Jump to content

Seat Ateca 1.5 TSI 4Drive


laduncaag

Postare recomandată

Salutare,

Astazi am facut primul off road mai serios cu masina: un forestier ingust, cu bolovanis, cu ceva treceri dificile, cu zone surpate. A fost ceva de treaba pt un inceptor ca mine dar cu o masina buna si cu multa rabdare, m-am descurcat binisor. Vreo ora de urcus continuu, de la 950 la 1350, cam tot o ora si inapoi.

Poze nu prea multe, m-am dat jos de cateva ori sa verific traseul la trecerile dificile dar eram prea concentrat pe drum ca sa-mi arda de poze.

 

20200725_170446.jpg

20200725_170457.jpg

Detalii despre tura in topicul dedicat https://vwforum.ro/topic/63690-munte-romania/page/7/?tab=comments#comment-3050043.

 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare,

Azi "Mocanita" a profitat de o pauza in programul montan si a dat piept cu dealul din Moisei, MM. Am urcat cam 5-600m pe un drum de pamant, folosit de tractoare probabil. Urcarea a fost palpitanta pt mine, nu atat de tare si pt masina, care a aratat f sigura pe ea, nefiind nevoit sa trec de 2k turatie. Pe partea mea am reusit sa gasesc traseul potrivit pt a avea rotile la nivel iar cele cateva treceri pt repozitionare au fost executate corect. La coborare asistentul m-a tinut in 2-3 km/h, foarte safe, f precis.

 

20200820_202746.jpg

Link către comentariu
On 6/30/2020 at 7:07 PM, b94uri said:

 daca poti verifica in CIV...

Greutatea din CIV nu are nicio treaba cu cea reala. Rar se intampla sa se nimereasca. La mine e cu 60kg mai usoara in CIV. Posibil optiunile sa influenteze mult.

Link către comentariu

Dupa antrenamentul de joi, vineri a fost randul nostru sa urcam pe "dealuri", pana pe vf Gargalau.

Masinuta si-a facut datoria pe forestier apoi a ramas cuminte in poiana sa se uite dupa noi ?

20200821_110733.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi am fost la prima revizie, detalii pe topicul dedicat (https://vwforum.ro/topic/127335-intretinere-ateca/page/3/?tab=comments#comment-3054986).

Am schimbat reviziile pe interval fix.

Si am luat si doua mici accesorii, covoras tunel median de karoq si ultima iteratie a capacului de lichid pt parbriz.

 

20200903_095928.jpg

Link către comentariu

Azi ne-am echipat pt iarna. Am ales o marca noua pt mine, Nokian. Dot 2320, made in Finland.

20200910_221735.jpg

Link către comentariu

Astazi am urcat "Mocanita" la cab Ciucas. Recunosc ca am avut ceva emotii dar la fata locului s-au risipit. Masina s-a intrebuintat putin la urcare, panta e serioasa. Am avut nevoie de 3k turatii doar in doua momente, pe bucata de panta in linie dreapta si la urcarea de la final. Si sincer cred ca se putea si fara lejer, doar ca incepator fiind am avut acel inpuls de a forta. La coborare am mers doar cu asistentul, care m-a tinut ba la 9, ba la 4 pe cateva bucati mai naspa. Fara probleme, doar cardiace, panta aia e wow ?

20200912_150846(0).jpg

 

@Cristian te taguiesc ca ziceai ca esti curios cum ma descurc pe urcarea asta.

Link către comentariu

Da, e o realizare sa urci pana sus la cabana, nu multi se incumetau sa faca asta, inclusiv cu masini mai ok decat Ateca (ex un Glb nou, care era parcat cuminte pe dreapta). 

Overall, masina e foarte capabila si ofera multa calitate.

Link către comentariu
21 hours ago, Cristian said:

nu multi se incumetau (ex un Glb nou, care era parcat cuminte pe dreapta). 

 

GLB 180, 200 si chiar 250 benzina plus tot ce e diesel vin doar/si cu o sg punte motoare

Link către comentariu

@andrei0241 poate Cristian se referea la un GLC, sunt f putine GLB pe strada. Dar sa stii ca GLB vine si cu variante 4matic.

@tfe tocmai de aceea am urcat cu ea, de cate ori am fost la picior m-am uitat ce masini urca si eram convins ca poate. Asta nu m-a scutit insa nici de emotii inainte nici de bucurie dupa.

Link către comentariu

Da, subliniam doar ca GLB'uri e f posibil sa nu fi fost 4matic. Iar la ce inclinare este la final, cu tractiune fata te poti trezi ca n'ai suficienta aderenta

Link către comentariu

Era sigur Glb, cu numere rosii chiar. Pentru cine nu a incercat, dar crede ca e usorz ii recomand sa faca asta si discutam dupa. Senzatia de a ramane in mijlocul rampei, fara aderenta, e de nepretuit. In cazul meu, o apasare pana la fund a acceleratiei a rezolvat problema, insa nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost sa dau cu spatele cateva zeci de metri.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salutare,

Am revenit de la o noua urcare, pe saua Gradisteanu din mtii Iezer-Papusa. Tura asta i-am facut poze ?

 

20201003_162112.jpg

 

20201003_165037.jpg

 

20201003_163246.jpg

 

20201003_163540.jpg

 

20201003_164513.jpg

 

Link către comentariu

Am venit cu up-ul la revizie astazi, am profitat de ocazie sa mai accesorizez masina pe partea practica.

 

20201005_084621.jpg

Link către comentariu

Cosul as vrea sa il vad cum arata in masina si eventual un cod al lui... pare util :) 

Link către comentariu

@Boditza Este foarte util, am avut si pe golf. Are o bareta de material textil antiderapant/anti zgarieturi pe spate. Balamalele capacului sunt f solide. Punga e calitativa. Singura lui problema e ca nu se poate cumpara replacement la punga; nu exista cod in sistem (asa mi-au zis de la accesorii, nu bag mana in foc ca nu gresesc ei).

 

20201005_195629.jpg

20201005_195636.jpg

16019207012705568336188084385117.jpg

Link către comentariu
On 10/3/2020 at 10:50 PM, laduncaag said:

Salutare,

Am revenit de la o noua urcare, pe saua Gradisteanu din mtii Iezer-Papusa.

Ai fost cu masina pe Valea lui Ecle sau ai fost la pas de la Cabana Cuca?

Link către comentariu

Asa e, insa cum ziceam, punga de la ei are o anumita calitate. Dar hai sa depasim momentul, e doar o punga totusi ?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!