Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

De asta spuneam ca DEKRA face TUV. Eu am fost acum 1 an la ei mi-au facut efectiv tuv. Pus placheta pe numerele de inmatriculare si eliberat hartiile aferente. Cum masina avea tuv facut cu 2 luni in urma, la inmatriculare au sunat pentru confirmarea celui de-al doilea tuv. Eu zic sa iei o copie dupa "brieful mic", sa intrebi la orice reprezentanta ce trecut are masina, apoi poti merge la un service sa vezi ce zice si un mechanic. Restul e noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am o intrebare in special ptr Bwwlan.

M-am apucat de cautat masina prin zona unde stau in Germania, am gasit o Octavia interesanta, dar dealerul nu-mi inspira deloc incredere pentru ca e turc, dar totusi el a zis ca nu e nici o problema sa mergem la DEKRA pentru un check...

Intrebarea mea este ... avand in vedere ca DEKRA e intr-o localitate foarte aproape, e posibil sa se cunoasca turcul cu cei de la DEKRA si chiar daca merg sa nu aflu problemele masinii ?

Ar trebui sa-i cer sa mergem la urmatoare statie  sa vad daca vrea? (diferenta de 10 km)

Si a doua intrebare, se poate face online programare la DEKRA, si cum se cheama checkul ptr masini second ?

Daca nu si daca se poate doar telefonic, ce ar trebui sa cer ?

Astea sunt si pentru urmatoarele cautari, sa stiu cum sa procedez in cazul in care gasesc si alte masini .

fugi cat poti de "combinatia" cu turcul...personal am lucrat la ei 6 ani,fac pe dracu in patru sa le mearga "businessul"...imposibil sa nu aiba cunostinte,am auzit ca unde au autohausul sau prin apropiere au si service pentru a repara "cadavrele"...cine  aduce masini de acolo se feresc de ei....nu vreau sa te dezamagesc dar mare atentie daca nu ai bani de aruncat aiurea....succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat gandul de la masinile alea deja, azi am fost la un autohaus imens cu sute de masini, am gasit acolo 2 Golfuri care imi plac, sunt un pic mai scumpe dar macar imi inspira incredere si masinile si oamenii de acolo. Sa vedem ce o sa iasa, deocamdata nu au exact ce imi doresc eu, dar am timp sa astept pana primesc ceva sau sa ma uit si la celelalte reprezentante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea : da-ne te rog un link sa vedem la ce autohaus te referi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea naspa sau alea bune ?

 

Asta e ultimul, de fapt e un grup de reprezentante si tot tacamul: http://www.waltercoenen.de/CoenenContao/index.php/gebrauchte.html

 

Asta e Autec din Dusseldorf si Wuppertal, au masini ieftine dar kilometri multi, la prima vizita mi s-au parut dubiosi dar dupa ce am fost la celelalte mi-am schimbat parerea, s-ar putea sa mai caut la ei .

Mondeo care l-am vazut deja s-a dat, ca am sunat sa fac un test-drive ...

http://www.trend-automobile.de/

 

Iar cele 2 naspa nu stiu daca are rost sa le mai dau, ca oricum degeaba te uiti pe site si totul e frumos si cand ajungi la fata locului

...se schimba situatia. Deja cand vad autohaus cu 10-20 de masini nici nu-mi mai bat capul, daca mai are si nume dubioase pe la datele de contact e clara treaba.

Dar ptr cine vrea masina ptr RO, poate ca ar merge, pentru ca in RO costurile de reparatie nu sunt asa imposibile ca in DE, se poate anula DPF etc. ...

Poate tin eu prea mult la banii mei si nu-mi place riscul ...

 

PS: Daca mai cunoaste cineva zona si stie reprez de astea mai mari si serioase rog sa-mi trimita pe pm daca vrea, dar fara oferte ca imi cauta el masina buna sau ceva de genul.

Sper ca postul sa nu fie considerat offtopic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti recomanda pe cineva care aduce masini din Germania de preferat pe firma (fara TVA)? Daca e si de pe forum cu atat mai bine.

 

Inca o intrebare, daca o masina nu are toate reviziile facute la reprezentanta este vreo problema? Ma refer aici strict la masinile din Germania.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de la AUTEC-ul din Düsseldorf am luat un A4 2.5 TDI quattro in 2007 si au fost foarte OK. Mi-au si lasat din pret, mi-au si dat masina pe mana cateva ore sa fac drive-test, am si dus-o in rastimp la un ADAC Prüfstelle, n-a avut nimeni stresul meu. Le-am lasat pasaportul si cu asta basta. Cand am revenit peste 4 ore n-a intrebat nimeni nimic, unde am fost, ce am facut, samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Bwwlan e bine ca am cel putin un feedback ptr AUTEC din Dusseldorf. Exista ceva topic cu Autohausuri mai mari din DE si feedback ptr ele, poate ar trebui sa initiem unul ?

 

Pana la urma care e treaba cu garantia ca nu mai inteleg nimic, e obligatorie (si gratis) ptr masini care nu sunt la export deci care vor fi inmatriculate tot in DE ?

