Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Citisem undeva pe vwforum ca, daca ai o firma platitoare de TVA si vrei sa cumperi o masina "noua" din Germania, nu poti sa o faci fara plata TVA-ului daca masina nu are cel putin 6luni de la fabricare si cel putin 6000km rulati.

Eu stiu un caz concret cand o cunostinta din Cluj nu a putut cumpara pe firma un Mercedes nou la pret netto de la un dealer din Germania in 2012, singura posibilitate care i-a oferit-o dealerul fiind o masina similara de 1 an (jahrewagen) la care nu a mai platit TVA. Explicatia a fost ca nu are voie conform reglementarilor de la Mercedes, pentru prevenirea concurentei neloiale vis-a-vis de dealerii din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao...spuneti-mi si mie ce sa fac in cazul in care am pierdut cartonasul ala rosu ce insoteste numerele galbene de Germania....vreau sa inmatriculez masina si nu vreau sa am surprize la ghiseu ! mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am inteles si eu de la un samsar el cumpara masina de afara pe firma fara sa plateasca tva dar nu se mai inregistreaza cu factura si cand ajunge in tara face o alta factura ca si cum masina a fost cumparata din germania pe persoana fizica cu tot cu tva, o vinde si uite asa se imbogatesc unii peste noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mike2402 - te duci la notar si dai o declaratie ca l-ai pierdut si cu declaratia la dosar nu o sa ai surprize.Eu asa am facut si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinand cont ca acest lucru de face de ani buni de zile ma mir ca nu s-au luat masuri pentru prevenirea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa a facut cel care mi-a vandut Alfa in urma cu multi ani.

A cumparat masina cu factura pe firma din Germania, iar mie mi-a dat un contract de vanzare-cumparere pe care-l avea in alb, completat de el cu numele vanzatorului neamt si numele meu la cumparator.

Eu am inmatriculat masina fara probleme, el s-a ales cu tva-ul plus adaosul.

Nu recomand practici de genul asta... eu m-am prins de treaba asta cand deja ii dadusem avans si nu mai aveam cale de intoarcere.

Este ilegal, se incadreaza la fals si uz de fals.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi Doru ...asa voi face !

Modificat de mike2402
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare nu exista nici o baza de date comuna, in care autoritatile noastre sa verifice ca in germania s-a emis o factura iar in romania nu s-a inregistrat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da , dar prea tarziu.intr-o luna de zile crezi ca ei cumpara o singura masina pe firma respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi nu are importanta cate masini cumpara, important este sa verifice ca fiecare factura emisa in germania fara tva sa fie inregistrata si in romania.e destul de simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare:

Am gasit o masina pe care as vrea sa o cumpar in germania, de la dealer, am planificat totul si vreau sa ma duc saptamana viitoare dupa ea.

Intrebarea este cat timp ia sa obtin Ausfuhrkennzeichen? Am inteles ca ar fi eliberate dupa 2 zile... Eu ajung acolo miercuri seara si sunt cam presat cu timpul.. credeti ca reusesc sa plec inapoi spre tara pana vineri-sambata?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joi pana la pranz esti cu actele si numerele in mana...asta daca te ajuta si dealerul un pic(presupun ca nu ai mai fost in D sa vezi care e procedura si ca nu e chair la usa dealerului sericiul de inmatriculari :) astfel ca trebuie sa te deplasezi...ori scoti numerele pe drum in colo..insa aici intram in polemici cu numerele galbene...end of story.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri.. M-am mai linistit. Imi zisese cineva ca ar dura in jur de o saptamana.. si nu prea m-a incantat.

Oricum am de gand sa inchiriez o masina sa ma pot misca in voie pe acolo pana termin toata afacerea, iar dealerul m-a asigurat ca ma ajuta.. Deci sper sa fie toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa inchiriezi o masina, iti trebuie 3 lucruri:

1) card de CRDEIT (nu de DEBIT) valabil pe numele tau;

2) buletin/CI/pass valabil pe perioada inchirierii;

3) permis de conducere valabil pe perioada inchirierii.

Pe langa suma necesara inchirierii, sa te astepti sa ti se blocheze un 200 Euro drept garantie, bani care-ti vor fi returnati la predarea masinii, daca totul e OK. Eventualele amenzi apar in sistem imediat, nu de pe o zi pe alta, asa ca unde scrie 30, mergi cu 30, nu parca aiurea si totul o sa fie in regula.

Iti recomand sa inchiriezi de la Enterprise, au preturi OK, le mai si poti negocia putin (de ex., sa-ti dea full casco fara fransiza) si iti returneaza garantia pe loc. Eu am luat de la ei, dar si de la Sixt, Europcar sau Hertz si la toti ceilalti a durat cca. 2+ saptamani pana mi-au deblocat banii de pe card, desi n-aveau motiv sa-i tina atat de mult.

