gratuite sticker-ul de pe stalpii C etc., doar strict ca dotari)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Covorase textile si pedale play & pause, bineinteles! :)

Ok, ai dreptate, e la pret de 1st daca nu consideram beneficiile alea de 2000 kW si incarcator. Ba vine si cu charger wireless pentru telefon!.

 

@stefan_pit, toate modelele astea pre-configurate sunt tot cu incarcare rapida la 100 kW DC. Nu scrie care e rata de incarcare la AC, dar banuiesc ca si ea e tot la 11 kW.

Modificat de stama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare grija la calcule, sa nu se schimbe valoarea primei de casare. Mai spunea un coleg mai sus, ce e in mana nu e minciuna:)

trebuie urmarite pachetele intradevar, dar totusi, de avut un seama ca pretul este influentat foarte mult de valoarea primei de casare.

Trebuie vazut si din punct de vedere scaune, tapiterie, nu am reusit inca sa urmaresc toate pachetele ( my bad), dar la max scaunele electrice plus ariprioara de ergo comfort la ambele scaune fac diferenta.

Si head up display.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stama pedalele se rezolva ușor :))

 

@mastermox exista vreun plan de a oferi opțiuni individuale pe lângă pachetele astea?

M-ar interesa, peste vreo 2 ani asa ca are timp sa apară, un Pro S dar cu niște dotări de bun simt, zic eu, care ori sunt incluse în pachete separate ori în unele extrem de scumpe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Rave said:

Ce mai avea 1st in plus? (exceptand statia, incarcarile gratuite sticker-ul de pe stalpii C etc., doar strict ca dotari)

pai inteleg ca acceleratia si incarcarea la 11 pe AC (daca nu scrie, nu mi e clar daca subintelegem 11 sau, "standard" de 7.4? si nu gasesc daca sunt standard senzorii de ploaie si lumini. 

deci LIFE iese cu 200e mai mult, la care mai pui pedale (tot dai 80-90e :P ), statia..si chiar daca doar acceleratia difera (si nu incarcarea. Dar ai incarcarea wireless (care se pare ca se poate face retrofit). Deci tot merita 1st ed base.. mai mult.

 

ah, si stickerele cu 1st...care dau si alea 6 cai...  :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Rave said:

@stama pedalele se rezolva ușor :))

 

@mastermox exista vreun plan de a oferi opțiuni individuale pe lângă pachetele astea?

M-ar interesa, peste vreo 2 ani asa ca are timp sa apară, un Pro S dar cu niște dotări de bun simt, zic eu, care ori sunt incluse în pachete separate ori în unele extrem de scumpe. 

Tot ce se stie la acest moment, este ca vor exista configuratii pe baza de pachete si cam asa va merge la toate in curand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe configurator, daca plecam de la base si adaugam vopsea Makena, jante pe 19, pompa de caldura, si pachet business, ajungel la un 1st PLUS.

PLUS are in plus: lumini fata si in manere, DLA, covorase textile, si 2000kw de incarcari si climatronic bi-zonal.

Business are in plus: spatiu depozitare cu capac si iluminat, alarma, incarcare wireless la telefon si pompa de caldura.

 

dara ar fi asa, si daca RABLA PLUS ramane la fel, cred ca e mai buna alegerea unui Business.

In schimb, nu sunt lamurit cu incarcarea Businesului, nu e clar cu cat incarca.

Ce nelaumiriri am:

1 st are alarma ?

Ce suspensie are 1st? intreb deoarece se spune ca se poate selecta modul de condus la masinile echipate cu suspensie dinamica, dar nu am vazut nicaieri la 1st vorbind de acest lucru.

 

Snap 2020-10-29 at 09.32.19.png

Snap 2020-10-29 at 09.35.57.png

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, stama said:

Covorase textile si pedale play & pause, bineinteles! :)

Ok, ai dreptate, e la pret de 1st daca nu consideram beneficiile alea de 2000 kW si incarcator. Ba vine si cu charger wireless pentru telefon!.

 

@stefan_pit, toate modelele astea pre-configurate sunt tot cu incarcare rapida la 100 kW DC. Nu scrie care e rata de incarcare la AC, dar banuiesc ca si ea e tot la 11 kW.

Eu asa am văzut în configurator 50 și 7.4.

7.2

Screenshot_20201029_093839_com.android.chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy cred ca nici ei nu știu sigur ce și cum pentru ca apare o data 50kW și dacă deschizi meniul sa vezi toate dotările standard scrie 100 kW. În mod normal ar trebui sa fie standard 50kW pe Base și 100kW la pachetele astea, dacă nu apare ca opțional separat, doar ca nu scrie nicăieri. 

De ce vrei neapărat jantele de 19"? Mi se pare o cheltuiala inutila la peste 1.000 de euro optionalul... 

 

2086284437_Screenshot_20201029-093955_SamsungInternet.thumb.jpg.6f27bc407a82efeabadaf0d8d8dad987.jpg

 

840569325_Screenshot_20201029-094011_SamsungInternet.thumb.jpg.3d46139de8bbefce189f295981db2ea6.jpg

 

LE: Keyless apare în lista de dotări ca fiind cu Safelock, ceea ce este posibil pe toate celelalte masi i din grup doar împreună cu alarma. Max are și DCC. 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le vreau neaparat, faceam comparatie cu un PLUS.

Si se pare ca 1st are alarma: https://www.id3forums.co.uk/viewtopic.php?f=11&t=255

NU am vazut nicaieri scris de DCC, nici la MAX.

 

In etka vad ca apar si senzori laterali fata, spate pentru PLA. iar nu am vazut nimic despre asta, o fi tot la MAX ?

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy1st are selectarea modului de condus, doar ca nu afecteaza suspensia. 

am ECO CONFORT SPORT si INDIVIDUAL. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci a ta nu are DCC.Sunt curios daca are doar MAX sau su PLUS.

Legat de senzori parcare, in descriere la dotari apare Park PILOT, iar in ETKA apare 7X2 park distance control si 8A2 sau 8A5 Inteligent Parking System. poate pe MAx sa fie dotarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, din cate stiu, nici MAX sau PLUS nu au DCC. nu era pe 1st. nu erau diferente la trenul de rulare (exceptie poate doar rotile daca vrem sa le includem in trenul de rulare) intre cele 3 variante de 1st.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am. Conform hartiilor nu are DCC si nici nu am simtit vreo diferenta cand am schimbat modurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!