Jump to content

Citigo iV - Comenzi, preturi, discount


crystyann
 Share

Postare recomandată

Salut, vreau sa vin si eu cu o informatie pe acest topic. Am fost saptamana trecuta la Compexit CJ (skoda dealer) si am intrebat de citigo electric. Voiam sa aflu mai multe detalii despre disponibilitate si in principiu cam ce trebuie facut sa cumpar si eu unul :) Am povestit cu un reprezentat si mi-a zis ca nicio sansa anul acesta sa cumpar din RO vreo masina electrica ca citigo, e-up sau mii. Fabrica nu face fata comenzilor venite din tarile europene dezvoltate. A mai zis ca a si luat avansuri pt rezervari si acum ii suna pe oameni inapoi sa le dea banii pentru ca anul acesta nu vin masinile. In concluzie, se pare ca nu sunt suficiente cele 200 de bucati, asta daca au fost vreodata disponibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am plasat comanda pentru Citigo e iv echipare Style plus cateva optionale la jumatatea lunii ianuarie. Cu toate ca am primit nr de comanda de la fabrica, prefer sa raman rezervat in privinta primirii ei si sa nu ma entuziasmez.

Worst case, primesc avansul inapoi. Best case, prin iulie-septembrie vom avea un nou topic pe "Masina mea'.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 18 ore, dorel232004 a scris:

 

Parerea ta!

Dar si pretul e mai mare cu cateva mii de euro la aceeasi masina!

Sa inteleg ca tu numeri printre cei care au lansat o comanda inainte de inceperea programului.

Ai undeva specificat in contract si ce se intampla cu avansul dc nu se reia programul sau se reia in alta forma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am luat gandul de la Citigo pentru ca sunt aproape sigur ca nu o sa fie suplimentat anul asta. Astept la anul Dacia electrica :)) https://www.motor1.com/news/399462/dacia-electric-car-concept-geneva/

Sau poate ne face Renault o surpriza anul asta cu Twingo ZE care e aceeasi clasa ca Citigo https://cleantechnica.com/2020/01/21/renault-will-introduce-the-twingo-z-e-this-year/. Daca ar pune o baterie de 40kWh si un motor de Zoe pana in 20.000 euro ar fi vis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având în vedere ca Twingo e doar un Smart, și ca Smart-ul EQ are 18kW(chiar și după facelift), nu m-aș aștepta la mult mai mult de la Twingo ZE.

Dacia e un concurent de temut pentru Citigo, însă, ca o mașină de oraș electrica, ieftina și cu range decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dupa prima (si singura) discutie cu dealerul Skoda am inteles ca nu prea exista un viitor anul acesta pentru un e-Citigo si am migrat la ruda apropiata vw e-up. 

Acolo masina era practic pe stoc, dar pana la inceperea programului rabla, nu se putea face nimic, altfel masina fiind cam scumpa la pretul normal.

Intre timp am studiat Kona, Leaf, e-208 si Zoe.

Urmeaza sa ma decid....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave ar fi bun Twingo si cu 18-20kWh la 15 mii pt ca pana la urma va fi folosita 90% in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dacă Smart-ul avea încărcare DC eu îl cumpărăm acum 2 ani în detrimentul e-Up! - ului pentru ca eram proaspăt fost-posesor de Smart ForTwo și ma obișnuisem cu dimensiunile lui în oraș. 

Acum, însă, dupa 2 ani și ceva de e-Up! si de mașina electrica, nu as mai cumpăra o mașină în 2 locuri și fără încărcare DC (chiar dacă sunt ok cu cei ~100-120 km range) pentru ca Citigo-ul pur și simplu oferă mai mult la mult mai putini bani. 

Practic, pana în 2021 cand apare Dacia electrica, mașina asta este Best buy pentru cine cauta o electrica de oraș. Pentru cine vrea mai mult sunt alte opțiuni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o masina de oras nu cred ca e foarte important DC-ul doar daca:

- stai la bloc si nu ai cum sa incarci peste noapte sau la birou, iar pe AC viteza e f mica (maxim 7kW)

- faci multi km pe zi (gen distributie/catering) si nu iti ajunge 1 incarcare pe zi

e-Up si Zoe 50 sunt cam nesimtiti ca te pun sa platesti extra destul de mult pt DC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, ro861 said:

Acolo masina era practic pe stoc, dar pana la inceperea programului rabla, nu se putea face nimic, altfel masina fiind cam scumpa la pretul normal.

Sunt mai multi care au dat comanda si avans, inclusiv eu, pentru masini din stoc, preconfigurate sau configurate de client. Mainile se livreaza dupa ce incepe programul. Daca nu incepe sau se modifica se restituie avansul conform clauza contract. Nu inteleg cum nu se putea face nimic..

Modificat de Rave
Prescurtarile sunt pentru mesaje, nu pentru forum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La momentul cand am vorbit eu, se decisese de catre cei de la vanzari sa se perceapa un avans de 10% din pretul masinii, dar fara nicio obligatie din partea lor, daca de exemplu, programul rabla nu mai incepea.. As fi ,fost nevoit, sa nu pierd avansul sa achizitionez masina cu toti banii. Or asa ceva nu mi s-a parut normal.

Plus ca atitudinea era de genul luati acum, ca nu se stie daca mai prindeti. Nu cred ca am ajuns in 2020 sa alerg dupa dealer sau sa stau la coada sa iau masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema de dealer, Porsche Nord nici macar nu s-au obosit sa mi trimita o oferta, erau prea putini bani :)). 

