Jump to content

Touareg 7PFacelift vs Skoda Kodiaq


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Christian.B77

Salut!

 

Planuiesc achizitia unei masini, momentan oscilez intre Touareg '15-16 , motorul de 3.0 L 204 ch si Kodiaq 2L TDI DSG. 

 

Bugetul alocat Este in jur de 25.000 euro, pentru o masina cu maxim 60-70k. 

 

Personal, imi place mult mai mult Touareg ul. Masina o voi tine minim 5 ani. 

 

Voi ce ati alege? 

2016-volkswagen-touareg-rline-1.jpg

Skoda-Kodiaq-front.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu conteaza costurile de intretinere , nu se pot compara

Touareg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu se pot compara. In primul rand Kodiak este un Tiguan lungit,un suv mic, de buget.....Touareg un suv premium, care se simte in orice. Confort, sisteme, etc....prezenta. Daca impozit, întreținere, consum..nu sunt o problema , atunci recomand Touareg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te intereseaza mai mult la masina, gadget-uri sau mecanica? Kodiaq e model mai nou, deci implicit ai si tehnologii mai noi cu chestii gen android auto. In schimb, pe partea de confort, capabilitati 4x4, materiale, touareg-ul e mult peste. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Ma intereseaza confortul, dar nu vreau senzatia de barca. La banii respectivi, pt un SUV , in momentul de fata mi se pare best buy T reg. Gadgeturi gen Android Auto/ Apple car play nu ma intereseaza,  vreau minim bluetooth :) daca nimeresc si un sistem audio profi cum am pe CC e super.

 

Obligatoriu bi xenon led, piele, senzori, obligatoriu FARA PERNE,  oblig carlig.

 

 

Ca si fiabilitate, nu vad sa aiba mari probleme modelul 7P, mai ales in cazul in care elimin si suspensia pneumatica.

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligatoriu fara perne, din cauzs costurilor, te gandesti, in caz de se strica ceva, banuiesc. 

Totusi, incearca sa faci un test cu unul cu perne si altul fara. Sincer, nu exista comparatie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie pe care incerc sa le-o explic prietenilor amatori de sh-uri: intretinerea unei masini nu se calculeaza luand in calcul valoare sh ci valoare de nou.

Daca Kodiaqul ala e o masina de 20k noua...Touaregul a 50k noua (variantelen chel-line).  Iar intretinerea sau consturile aferente sunt proportionale. 

In plus, nu exista termen de comparatie intre cele doua.

Dar fiecare stie ce vrea sa faca cu banii lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect... la orice masina SH se aplica acest lucru. Mai ales cand vb de piese originale. Intretinerea sa zicem ca nu este o problema,  dar mai departe trebuie sa ti-l permiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, Christian.B77 said:

obligatoriu FARA PERNE

Atunci obligatoriu roti pe 17

Daca te gandesti sa ii pui roti mari , cauta cu perne mai ales ca ai subliniat ca vrei confort

Masina nu e barca dar e SUV , deci nu e CC in curbe

Daca tot o iei cu km putini si bani multi , ia cu perne , in 5 ani putin probabil sa ai probleme

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Kodiaq in varianta Sportline sau Laurin Klement déjà bate spre 40 k sau mai bine. 

 

Depinde acum si de ce anume voi gasi.

 

Oricum,  sunt momentan in faza de studiu, mai ales pe criza asta. Am cautat si in tara, la WeltAuto, dar nu mi a placut ce am gasit. Ma uit in continuare pe Germania, belgia, franta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touareg, vine intr-adevar cu o alta valoare de intretinere/impozit/casco/etc, dar e ALTA masina fata de Kodiaq. Daca iti permiti ambele variante, si eu as merge tot pe Touareg. La un model mai nou, cu km putini, sansele sa fie vreo pb cu masina sunt mici.

Uite aici un exemplu interesant de Touareg: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=294620427

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am.avut-o de la 140.000km si parca 2 ani vechime...la 205..210.000km.... vanduta in 2019,.martie...dar km reali.

Am.schimbat un calculator de portbagaj (avea portbagaj electric) si consumabile. Nimic altceva. Si avea perne...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem in familie Touareg 7P, cu motorul mai potent, 262 cp, cumparat de nou, acum la 110.000 km, cu perne de aer.

Avem si Tiguan Allspace ( Kodiaq-ul celor de la Volkswagen )

Touaregul se simte mai tanc, este mai lung si mai lat, stai mai sus cu cativa cm, antifonarea mai buna, motorul V6 este din alta loga, la fel si pernele de aer, care sunt mai confortabile cu roti de 20, decat Tiguanul cu suspensie adaptiva si roti de 19. Pe latime cei aproximativ 7-8 cm in plus fac ca Touaregul sa se simta masina mai spatioasa, desi spatiul pentru genunchi la Tiguan este o idee mai mare. Fotoliile din piele cu memorie si full electrice sunt peste Tiguan ca si confort, fiind mai mari, mai late, cu sezut mai lung. Portbagajul este o idee mai mare la Tiguan.

Tehnologie interioara, net superioara la Tiguan.

La bugetul tau eu as alege Touareg.

Daca banii pentru intretinere nu conteaza si nu te intereseaza virtual cockpit, android auto mergi pe Touareg.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am avut pe amandoua, Touaregul este intr-adevar mai bine antifonat decat Kodiaq-ul dar are tehnologie invechita pe care o vei simti in 5 ani de utilizare.

Cu motorul de 204 cai, Touaregul iti va parea submotorizat. Costurile pieselor la Touareg sunt de cateva ori mai mari decat la Kodiaq si chiar nu merita.