 

Am fost aseara si am vazut o masina, 140k km, 2011, am facut si un mic test drive, sincer mi-a placut masina, cat pe-aici sa o iau, ii spun la om ca

nu vreau sa o export si daca imi da garantia de 1 an pentru Germania, la care el imi spune ca nu poate sa-mi dea nici o garantie, ca el castiga doar 500 de euro

la masina si mie daca imi crapa ceva intr-un an el nu are cum sa acopere cheltuielile de reparatie bla bla, ca oricum sunt si altii care vor masina etc ... vrajeala ca sa o iau .

 

Asadar nu mai inteleg nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea spune cam asa:

Intre persoane fizice se ofera o garantie de 2 saptamani.

Vanzator persoana juridica Cumparator persoana fizica, garantie 12 luni.

Cumparator persoana juridica sau export nu se obliga vanzatorul sa ofere garantie.

In general, aceasta garantie(gewährleistung) se refera strict la motor si cutie.

Unii percep un comision.suplimentar pentru a oferi aceasta garantie, altii nu vor sa-si bata capul si prefera export, handler, gewerbe, etc.

Personal prefer sa iau fara garantie, dar verificata bine in prealabil si sa-mi treaca km in contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ptr raspuns foarte de ajutor. Omul avea autohaus mic ce e drept dar probabil m-a vazut roman si a zis ca poate sa

mi-o vanda fara nici o garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca trece in cv datele de RO, e echivalentul exportului, chiar daca tu o vei inmatricula pe numele tau in DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Bwwlan e bine ca am cel putin un feedback ptr AUTEC din Dusseldorf. Exista ceva topic cu Autohausuri mai mari din DE si feedback ptr ele, poate ar trebui sa initiem unul ?

Uite aici: http://vwforum.ro/topic/47977-dealeri-auto-de-evitat-din-germania-si-nu-numai/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii percep un comision.suplimentar pentru a oferi aceasta garantie, altii nu vor sa-si bata capul si prefera export, handler, gewerbe, etc.

 

 

Am vazut si eu pe mobile.de anunturi de genul, ca ofera garantie pt o anumita suma. Dar daca legea ii obliga sa ofere garantie de 12 luni pt persoana fizica, nu ar trebui sa o dea gratis? Adica, sa zic, daca cineva care locuieste in Germania nu vrea sa plateasca in plus pentru garantia aceea si se defecteaza mototorul in mai putin de 12 luni are sanse sa primeasca ceva despagubiri?

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o parere a mea poate va ajuta in a lua cea mai buna decizie la cumpararea unei masini din DE

 

1.Ca sa cumperi o masina din germania fara sa ai surprize si sa fi tratat oarecum corespunzator de dealer adica sa afli si problemele masinii,istoric,garantie,etc trebuie sa vorbesti limba germana obligatoriu.In acel moment dealerul vorbeste altfel cu tine.

 

2.Majoritatea masinilor care se vind netto adica cu plata tva-ului la noi in tara au bube...neamtu se asigura ca le da la export....

 

3.Trebuie sa ai si noroc si timp,in principiu daca nu ai experienta nu mai poti face actele export in aceeasi zi cu cumpararea masinii

 

p.s. sfatul meu.. dute la talcioc,cauta masina,dute la test si cumpara ce-ti place...oricum poti fi sigur ca s-a uitat cineva mult mai experimentat ca tine(samsarul) inainte si in principiu masina este ok,daca mergi in germania poti avea surprize muuuult mai urite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula la masinile cu peste 120 tkm nu se mai risca nimeni sa ofere garantie. De aceea se folosesc tot felul de modalitati, astfel incat vanzatorul sa se lipseasca de grija garantiei. Masinile pana-n 120-150tkm carora li se ofera garantie, au preturile pe masura. Daca se defecteaza ceva in cele 12 luni, iar vanzatorul cumva face nazuri, e suficient sa-l reclami la politie si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, ce parerere aveti dragi forumisti despre golful IV 1.6 in attachment? Masina are 220000km.  Merita luat cu 1100 euro? Sau care are fi ultimul pret dupa parerea voastra pentru o masina care merge bine si nu are alte probleme decat zgariatul lateral cum se vede pe poza?

post-62048-0-17954100-1423162258_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare mai mult busit decat zgariat ... arata ca si cum ar fi intrat in sant pe lateral sau ceva de genul ... nu mi se pare o afacere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2002 Edition si pretul este mult negociabil.  (o intrebare...  daca ai Zollkenzeichnen pt 15 zile trebuie sa platesti pentru rovignieta ca si ceilalti participanti de trafic? Cineva parca zicea ca daca ai Zollkenzeichen atunci nu mai trebuie sa iei rovigniete in Austria Ungaria Romania si nici in Germania)

Modificat de SHARPShooter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Romania si Germania nu, dar in rest da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e 1100 in germania?atunci e scumpa,gasesti asaceva si la 500 euro acolo

 

ai nevoie de verificare valabila sa poti scoate numere de export ceea ce nu cred ca are masina aia

 

inca ceva,motorul 1,6SR are un consum serios,dublu decit 1,9TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar totusi @Pig are dreptate cu sfatul :). Am negociat pretul la 500 de euro si am format numarul ieri toata ziua si abia pe la seara a raspuns tipul ca ' Der Wagen ist verkauft...., LEIDER'

post-62048-0-83695400-1423293071_thumb.j

Modificat de SHARPShooter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, atunci cand cumperi masina din Germania aceasta este asigurata? daca da, unde este facuta de obicei asigurarea si cat este valabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!