Se poate face rezervare rezervare fara probleme pt o masina din stoc sau configurata, cu 10% avans si cu clauza de contract. Dealerii seriosi nu au nicio problema sa treaca o clauza in contract, care e absolut de inteles de alfel, nimeni nu ar da 22k euro pe o masina de genul Citigo EV, Mii, e-UP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mefisto81bogdan

Porsche Nord a primit deja cateva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinmanolache
On 1/13/2020 at 1:57 PM, supernova86 said:

Am vorbit cu un dealer Skoda care mi-a confirmat ca anul asta vor fi disponibile pt Romania 100 de unitati, iar pt rezervare trebuie sa achiti 25% din valoarea integrala a masinii (adica vreo 5.000 de euro), iar perioada de asteptare este de 30 de saptamani ?

Eu am fost pe la inceputul lunii ianuarie la Avia Motors si iniatial am fost refuzat pe motiv ca toate au fost rezervate.Peste vreo saptamana doamna draguta de la reprezentanta ma instiintat telefonic ca se suplimenteaza comenzile.Si uite asa la ora actuala am comanda confirmata si termenul de livrare,sfarsitul lunii Aprilie.Doamne ajuta :)Am platit 1000e avans .Si eu am primit aceeasi informatie,ca sunt numai 100 buc.pe toata tara.

 

Modificat de Alinmanolache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca a mea trebuie sa vina chiar mai devreme. Nu am mai vorbit cu consilierul de la Avia, am zis cand incepe programul Rabla il sun. Eu am dat comanda si avansul pe 6. Ian. Vasuzem cred pe alt forum ca deja au inceput sa vina ceva masini pe la dealeri, probabil cele de drive test, restul stiu ca nu le aduc din vama pana ce nu se achita integral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa dau avansul(1000e) in februarie pentru una precomandata de dealer in 15 ianuarie  pe cele suplimentate peste cota. Masina se pare ca, pana la urma, a prins productie in mai, desi avea slabe sanse sa prinda producti anul acesta. Vad ca unii dintre voi sunt sceptici. Eu fac zilnic 70-80 km si o pot incarca la serviciu gratis. ( am facut in calcul si cam scot masina pe degeaba in 5 ani - bag de 800 ron carburant lunar) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Alinmanolache

Astazi am depus actele pentru rabla si rabla plus  la Avia Motors Constanta.Mai dureaza cateva zile pana isi pun actele in ordine(cam 5-7),dupa care vor trimite platforma acasa la proprietarul rablei de la care am cumparat ecotichetul de 6500 lei.Dupa ce aceasta va fi distrusa(in aceeasi zi)urmeaza sa fie radiata(in 2-3 zile) .In acel moment eu ca ,cumparator voi fi in regula cu ecotichetul si se vor avansa actele mai departe pentru procesare.Mai trece o saptamana si primesc OK sa efectuez plata.Din acest moment vor mai trece intre 10 si 20 de zile pana ce Skoda Citigo e iv se va afla in parcarea Avia Motors.Acest mic scenariu mi-a fost povestit de catre dealerul de serviciu si Doamne ajuta sa nu existe probleme si intarzieri,tinand cont de situatia globala actuala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit ieri cu consilierul de la Avia Pantelimon si mi-a confirmat ca masina este in vama. In functie de cum vor evolua lucrurile cu Rabla si Rabla Plus sper sa o pot ridica in jur de 10-15 Aprilie. Din pacate treburile se misca foarte greu de cand cu beleaua asta de virus. Toata lumea este mai mult acasa si se lucreaza numai online, siteurile sunt blocate si tot asa... Aaa, Rabla Plus mi-a spus ca ar incepe pe 25. Martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinmanolache
On 3/19/2020 at 7:44 AM, octavia 4ever said:

@Alinmanolache Ce culoare/dotari ai ales? 

 

Varianta Ambition,culoare alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Alinmanolache
On 3/9/2020 at 12:01 AM, Rada_ady said:

Am reusit sa dau avansul(1000e) in februarie pentru una precomandata de dealer in 15 ianuarie  pe cele suplimentate peste cota. Masina se pare ca, pana la urma, a prins productie in mai, desi avea slabe sanse sa prinda producti anul acesta. Vad ca unii dintre voi sunt sceptici. Eu fac zilnic 70-80 km si o pot incarca la serviciu gratis. ( am facut in calcul si cam scot masina pe degeaba in 5 ani - bag de 800 ron carburant lunar) 

Salut.Poti face un update,s-a mai miscat ceva?Eu am vorbit cu dealerul Avia Constanta miercuri si asteaptau sa primeasca parolele pt rabla plus pana la sfarsitul saptamanii.Am anticipat ca de luni sa inceapa sa ridice rablele de la proprietari pentru distrugere,insa nu s-a intamplat nimic inca.Astazi este marti.Pe joi incep sa mai dau telefoane.Sunt putin mai mult impacientat nu din cauza ca ma grabesc sau ca nu am incredere,ci datorita pandemiei asteia care ar putea sa intarzie mult lucrurile,daca nu chiar sa le opreasca...Ar fi trist rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinmanolache

Salut.Poti sa mai faci un update,ceva notabil de semnalat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciun semn din pacate, oricum imi spusese ca undeva pe 10-15 Aprilie posibil sa o poata livra. Astept insa emiterea facturii finale, a ramas ca ma contacteaza ei. Masina este in vama, asteapta.

Modificat de skoderia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Si a luat cineva ambition si a avut si voucher plus si clasic? Sau ma rog, a avut pretul final sub suma celor doua vouchere? Au mers amandoua?din comunicat afm se intelege clar ca cel plus nu trebuie sa depaseasca 50%, nu amandoua cumulate. 

In alta ordine de idei din ce am citit pe forumuri sau am mai vorbit, au venit masini in aprilie unora care au platit avansul la sf de ianuarie, si altii care au platit avans la jumatatea lui ianuarie n au nici acum masina.

 

Astea s au livrat pe ochi frumosi nu in ordinea avansului?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!