Jump to content

Leon generatia 4 (MK4) - discutii generale


Cristian
 Share

Postare recomandată

Nu sunt matrix, deci e cam aceeasi tehnologie, poate putin imbunatatita. De ce spui ca sunt dezamagitoare si cu ce le compari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, RazvR said:

Sunt curios cum sunt full led-urile pe mk4 fata de mk3. Pe mk3 sunt dezamagitoare... probabil s-a mai umblat la ele pe mk4.

Am condus 2 ani un mk3 cu led si nu-mi aduc aminte sa ma fi deranjat farurile prin ineficienta lor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am cumpărat și eu un Seat Leon sportstourer plug in . A venit în august pe 12 , toate bune și frumoase. Apoi peste o lună și ceva am constatat că nu are anumite dotări și are câteva funcții care se blochează gen infotainmeint-ul , trapa , radioul, câteodată nu mai vor să funcționeze. Apoi lipsa dotări gen oglindă retrovizoare antiorbire, senzor ploaie , funcția follow me și coming home. Cei de la Gtt tot încearcă să le activeze din laptop dat nu reușesc sau nu se pricep. Aveți vreo idee despre ce as putea sa fac. Să o returnez cei de la GTT spun că nu se poate așa ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost configurata cu acele dotari? In contract se specifica acele dotari?

 

Nu cred ca vor accepta returnarea ei. Poti incerca in alta parte activarea lor, sunt cativa foarte priceputi si aici pe forum in aria de prestari care pot verifica daca acele optiuni se pot activa. 

Pentru infotainment, trapa - exista garantie si au fost update-uri de software pe partea de multimedia. Intai de rezolvat aspectele acestea apoi codarea (daca e posibila) pt restul. Fara senzor de ploaie/lumina mai greu follow/coming home, dar stiu ca mergea la un moment dat din maneta la generatiile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 01.11.2021 at 8:36, The_Ego a scris:

Masina a fost configurata cu acele dotari? In contract se specifica acele dotari?

 

Nu cred ca vor accepta returnarea ei. Poti incerca in alta parte activarea lor, sunt cativa foarte priceputi si aici pe forum in aria de prestari care pot verifica daca acele optiuni se pot activa. 

Pentru infotainment, trapa - exista garantie si au fost update-uri de software pe partea de multimedia. Intai de rezolvat aspectele acestea apoi codarea (daca e posibila) pt restul. Fara senzor de ploaie/lumina mai greu follow/coming home, dar stiu ca mergea la un moment dat din maneta la generatiile anterioare.

Acele dotări sunt standard. Cei de la Gtt și Porsche Romania au spus că nu se pot activa aceste din nu știu ce cauze, că ar trebui schimbat și computerul mașini, că nu sunt cabluri trase etc. Au spus sa mă gândesc la o soluție de recompensare. Va anunț cum se va rezolva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate n-am inteles eu bine. Ai dat comanda de o masina, cu dotarile standard "x" si ai primit masina fara dotarile cu care venea in standard? Ma intreb ce s-a intamplat? Cei de la fabrica au pus si ei ce aveau disponibil pe acolo? Ca daca ti-ar fi dat alta masina, dotarile tot ar fi fost acolo, fiind in standard. Aici chiar as cere o explicatie, daca as fi clientul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 17.12.2021 at 10:07, Adi_vw a scris:

@Fishmanvasy Ai primit un raspuns oficial pana la urma?

Dap. Răspuns de la Gtt care s-au consultat cu Porsche Romania a fost acela că voi primi set jante și anvelope de iarnă pe 17 " că așa a venit dotată mașina , statie de încărcare wallbox, covoraș portbagaj și o cutie de depozitare pentru portbagaj. Aștept să văd ce zic și despre reviziile gratuite pe care le-am cerut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 12/19/2021 at 1:40 PM, Fishmanvasy said:

Dap. Răspuns de la Gtt care s-au consultat cu Porsche Romania a fost acela că voi primi set jante și anvelope de iarnă pe 17 " că așa a venit dotată mașina , statie de încărcare wallbox, covoraș portbagaj și o cutie de depozitare pentru portbagaj. Aștept să văd ce zic și despre reviziile gratuite pe care le-am cerut. 

