Jump to content

Demontare - Montare si Inlocuire elemente interioare/exterioare (Touareg 7P)


Bogdan.TM
 Share

Postare recomandată

Salutare,

nu am vazut un topic de genul si am zis sa deschis eu unul, sper sa nu deranjeze.

atasez un video cu demontare volan

 

ca o completare la acest video....airbag-ul nu se scoate chiar asa usor cum apare in video, mai ales in cazul in care se scoate pentru prima data, airbag-ul are pe spate 4 capsule albe(atasat poza) care sunt infipte bine in volan(vez foto).Dupa ce va asigurati ca ati declipsat corect prima clema trageti de airbag cu putere, procedeati asemenea si la clema a doua.

Pentru a desface volanul aveti nevoie de bit Spline M12.

 

image.png.c6bdf8615f401d8c1e05baa947f72439.pngimage.png.7107862866056277d372323d92445d1e.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontare schimbator viteze(inclusiv rama).

Pentru inceput eu va sfatuiesc sa va achizitonati o trusa speciala de extras elemente, dmeontat tapiterii...etc.Eu folosesc modelul de la Yato, foarte bun si pret modic.

image.png.9346355bd6bc3af97cba6f82bba08d1f.png

Video :https://www.youtube.com/watch?v=X3b9PjUreE0

Ca si completare la video:

Pasul 1 se scoate ornamentul de crom de pe schimbator(atasat poza).Se introduce o scula de extras(se poate si cu unghia)in zona incercuita si se ridica cu incredere in sus.

image.png.39661e53dbbdecce4d0fae37803bae00.png

Pasul 2 se elibereaza siguranta, se trage de ea in spate cu o surubelnita. 

image.png.ca55a80dc27d6f372c66ea65ba40357f.png

 

Pasul 3(demontare nuca) : pt. a demonta nuca de pe tija schimbatorului este nevoie sa desfaceti colierul de metal cu care este prins, daca doriti sa il salvati se poate desface usor cu grija cu o surubelnita dreapta sau se poate taia cu un cleste.Eu va sugerez sa nu va chinuiti sa il recuperati, se poate inlocui cu orice alt colier...chiar si de plastic.Dupa ce colierul este slabit/desfacut se ridica pur si simplu nuca in sus(inspre plafon).

Pentru montaj se executa operatiile in sesn invers, atentie mare cand montati rama..prima data se pune partea din spate(dinspre cotiera) apoi se pune partea dinspre Climatronic...altfel riscati sa rupeti clemele din spate(eu am reusit aceasta performanta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza demontare manson piele schimbator si dezmembrare nuca.Eu momentan sunt in acest pas, cum spuneam mai sus am reusit sa rup o clema...asa ca am cumparat tot ansamblu (rama+manson + nuca) dar de pe modelul facelift.

Se pare ca noua nuca a venit cu o parte lipsa sau ceva de genul, nu pot prinde tija ce vine din cutie pe ea.In prima poza in stanga este nuca noua iar in dreapta nuca mea.

image.png.871ed8df866dfa75597fab709947607a.pngimage.png.2026090ee19162c969506c524b92de23.png

As putea sa fac o improvizatie sa pun un stif de metal/plastic in acel loc ..dar nu imi plac improvizatiile.

Intreg ansamblul a fost dat jos de pe o masina din 2016, nu am reusit sa deslusesc misterul de ce este incompleta partea respectiva.Am primit si cateva poze cu o nuca de pe o masina din martie 2015(deci tot facelift)..aici tot mecanismul care actioneaza siguranta este din plastic, la a mea a veche este de metal.

image.png.accdd51bed5cc48387bb3f84b9b24e91.png

bun pasul urmator dupa cum spuneam este sa desfac nuca si sa iau de pe nuca mea acel mecanism .Nu am mai demontat deci nu stiu cum se face si as avea nevoie de putin ajutor.