O masina din clasa mini pe 2 zile (de miercuri pana vineri) te costa 68 Euro + benzina; dieseluri n-are nicio companie pe clasele mici. Din clasa Economy platesti 80, dar devreme ce o folosesti numai ca sa nu mergi pe jos, nu merita diferenta.

 

Vezi ca aici birourile de inchirieri auto nu au deschis sambata si duminica.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Eu am fost la enterprise, luni, tot asa sa ma interesez de preturi, in Hannover. Mi-au cerut 500 euro garantie, iar la un polo, mai rapciugos, vroiau 50 euro pe zii. Bineinteles CI, permis. Daca vrei sa recuperezi banii repde, depui garantia cash, pe care o iei cand returnezi masina. Atentie , cand iei masina, sa lui pui in vedere orice zgarietura sau defect observat, innainte sa parasesti locatia. Am auzit lucruri ciudate de la colegii mei de munca. In rest, daca ai noroc, numerele rosii poti sa le ei si de la dealr, la fel si asigurarea, daca nu faci un drum pana la o primarie si se achita acolo toate taxele. Nu-ti recomand nr galbene, e diferenta prea mica, iar daca intalnesti idioti unguri, ajungi cu spaga aferenta, sa platesti mai mult decat pe cele rosii. Nu te grabii la achizitie, si nu uita sa ceri nr de km pe factura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai nevoie de masina inchiriata.Daca mergi de dimineata la handler pana la pranz esti gata cu actele si poti pleca unde doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Diferente de pret in Germania


Volkswagen Golf VI GTD 2.0 TDI /CLIMATRONIC/SHZ/PDC/4-türig
Limousine
38518 Gifhorn, [ 10, 2014]
Schwarz 125 kW (170 PS) Schaltgetriebe
Klimaautomatik , 4 (Grün)
83.300 km 15.980 EUR

Volkswagen Golf VI GTD 2.0 TDI /CLIMATRONIC/SHZ/PDC/4-türig
Limousine
78713 Schramberg-Sulgen, [ 10, 2014]
Schwarz 125 kW (170 PS) Schaltgetriebe
Klimaautomatik , 4 (Grün)
83.300 km 17.480 EUR

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=174830689&sentBySearchOrder=true

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=174895328&sentBySearchOrder=true

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volkswagen Golf VI GTD 2.0 TDI /CLIMATRONIC/SHZ/PDC/4-türig

Limousine

33790 Halle/Westf., [ 10, 2014]

Schwarz 125 kW (170 PS) Schaltgetriebe

Klimaautomatik , 4 (Grün)

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=174940306&sentBySearchOrder=true

asta e intre cei de sus.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greu de spus.

Deocamdata, urmaresc piata, ca sa zic asa.

Poate nu va fi nimic, pana la urma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Nu-ti recomand nr galbene, e diferenta prea mica, iar daca intalnesti idioti unguri, ajungi cu spaga aferenta, sa platesti mai mult decat pe cele rosii.

nu sint ungurii idioti ci aia care alearga dupa a face un ban in plus; numerele alea nu sint decit pentru deplasare cu masina la tuv...si altele de genul asta.

cel putin asa stiu eu.

ultimul caz stiut de mine cu un bisnitar de masini e ca a stat in granita la Bors parcat pina i-a adus cunostiinta mea nr rosii (ma rog, il stia vamesu si a vb cu colegul ungur...)...imbirligaturi de genul asta... ca sa se plimbe al meu de la Arad la Oradea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  @DragosR - In ultimul timp am studiat si eu legea, si ai dreptate, nr galbene sunt doar pentru deplasare in vederea inmatricularii ulterioare, pe teritoriul germaniei, si nu pot fii folosite pentru export pentru ca masina nu are verificarea tehnica facuta (TUV). Pana la urma au dreptate ungurii ! Si mai scrie ceva la lege, nr galbene se dau doar daca masinii i-a expirat tuv cat a stat la vanzare. Un vehicul, nu are voie sa stea pe domeniul public daca nu are verificarea facuta, mai exact nu ai voie sa o tii pe strada sau in parcare, la fel si in cazul nr galbene expirate. Daca este tuv  valabil, automat ti se dau nr rosii, cel putin asta reiese din legea germana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca am dreptate :D
nu stiu daca ungurii sint ai dreacu daca totusi reusesti sa iesi din tara cu numere rosii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, stie cineva cat costa aceste numere rosii? sunt diferente de la o regiune la alta? Eu trebuie sa iau o masina de langa Stuttgart

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!