Jump to content

Citigo iV - Comenzi, preturi, discount


crystyann
 Share

Postare recomandată

Salutari. Va putea fi comandat si din Romania din ianuarie. Pretul intr-adevar va fi in jurul a 17.000 - 18.000 EUR din care se va scadea c/v rabla.

Am mers cu ea, masina este super ok, autonomie REALA undeva la 200 - 220 km in stil de condus normal spre sportiv.

Parerea mea este ca va merita luata prin REMAT, ajungand pe la 10.000 EUR!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum 10k euro daca e 18k si scazi 1.5k pentru rabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bonusul Rabla pentru electrice e aproape 10 mii de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e-Up incepe de la 22447E. Configurat ajunge la aprox 26000E, cu ecoBonus ajunge la aprox 15000-16000E. Asa mare sa fie diferenta intre cele 2 modele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, vdragos said:

Bonusul Rabla pentru electrice e aproape 10 mii de euro.

Dar nu mai mult de 50% din valorea mașinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bonusul este de 45.000 de lei dar la masini mai ieftine de 90.000 de euro se acorda 50% din pretul masinii.

La acesta se poate adauga si Rabla normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regula, deci versiune cheala de 22k euro, primeste cei 10k euro reducere. Minus 1.5k euro inseamna ~10k euro pretul final platit. E corect ce zic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic?! Da!

Practic?! Nu! Ca nu vrea nimeni sa ia masina aia cheala pentru ca ii lipsesc foarte multe chestii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De la 19.990 EURO ?

Pretul vad ca include CCS si cablurile Type2 si priza normala, dar incarcatorul onboard pare a fi de doar 3.7KWh? "Cablu de incarcare MODE 3 (max 16A)".

Ma duc sa pun un acatist pentru programele Rabla 2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prețul e super, dar va fi păstrat și după demararea programului Rabla? Nu m-ar mira să crească “peste noapte” prețul ca și în cazul e-Up-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca preturile raman aceleasi, varianta de baza mi se pare ca are suficiente dotari si poate fi scoasa la pret de Sandero 1.0, scazand Rabla Plus si Rabla din pretul de lista (8.5k euro), ceea ce e un pas foarte important pentru tranzitia la electrice.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Vise. Atata doar ca nu stii daca, cand si cat va fi rabla si rabla plus, si nici cursul euro. Rabla nu este in euro, este in lei. Nu este nici normal ca cea mai saraca tara din Europa sa dea cea mai mare subventie, subventie care ajunge in final la cea mai bogata tara din Europa.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lăsând la o parte răutățile și negativismele cred că e mare lucru faptul că în sfârșit avem o mașină electrică decenta la un preț de sub 10k euro, o sumă mai mult decât rezonabilă, autonomie suficientă pentru o săptămână în oraș, dotări ok, platformă testată.

Pentru @Ebi: Asta e economia de piață, banii se duc in țările unde oamenii au idei, curaj și pun in practică ideile. Restul stau și se lamentează că banii se duc in alte țări. Daca nu ne convine, punem mintea la contribuție, osul la treabă și facem concurența...

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"în sfârșit avem o mașină electrică decenta la un preț de sub 10k euro"

  Care-i masina aia? Unde vezi tu pret de sub 10.000 Euro? Speri sa ai acest pret, dar nu il ai. Ultimul program rabla a fost pe 3 ani, 2017-2019. S-a incheiat. In acest an, cel putin deocamdata, nu exista acest program. Discutiile despre programul rabla cred ca sunt mai potrivite pe topicul dedicat din categoria "legislatie si asigurari".

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a iesit la 20.375 un ambition, am pus ca optionale, culoare Alb candy, scaune reglabile pe inaltime si tempomat. Standard are climatronic, geamuri electrice si scaune fata incalzite - mie imi ajung. 

Jantele de aliaj si volanul de piele se pot lua si ulterior  :) Ramane de vazut ce va fi cu rabla 2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la  ~11.000 pret final si autonomie de 200 devine f tentant

Aveti idee, cei de la Seat au anuntat de cand va fi disponibil Mii - electric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi Daca imi iau versiunea de baza (20k euro) si scad rabla plus (10k euro, presupunem ca se prelungeste) si rabla clasic (1.3k euro), cat da rezultatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un 12.000E cu rabla, sa iei un Style nu suna asa rau... Oare se poate pune carlig de remorcare ? Citisem mai demult ca la Jetta si Golf E nu se puteau pune ... Imi trebuie ca sa agat suportul pentru biciclete, nu sa car remorca dupa mine.

Am acum un Volvo V40 din 2016 , 2.0 diesel, Euro6, cu care circula mai mult sotia si parca ma incerca gandul sa trec la un Citigo electric (mai ales ca ea nu face mai mult de 10.000 km pe an). Partea legata de  siguranta nu prea ma incanta (mai ales ca acum avem un Volvo). Pierd si ceva dotari Xenon, navigatie, tempomat, scaune alcantara, camera marsarier si mai trebuie sa pun vreo 3000E . Ca plus ar fi ca Citigo e automata si e masina noua. 

 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi se gandesc la CitigoEV, cel putin in zona Brasovului, unde in ultimii ani majoritatea "paturii de mijloc" s-a retras in "suburbii"(gen 20-25 km distanta de oras) la case. In zona Business Park unde lucrez si eu, la "pauze de tigara", se aude din ce in ce mai mult de CitigoEV.

Sa nu mai vorbim atunci de Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi...centre mari IT cu acelasi sablon...mutat la distanta relativ mica de oras la casa! De asta zic eu ca o sa fie "macel" pe cele 200 de buc atribuite tarii noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Kraven. Eu intentionez sa o cumpar si sa o incarc doar la serviciu unde exista 4 chargere gratuite pt masini electrice si sa nu mai platesc bani pe combustibil in urmatorii 3-5 ani.  Practic sa merg gratis. Desigur, as putea sa o incarc si in garaj la 220v (seara la 18 pusa la incarcat -> pana a doua zi la 08:00 e plina bateria), dar atata timp cat pot sa o incarc gratis in 4 ore la munca (oricum stau acolo 8 ore)  si autonomia mi-ar ajunge o saptamana, cam asta e planul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai pe topicul asta sunt 4-5 care vor sa isi ia . Eu cred ca alea 200 de bucati sunt date deja. Oricum mi se pare un numar mult prea mic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că fix din motivul ăsta eUP este mult mai scump și mai puțin dotat ... Cine nu prinde CitigoE poate lua eUP sa compenseze marja de profit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Totusi, unde vedeti voi pretul ala de 10.000 euro? Este 19.000!!! Va bazati pe rabla plus. Inteleg amagirea. Stiti ca sunt foarte multe variabile? Va mai fi? Cand va fi? Cat va fi? Sa zicem ca luati de bune declaratiile politice (unii sunt chiar naivi) si va fi rabla plus 10.000 euro, se va lansa in martie fix, stiti ca suma nu este nelimitata? Stiti ca va fi un buget limitat? Nu oricine vrea electrica va primi suma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Câteva corectii:

- prima nu este (era!) de 10.000 de euro ci de 45.000 de lei care, la cât e euro acum, nu mai înseamnă 10.000 de euro. 

- dacă prețul mașinii este de sub 90.000 de lei nu se acorda prima întreaga ci doar 50% din prețul ei

- prima aceasta se poate cumula și cu rabla normala, pentru cine prinde, pentru o reducere în plus (asta nu are legătură cu prețul mașinii) 

Și, pana acum, sunt șanse mari ca prima sa rămână la același nivel. Dar mai durează pana o sa știm ceva sigur... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!