Mansonul este prins cu un inel de plastic, inel care nu reusesc sa il desfac, am incercat sa il incalzesc putin si sa il scot cu o surubelnita dreapta, am incercat sa il rotesc...nu cedeaza.

image.png.7cda329e68db70687938511c0e5b22b7.png

Mai departe cred ca ma descurc, din ce am vazut fiecare capac de pe nuca are cate 4 cleme, se declipseaza si se scoate capacul.Ideea este ca 2 cleme sunt ascunse/nu se vad si de aceea trebuie demontat mansonul + elementul cromat de pe nuca din partea de jos.

Daca stiti cum se demonteaza m-ar ajuta .

Multumesc

 

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trusa identica de la Yato am primit si eu cadou , inca e sigilata

Multumesc ptr info , in primavara fac si eu operatiunile astea , sa schimb nuca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Demontare - Montare si Inlocuire elemente interioare/exterioare(Touareg 7P)

Am reușit pana la urma sa desfac inelul/ nuca. Inelul defapt nu se scoate separat...pe el este prins/lipit mansonul de piele asa ca pentru a elibera nuca eu am folosit o șurubelnița dreapta, am introdus șurubelnița intre inel și tija ce vine din nuca și am eliberat pe rand cele 4 siguranțe.

Pentru a desface cele 2 capace in primu, rand se scoate inelul cromat, pasul 2 fiecare capac are câte 4 siguranțe, eu am folosit metoda clasica pt. eliberarea lor...scobitori :)

este necesară putina atenție pt ca sunt foarte fragile și se rup usor, nu este o problema foarte mare dacă se rup 1-2...sunt suficiente celelalte rămase sa susțină capacul.


Batta

 

D7A698BF-A228-4D0E-BD4A-C0F133D5F68A.jpeg

8A9DDA6B-78B7-4EBA-9DA8-F4B561D24910.jpeg

66EAB373-FB22-41F0-9A6B-639B85518029.jpeg

F1C6EE62-3077-4492-AC48-DF5875A32555.jpeg

CD4059EB-2C48-4B88-9F15-24C32B857FE7.jpeg

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Demontare - Montare si Inlocuire elemente interioare/exterioare (Touareg 7P)

Pentru cine mai este interesat sa monteze rama/schimbator de pe facelift..totul este plug&play.Diferenta intre rama NFL si FL este placuta electronica, la NFL ledul/lumina pozitiei selectorului este rosie iar la FL este alba.

Nu am verificat inca dar cred ca se pot schimba placutele electronice intre ele, verific si revin cu feedback.

Din ce am observat rama noua se aseaza/sta fixa, fata de vechea rama pe care dupa ce am scos-o prima data deja avea un mic joc(toate cleme intacte).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine de stiut. Trebuie sa schimb si eu 'pielea' la schimbator ca mi-a aparut o crapatura de la frig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Bogdan.TM said:

Pentru cine mai este interesat sa monteze rama/schimbator de pe facelift..totul este plug&play.Diferenta intre rama NFL si FL este placuta electronica, la NFL ledul/lumina pozitiei selectorului este rosie iar la FL este alba.

Nu am verificat inca dar cred ca se pot schimba placutele electronice intre ele, verific si revin cu feedback.

Din ce am observat rama noua se aseaza/sta fixa, fata de vechea rama pe care dupa ce am scos-o prima data deja avea un mic joc(toate cleme intacte).

 

7P Facelift are tot iluminatul interior pe alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mi-am dat seama dupa ce am montat rama, oricum placutele se pot schimba intre ele, au cateva cleme care se desfac relativ usor.

image.png.b7f8e1fe12ac2a4881ceb349870303f1.pngimage.png.6b7d5f019490dd5f46882c4f99228540.png

Referitor la schimbarrea mecanismului ce actioneaza butonul  se pare ca nu este posibil, ansamblul este dintr-o bucata.

Probabil nu o sa fie multi care se vor apuca de asemenea "artificii" dar niciodata nu se stie :)

image.png.8bb703440306e0f72525b53017557296.png

Bafta

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

As vrea sa colantez toate trim-urile din mahon in negru lucios am cautat pe internet dar nu gasesc niciun tutorial despre cum s-ar demonta . Aveti idee daca cele de pe usi au suruburi in spatele fetei de usa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut! 