Dar la 25.000 euro nu cred ca vei gasi decat Kodiaq cu putini kilometri cu motorul de 150 cai. Am o cunostinta care a luat unul de afara lovit in hayon si bara spate cu 6000km cu 24.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca vei gasi greu 7P la pret bun = da

Ca e submotorizat la 204CP = nu - oricum se modifica din soft la cat vrei

Ca sunt piesele mai sumpe la 7P  = da - e alta clasa , s-a mai spus

In rest conteaza ce vrei sa faci cu masina - sa te joci cu tehnologie noua care te mai scuteste de atentie la condus sau sa conduci efectiv

Peste 5 ani = nu , dar acum = da , e super ok un 7P facelift mai ales daca nu ai avut

Peste ani iti vei aduce aminte cum era sa ai masina cand vom avea toti electrice , versiuni pocket S+ , Pro sau Fold

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut pe mana 7p 2018 versiunea de 150kw si merge ok in accelarare cam pana la 120 apoi cam moare, consumul mediu la mine, mers destul de ''apasat'' era ~18% si nu , nu este nicidecum ''suv premium'' cum specifica cineva aici, materialele mi se par de golf/ passat. Antifonarea era chiar ok iar motorul 3.0 ca si zgomot/feeling clar nu-l poti compara cu 2.0.

Alegerea mea ca si costuri/batai de cap pe termen lung ar fi kodiak, masina cat mai noua si km putini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa iau Kodiaq, mai bine iau Mazda CX5 veche de 1 an sincer, pt tehnologii.

 

As prefera mai putina technologie si electronica in dauna unei masini teoretic mai fiabile si mai rezistente in timp. Singura mea problema e ca as vrea sa o tin minimum 5 ani. 

 

Depinde de ce voi gasi. Masina va fi folosita in principal pentru naveta,  pe autostrada. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de ce ai mai facut versus cu kodiaq-ul daca preferi orice altceva? Ce variante ai mai luat in calcul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma.intelege gresit,  imi place Kodiaq. Dar doar in versiune Sportline/ Style/ LK. 

 

Deja in banii de Kodiaq Sportline iei un Touareg bun. Sau, mai nou, un CX5 aproape nou si cred ca varianta maxima de echipare. Cel mai bine cred Este sa ma duc la teste cu fiecare. 

 

Am.aruncat si Mazda in versus pt ca Este foarte laudata in topurile auto. Am fost la.test drive cu CX5 2.0 benzina 165 cai; masina Este clar submotorizata, as vrea sa vad cum.sunt 2.5 de 194  si 2.2 diesel ul de la ei. Inafara de asta, calitate cel putin egala. in interior ca si la  Kodiaq. 

 

Ma.voi.duce si la Skoda sa iau Kodiaq in teste. Am stat in Skoda in reprezentanta,  far doar atat. T reg am condus,  il cunosc bine ?

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum daca ai inceput sa compari CX5 cu Touareg ... in felul asta ajungem la Kuga sau Duster care au si ele 4 roti

Daca nu te intereseaza jucariile moderne si vrei doar sa conduci o masina , e greu sa fii multumit de Kodiaq sau CX5 dupa ce ai condus 7P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta ma gandeam si eu. Cred ca ma voi orienta spre T reg. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa simti ce doresti

Eu mi-am dorit mereu 7P , din 2011 cand l-am vazut prima data

Cand mi-am permis second am inceput sa caut

Cautand am testat toata concurenta compatabila la SUV-uri

Pentru mine , complet subiectiv , 7P mi s-a potrivit ca o manusa orice altceva am testat

Nici acum dupa 2 ani nu am nici cel mai mic regret ca nu am ales altceva

Deci totul e subiectiv , trebuie sa iti placa tie , nici nu trebuie sa intrebi pe altii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect....doar ca se compara merele cu perele.

Nu poti compara Touareg ....cu Kodiaq, fara suparare...nici cu Q5, cu Tiguan, nu stiu ce Mazda...sau Renault.

Se poate compara cu Q7, X5, Cayenne, etc....

Este ca si cum compari A8 D4 ul cu Octavia 3.

Alte asteptari, costuri, intretinere, impozit, buget, etc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-ar zice punctul pe i ...

Vrei un premium mai ieftin si ti-l permiti - Touareg

Vrei un SUV de clasa mare mai ieftin, mai nou ca tehnologie si cu mai putini km, eventual si cu ceva garantie - Kodiaq

Ca si experienta personala, premium SH poate fi un cosmar dpdv costuri mai ales daca esti tipicar si vrei sa mearga toate.

Din ce m-am uitat pe piata SH, Touareguri chiar si  Supreme se gasesc la preturi onorabile si cu kilometraje modice, dar nu la 25 de mii de Euro. Poate la 35.

LE Kodiaq, Ateca etc. sunt masini onorabile si merg decent, sunt confortabile, cel putin pentru mine nu sunt un deal breaker daca nu sunt din clasa premium; Mazda e altceva dar cu siguranta ca motoarele VAG sunt mai vinoase.

Mai e un amanunt: Touareg nu prea exista decit diesel. Daca mergi mult in oras, nu e bine. La Kodiaq si compania ai ceva optiuni si pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, vdragos said:

Vrei un premium mai ieftin si ti-l permiti - Touareg

eZact....cum zic unii clasici in viata.

Dar, daca e in mintile lui, iti va aduce satisfactii (vb de pasionati) si tinuta de drum, confort, pe care nu o sa le ai niciodata, la un suv de buget.

Tot asa, un suv mai micut....te ajuta (pe.unii) in oras...la taxe...intretinere...etc..

Ex de SUV mic,.2.0tdi, Q5...2016...stricat sistemul adblue, reparat...inlocuit rezistenta, pompa si calculator adblue...piesele 7000 lei.

No, mergi cu ele, vezi care il.simti tu, facut pt tine..... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!