 

M-ai pus pe ganduri. Cand imi vine si mie masina nu semnez primirea masinii pana nu testez toate optiunile care se pot verifica. Ma gandesc sa il pun pe reprezentatul de vanzari in fata masinii si sa testez asistenta la franare :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POsibil sa se fi mai intamplat un aspect de care am mai auzit. Anumite dotari pt MY2021 sa nu mai apara in standard pt MY2022 si de asta un contract semnat pe niste dotari, coroborat cu termene mari de livrare poate duce la schimbarea anului de model si astfel la alte dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Rih85 said:

 

M-ai pus pe ganduri. Cand imi vine si mie masina nu semnez primirea masinii pana nu testez toate optiunile care se pot verifica. Ma gandesc sa il pun pe reprezentatul de vanzari in fata masinii si sa testez asistenta la franare :D 

mai bine ii suni si ii intrebi de noile schimbari hardware la sistemul multimedia. ca p g8 ziceau ca schimba proc si placa video cu unele mult mai performante. poate se aplica si la seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

De la faruri in jos e urata rau :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ma cam bate gandul sa schimb 5F-ul (are deja 10 ani si a inceput sa se simta) cu mk4 2.0 TSI 190cp (Cupra Leon) .... Vad ca pretul inca e acceptabil avand in vedere piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, care ar fi cauza de exista aceasta scurgere/ transpirație in zona capacului de la ulei? Sunt in căutarea unui seat leon mk4 și majoritatea motoarelor pe benzina au acesta pata mai mică sau mai mare… 

IMG_0055.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asa e si la generatia precedenta. Si la mine "transpira" dar mult mai putin fata de ce se vede in poza pusa de tine.

Cum nu era capacul strans cum trebuie (de obicei de oamenii care faceau revizia) cum masina consuma ulei intre schimburi.

Cum am incercat eu sa-i modific pozitia/sa-l strang mai bine, cum n-a mai consumat. Ca sa vezi minune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am  o intrebare referitoare la Seat Leon Sport tourer 1.5 TSi 150 CP DSG7: cu ce fel de suspensie vine pe  puntea spate? Adica are suspensie rigida sau punte independenta? Pana acum nu m-a lamurit niciun dealer, unii imi spun ca are, altii ca doar Cupra are punte independenta pe spate. Eu stiam ca la Seat si Skoda doar motorizarile mai mari de 151 CP au punte independenta pe spate, deci Leon 1.5 TSI 150 CP nu s-ar indadra. Totusi as vrea sa stiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tzuicomicina

Cel mai simplu e sa mergi in reprezentanta si sa te uiti sub ea. Aici vad ca nu scrie: https://www.cupraofficial.ro/media/Kwc_Basic_DownloadTag_Component/2488-31065-20873-31069-text-d3/default/17f798f5/1669100708/2-lista-de-preturi-cupra-leon-sportstourer-noiembrie-2022.pdf

 

Din ce vad pe net pe tot soiul de site-uri la 1.5TSI 150CP ar trebui sa fie multi link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde pentru ce tara sunt facute acele site-uri . Spre exemplu in Romania Skoda Octavia vine cu punte rigida pe spate ptr motorizarea de 150 CP. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% vine cu suspensie semi-independenta, Golful VIII e singurul care vine cu suspensie independenta la motorizarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca vine cu independenta pentru 150cp. 
Cauta pareri despre DCC pe Leon. Cred ca merita, mai ales daca tii la confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punte fixa la 150CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc de raspunsuri. Deci este cum am banuit: nu are punte independepta pe spata, ci punte fixa sau punte semiindependenta.  Apropos, stie cineva ce inseamna punte semi-independenta? are sau nu are bara de torsiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tzuicomicina

Da, are bara de torsiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exprimarea 'punte fixa' nu e exacta, ar insemna sa fie gen carucior de butelii cu suspensie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!