Stie cineva cum se demonteaza overfenderele? 

Vreau sa le vopsesc in culoarea masinii si am inteles ca in momentul in care le scoti, poxnesc si clips-urile si trebuie inlocuite, a facut cineva operatiunea asta? 

 

Despre elementele negre este vorba. 

IMG_20200923_094048.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele 3 clipsuri (dinspre fata spre spatele masinii) sunt pop-up, urmatoarele 3 se taie iar ultimele 3 sunt prin slide up. Cel putin asa imi amintesc cand m-am uitat in manual. E posibil sa fie 10 clipsuri, in orice caz..tragi de partea din fata si se desprind primele clipsuri iar mai departe vezi exact cate trebuie taiate (arata diferit putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Are cineva vreun video sau ceva indicatii despre demontarea fetelor de usi de pe spate? 

Modificat de aanarcis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul din tutorial nu este al meu.Referitor la intrebarea ta rapsunsul este da, mi-am schimbat pielea de pe volan si nu pt. ca era uzata, era intr-o stare chiar buna....dar este un "moft" de-al meu cand iau o masina SH, nu imi place sa senzatia aia sa stiu ca altcineva a pus mana zi de zi acolo, bine piticii astia ii am si cu elemente zgariate, vopsea sarita de pe butoane...etc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

@Bogdan.TM, ca tot ai desfacut pe acolo, pielea de la schimbator se poate schimba usor? Vad ca in capat are un inel din plastic, ala e lipit sau e prin presare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea este lipita pe acel inel din cate mi-am dat eu seama, nu am desfacut partea aia cu inelul pentru ca am schimbat rama completa cu manson, nuca...placa...tot ansamblul.

Ca idee daca doresti sa schimbi doar pielea mergi la un tapiter si se ocupa el de demontat/montat.Facand o compartie cu pretul cerut(50ron) pt inlocuire cu piele Nappa si am intrebat la unul dintre cei mai renumiti tapiteri in Timisoara, consider ca nu este deloc greu de desfacut :)

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu las pe nimeni sa-mi demonteze ca nu am incredere :D O desfac eu dupa tutorialul tau. Oricum trebuie sa desfac pe acolo ca nu-mi merge nici butonul de ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inteleg si eu procedez asemenea cu elementele interioare, poti sa dai jos si acel inel...tragi de piele si aia este..oricum o sa vina schimbata, rau nu poti face, eu ziceam sa il lasi pe el sa il dea jos..ca oricum este nevoie ca apoi sa lipeasca pielea noua.

 

La ESP nu cred ca ai acces doar cu rama de la schimbator scoasa, din ce imi aduc aminte am incercat eu sa vad daca am acces la butonul START/STOP si nu am avut...si este mult mai aproape fata de ESP :)

 Posibil sa fie nevoie sa dai jos toata consola, nu se da greu jos, in manualul de reparatii arata pas cu pas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pt cei care vor sa monteze alt schimbător, cu LED de exemplu, se pare ca cel pe Tiguan 2021 este plug&play 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Foarte interesant tutorialul....am vazut ca piesa nu e oem...aveti idee cat costa nuca tiguan 2021 la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am adaugat 30 cai frumosi 😃

Eleronul e original VW si l-am cumparat de pe ebay.co.uk acum vreo 2,3 ani, l-am vopsit in culoarea masinii si de atunci a stat pe dulap pana ieri cand m-am hotarat sa-l montez. Conform instructiunilor VW, acesta se lipeste folosind banda dublu adeziva de jur imprejur iar in doua puncte, special marcate, se pune silicon pentru parbrize.
PN: 7P0071641

 

Ps. Lampa de frana de pe haion are o folie fumuriu deschis aplicata.

 

4E866FA7-0C20-48A1-BDF2-2D0EC61AE6CA.jpeg

494FB01B-B64E-4348-B88B-ECDAA5C649B2.jpeg

12540B1D-D5A7-43DD-89CB-1FB079416A7C.jpeg

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!