Jump to content

Touareg 7PFacelift vs Skoda Kodiaq


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este ok, daca masina este curata....dotari are ceva... 

Eu l-am.dat pe am meu anul trecut cu 17.500....km 205.000.

P.s. al.meu nu avea barele de pe plafon, am comandat si am uitat de ele, in depozit la service. Daca auziti pe cineva, care vrea originale...sh...sa ma.anuntati. Multumesc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Touareg 7P 245 ps (echipare full )am avut, a fost luat la 13000 de km si vandut la 100000. Masina este buna solida insa cu tot cu perne de aer se simte ca o barca si asta nu mi-a placut. Am probat si varianta cu arcuri, dupa mine se simtea si mai rau. La modelul facelift de la 7p s-a montat o suspensie de aer adaptativa (Wankausgleich) care cu adevarat face diferenta. Costurile de intretinere au fost destul de mari. 

Skoda Kodiaq Style 190 PS am acum cumparat de nou. Spatiu mai mult decat in Touareg, (cel putin asa simt eu cu toate ca am 190 cm). Materiale de buna calitate. Technologie mai noua. Costuri de intretinere pana acum bune. Insa o parere o sa imi fac dupa 100000 de km. 

Legat de partea de offroad exista un topic al unui coleg din Buzau cu un Kodiaq si se vede cat este de capabil, Touareg-ul nu cred ca l-ar baga nimeni pe astfel de drumuri si nici eu nu am facut-o.

Daca ar fi sa aleg intre cele 2 as alege Kodiaq-ul.

Daca ar fi sa aleg un SUV Premium as alege Mercedes ML sau facelit-ul lui GLE. Am avut ocazia sa il conduc cateva zile si este altceva. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noi am alege GLE facelift daca ar fi sa optam intre Kodi si 7P , costa cat amandoua la un loc

In rest , daca ar fi sa alegi intre Kodiaq si altceva nu mai are relevanta , ai ales deja Kodi ca sa schimbi 7P , esti subiectiv acum

Intelegem ca materialele la 7P erau mai proaste decat cele de la Kodiaq ?

Tehnologia noua si impozitul mic sunt marile avantaje la Kodiaq , dar nimic in rest , nu e 7P mai barca decat e Kodi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegerea unei masini este tot timpul subiectiva ?

Materialele din Touareg sunt bune fara doar si poate insa si acolo se fac reduceri pe unde se vede mai putin ( materialele nu sunt insa de 3 ori mai bune). Touaregul pe care l-am avut eu a costat nou 85000 de euro, Kodiaqul a fost nou in varianta Style 33000 de euro. Retrospectiv nu merita Touaregul 50000 de euro in plus, cel putin nu din punctul meu de vedere.
 

Nici Kodiaq-ul nu este perfect insa eu cred ca raportat la investitie primesti mai mult decat la Touareg, acum fiecare decide in functie de buget si preferinte. 

Barca sunt cam toate SUV-urile, mai mult sau mai putin.

PS: GLE din 2016 cu 60000 de km il gasesti la 32000 de euro. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia despre diferentele de calitate mi-a adus aminte de comparativul de mai jos. Nu e 7P ci 7L, nu e Kodiaq ci Atlas, pe aceeasi platforma, dar ideea e aceeasi. In termeni de calitate perceputa si intrinseca, respectiv solutii tehnice, nu prea poti compara un SUV facut pe baza platformei compacte si de un brand mai entry level cu un SUV facut pe platforma de lux, chiar daca sub brandul generalist. E pur si simplu alt caiet de sarcini.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35 minutes ago, alex1500ro said:

Nici Kodiaq-ul nu este perfect insa eu cred ca raportat la investitie primesti mai mult decat la Touareg

Asta e ceva normal , si un Duster ofera destule pentru cat costa , doar ca in topic se comparau 2 masini second care se pot lua la pret asemanator

Si din acest moment se schimba complet discutia , nu mai conteaza cat au costat noi , cat costa acum , etc

Dai aceeasi bani si primesti doua lucruri complet diferite , un 7P sau un Kodi , ambele second , mere sau pere cum are o vorba @F l o r i n

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
8 hours ago, vdragos said:

E pur si simplu alt caiet de sarcini.

 

Exact. Pur si simplu, nu le poti compara. Si legat de spatiu, tot asa....cel putin spatiul dintre pasager fata si sofer, pozitia de condus, etc....net superioara la Touareg. 

Skoda e un Tiguan alungit. O masina ok....dar ni le putem compara. E ca si cum compari o Octavia 3 noua ...cu un A6 C7...3.0tdi. Da, le poti cumpăra la aceeasi bani, aprox

Alta tinuta de drum, confort, siguranta....si costuri de întreținere. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!