Jump to content

Jurnal DSG7 cu ambreiaje umede (DQ380, DQ381, DQ500)


lupo_bv
 Share

Postare recomandată

@EEXCALADE

Allspace CUAA si cutia cu datele din poza de mai jos:

20210122_195109.jpg

Pe stickerul lipit pe bateria din portbagaj scrie engine/gearbox code CUA A TFS

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.Asta am vrut sa zic si eu, 0GC corespunde DQ381 si nu DQ500. Ciudat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, cutiile DQ500 sunt de 3 feluri ( sau ma rog, sunt 3 coduri diferite ) :

- 0BT pt vehiculele comerciale,

- 0BH pt Tiguan, Passat etc... dupa 2011,

- 0DL pentru modelele RS

 

"The DQ500 (0BT) transmission is designed by Volkswagen AG based on the experiences afforded by the proven DQ200 and DQ250 transmissions. The DQ500 makes dual-clutch technology available for larger vehicles with high output engine configurations up to 600 Nm.

The DQ500 (0BT) DSG made its debut at Volkswagen Commercial Vehicles with the launch of the Transporter (T5) in 2009. Thereafter the DQ500 with identification 0BH is introduced in the 2011 model year Tiguan at Volkswagen Passenger Cars.

In addition the DQ500 (0DL) is used in sport models like the Audi RS3 / TT RS."

 

@ct_act mai verifica odata codul cutiei tale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După un pic de săpături in Obd11, la Advanced Identification zice vw/audi part number: 0DL300012P.

O fi bine, o fi rău... macar e dq500. :)

 

 

Screenshot_20210202-235454_OBDeleven.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.  Acuma, tutoriale pentru schimb de ulei si filtru la "0BH" DQ500 sunt. Ce ma nelamureste pe mine este ca la DQ 381 filtru e plasat orizontal si interval de service 120.000 km. O sa ziceti, bun.. si ce daca e plasat orizontal...daca nu se schimba ce conteaza? Pai pentru mine conteaza.. De asemenea as vrea sa stiu daca e aceeasi procedura ca si la 0BH cu surub ulei separat la mecatronic, surub golire cutie, snorkel imbus 8 ...etc. Asta daca a facut cineva un schimb sau a stat pe langa altcineva si a furat "meserie".

 

Multumesc,

 

Radu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan_andrei82

Salutare! Stie cineva daca exista tpi (vw tpi 2045439/5) pentru update de soft la dsg DQ500? Sau a facut cineva vreun update de soft la reprezentanta pt dsg? Este vorba despre un Tiguan 2.0 tdi, 150cp, 4motion, 2017, la care se simte mai tare schimbarea treptelor 1-2-3 si invers comparativ cu un Audi, echipat cu acceasi cutie dsg.

Am gasit ceva pe Ross-tech:

https://forums.ross-tech.com/index.php?threads/20167/

 

Informatii din Obd11:

Screenshot_20210102-123025_OBDeleven.thumb.jpg.9cc1c08cbb926471305f2b14166108d3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Audi motoarele sint montate longitudinal, nu e chiar aceeasi cutie (difera un pic codurile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan_andrei82

Stiu ca Audi are motorul montat altfel si ca are alt soft al cutiei dsg, dar cica lucrurile s-ar imbunatati dupa update-ul de soft al cutiei dsg vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, radu81 said:

Acuma, tutoriale pentru schimb de ulei si filtru la "0BH" DQ500 sunt.

Sunt, dar nu si pentru DQ500 cuplate cu 2.0 BiTDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, oare sa am pe al meu Tiguan 2.0 tdi, 150 cai, 2018, tractiune fata, DQ500 ? Din cate am citit DQ500 s-ar fi pus pe cele 4x4, iar cu tractiune fata DQ381, dar mie pe OBD imi da ca am DQ500. Voi ce parere aveti ?

Multumesc !

Screenshot_20210218-140026_OBDeleven.thumb.jpg.6995040509a018e81e634f33ee7b3619.jpg

Screenshot_20210217-170314_OBDeleven.thumb.jpg.a8fd7cb4fa8e264ee5713249f697290e.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles tot de aici, se pare ca acel cod 0DL asta înseamnă. 🤘

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. M-ar interesa sa achizitionez la un moment dat un Passat B8 cu tractiune integrala - motorul de 2.0 tdi /190 cp. Fie variantul normal fie alltrack.

 

Intrebare, daca stie cineva: din ce an / luna s-a pus cutiile DQ381 in loc de DQ250 pe acest model? In unele locuri am vazut ca din 2017 in altele ca la faceliftul din 2019.

 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, alexh said:

Salutare. M-ar interesa sa achizitionez la un moment dat un Passat B8 cu tractiune integrala - motorul de 2.0 tdi /190 cp. Fie variantul normal fie alltrack.

 

Intrebare, daca stie cineva: din ce an / luna s-a pus cutiile DQ381 in loc de DQ250 pe acest model? In unele locuri am vazut ca din 2017 in altele ca la faceliftul din 2019.

 

Multumesc. 

Din luna 10/2017 s-a pus DQ381 pe Passat B8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @SavuAD

Dupa ce am postat, mi-am dat seama ca poate ar fi mai potrivita intrebarea pe topicul "Variante DSG (6 vs 7) acelasi motor ?". Sorry. Daca un moderator vrea, poate sa mute mesajele acolo. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un Tiguan 2.0 tdi 4x4 2014 dsg7 la o iesire pe autostrada am trecut masina in sport si am accelerat la maxim ,masina a ajuns la 4000 rot.si 140km/h am tinut constant si nu a trecut in treapta 7,stiti cumva in S merge doar pana la 6 sau am ceva probleme ? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cât timp accelerezi blană va schimba doar la zona roșie a turometrului indiferent că e în S sau D.

Ești sigur ca e dsg7?

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 ct_act,sigur este 7 ,pe D si manual merge pana la 7 dar nu am mai fortat pe S pana acum si am incercat sa o fac sa treaca in 7 fara rezultat.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,revin cu intrebare pentru posesori DSG7 DQ500 in  Sport cutia trece in treapta 7 ??? Eu am incercat si nu a trecut am dus-o in 170km/3400rot mers constant ,nu as vrea sa umblu la cutie aiurea. Mentionez ca in D si Manual merge tr7 .merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg cu ce te deranjeaza ... dar nu cred ca masina are ceva. In general la masinile cu muulte viteze, ultima treapta este gandita pentru mersul pe autostrada cu o turatie cat mai mica la o viteza mai mare. In acest caz viteza maxima se atinge in penultima treapta, unde turatia la viteza maxima este aprope de puterea maxima a motorului. Eu nu m-as stresa deloc legat de acest aspect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

philip67@ La mine trece in treapta 7 cam pe la 3000 rot si deja am 130 km/h in modul S (Tiguan  177cp 4x4 2015)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@philip67 ai cumva cutie pe plafon? Ca in cazul asta ai o limită de viteză.

Si am întâlnit la W213 prima data chestia asta acum niste ani. 

 

PS vezi ca îți vei lua warn :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!